PDA

Zobacz pełną wersję : Opłacalność pompy ciepła



qbix
02-02-2019, 12:07
Proszę o wyprostowanie mojego rozumowania...
Na działce mam wszystkie media (łącznie z gazem), jednak chciałbym mieć dom z jak najniższymi rachunkami na energię.
Działka jest położona w 3cej strefie klimatycznej, zimy sa bardzo łagodne (przynajmniej ostatnie lata).
Rozważałem zainstalowanie pompy p-w, ale nie bardzo rozumiem jak wg instalatorów takie urządzenie miałoby sie opłacać.. Zapotrzebowanie roczne na energię mojego domu to ok. 35000kW (550m2). Średni COP roczny pompy ciepła to około 3,5. Cena kW gazu to ok. 12gr, natomiast kW prądu to ok. 55gr. Zakładając sprawność kotła 90% oraz ze kaloryczność gazu jest 90% tego co podaje dostawca to nawet przy takich warunkach rachunki za energię przy pompie bedą wyższe niż w przypadku kotła. Nie wspominając że pompa miałaby sie zwrócić! Zostawiam tutaj fakty awaryjności, serwisu itp.
Czy moje rozumowanie jest błędne?

Beskidziak
02-02-2019, 12:16
Proszę o wyprostowanie mojego rozumowania...
Na działce mam wszystkie media (łącznie z gazem), jednak chciałbym mieć dom z jak najniższymi rachunkami na energię.
Działka jest położona w 3cej strefie klimatycznej, zimy sa bardzo łagodne (przynajmniej ostatnie lata).
Rozważałem zainstalowanie pompy p-w, ale nie bardzo rozumiem jak wg instalatorów takie urządzenie miałoby sie opłacać.. Zapotrzebowanie roczne na energię mojego domu to ok. 35000kW (550m2). Średni COP roczny pompy ciepła to około 3,5. Cena kW gazu to ok. 12gr, natomiast kW prądu to ok. 55gr. Zakładając sprawność kotła 90% oraz ze kaloryczność gazu jest 90% tego co podaje dostawca to nawet przy takich warunkach rachunki za energię przy pompie bedą wyższe niż w przypadku kotła. Nie wspominając że pompa miałaby sie zwrócić! Zostawiam tutaj fakty awaryjności, serwisu itp.
Czy moje rozumowanie jest błędne?
Nie spotkałem się, aby ktokolwiek podawał cenę gazu (wraz z abonamentem) niższą niż 20-23gr/kwh w naszym kraju...

agb
02-02-2019, 19:34
Policz cały koszt gazu, bo bierzesz pod uwagę wyłączenie cenę paliwa. A gdzie dystrybucja, abonament?

jak_to_mozliwe
02-02-2019, 20:42
I przelicz jeszcze koszty inwestycyjne. Bo w gazie jest piec, przyłączę, instalacja, odbiory szczelności przyłącza, odbiory szczelności instalacji, komin (+ obróbka na dachu), odbiory kominiarskie. W przypadku pompy część z tych kosztów jest zbędny.

qbix
02-02-2019, 21:13
Zgadza się, koszt gazu to teraz około 0,22gr/kWh. Nawet przy tej cenie zwrot z inwestycji to grubo ponad 30lat.
Nie chcę dyskutować tutaj o takich kwestiach jak koszt komina, przyłącze gazu, itp. Chodzi mi stricte o bilans energetyczny/koszt danego rodzaju energii.

Komin jest tani (w moim projekcie i tak będzie na jego miejsce więc dla spokoju i tak bym go zainstalował), odbiór również. Pompa p-w wymaga również fundamentu, a w moim przypadku nie stałaby zaraz przy domu więc poprowadzenie i zaizolowanie instalacji również będzie kosztować.

Ale wracając do pytania- czyli czystego bilansu kosztów zużycia energii, czy moje rozumowanie jest poprawne? 35000kW*0.22gr to koszt ogrzewania gazem, natomiast 35000kW*0,55gr/3,5 to koszt w przypadku ogrzewania domu pompą p-w?

jak_to_mozliwe
02-02-2019, 21:34
Moim zdaniem liczenie "czystego" kosztu paliwa mija się z celem. To jak w budowlance podawanie cen netto, zamiast brutto. Takie porównywanie jest bez sensu.
Licząc koszt całej inwestycji można oba rozwiązania rozsądnie porównać.

agb
02-02-2019, 22:26
Skoro chciałbyś mieć dom z jak najniższymi rachunkami, a jednocześnie zakładasz 35000 kWh to co Ty budujesz? 1000m2?
Twoje porównanie wyłącznie na podstanie kosztów energii jest podobne do porównania diesel vs benzyna/1km. Oczywiście, że koszt 1km dieslem okaże się niższy, tylko kiedy zwróci się dopłata do silnika diesla przy 5k, 15k, a 50k rocznie?

Edit: Teraz doczytałem. 35MWh na 550m2 nie ma niczego wspólnego z niskimi rachunkami.

qbix
03-02-2019, 10:30
35MWh to dane szacunkowe. Dokladne będą dostępne z projektem wykonawczym. Nie jest to 1000m2 ale 550m2 z ok. 210m2 przeszkleń.
Zadałem proste pytanie, a widzę że prostej odpowiedzi nie otrzymam tutaj. Same przemądrzałe półgłupie wywody. Dzięki.

agb
03-02-2019, 11:23
W przypadku domu o dużym zapotrzebowaniu, a więc zapewne wymaganej dużej mocy źródła ciepła, z pompą jest problem w kosztach inwestycyjnych. Koszty rosną szybko z każdym kW mocy, podczas gdy dla kotła gazowego i tak zaczynasz od mocy min 12-14kW, a do np 25kW nie musisz dużo dopłacić.

Jeżeli więc zakładasz grzanie w G11, to różnica w koszcie 1kWh nie będzie taka duża, więc czas zwrotu dosyć długi ze względu na koszt pompy. Przy G12W lub G12as może być lepiej, ale do policzenia. Tak więc koszty ogrzewania pompą będą nieco niższe, ale na początku musisz dużo więcej zainwestować.

qbix
03-02-2019, 11:29
Mam wstępną ofertę na pompe (w zasadzie dwie p-w) oraz instalację tradycyjną. Różnica w cenie to 70tys zł. Przy wstępnym założonym zapotrzebowaniu energetycznym, średnim COP oraz obecnych kosztach energii wg moich obliczeń pompa nie opłaca się wcale. Przez duże W. Sądziłem że popełniłem błąd w sposobie obliczania kosztów energii stąd moje zapytanie tutaj.

ironsmith
03-02-2019, 12:37
pompa ma też dodatkowe funkcje - chłodzenie i dlatego zdecydowałem się na pompę, wiadomo że nie jest tak wydajne jak klima ale też tyle nie kosztuje

Nurek_
03-02-2019, 13:38
Mam wstępną ofertę na pompe (w zasadzie dwie p-w) oraz instalację tradycyjną. Różnica w cenie to 70tys zł. Przy wstępnym założonym zapotrzebowaniu energetycznym, średnim COP oraz obecnych kosztach energii wg moich obliczeń pompa nie opłaca się wcale. Przez duże W. Sądziłem że popełniłem błąd w sposobie obliczania kosztów energii stąd moje zapytanie tutaj.

Cena kW energii z gazu to ok 23gr, z prądu (liczę pompę z COP3 G11) - ok 19gr. Jak masz lepszą pompę i jeszcze taryfę g12 - możesz zejść niżej. ale ogólnie te dwa sposoby ogrzewania koszty mają podobne. Tylko, ze opłacalność jednego lub drugiego źródła trzeba sobie przeanalizować szerzej niż cena paliwa x zapotrzebowanie.

Większość tutaj buduje domy sto-kilkadziesiąt metrów. Jak policzysz instalację z gazem (przyłącze, instalacje w domu, komin, piec, odbiory, milion formalności) a pompę do finansowo wychodzi podobnie. Poza tym gaz nie wszędzie jest , a prąd już tak. Sam koszt ogrzewania będzie podobny, bo czy to będzie 1800 zł czy 2200 za sezon, przynajmniej dla mnie kompletnie nie ma znaczenia, wybiorę to źródło które będzie wygodniejsze.

W twoim wypadku wygląda to trochę inaczej, bo na 550 m2 różnice robią się znacznie większe. Po drugie koszt instalacji gazu jest praktycznie taki sam na 100m2 i 550m2, a pompy zdecydowanie nie. Pytanie też, czy oferenci nie potraktowali cię na zasadzie: jak buduje taką chałupę, to znaczy że ma kasę - walnijmy cenę z kosmosu, może się uda...

agb
03-02-2019, 18:05
Z gazem paradoksalnie jest tak, że im więcej go idzie, tym koszt kWh jest niższy. Jeżeli więc rzeczywiście mówimy o 35MWh, to 1kWh z gazu wyjdzie ~21gr w taryfie W-3.6.

Konsultant Viessmann
06-02-2019, 18:12
proponuję skorzystać z kalkulatora kosztów ogrzewania znajdującego sie na naszej stronie
https://www.viessmann.pl/pl/informacje-dla/projektanci-i-architekci.html?utm_source=Link&utm_medium=Projektant&utm_campaign=HP

Kaizen
06-02-2019, 20:34
proponuję skorzystać z kalkulatora kosztów ogrzewania znajdującego sie na naszej stronie
https://www.viessmann.pl/pl/informacje-dla/projektanci-i-architekci.html?utm_source=Link&utm_medium=Projektant&utm_campaign=HP

Zapotrzebowanie na ciepło budynku, k (proponowane wielkości):
- dom budowany obecnie: 80 - 120 [kWh/m2rok]


To przy grzaniu gazem już przekracza EP dopuszczalne obecnie. A gdzie jeszcze druga część EP - CWU?
Taki dom obecnie nie uzyska pozwolenia na budowę - ze 2x musicie to zmniejszyć jako MINIMUM obecnie wymagane prawem.

Ładnie się wpisujecie w speców od ogrzewania - to standard, że nie mają pojęcia, jakie domy są teraz budowane i drastycznie zawyżają moc i koszty w ofertach.

Konsultant Viessmann
07-02-2019, 21:33
proszę nie mylić energii pierwotnej z energią użytkową. Mogę dziś mieć budynek z zapotrzebowaniem na energię użytkową na poziomie 150 kWh/(m2rok) ale wystarczy, że zastosuję kocioł opalany biomasą w współczynnik energii pierwotnej spadnie do wartości ok 30 kWh/(m2rok). Podczas gdy dla kotła gazowego Ep będzie wynosić ponad 170 kWh/(m2rok).
Proszę popatrzeć na oferty projektów, jakoś dziwnie bardzo duża ich ilość jako źródło ciepła ma własnie dla tego kocioł opalany biomasą, albo kolektory słoneczne.

Polecam lekturę:
https://muratordom.pl/prawo/formalnosci-budowlane/projekty-domow-pasywnych-w-natarciu-czyli-jak-bedziemy-ogrzewac-domy-po-2020-roku-aa-WJEh-EtA5-wk8g.html

a tu trochę jaśniej
https://www.muratorplus.pl/technika/ogrzewanie/oszczedzanie-energii-podstawowe-pojecia-energia-pierwotna-uzytkowa-i-koncowa-aa-QfWj-ZFYH-FXM2.html

i z prostym przykładem:
https://www.budujemydom.pl/pompy-ciepla/9743-czy-zainstalowanie-pompy-ciepla-poprawi-wskazniki-zuzycia-energii-w-swiadectwie-energetycznym


przepraszam muratordom za linki do "konkurencji" ;)

Kaizen
08-02-2019, 00:28
Mogę dziś mieć budynek z zapotrzebowaniem na energię użytkową na poziomie 150 kWh/(m2rok) ale wystarczy, że zastosuję kocioł opalany biomasą w współczynnik energii pierwotnej spadnie do wartości ok 30 kWh/(m2rok).

To prawda. Tyle, że taki dom nie będzie spełniał innych wymogów cząstkowych - izolacyjność ścian, stropu, okien itd.
Obecnie budowany dom spełniając wymogi cząstkowe bez problemu daje się grzać legalnie gazem i węglem w zakresie EP.



Proszę popatrzeć na oferty projektów, jakoś dziwnie bardzo duża ich ilość jako źródło ciepła ma własnie dla tego kocioł opalany biomasą,

To chyba żeby się pochwalić EP w okolicach 20 czy 30kWh/m2/r. Czy może masz na myśli jakiś, co ma EU NA SAMO OGRZEWANIE 120, co jak twierdzicie jest teraz normą?

Kaizen
08-02-2019, 11:19
Widać ze niemąsz bladego pojęcia a czepiasz się tylko dla samego hejtowania. Porównywałem wyniki kosztów z tego kalkulatora z fakturami za gaz u klientów i jakoś dużych różnic nie było. Oczywiście trzeba wiedzieć co się wpisuje.

Czepiam się pisania, że 80-120kWh zapotrzebowania na ciepło użytkowe DO SAMEGO CO to norma dla współcześnie budowanego domu.
Jakie parametry miały domy tych klientów i kiedy były budowane?

Moim zdaniem ta dezinformacja jest co najmniej 2x zawyżona. Ludzie mają 70kWh/m2/r na łącznie CO i CWU w standardowo ocieplonych współczesnych (spełniających WT2017) domach.

Co to za nowomowa? Wytykanie błędów merytorycznych to hejt?

Kaizen
09-02-2019, 15:11
dom 100m2 wg ciebie potrzebuje max 70 kWh/m2rok na co i cwu

A wg Ciebie taki dom budowany obecnie jak pisze Viessmann potrzebuje 8000-12000kWh NA SAMO CO?



ale już niech będzie że na co zostaje 3500kWh/rok to nam daje moc max urządzenia grzewczego na poziomie 1,75kW

Jakim wzorem wyliczyłeś z zapotrzebowania na ciepło obciążenie cieplne? To zupełnie osobne wyliczenia.

Znasz taki dom, co przy zapotrzebowaniu 3,5MWh/r na ogrzewanie ma obciążenie przy -20* 1,75kW? Ja mam dwa razy większe obciążenie przy podobnym zapotrzebowaniu na ciepło.

Kaizen
09-02-2019, 18:51
nie masz pojęcia czym się różni energia pierwotna od użytkowej.

To te 80-120kWh/m2/r to Twoim zdaniem EP? Otwierałeś w ogóle omawiany arkusz?

Nie przypisuj mi swojego braku zrozumienia tematu. Kliknij w moje sygnaturce i wyjaśnij, gdzie popełniam błąd w swoim rozumieniu EP, EU, EK...



Teraz nie wiesz że moc x czas to energia a przecież to było w szkole podstawowej...



ale już niech będzie że na co zostaje 3500kWh/rok to nam daje moc max urządzenia grzewczego na poziomie 1,75kW

No, moc x czas... Fajnie.

To skąd wziąłeś czas i moc średnią? I jak ze średniej wywnioskowałeś "moc max urządzenia grzewczego"?

Jak wiadomo średnia niczego nie mówi o wartości minimalnej ani maksymalnej.

Kaizen
10-02-2019, 17:14
ty bądź szczęśliwy, że mu dowaliłeś.

Nie pisałem do autora, bo to anonimowy arkusz i nie mam namiarów do niego.
Pisałem do wszystkich tych, co po przeczytaniu tego wątku mogą chcieć go użyć i uwierzą w te zalecenia i wylądują w objęciach sprzedawcy z drogą ofertą która będzie wyglądała na atrakcyjną.
BTW. Współczuję autorowi, bo ma " - 2 tygodnie urlopu - można przyjąć do obliczeń: 351 dni w roku" Ależ ten Viessmann ciśnie pracowników ;)