PDA

Zobacz pełną wersję : ogrewanie propanem - pytanie o butle, jaki rozmiar



PanGarnek
04-02-2019, 08:25
Witam

Prawie juz sie zdecydowalem na pellet i jednak... na powaznie rozwazam grzanie domu gazem - butla z propanem.
Z wyliczyen wychodzi mi, ze pelletem +- wyjdzie z 5tys rocznie przy:
dom dobrze docieplony, 209 m2 + 41 garaz + 9 kotlownia.
Do tego poddasze uzytkowe z strychem nad garazem i kotlownia.

Gaz mi wyszedl ok 7tys za sezon dla takiego domu.

Z tego co wyczytalem do butle warto kupic na wlasnosc i kupowac gaz bez zobowiazan. Ma to sens?
Dodatkowo zastanawiam sie nad rozmiarem. Sa: 2700 l, 4850 l, 6400 l
Na sezon bede potrzebowal ok 3700l gazu. Wiec idealny by byl ten 4850. Niestety to kolos i chyba bym musial go wkopac w ziemie.

Montuja ludzie ten rozmiar czy raczej kazdy bierze 2700 i napelnia sie 2x w roku? Robi to roznice w cenie? Jakbym mial wieksza jedna dostawe czy 2x po 2700?

Otwarty jestem na wszelkie komentarze bo do tej pory skupialem sie na pellecie.

Greengaz
04-02-2019, 09:32
Za 3 700 litrów propanu zapłacisz ok. 1 000 - 2 000 zł mniej w zależności jak uda Ci się 'wstrzelić' w ceny.
Od 3 lat cena propanu waha się niezależnie od sezonu, tym samym inwestowanie w większy zbiornik nie ma racjonalnego uzasadnienia. Tak naprawdę propan kupujesz gdy się kończy lub wydaje Ci się, że aktualna cena jest tą najlepszą. Czyli zbiornik 2 700 litrów.
Reszta przeliczeń bez komentarza - za mało danych.

PanGarnek
04-02-2019, 10:26
Za 3 700 litrów propanu zapłacisz ok. 1 000 - 2 000 zł mniej w zależności jak uda Ci się 'wstrzelić' w ceny.
Od 3 lat cena propanu waha się niezależnie od sezonu, tym samym inwestowanie w większy zbiornik nie ma racjonalnego uzasadnienia. Tak naprawdę propan kupujesz gdy się kończy lub wydaje Ci się, że aktualna cena jest tą najlepszą. Czyli zbiornik 2 700 litrów.
Reszta przeliczeń bez komentarza - za mało danych.

Wiecej danych:
Zabudowa : 209 m2 + 41 garaz + 9 kotlownia. 260cm wysokosc
u gory poddasze uzytkowe, sufit 230cm wysokosci u gory, duzo skosow, raczej mala kubatura, strych nad garazem.
Sciany 24 ceramika + 20 grafit. dach 25cm welna 0.032 W/mK.
Podloga 15 cm stropian.
Okna 3 szybowe.
Wszedzie podlogowka.
Wentylacja grawitacyjna

Wyszlo mi, ze pelletem 5 tys a gazem okolo 7 tys. Ciekaw jestem na ile to moze byc wiarygodne wyliczenie.

dolby
04-02-2019, 10:44
7 tys. za gaz, przy dobrym ociepleniu ? jak liczysz że tyle wychodzi ?

Greengaz
04-02-2019, 11:16
Mogę się odnieść tylko do ceny propanu przy ilości 3 700 litrów i to z dużym rozrzutem.
Reszta to tylko mniejsze lub większe szacunki.
Nie wiem jak /kto/ liczył zapotrzebowanie domu na ciepło, jaką przyjąłeś cenę pelletu, sprawności kotłów na pellet i gaz, ciepło spalania gazu i wartość opalową pelletu.

Przykład
Cena pelletu może się wahać od 700 zł do 1 100+ zł/tonę. Podając koszt ogrzewania pelletem = 5 000 zł może oznaczać zużycie ponad 7 ton, ale też 4,5 tony.
Podobnie z wartością opałową 4,5 kWh/kg ale i 5,1 kWh/kg.
Z ciepłem spalania propanu jest trochę łatwiej bo wynosi ok 7,05 kWh/litr i nie podlega wahaniom. Gorzej z ceną - duża zmienność w czasie.
Trudne do oszacowania, a przy tego rodzaju wyliczankach różnice mogą wynosić 30 i więcej procent.

bronson90
04-02-2019, 11:17
u mnie dom połowe mniejszy, pierwszy sezon i zużyłem od połowy października 25% z butli 2700 (jeśli wierzyć wskaźnikowi), za litr płaciłem w maju 1,40 zl, spaliłem dodatkowo 2m3 drewna

Dodatkowo jeszcze jest kuchnia gazowa ale jej zużycie pewnie nie jest jakieś znaczące.

PanGarnek
04-02-2019, 16:18
Mogę się odnieść tylko do ceny propanu przy ilości 3 700 litrów i to z dużym rozrzutem.
Reszta to tylko mniejsze lub większe szacunki.
Nie wiem jak /kto/ liczył zapotrzebowanie domu na ciepło, jaką przyjąłeś cenę pelletu, sprawności kotłów na pellet i gaz, ciepło spalania gazu i wartość opalową pelletu.

Przykład
Cena pelletu może się wahać od 700 zł do 1 100+ zł/tonę. Podając koszt ogrzewania pelletem = 5 000 zł może oznaczać zużycie ponad 7 ton, ale też 4,5 tony.
Podobnie z wartością opałową 4,5 kWh/kg ale i 5,1 kWh/kg.
Z ciepłem spalania propanu jest trochę łatwiej bo wynosi ok 7,05 kWh/litr i nie podlega wahaniom. Gorzej z ceną - duża zmienność w czasie.
Trudne do oszacowania, a przy tego rodzaju wyliczankach różnice mogą wynosić 30 i więcej procent.

Patrze na cene propan dla slaskiego to widze, ze waha sie 1,8-1,9zl w ostatnim czasie. Czy to cena ostateczna jaka moge przyjac do obliczen czy sa koszta dodatkowe? Cena przy wlasnej butli.

dolby
04-02-2019, 16:33
Ostatnia cena jaką płaciłem za gaz 2,38zł
poprzednie były niższe.
Ile wg. twoich obliczeń, kosztowałoby roczne zużycie ?

Greengaz
04-02-2019, 16:37
Nie wiem skąd masz taka cenę.
Transakcyjna powinna się wahać w okolicach 1,50 - 1,60 zł/litr brutto, Nie znam dokładnych cen dla Śląska
Przy dostawie innych kosztów nie ma.