PDA

Zobacz pełną wersję : Wentylacja z rekuperacją zamiast kominka



Petros601
03-02-2019, 13:50
Witam Serdecznie

Kupiłem nowy dom od dewelopera w stanie deweloperskim (5 pokoi, 140 mkw + strych + garaż 32mkw)
Dom jest przystosowany do zamontowania kominka na drewno. Nie posiada rekuperatora.
Kominka nie chcemy ale rekuperator by się przydał.
Czy da się wykorzystać kanał wentylacyjny kominka do wentylacji mechanicznej z rekuperatorem?
Chodzi nam o to aby zrobić prostą rekuperację bez podwieszania sufitów. Nawiew tylko w salonie i na piętrze w holu żeby nie robić instalacji w każdym z pokoi.

Jest to do zrobienia czy totalna głupota?

Di.
05-02-2019, 10:15
Glupota. Wentylacje mechaniczna trzeba zrobic dobrze albo wcale. Nawiewy i wywiewy musza byc odpowiednio rozmieszczone. Rekuperator to tylko dodatek do systemu, ktory, jesli zroobisz tak jak to opisales - bedzie dzialal byle jak.
Co planowales zrobic z kominami wentylacji grawitacyjnej, ktore zapewne tam juz sa?

Petros601
05-02-2019, 16:40
Kwestia jest taka że dom stoi w stanie deweloperskim. Nie chcę robić sufitów podwieszanych. Jak zrobić rekuperację przynajmniej częściową o mniejszej wydajnośći. Budynek 2 kondygnacyjny ze poddaszem nieużytkowym (strych).

fotohobby
05-02-2019, 16:53
Niestety nie da się z tego zrobić "rekuperacji częściowej".

Stermaj
05-02-2019, 17:39
Czy w pokojach, salonie są kanały wentylacyjne takie do "komina" na dach.

Petros601
05-02-2019, 21:27
Nie wiem :(
Oglądałem dom 3 razy i zapomniałem zapytać / zobaczyć. Dom jest na etapie tynkowania i wylewek.
Jeśli są takie kanały wentylacyjne do "komina" rozumiem że można je podłączyć do rekuperatora?
A jeśli nie ma to trzeba kuć ?

Stermaj
06-02-2019, 10:25
Nie wiem :(
Oglądałem dom 3 razy i zapomniałem zapytać / zobaczyć. Dom jest na etapie tynkowania i wylewek.
Jeśli są takie kanały wentylacyjne do "komina" rozumiem że można je podłączyć do rekuperatora?
A jeśli nie ma to trzeba kuć ?

Jeżeli takie będą to można je wykorzystać do wentylacji mechanicznej, stawiając rekuperator na "strychu" poddaszu. Trzeba się jednak dobrze temu przyjrzeć co i jak zrobić.

Di.
11-02-2019, 16:19
Zwykle kominy wentylacyjne sa w lazienkach i kuchni. W pokojach zwykle nie ma, ale jak sa to mozna je wykorzystac.
Jak nie chcesz dawac sufitow podwieszanych to instalacje mozna rozprowadzic po podlodze pietra pod wylewkami i poddasza.

EDIT:
kanaly w pustakach sa robione z mysla o wywiewach, nie sa szczelne i sa brudne. W nie i tak trzeba wkladac rury wentylacyjne.