PDA

Zobacz pełną wersję : Przegrzewanie domu. Problem z regulacją podłogówki



Piecha21
01-02-2019, 13:54
Witam !

Mam problem z przegrzewaniem domu. Dom 140 m2. Dół podłogówka góra grzejniki. Stale u mnie występuje przegrzanie dołu. Zasilanie na podłogówkę idzie 30 st. ( zespół mieszający ). Powrót po jakimś czasie osiąga 25-27 st. 6 pętli. Przepływy na rotametrach od 1.5 l - 2 l/min. Piec gazowy Ferroli bluehelix tech rrt 24h ( wiem, przewymiarowany we świat ale już nic nie zrobię ) Temp zasilania z pieca 45 st. ( wystarcza na ogrzanie góry. Utrzymuję 19 - 20 st. góra ). Sterownik pokojowy Salus 091FLRF. Histereza 0,5. Nastawiona temp w salonie na 21.2. Sterownik się wyłącza przy 21.4 i temp rośnie. Czasami jest to 22.5 dzisiaj np żona dzwoniła że w domu 24.5 i nie da się żyć.

Co zrobić ? Lepiej obniżyć temp. i żeby piecyk dłużej dogrzewał dom ? ( co z zużyciem gazu przy dłuższej pracy a niższej temp ) ? Myślę że w przypadku niższej temp zasilania podłogówki wystąpiła by mniejsza akumulacja ciepła w podłogówce w chwili wyłączenia sterownika co idzie za tym beton mniej ciepła by oddał po wyłączeniu się ogrzewania. Dobrze myślę ? Czy może pokręcić przepływami ?

Dom jest ogólnie ciepły. Przy -10 na dworze piecyk chodzi może 2 razy dziennie po 4 godz.

Doradźcie co i jak. Ogólnie mam problem z utrzymaniem W MIARĘ stałej temp w domu. Piszę w miarę bo zdaję sobie sprawę że to nie takie proste o ile w ogóle wykonalne przy podłogówce i sterowniku pokojowym.

Pozdrawiam
Jacek

kryzys
01-02-2019, 16:28
Jedyna sensowna rada aby pompa z podłogówki chodziła nonstop bez wyłączania a temp podawania na rozdzielacz regulował zawór 4 drogowy w mieszaczu czy to ręcznie czy robiłby to sterownik sterujący siłownikiem zaworu 4 drogowego , chyba że masz inne rozwiązanie .

romano78
01-02-2019, 16:39
A nie prościej dołożyć pogodowke

Mareks77
01-02-2019, 16:45
Przy ogrzewaniu podłogowym niestety takie przeregulowania nie zależą od sterownika tylko od charakteru układu, Tu do regulacji powinien być użyty sterownik pogodowy. Jedyne co możesz w tym momencie zrobić to zmniejszyć temperaturę na zasilaniu do poziomu 40*C lub nawet mniej. Ogólnie taka temperatura na zasilaniu występuje raczej tylko w największe mrozy a ja nie wiem jaka jest aktualnie u ciebie. Druga sprawa to zapotrzebowanie domu które moim zdaniem jest także nie zbyt duże.
To powinno trochę poprawić sytuację.
Jeżeli jednak temperatura podłogówki 30*C pozwala na takie rozgrzanie podłogi ze występują prze-regulowania to prawdopodobnie jedyną możliwością jest zmniejszenie przepływów do poziomu 0,5 - 0,7
Zapamiętaj teraźniejsze ustawienia i skoryguj je tak aby dla 2l/min zrobić 1l/min natomiast dla mniejszych odpowiednio mniej tak aby zachować zróżnicowania które mogą odpowiadać długości poszczególnych pętli.
Kocioł i jego moc minimalna powinna pozwolić na pracę z temperaturą 40*C więc będzie on ogrzewał dłużej a podłoga poprzez mniejsze przepływy będzie dłużej się nagrzewała/.

Jeśli próby nie przyniosą zadawalających rezultatów to niestety ratunkiem jest tylko rozbudowa układu o pogodówkę z czujnikien temperatury zewnętrznej

Piecha21
01-02-2019, 18:35
Przy ogrzewaniu podłogowym niestety takie przeregulowania nie zależą od sterownika tylko od charakteru układu, Tu do regulacji powinien być użyty sterownik pogodowy. Jedyne co możesz w tym momencie zrobić to zmniejszyć temperaturę na zasilaniu do poziomu 40*C lub nawet mniej. Ogólnie taka temperatura na zasilaniu występuje raczej tylko w największe mrozy a ja nie wiem jaka jest aktualnie u ciebie. Druga sprawa to zapotrzebowanie domu które moim zdaniem jest także nie zbyt duże.
To powinno trochę poprawić sytuację.
Jeżeli jednak temperatura podłogówki 30*C pozwala na takie rozgrzanie podłogi ze występują prze-regulowania to prawdopodobnie jedyną możliwością jest zmniejszenie przepływów do poziomu 0,5 - 0,7
Zapamiętaj teraźniejsze ustawienia i skoryguj je tak aby dla 2l/min zrobić 1l/min natomiast dla mniejszych odpowiednio mniej tak aby zachować zróżnicowania które mogą odpowiadać długości poszczególnych pętli.
Kocioł i jego moc minimalna powinna pozwolić na pracę z temperaturą 40*C więc będzie on ogrzewał dłużej a podłoga poprzez mniejsze przepływy będzie dłużej się nagrzewała/.

Jeśli próby nie przyniosą zadawalających rezultatów to niestety ratunkiem jest tylko rozbudowa układu o pogodówkę z czujnikien temperatury zewnętrznej

Dziękuje wszystkim za zainteresowanie. Myślę że praca na 40 stopni by wystarczyła ale zastanawiam się nad grzejnikami czy dla nich to wystarczy. Druga sprawa do zużycie gazu. Zmniejszenie przepływu będzie się równać z dłuższym nagrzewaniem i z dłuższą praca pieca. Czy to wpłynie bardzo na zużycie gazu ? A może zostać przy tych przeplywach a zmniejszyć temperaturę na podłogówke do np 25-27 stopni. Czy to nie za mało? Gdy były mrozy - 15 i więcej to również miałem temperaturę 30 i wystarczało to może teraz przy temperaturze około 0 stopni te 30 to chyba zdecydowanie za dużo?

Mareks77
02-02-2019, 09:35
Odnośnie przepływów to niestety nie mam danych na temat długości Twoich pętli podłogówki, natomiast prędkość przepływu dość proporcjonalnie odzwierciedla szybkość nagrzewania się podłogi a więc i bezpośrednio wpływa na przeregulowania.
Jeśli przy mrozach (-15*C) 30*C wystarczało to zmniejsz ją do 25 - 27*C.
Wtedy grzejniki dostaną to co im potrzebne a podłogówka zmniejszy przegrzewanie chociaż jeżeli Salus znajduje się w pomieszczeniu z podłogówką i to według niej steruje kotłem to także będzie to powodowało jej dłuższą pracę.
Niestety taki objaw dla podłogówki przy sterowaniu załącz/wyłącz z histerezą jest dość powszechny bo te kilka ton betonu w jastrychu lub innego materiału oddaje swoje ciepło jeszcze długo po wyłączeniu układu. Co do dłuższej pracy kotła i większego zużycia gazu to niestety komfortu i związanych z nim wahań temperatury nie da się w 100% pogodzić z oszczędnościami. Jeżeli takie zabiegi nie pomogą to postaraj się dokupić zestaw czujnika temperatury zewnętrznej i ze stałej temperatury zadanej przejść na regulację pogodową. Jeżeli grzejniki podłaczone są bezpośrednio do kotła przed mieszaczem to aby nie ucierpiały będziesz musiał zainwestować także w moduł do regulacji mieszacza i siłownik do zaworu trójdrogowego. W takim układzie temperatura na zasilaniu samej podłogówki będzie regulowana według temperatury zewnętrznej i to jak najbardziej odzwierciedli charakter systemu ogrzewania i domu.