PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła, projekt.



baksik28
02-02-2019, 02:21
Witam.
Pytanie może i niezbyt dobre ale nie wiem gdzie je zadać.
Jestem na etapie szukania projektu domu.
Założyłem, że c.o i c.w.u będzie współpracowało z pompą ciepła, w całym domu chcę też ogrzewanie podłogowe.
Mógłby ktoś podać namiary na jakieś firmy które stworzą mi taki projekt? Instalację wykonam raczej sam gdy będę miał taki projekt.

Mareks77
02-02-2019, 09:45
Projekt domu czy projekt instalacji. Tego pierwszego szukaj raczej w każdym biurze projektowym w zależności od potrzeb swoich i swojej rodziny, natomiast projekt drugiego o ile już nie będzie już zawarty w tym pierwszym, to wykona go firma instalująca pompę i jej źródło lub zewnętrzny projektant.Adaptacja projektu w zależności od źródła ciepła i pozostałych warunków musi być tak czy inaczej. Pamiętaj ze projekt ogrzewania jest w tym przypadku zależny od zapotrzebowania domu na energię.

dolby
02-02-2019, 10:03
Witam.
Pytanie może i niezbyt dobre ale nie wiem gdzie je zadać.
Jestem na etapie szukania projektu domu.
Założyłem, że c.o i c.w.u będzie współpracowało z pompą ciepła, w całym domu chcę też ogrzewanie podłogowe.
Mógłby ktoś podać namiary na jakieś firmy które stworzą mi taki projekt? Instalację wykonam raczej sam gdy będę miał taki projekt.

To, jaka będzie instalacja i to, kto ją wykona, jest drugorzędne.
Bez projektu instalacji nie załatwisz niczego. Musisz go mieć i musisz za niego zapłacić. A, jak mus, to lepiej byś znalazł dobrego projektanta, który zrobi porządnie wyliczony i rozrysowany projekt, który obejmie wszystko inne, wodną i kanalizacyjną również, plus przyłącza. Nie kombinuj, bo to jest tylko wtedy dobre, jak dom stoi odebrany.

baksik28
02-02-2019, 11:55
Ale przecież projektu instalacji nie zrobi mi architekt od adaptacji.
Czyli np. kupuje projekt raczej gotowy i wtedy szukam biura lub firmy zajmującej się pompami ciepła i oni wszystko projektują? Mam na myśli ogrzewanie podłogowe, c.w.u i np rekuperację?
Czy do każdego trzeba się udać oddzilenie?

dolby
02-02-2019, 14:04
Architekt zrobi adaptację.
Inżynier projektant od robót sanitarnych zrobi projekt instalacji. Może również nadzorować ich wykonanie.
Przy nowej inwestycji jaka planujesz musisz posiadać komplet dokumentacji zatwierdzonej przez branżystów. To wszystko idzie do starostwa i jest kwalifikowane na tak lub nie. Az do skutku. Bez tego nie uzyskasz zgody na budowę, oraz po zakończeniu budowy, zgody na użytkowanie.
Całość możesz zlecić architektowi, którzy zazwyczaj współpracują z branżystami lub takich polecą a wtedy trzeba iść samemu.
W trakcie budowy musisz mieć inspektora nadzoru-kierownika budowy, który za pieniądze pilnuje poprawności wykonania, i jakości robót. Może tez w trakcie dokonywać zmian w projekcie o ile nie przekraczają jego uprawnień. To, czy zrobisz instalację po swojemu czy zgodnie z projektem to twoja sprawa ale kierownik nie ma wtedy obowiązku tego potwierdzać jako zgodnych z projektem i z reguły wpisze do dziennika budowy to co będziesz robił by nie brać za to odpowiedzialności. Niestety ale nowa budowa to nie jest robienie tego co się chce.
Najlepiej opracować to, co się chce, na etapie projektowania i mieć; raz że spokój, a dwa, zrozumiały front robót bez kombinacji itp. czyli, że będziesz sam robił to, co sam wespół z projektantem ustaliłeś.
Firmy zajmujące się pompami ciepła, mogą przedstawić swoje koncepcje projektu, sprzedać pompę i wykonać montaż. Pewnie tak zrobisz, bo raczej nie zamontujesz sam pompy, bo nie masz do tego ani uprawnień, ani pojęcia, ani nie dasz sobie sam na to gwarancji...

Mareks77
03-02-2019, 08:57
Przy nowej inwestycji jaka planujesz musisz posiadać komplet dokumentacji zatwierdzonej przez branżystów. To wszystko idzie do starostwa i jest kwalifikowane na tak lub nie. Az do skutku. Bez tego nie uzyskasz zgody na budowę, oraz po zakończeniu budowy, zgody na użytkowanie.
Może tez w trakcie dokonywać zmian w projekcie o ile nie przekraczają jego uprawnień. To, czy zrobisz instalację po swojemu czy zgodnie z projektem to twoja sprawa ale kierownik nie ma wtedy obowiązku tego potwierdzać jako zgodnych z projektem i z reguły wpisze do dziennika budowy to co będziesz robił by nie brać za to odpowiedzialności. Niestety ale nowa budowa to nie jest robienie tego co się chce.
...

Nie przesadzaj. Pytający miał na myśli tylko i wyłącznie instalację grzewczą a to akurat starostwo czy inny urząd guzik interesuje.
Warunki instalowania mogą znajdować się w Miejscowym Planie Zagospodarowania Terenu lub warunkach zabudowy.
W projekcie może być zawarty komplet instalacji ale wcale nie musi. Czym innym są przyłącza i projekty instalacji które zlecasz projektantowi a czym innym ogrzewanie. Sam projekt instalacji elektrycznej wewnętrznej także czasem nie interesuje zakładu energetycznego. Ich obchodzi tylko protokół badań elektrycznych i potwierdzenie przez kierownika budowy że instalacja spełnia wymagania i może być podłączona do sieci.

Z pompą ciepła i samym źródłem ciepła jest podobnie o ile nie starasz się o dofinansowanie z ochrony środowiska a Twój budynek nie jest zabytkiem..
Zgodnie z art. 29 ust. 2 pkt 16 oraz art. 30 tej ustawy montaż pomp ciepła nie wymaga pozwolenia na budowę ani zgłoszenia, a wyjątkiem są odwierty głębinowe które wymagają tylko zgłoszenia, lub o głębokości powyżej 30m projektu robót geologicznych, lub pozwolenia wodnoprawne w przypadku korzystania z ciepła wód gruntowych.
Projekt oczywiście w tym przypadku jest tylko i wyłącznie do użytku wewnętrznego i wykonuje się go w oparciu o projekt budowlany i planowane ocieplenie lub ogólnie o zapotrzebowanie budynku na energię.

Projekty z regóły robią firmy które instalują pompy robiąc także instalację. Jeżeli planujesz zaoszczędzić i zrobić ją sam to firma instalująca nie weźmie odpowiedzialności za ewentualne błędy a ich na samą pompę gwarancja będzie okrojona .

dolby
03-02-2019, 09:57
1.Nie przesadzaj. Pytający miał na myśli tylko i wyłącznie instalację grzewczą a to akurat starostwo czy inny urząd guzik interesuje.
Warunki instalowania mogą znajdować się w Miejscowym Planie Zagospodarowania Terenu lub warunkach zabudowy.
W projekcie może być zawarty komplet instalacji ale wcale nie musi. Czym innym są przyłącza i projekty instalacji które zlecasz projektantowi a czym innym ogrzewanie.
2.Projekty z regóły robią firmy które instalują pompy robiąc także instalację. Jeżeli planujesz zaoszczędzić i zrobić ją sam to firma instalująca nie weźmie odpowiedzialności za ewentualne błędy a ich na samą pompę gwarancja będzie okrojona .

Wstawiłem pkt do cytatu by było łatwiej.
1
Nie przesadzam. Może nie doczytałeś.
Projekt ogrzewania być musi.
Powtórzę, że nie ma obowiązku jego wykonania z tym, że kierownik budowy powinien opisać w dzienniku budowy jak jest faktycznie. Z tego tytułu mogą być problemy. Jeśli instalację przerobi się po zakończeniu robót i zgłoszeniu budynku do użytkowania, to nie ma o czym już pisać. Można robić co się chce.
2
Montaż i potwierdzenie w karcie gwarancyjnej pierwszego uruchomienia to podstawa. Inaczej, sprzedawca nie musi egzekwować jakiejkolwiek gwarancji.
Czy na prawdę nie jest prościej ustalić wszystko na etapie projektowania ?
To, że autor tematu i przyszły inwestor już kombinuje jak by tu zaoszczędzić, jest oczywiste ale może swoje oszczędności skupić na tym, na czym się opłaca ? Pisałem, montażu instalacji pompy nie zrobi a jak zrobi to ...byłoby na tyle.
:)

Mareks77
03-02-2019, 10:34
Prościej to zatrudnić dewelopera lub firmę która kompleksowo wykona wszystko od fundamentów aż po instalację. Niestety czasem nie oznacza to ze będzie tanio i lepiej. Najlepiej jest jak ma się jakiekolwiek pojęcie to zrobić samemu. Nie mówię tu o porywaniu się z motyką na słońce ale o przemyślanej decyzji. Tak wykonywane prace robi się dla siebie a więc najsolidniej jak tylko można.

Ze względu na małą działkę sam podczas budowy otrzymałem wycenę instalacji podłogowej pompy ciepła NIBE z 4 odwiertami do 30m głębokości za bagatela 48 tyś. Niestety podczas budowy systemem gospodarczym czasem nie mamy do od ręki czynienia z taką gotówką a nie chcąc kredytu ciułamy z miesiąca na miesiąc.
Dlatego też zatrudnienie firmy czasem nie leży w naszym interesie i tylko jeśli nie dysponujemy dwoma lewymi rękami zakasujemy rękawy.
Samo położenie styropianu i rurek według projektu to sama frajda którą można zaoszczędzić trochę grosza więc jeśli są możliwości to czemu nie.

Kupując projekt domu z np. biura ARCHON mamy mozliwość zakupu projektu ogrzewania z pompą ciepła pod konkretny projekt:

https://www.archon.pl/projekt-pompy-ciepla-art-534

Więc czemu nie?

Poza tym na forum jest kolega asolt @ zajmujący się projektami, Wystarczy poszukać.

https://forum.muratordom.pl/member.php?113586-asolt


Kierownik budowy lub lokalne biuro wykona tylko adaptację projektu domu do warunków panujących na działce.

dolby
03-02-2019, 11:24
Kierownik budowy adaptacji nie dokona ale zmiany w projekcie tak. Adaptacji dokona architekt.
Co do generalnego wykonawcy....jeżeli jest dobry kierownik budowy, można mieć nadzieję, że budowa będzie dobrze zrobiona. O ile takiego się znajdzie. Inaczej trzeba się znać samemu. Niestety.
Podstawa przy zlecaniu wykonania czegokolwiek....umowa ! I to umowa zrobiona przez siebie a nie wykonawcę. W razie czego jest nadzieja na odszkodowanie lub inne.
Wyszedł z tego OT ale czemu nie powiedzieć tego, co ważne ? :)

SzymonKc
03-02-2019, 12:50
Projekty gotowe (bo rozumiem, że takiego szukasz) zawierają już projekty instalacji "w pakiecie". Podczas adaptacji podlegają jedynie kosmetycznym zmianom, jak np. lokalizacja przyłączy. Więc projekt do pozwolenia na budowę już będzie.
Jednak zwykle takim projektom trochę brakuje do perfekcji, więc jak komuś zależy powinien zrobić drugi projekt, do którego ktoś się bardziej przyłoży, uwzględni specyficzne oczekiwania inwestora, itd.

Komu taki projekt zlecić? Tu zaczynają się schody. Jest mało uprawnionych projektantów, którzy mają doświadczenie w tego typu projektach. Dlaczego tak jest dowiesz się czytając to https://forum.muratordom.pl/showthread.php?342937-Ogrzewanie-podlogowe&p=7746233&viewfull=1#post7746233 i kilka następnych moich postów w tamtym wątku. Chyba jednak bardziej bym zaufał doświadczonemu instalatorowi. Ale oni w większości nie opierają się na projektach tylko robią na oko, wychodząc z założenia, że da się to później jakoś wyregulować i często się udaje, nie koniecznie działa to później optymalnie, ale na tyle, że od strony zachowania wymaganych temperatur pomieszczeń klient nie zgłasza uwag. Tylko instalatorzy w większości nie znają się na projektowaniu i raczej nie przyjmą zlecenia na sam projekt (pomijam fakt, że nie mają uprawnień do projektowania, więc będzie to projekt "nieformalny", co nie znaczy, że zły, ale do pozwolenia na budowę go nie dołączysz).

Ja jestem projektantem i wykonawcą (instalatorem) i zawsze zanim wykonam instalację robię projekt, ale jest to projekt "roboczy" (dla mnie), żebym miał pewność, że to co wykonam będzie dobrze działało, w formie jest on znacznie okrojony w stosunku do tego co można by sprzedać klientowi w formie papierowej i ładnie oprawionej. Liczę wszystko co niezbędne do poprawnego wykonania instalacji, ale często wygląda to jak bazgroły zrobione na kolanie, dla mnie istotna jest tylko treść a nie forma jej zaprezentowania, szkoda mi na to czasu. Nie biorę za niego pieniędzy i klient często nie wie, że w ogóle go robię, zadowala się informacją, że wszystko jest policzone.
Więc gdybyś chciał zamówić u mnie projekt wykonawczy, z pełnymi opisami, rysunkami, itd - to nie mam na to czasu, po prostu mój czas spędzony na budowie jest dla mnie więcej wart niż czas spędzony przed komputerem.

Dlatego trudno będzie kupić dobry projekt bez wykonawstwa, a nawet z wykonawstwem trudno liczyć, że w ogóle jakiś projekt zobaczysz. Aczkolwiek próbowałbym u firm zakładających pompy ciepła (jest szansa, że coś liczą przed robotą bo instalacje bardziej wymagające niż przy innych źródłach ciepła). Oni zrobią projekt, Ty rozłożysz styropian i rurki, oni zrobią kotłownie i zainstalują pompę. Przy okazji zweryfikujesz wykonawcę, czy jest w stanie "wyprodukować" projekt, czy nie wie jak to zrobić.
Możesz też zamówić projekt u Asolta.

Jednak oszczędności na samodzielnym wykonaniu podłogówki nie będą takie duże jak Ci się wydaje, cena robocizny to ok. 40-50zł za m2, większość kosztów będą jednak stanowić materiały, które kupisz po wyższych cenach i na wyższym VAT, niż za pośrednictwem wykonawcy. Dwóch doświadczonych ludzi i wyposażonych w odpowiednie narzędzia rozkłada taką instalacje w 5-10 dni roboczych, ile w tym czasie nie zarobisz Ty i jakiś pomocnik nie chodząc do pracy? Jesteś w stanie poświęcić swój urlop w imię tej oszczędności albo czas wolny po godzinach pracy? Oczywiście zależy to od tego czy masz tego czasu w nadmiarze, niektórzy uznają, że to opłacalne.

Kaizen
03-02-2019, 13:13
W projekcie może być zawarty komplet instalacji ale wcale nie musi.

§ 11. 1. Projekt architektoniczno-budowlany obiektu budowlanego powinien zawierać zwięzły opis techniczny oraz część rysunkową.
2. Opis techniczny, o którym mowa w ust. 1, sporządzony z uwzględnieniem § 7, powinien określać:
[...]
6) układ sieci i instalacji uzbrojenia terenu, przedstawiony z przyłączami do odpowiednich sieci zewnętrznych i wewnętrznych oraz urządzeń budowlanych, w tym: wodociągowych, ujęć wody ze strefami ochronnymi, cieplnych, gazowych i kanalizacyjnych lub służących do oczyszczania ścieków
[...]
8 ) rozwiązania zasadniczych elementów wyposażenia budowlano-instalacyjnego, zapewniające użytkowanie obiektu budowlanego zgodnie z przeznaczeniem, w
szczególności instalacji i urządzeń budowlanych: wodociągowych i kanalizacyjnych, ogrzewczych, wentylacji grawitacyjnej, grawitacyjnej wspomaganej i mechanicznej, chłodniczych, klimatyzacji, gazowych, elektrycznych, telekomunikacyjnych, piorunochronnych, a także sposób powiązania instalacji obiektu budowlanego z sieciami zewnętrznymi wraz z punktami pomiarowymi, założenia przyjęte do obliczeń instalacji oraz podstawowe wyniki tych obliczeń, z uzasadnieniem doboru, rodzaju i wielkości urządzeń, przy czym należy przedstawić:
a) dla instalacji ogrzewczych, wentylacyjnych, klimatyzacyjnych lub chłodniczych – założone parametry klimatu wewnętrznego z powołaniem przepisów techniczno-budowlanych oraz przepisów dotyczących racjonalizacji użytkowania energii,
b) dobór i zwymiarowanie parametrów technicznych podstawowych urządzeń ogrzewczych, wentylacyjnych, klimatyzacyjnych i chłodniczych oraz określenie wartości mocy cieplnej i chłodniczej oraz mocy elektrycznej związanej z tymi urządzeniami;


Więc mylisz się. Rozporządzenie w sprawie zawartości projektu budowlanego wymaga projektów branżowych.

dolby
03-02-2019, 13:47
[I]
Więc mylisz się. Rozporządzenie w sprawie zawartości projektu budowlanego wymaga projektów branżowych.

Nie mylił się.
Powiem tak; projekt techniczny, przedstawiany jako dokument do uzyskanie pozwolenia na budowę musi zawierać projekty branżowe. To czy one odpowiadają inwestorowi czy nie, nie ma znaczenia przy procedurach urzędowych.
Projekt ogrzewania' jest z reguły atrapą.
Główne założenie jest takie, ze w projekcie jest przedstawiony rodzaj ogrzewania zgodny z przepisami.
Projektu jako takiego, na to, co inwestor zrobi, faktycznie nie ma, lub jest szkicem-rysunkiem przedstawionym przez wykonawcę. Po zakończeniu wykonania instalacji wykonawca ma obowiązek przedłożyć inwestorowi oświadczenie w formie protokołu, załączane do dziennika budowy, niezbędne do odbioru robót, potwierdzające, że roboty zostały wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną, technicznie poprawnie i bezpieczne do użytkowania. Czyli, że jest to wewnętrzna' umowa pomiędzy wykonawcą a inwestorem. Wykonawca zapewnia o prawidłowości wykonania i poprawności działania. Tu przepisy prawne nie mają zastosowania i cytowane wyżej przepisy nie odnoszą się do tematu. Tu zastosowanie mają umowy cywilne i uczciwość stron.
Czyli to jakie ogrzewanie będzie jest wynikiem decyzji inwestora i roboty wykonawcy. Jeśli inwestor chce zaoszczędzić na układaniu rurek to oszczędza i je układa.

Kaizen
03-02-2019, 14:24
Nie mylił się.

Oczywiście, że mylił się. Projekty instalacji są obowiązkowym składnikiem projektu - bez tego urzędnicy powinni odrzucić wniosek o PnB z powodu niekompletności projektu.




Czyli to jakie ogrzewanie będzie jest wynikiem decyzji inwestora i roboty wykonawcy. Jeśli inwestor chce zaoszczędzić na układaniu rurek to oszczędza i je układa.

Budowanie niezgodnie z projektem to temat rzeka.

Zmiana w systemie ogrzewania wpływa na EP i inne parametry pod którymi inwestor się podpisuje zgłaszając zakończenie budowy. Jak ktoś chce - niech się podpisuje pod nieprawdą.
Jeżeli następuje zmiana projektu, to projektant decyduje, czy to jest zmiana istotna, czy nieistotna i odpowiednio dokumentuje to... Jeżeli uzna to (to jest wyłącznie jego decyzja - nie kierbuda, jak niektórzy twierdzą) za zmianę istotną, to trzeba przeczołgać się ponownie po ścieżce urzędniczej.

Projektant dokonuje kwalifikacji zamierzonego odstąpienia od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę, a w przypadku uznania, że jest ono nieistotne, obowiązany jest zamieścić w projekcie budowlanym odpowiednie informacje (rysunek i opis) dotyczące tego odstąpienia. Nieistotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę nie wymaga uzyskania decyzji o zmianie pozwolenia na budowę


Po zakończeniu wykonania instalacji wykonawca ma obowiązek przedłożyć inwestorowi oświadczenie w formie protokołu, załączane do dziennika budowy, niezbędne do odbioru robót, potwierdzające, że roboty zostały wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną, technicznie poprawnie i bezpieczne do użytkowania.

Z jakiego przepisu wynika ten obowiązek? Nie zawiera się tu też oświadczenie, ze instalacja została wykonana zgodnie z projektem?

Jak to się ma do oświadczenia kierbuda:
Art. 57. 1. Do zawiadomienia o zakończeniu budowy obiektu budowlanego lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie inwestor jest obowiązany dołączyć:
[...]
2) oświadczenie kierownika budowy:
a) o zgodności wykonania obiektu budowlanego z projektem budowlanym lub warunkami pozwolenia na budowę oraz przepisami,

To, że wielu robi inaczej nie znaczy, że robi zgodnie z prawem. I nie wiadomo, kiedy może odbić się czkawką.

dolby
03-02-2019, 15:09
Oczywiście, że mylił się. Projekty instalacji są obowiązkowym składnikiem projektu - bez tego urzędnicy powinni odrzucić wniosek o PnB z powodu niekompletności projektu.
.

Nie zabieraj głosu w temacie, którego ani nie rozumiesz, ani nie wiesz co w nim napisano, co na jedno wychodzi.
Pooglądaj telewizję, akurat skoki narciarskie....

Kaizen
03-02-2019, 19:41
Pooglądaj telewizję, akurat skoki narciarskie....

Napiszesz coś merytorycznego w temacie, czy zabierasz głos w temacie, o któym nie masz pojęcia (nie oglądam TV)?

Mareks77
04-02-2019, 07:58
[I]§ 11. 1. Projekt architektoniczno-budowlany obiektu budowlanego powinien zawierać zwięzły opis techniczny oraz część rysunkową.
2. Opis techniczny, o którym mowa w ust. 1, sporządzony z uwzględnieniem § 7, powinien określać:
.....układ sieci i instalacji uzbrojenia terenu, przedstawiony z przyłączami do odpowiednich sieci zewnętrznych i wewnętrznych oraz urządzeń budowlanych, w tym: wodociągowych, ujęć wody ze strefami ochronnymi, cieplnych, gazowych i kanalizacyjnych lub służących do oczyszczania ścieków
.


Kol. @ Kaizen: Nie wiem gdzie leży to Twoje Jeziórko ale z kodu wynika że to blisko Warszawy więc zauważ że to całkiem inna rzeczywistość.
Skoro jednak to stolica to czy przystoi cytowanie aktów archiwalnych.

Odnośnie więc tego punktu to raczej mylisz wersję projektu który kupujesz z tym już gotowym składanym w urzędzie który faktycznie powinien posiadać gotową uzgodnioną dokumentację wraz z planem zagospodarowania terenu itp.
.
Żadne biuro architektoniczne oferujące projekty np. przez internet nie ma zielonego pojęcia kto kupi ich projekt i jakie są uwarunkowania terenowe, dlatego pod przyłącza czyli faktyczne instalacje branżowe zamawiamy mapki projektowe i ich projekty, natomiast instalacje wewnętrzne zawarte w projekcie są traktowane raczej poglądowo.

W projekcie będzie instalacja grzewcza oparta na gazie zwymiarowana z zastosowaniem kotła 24kW a to czy inwestor zastosuje jako swoje główne źródło ciepła montując kocioł 14kW lub pompę powietrze woda jakoś nikogo nie interesuje może oprócz kierownika budowy który coś wpisać musi.

Instalację elektryczną robię pod siebie i swoje potrzeby i także nikogo nie interesują różnice posadowienia gniazd sieciowych czy oświetlenia pomiędzy projektem a stanem rzeczywistym bo kierownik budowy wpisze parafkę że jest zgodne i tyle. Zakładu energetycznego nie interesuje moja instalacja wewnętrzna tylko papier od elektryka ze szkicem instalacji.

Instalacja gazowa w projekcie szła z garażu przez cały przedpokój aż do kuchni natomiast w adaptowanym i składanym do urzędu instalacja gazowa wchodzi do budynku w dwóch miejscach czyli prosto do kotłowni i kuchni bezpośrednio.

Zatrudniam kierownika budowy płacę mu a on ma mi robić trudności w tak błahych sprawach.
Jego głównie interesują ławy fundamentowe, ściany i wieńce, strop, więźba dachowa i może dachówka.

Instalację elektryczną robię sam i sam sobie wystawiam protokół np. przekazuję go kierownikowi aby załatwił mi pozwolenie na zamieszkanie bo ma znajomości i pracował jako główny architekt a obecnie na emeryturze sobie dorabia.


Zamiast polemizować zwróćcie uwagę że kraj zimą jest piękny a przepisy pomiędzy województwami z winy urzędników którzy różnie je interpretują różnią się diametralnie.

Kaizen
04-02-2019, 08:28
Odnośnie więc tego punktu to raczej mylisz wersję projektu który kupujesz z tym już gotowym składanym w urzędzie

Cytowałem, z czego składa się projekt architektoniczno-budowlany. Przepisy dotyczą całego kraju i projekty branżowe są od pewnego czasu obowiązkowe.
To jedna z przyczyn, dlaczego projekty są teraz droższe, niż za czasów, gdy nie było takiego obowiązku.


Zamiast polemizować zwróćcie uwagę że kraj zimą jest piękny a przepisy pomiędzy województwami z winy urzędników którzy różnie je interpretują różnią się diametralnie.

Czemu sam się do tej rady nie zastosowałeś?