PDA

Zobacz pełną wersję : Jak zamienić V klase ziemi w cos lepszego



mihalski
30-01-2019, 07:26
Mieszkam na piasku, no może przesadziłem ale to V klasa i rosną sosny, czeremcha i trawa jak na sawannie. Przestrzeń jest otwarta i narażona na duże nasłonecznienie
Potrzebuje porady co zrobić aby poprawić jakość tej gleby . Planowałem nawieźć 10 cm czarnoziemu ale co dalej. Rozumiem że to trzeba zmieszać z istniejącą glebą ale jak się do tego zabrać i co do najlepszy efekt. Wszystkich tych, którzy mierzyli się z tym problemem proszę o porady
Część działki chciałbym przeznaczyć na ogródek warzywny a część na wysianie trawy która mam nadzieję na czymś mi urosła

Elfir
30-01-2019, 14:07
Nie czarnoziem.
Handlowy czarnoziem to zwykle torf z piaskiem. Piasek masz a torf wywieje lub zmineralizuje w ciągu 3 lat.

Ciężka glina + obornik. Wymieszane razem i przeorane (lub przekopane) na 30 cm.
Glina to minerały ilaste spowalniające przepływ wody a obornik to próchnica.
Oczywiście nie trzeba tego robić na całej działce (np. pod drzewami), ale tam gdzie chcesz mieć bardziej wymagające gatunki roślin, trawnik, warzywnik.


Trawa urośnie ci na piasku, jak będzie miała system nawadniania i nawożenie.

noc
30-01-2019, 14:39
@Elfir dobrze radzi, możesz przekopać jeszcze nieco głębiej.
Trawa urośnie na piasku bez problemu, ale będzie potrzebować regularnie nawozów i wielu ton wody w każdym sezonie. To samo z innymi roślinami. Drzewa i krzewy urosną, ale tak błyskawicznie tracą wilgoć, że potrzebują "ciągłego" dostarczania wody. Szczególnie w ostatnich suchych latach.
Z autopsji. Działka 1200m2, ziemia pozaklasowa. W tym jest ok 60m2 trawnika, ok. 100m2 warzywniaka (w tym szklarnia), a teren ostatnio potrzebował ok 350ton wody/sezon.
Z perspektywy użytkownika-gdybym miał jeszcze raz szansę, przywiózłbym glinę na cały teren i przemieszał cały teren ogrodu, nie tylko trawnik czy warzywniak. Mniej podlewania byłoby i wszelkie rośliny miałyby się lepiej.

Elfir
30-01-2019, 15:30
Jest spora grupa roślin, która kocha słońce, piasek i sucho, nie jest tak źle :)
Można poczytać o ogrodach xeriscape: oszczędzających wodę.

Najtrudniej jest z roślinami cienioznośnymi sucholubnymi - tu gatunków jest bardzo mało do wyboru.

adam_mk
30-01-2019, 17:01
http://www.sieniawa.com/oferta/kwasy-huminowe/

Może by tam zadzwonić i popytać?

Adam M.

Elfir
30-01-2019, 17:55
Miał węgla brunatnego lub miał bazaltowy też mogą być dodatkiem zwiększającym pojemność sorpcyjną gleby.
Mają wadę - niektóre złoża zawierają rad i mają podwyższone tło promieniowania.

mihalski
30-01-2019, 19:35
No pytanie zaiste durne ale zadam - co to jest cieżka glina i skąd ją wziąźć , no i jaki obornik zwykły ? Icteż skąd nie brać a skąd brać
A tak wogóle to dzięki za porady , raczkuję dopiero, dom stoi a działka to 1500 sawanny na razie pod śniegiem ;)

Elfir
30-01-2019, 20:14
Obornik może być świeży, jeśli od nawiezienia do sadzenia minie pół roku (na przykład obornik jesienią a zakładanie ogrodu wiosną).
Inaczej trzeba używać kompostowanego.
Najlepiej koński lub krowi. Sprawdź na olx, czy ktoś nie ma stadniny w okolicy?

Glina - no gliniasta ziemia. Może być z wykopów.
Czasem deweloperzy lub budujący chcą się pozbyć nadmiaru z kopania fundamentów (ogłoszenia lokalne, olx, FB).
Nawet w tym dziale były teksty w stylu "co zrobić z gliną?".
Sam też możesz zamieścić ogłoszenie "przyjmę glinę"
Chyba, że masz cegielnię w okolicy?

Mendium
01-02-2019, 08:21
No pytanie zaiste durne ale zadam - co to jest cieżka glina i skąd ją wziąźć , no i jaki obornik zwykły ? Icteż skąd nie brać a skąd brać
A tak wogóle to dzięki za porady , raczkuję dopiero, dom stoi a działka to 1500 sawanny na razie pod śniegiem ;)

Pytaj na kopalni piasku dla nich to jest odpad produkcyjny.

mihalski
19-03-2019, 21:30
odświeżam wątek , z tym obornikiem i gliną , kiedy najlepiej to robić na wiosnę ? tj do którego miesiąca , czy na jesieni tj znów kiedy najlepiej?

Elfir
20-03-2019, 15:25
można to robić cały rok.
Właśnie u siebie rozwoziłam 3 m3 gliny

mihalski
02-05-2019, 12:29
no dobra , ciągnę temat - 1400 m2 ziemi piaszczystej , jeżeli chciałbym ten mój piękny piasek zamienić w coś lepszego i zmieszać to z gliniastą ziemią i obornikiem to w jakich proporcjach, jeżeli przekopać do 30 cm to ile gliny 5cm , czyli przy tej powierzchni 70 m3 (to 7 ciężarówek !!!) . I ile obornika na 1400 m3. Wychodzi jakiś kosmos cenowy gdyby myśleć o całości terenu. Nie mam możliwości nawadniania regularnego terenu (to działka na nie zimową część roku). Chyba robienie w ten sposób całości terenu jest bez sensu, bo nie ogarnę nie mieszkając tam i bez systemu nawadniania, żadna chemia i aerożele mi nie pomogą, tam jest patelnia słoneczna.

Elfir
02-05-2019, 12:54
Obornika daje się 250 kg/ar (10x10 m). Gliny ile wlezie :D

Oczywiście jak to działka letniskowa to kompletnie nie ma sensu i nie wiem po co w ogóle chciałeś tę ziemie zmieniać?

mihalski
02-05-2019, 13:27
no bo chcę tam spędzać wiosną i jesienią weekendy a w okresie letnim znacznie więcej czasu, stan pomysł trawy i ogrodu.Czyli teoretycznie jak chce przekopać na 30 cm ale nie chce terenu podnosić więcej niż 5-10 cm to tyle muszę nawieźć gliny, ale rozumiem, żę bez regularnie uruchamianego systemu nawadniania to nie ma sensu ???
Cóż z tym zrobić aby choć trochę trawy było? tylko wokół domu a dalej to pustynia i kaktusy ;),

słyszałem też o pomyśle ziemi z cukrowni po uprawach buraka cukrowego, podobno jest świetna i można ją dostać jako odpad w cukrowniach - bajki ? prawda?

Elfir
02-05-2019, 13:31
odpad z cukrowni to można zamiast obornika. Ale pamiętaj - każda materia organiczna się rozkłada. Jak nie będziesz jej dostarczał regularnie to nadal będzie sam piach.

Za to zamiast gliny można rozsypać miał bazaltowy (odpad produkcyjny w zakładach kamieniarskich), z tym, że nieco mniejsza skuteczność.

Trawnik bez nawadniania będzie bardzo ciężko utrzymać. Wymień ziemię chociażby pod przyszłym trawnikiem.

Na reszcie ogrodu po prostu posadź rośliny sucholubne, zamiast kombinować ze zmianą parametrów gleby.

mihalski
05-05-2019, 14:52
pytanie w temacie obornika, dowiedziałem się , że ktoś lokalny ma fermę krowią i hoduje krowy na mięso (na eksport), podobno karmi je kiszonkami. Nie znam się i nie wiem czy taki obornik jest dobry jakościowo jako nawóz, czy rodzaj karmy dla krów ma znaczenie przy jakości obornika a zatem później dla roślin. Robi się już z tego niezła magia ;) , ale pewnie może mieć to znaczenie. Chętnie przyjmę każdą mądrą wiedzę.

adam_mk
05-05-2019, 16:02
Proszę...
Jest ściąga.
https://sciaga.pl/tekst/58189-59-uklad_pokarmowy_przezuwaczy
O wydalaniu poszukasz czy wstawić?

Obornik tworzony jest z podściółki i wydalin.
Potem, w rolnictwie/glebie zajmują się nim grzybki (roztocza) przywracając mikroelementy do obiegu.
No, jak rolnik go na pole wywiezie, bo jak nie to... zajmą się nim tam, gdzie jest. (te grzybki a także bakterie).
W szkole mi tłumaczyli na biologii...

Adam M.

adam_mk
05-05-2019, 16:07
A!
Ta magia...
No... bywa.
Jak krowom dadzą za dużo bakteriostatyków i antybiotyków to obornik słabo fermentuje.
No, do dupy jest...

Adam M.

mihalski
08-05-2019, 17:09
no już się pogubiłem .... mówicie że glinę zmieszać z piaskiem , że czarnoziem nie jest dobrym rozwiązaniem ... gadałem dziś z właścicielem cegielni i on mówi, że sama ciężka glina nie jest dobra ,a wierzchnia warstwa gliny (sam sobie zmieszał z piaskiem o ogródku) nie jest rozwiązaniem, bo nasze gorące lata powodują , że tworzy się twarda skorupa....,
już jestem w kropce. Czarnoziem drogi i niedobry , glina niedobra...cóż robić ?

Elfir
08-05-2019, 17:21
Nie pisałam "SAMA GLINA" tylko glina wymieszana z obornikiem (albo jakimkolwiek innym dodatkiem próchnicznym: kompostem, podłożem popieczarkowym). Właśnie dodatek próchnicy zapobiega tworzeniu się skorupy.