PDA

Zobacz pełną wersję : Lane skosy jak wzmocnić dom na dodatkowe obciążenie.



Daro1983
03-02-2019, 14:12
Witam mam zamiar wykonać lane skosy zamiast k-g, dom w zielistkach 2 .Proszę was o radę jakie rozwiązanie wybrać by wzmocnić ściany i fundamenty. Nasz murarz proponuje wzmocnienie fundamentów,wylanie dodatkowego fundamentu przez środek, by miedzy schodami a salonem i miedzy wiatrołapem a kuchnia zrobić ściany nośne na których zostanie wsparty lany skos. Moje pytanie brzmi czy to dobre rozwiązanie czy macie jakieś inne pomysły jak to rozwiązać?
W załączniku rzut parteru i poddasza.

kemot_p
03-02-2019, 14:15
Pytanie zdecydowanie do konstruktora. Ja mam w projekcie lane skosy, żadnych wzmocnień w fundamentach nie mam (standardowe zbrojenie, ława 60 cm, ściana z bloczka 24cm). Natomiast w osi domu mam ścianę nośną.

młotek
03-02-2019, 14:50
Tak jak mój przedmówca zauważył.
Konstruktor musi się wypowiedzieć.
Przykładowo może sprawdzić nośność ław na ścianach zewnętrznych, przeprojektować fundament pod słupem obok schodów, zaprojektowĆ ten słup na inne obciążenia. Na poddaszu przedłużyć słupa aż po nowy strop.
I oczywiście konstrukcyjnie zaprojektować strop ze skosami.

Kemotxb
03-02-2019, 16:43
Tutaj masz zadanie dla architekta/projektanta który zmieni projekt i zaadaptuje go do potrzeb stropu. Nie można sobie ot tak zmieniać ścian z działowych na nośne. Zmiana stropu wymaga przeliczenia kilku spraw na nowo a co najważniejsze trzeba uważać na kąt dachu. Jeśli już budujesz to lipa.

d7d
03-02-2019, 20:37
Zmiana wymaga zamiennego projektu opracowanego przez uprawnionego projektanta konstrukcji.
Tym nie może zająć się murarz chyba że ma uprawnienia do projektowania konstrukcji.