PDA

Zobacz pełną wersję : Pompa ciepła do małego domu



codix
30-01-2019, 19:23
Witam.
Proszę o pomoc w wyborze pompy ciepła powietrze woda do modernizowanego domu.
Dane budynku:
Strefa klimatyczna trzecia okolice Kamiennej Góry dolnośląskie.
Dom budowany w latach 85 ,parter i piętro ze skosami od wysokosci 1,15 strych nieogrzewany niepodpiwniczony w zabudowie szeregowej po obydwu stronach sąsiedzi.
Powierzchnia użytkowa 90m2 ,podloga parteru 20cm żużlu,10cm betonu ,ściany 25cm suporex +5cm wełny+12cm suporex+10cm grafitowego ,zero problemów z wilgocią. Drzwi zewnętrzne do nieogrzewanego wiatrolapu stalowe cieple u=1,3 wiatrolap 3m2 i drugie drzwi do mieszkania drewnopodobne z uszczelkami z wypelnieniem welna u=?.Okna na dole nowe trzyszybowe trzyuszczelkowe na styropianowych parapetach z cieplym montażem od strony wejsciowej jedno 1,4m na 1,4m od strony tarasu jeden fix 1,4m na 1,9m i drzwi balkonowe .Strop nad parterem gruby ok.45cm jakies plyty betonowe na nich szlaka i wylewka.Na górze na skosach 30 cm wełny 3 okna 1,4m na 1,4m stare plastiki dwuszybowe docelowo będą takie jak na dole ,strop nad pietrem 25cm wełny.
Instalacja miedziana z grzejnikami stalowymi płytowymi c22. 8szt wys 60cm ,łączna dlugosc 7 metrów.
Narazie bez cwu gdyż grzeje w taniej taryfie bojler w miarę nowy a koszt nowego zasobnika i instalacji do niego to ok.5 tys wiec narazie wole grzac jak teraz.
Dom wydaje mi sie cieply utrzymuje w nim 21,5 do 22,5 stopnia do tej pory spalalem ok.1,3 tony węgla potem zalozylem do kotla palnik na pelet i markowego peletu poszło 1,2 t jak ten pelet przeliczylem na kwh przyjmujac z 85% sprawnosci w starym kotle z dolozonym palnikiem to wychodzi mi ok.5000kwh przypominam bez cwu.
Instalatorzy proponuja mi 5kw 7kw 9kw wiec rozbieznosc spora już nie wiem których słuchać. Wiekszosc chce zastosowac buforek 50l i druga pompke obiegowa na grzejniki.
Robilem próbe teraz w styczniu tydzien mielismy temperatury w dzien minus 6 w nocy minus 10,14 a nawet raz 17, na grzejniki dawalem 37 stopni i to wystarczalo przy 13 godzinach grzania palnik dawal w tym czasie 3kw na godzine szlo 8kg na dobę.Grzejniki nie byly w stanie oddac wiecej przy takim zasilaniu jak podnosilem moc palnika na 4kw zaraz sie podnosila zadana i kociol sie wylaczal.

codix
30-01-2019, 21:13
Drugie pytanko czy ma tu ktos pompe np panasonica 7kw lub 9kw splita i jest z okolic wałbrzycha jeleniej góry. Chętnie bym posłuchał jej przy powiedzmy 90% obciążenia dla mnie to ważne bo domek w zabudowie szeregowej.

Arturo72
30-01-2019, 21:19
Drugie pytanko czy ma tu ktos pompe np panasonica 7kw lub 9kw splita i jest z okolic wałbrzycha jeleniej góry. Chętnie bym posłuchał jej przy powiedzmy 90% obciążenia dla mnie to ważne bo domek w zabudowie szeregowej.:D :D :D
Jak coś to dawaj do Gliwic bo widać, że sporo osób jest podatnych na pranie mózgu ;)
Mowa o tych prawie 40% :)

_John
30-01-2019, 21:20
Jedno wentylatorowe maleństwo do 7 kW, nic więcej nie potrzebujesz.

Andrzej5101
31-01-2019, 08:16
Zrób profesjonalne OZC i będziesz wiedział.

Pod
31-01-2019, 12:01
Do szeregowca nie brałbym PC. Po pierwsze nie zwroci sie a po drugie sąsiedzi moga mieć pretensje o hałas. Nie masz tam gazu ?

codix
31-01-2019, 14:29
Gazu niema i nigdy nie będzie. Co do halasu to właśnie szukam kogoś kto by mi to zapuścił na maksa żeby się przekonać.Widze ze masz nieduży metraż i 9kw nie masz problemów z taktowaniem powyżej 2 stopni?

zwolis
31-01-2019, 16:45
Powierzchnia ok.80 m2 pompa lg therma v gen.3 moc 7kw. W zupełności starczyła by 5kw. Chodzi na stałej temperaturze, owszem taktuje w temp. dodatnich o ile to jest złe bo nagrzeje wodę C.O i się wyłączy czasami ze dwa razy na godzinę.

codix
31-01-2019, 17:27
Raczej w rachubę wchodzi Panasonic 1f sdc seria h 9kw lub 7kw. Na 9kw dostalem najlepszą ofertę spośród Daikina,vaillanta i aristona w sumie niezależnie od mocy pompy.
Tylko będę musial jakoś przekonać instalatora na 7kw bo on chce zakładać 9kw .

Pod
01-02-2019, 06:51
Gazu niema i nigdy nie będzie. Co do halasu to właśnie szukam kogoś kto by mi to zapuścił na maksa żeby się przekonać.Widze ze masz nieduży metraż i 9kw nie masz problemów z taktowaniem powyżej 2 stopni?

Grzeje w taniej taryfie wiec pompa chodzi cały czas w zimne miesiace, zmienia sie tylko nateżenie pracy sprężarki. W miesiacach typu listopad i marzec na pewno bedzie troche taktować - nie mam przez to nieprzespanych nocy.
Co do hałasu to musiałbyś odwiedzić kogoś z pompą w nocy jak sie kladzie spać. Pompe słychać i do szeregowca nie polecam ze względu na sąsiadów. Ja też mam sąsiadke blisko - jej balkon jest 7m od mojej pompy i kiedyś już wspominała że ta moja pompa to troche hałasuje... ale nie ciągnąłem tematu. W szeregowcu masz dwoch sąsiadów i to jeszcze bliżej. Problem bedzie jeszcze wiekszy jesli poszczegolne segmenty nie są odizolowane osobnym fundamentem a skoro budynek z lat 80tych to prawie na pewno tak jest.

codix
01-02-2019, 07:04
Kurcze faktycznie muszę najpierw u kogos zobaczyć u mnie będzie taka różnica że jednostka zew bedzie nie na scianie ale na fundamencie jakies 4metry od budynku skierowana wylotem w pola

codix
01-02-2019, 07:13
Mam jeszcze pytanko z jakimi kosztami jakis serwisów przeglądów itp. trzeba się liczyć po założeniu pompy i jak takie przeglądy powinny wyglądać?

Szklara
01-02-2019, 17:22
Grzeje w taniej taryfie wiec pompa chodzi cały czas w zimne miesiace, zmienia sie tylko nateżenie pracy sprężarki. W miesiacach typu listopad i marzec na pewno bedzie troche taktować - nie mam przez to nieprzespanych nocy.
Co do hałasu to musiałbyś odwiedzić kogoś z pompą w nocy jak sie kladzie spać. Pompe słychać i do szeregowca nie polecam ze względu na sąsiadów. Ja też mam sąsiadke blisko - jej balkon jest 7m od mojej pompy i kiedyś już wspominała że ta moja pompa to troche hałasuje... ale nie ciągnąłem tematu. W szeregowcu masz dwoch sąsiadów i to jeszcze bliżej. Problem bedzie jeszcze wiekszy jesli poszczegolne segmenty nie są odizolowane osobnym fundamentem a skoro budynek z lat 80tych to prawie na pewno tak jest.

Ja swojej nie słyszę przez mur i okno. Jest jakieś 4 m od pokoju gościnnego. Dużo głośniejsza jest obiegówka, której szum przebija się przez ścianę z kotłowni i wędruje kanałami wentylacyjnymi. Jednostka zewnętrzna słyszalna jest dopiero po otwarciu okna ale i tak nie jest to wtedy szum męczący, przeszkadzający.. Ale przecież w zimie nikt nie śpi z otwartymi oknami.... Większym problemem jak już to będą letnie miesiące, gdy większość ludzi otwiera okna na noc a PC akurat grzeje wodę do 55 stopni. Zawsze wtedy wodę można przecież zagrzać po południu a nie w nocy. W lecie zresztą PC grzeje szybko i sprawnie, a w zimie? Większość ludzi raczej szczelnie zamyka okna:) Jak nie masz bardzo wrażliwych sąsiadów nie powinno im to przeszkadzać. Odsuniecie od domu i osobna stopa zdecydowanie pomoże. Zawsze możesz PC lekko obudować ażurem, otujować lub obsadzić inkszym zielskiem, ostatecznie zgrabny murek też odbije dźwięk.

dar3k
01-02-2019, 19:08
Tuje chyba nie przeżyją ciągłego podmuchu zimnego powietrza ..

Arturo72
01-02-2019, 19:18
Tuje chyba nie przeżyją ciągłego podmuchu zimnego powietrza ..
A kto mówi o ciągłym podmuchu zimnego powietrza? Nie będzie ciągły, jest okresowy w ciągu doby.
Poniżej mój bez, jakieś 1m od jednostki zewn. ma się dobrze i super kwitnie i pachnie od paru lat :)
https://images92.fotosik.pl/116/dd0181ae2b372b15med.jpg

codix
01-02-2019, 20:26
Mam jeszcze pytanko z jakimi kosztami jakis serwisów przeglądów itp. trzeba się liczyć po założeniu pompy i jak takie przeglądy powinny wyglądać?

Panowie to jak z tymi przeglądami jest?

Arturo72
01-02-2019, 20:35
Panowie to jak z tymi przeglądami jest?
Wiesz co,czekałem na innych.
Ale w moim przypadku pierwszy przegląd robiłem po 5 latach, sierpień 2018,kosztował 200zl.
I jadę dalej :)

codix
01-02-2019, 20:43
Ale mierzą jakieś ciśnienia itp.są w stanie wychwycić jakiś minimalny ubytek gazu czy tak tylko na odwal się i 200 do kielni?

Arturo72
01-02-2019, 20:52
Ale mierzą jakieś ciśnienia itp.są w stanie wychwycić jakiś minimalny ubytek gazu czy tak tylko na odwal się i 200 do kielni?
Nie no coś Ty. Sam ich wezwalem dla własnej wiedzy i z ciekawości.
Był pełny serwis czyli sprawdzanie napięć,chlodzenia jednostki i sprężarki, ciśnienia, czyszczenia itp.
Konkluzja po serwisie, pompa jak nowa, parametry bez zmian.
Po pięciu latach :)

Pod
06-02-2019, 08:06
Poziomy "słyszalności" u ludzi są bardzo różne. Jeden nic nie słyszy a drugiego ten sam dzwięk bardzo irytuje. Wystarczy że trafisz sąsiada który bedzie przewrażliwiony i nie wygrasz bo pompa przekracza limity halasu normowane prawem (w nocy).
Ja pompe słysze nocą w pomieszczeniach nawet nieprzylegających do ściany domu przy której stoi. Co z tego że ma osoby fundament a mur na tej scianie jest ocieplony wełną którą powinna lepiej wytłumić. Kiedyś w to wątpliłem ale coraz bardziej wierze że przenosi sie to bardziej przez wibracje spreżarki niż sam szum z powietrza.

Zwibel
06-02-2019, 08:26
Jestem z okolic JG do mnie masz około 35km. Mam LG 9kW. Powiem Ci że ciesze się ze nie mam sąsiada naprzeciwko. Pewnie byłby niezadowolony. Przy dużym mrozie pompa na zewnątrz trochę buczy. Mam ją za domem i mi to nie przeszkadza. Nawet wchodząc do domu ledwo ją słyszę. Gdyby miał stać od strony często uczęszczanej byłby zniesmaczony:D.
Teraz śpię na dole i pompa jest jeszcze za garażem więc dzielą ją dwie ściany od mojej sypialni. Przy -15 i dobrym wsłuchaniu się było ją już słychać. NA górze dzieli mnie tylko poddasze i tam już przy większej mocy jest słyszalna. Na co dzień głośniej pracuje obiegówka i to ona jest słyszalna bardziej niż pompa czy reku.
Gdyby sąsiad siedział w starym domu z oknami sypialni skierowanymi w stronę mojej pompy pewnie nie był by zadowolony.

Szklara
06-02-2019, 09:12
Potwierdzam, w domu bardziej słyszalna jest obiegówka niż wentylatory i sprężarka. Sama pompa z paru metrów wyraźnie traci na głośności. U mnie do sąsiada jest ze 20 metrów. Pod płotem nic nie słychać.

Konsultant marki Junkers
12-04-2019, 08:12
Witam.
Proszę o pomoc w wyborze pompy ciepła powietrze woda do modernizowanego domu.
Dane budynku:
Strefa klimatyczna trzecia okolice Kamiennej Góry dolnośląskie.
Dom budowany w latach 85 ,parter i piętro ze skosami od wysokosci 1,15 strych nieogrzewany niepodpiwniczony w zabudowie szeregowej po obydwu stronach sąsiedzi.
Powierzchnia użytkowa 90m2 ,podloga parteru 20cm żużlu,10cm betonu ,ściany 25cm suporex +5cm wełny+12cm suporex+10cm grafitowego ,zero problemów z wilgocią. Drzwi zewnętrzne do nieogrzewanego wiatrolapu stalowe cieple u=1,3 wiatrolap 3m2 i drugie drzwi do mieszkania drewnopodobne z uszczelkami z wypelnieniem welna u=?.Okna na dole nowe trzyszybowe trzyuszczelkowe na styropianowych parapetach z cieplym montażem od strony wejsciowej jedno 1,4m na 1,4m od strony tarasu jeden fix 1,4m na 1,9m i drzwi balkonowe .Strop nad parterem gruby ok.45cm jakies plyty betonowe na nich szlaka i wylewka.Na górze na skosach 30 cm wełny 3 okna 1,4m na 1,4m stare plastiki dwuszybowe docelowo będą takie jak na dole ,strop nad pietrem 25cm wełny.
Instalacja miedziana z grzejnikami stalowymi płytowymi c22. 8szt wys 60cm ,łączna dlugosc 7 metrów.
Narazie bez cwu gdyż grzeje w taniej taryfie bojler w miarę nowy a koszt nowego zasobnika i instalacji do niego to ok.5 tys wiec narazie wole grzac jak teraz.
Dom wydaje mi sie cieply utrzymuje w nim 21,5 do 22,5 stopnia do tej pory spalalem ok.1,3 tony węgla potem zalozylem do kotla palnik na pelet i markowego peletu poszło 1,2 t jak ten pelet przeliczylem na kwh przyjmujac z 85% sprawnosci w starym kotle z dolozonym palnikiem to wychodzi mi ok.5000kwh przypominam bez cwu.
Instalatorzy proponuja mi 5kw 7kw 9kw wiec rozbieznosc spora już nie wiem których słuchać. Wiekszosc chce zastosowac buforek 50l i druga pompke obiegowa na grzejniki.
Robilem próbe teraz w styczniu tydzien mielismy temperatury w dzien minus 6 w nocy minus 10,14 a nawet raz 17, na grzejniki dawalem 37 stopni i to wystarczalo przy 13 godzinach grzania palnik dawal w tym czasie 3kw na godzine szlo 8kg na dobę.Grzejniki nie byly w stanie oddac wiecej przy takim zasilaniu jak podnosilem moc palnika na 4kw zaraz sie podnosila zadana i kociol sie wylaczal.

Witam,

W sprawie doboru powietrznej pompy ciepła do Pana domu, zachęcam do kontaktu z naszym Autoryzowanym Instalatorem. Instalator pomoże w doborze odpowiedniego urządzenia oraz wykona jego instalację. Na stronie internetowej www.junkers.pl znajduje się wyszukiwarka instalatorów wraz z ich miejscem zamieszkania, którzy pomogą z doborem odpowiedniego urządzenia oraz wykonają instalację. Można również skorzystać z całodobowej infolinii pod numerem telefonu: 801 900 810.
Zachęcam również do odwiedzenia strony internetowej, na której znajdują się wszystkie informacje odnośnie pomp ciepła: http://www.junkers.pl/produkty/pompy-ciepla/
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant Junkers-Bosch