PDA

Zobacz pełną wersję : Moja przygoda z oknami... wraz z realizacją i przemyśleniami.



marcinbbb
08-02-2019, 13:58
Od kiedy zacząłem planować rozbudowę domu wiedziałem że muszę być świadomym inwestorem i trzeba będzie przysiąść do lektury i poznać wroga aby móc go pokonać. Chciałem też aby zrobić wszystko możliwie najlepiej, ale i każdą wydaną złotówkę oglądać bardzo dokładnie przed jej wydaniem.

Więc zaraz po wmurowaniu pierwszego nadproża przyszedł czas by przysiąść i poświęcić kilka wieczorów aby wybrać dobry i nie najdroższy produkt ale z jak najlepszymi parametrami.
Przesuniemy się kilka tygodni w przód dekarze zadeklarowali że będą za tydzień a u mnie narodził się pomysł aby w parterowej dobudówce zainstalować 2 okna dachowe bo jeśli ich nie będzie nasza rodzinka będzie miała ciemny przedpokój (z racji rozbudowy pewnych rzeczy nie można przeskoczyć).
Zbyt dużo czasu na decyzję nie było trzeba kupić okna pierwsza myśl alledrogo - tam jest mnóstwo okien. Takie, owakie i jeszcze inne. Na tym etapie nie wiedziałem że okna dachowe mogą mieć 3 szyby - no ale pomysł okien od wyboru do montażu mógł trwać max kilka dni a sama przesyłka to 2-3 dni więc okna muszą być na JUŻ!

Sortujemy po ilości ofert kupna i są... piękne okna za rewelacyjną cenę 550 PLN. Zajebonzo myślę sobie za 1000 będę miał 2 okna. Telefon do firmy sprzedającej i od razu zderzenie z rzeczywistością. "Panie tym oknom do budżetowych bardzo dużo brakuje, a jak chcesz pan żeby były ciepłe to muszą być 3 szyby". Aż dziw że facet powiedział prawdę a nie chciał od razu sprzedać. Szczerze dziękuję mu za tę prawdę, bo gdyby nie okna miał okna... a właściwie produkt okno-podobny.

Co kupić i na co zwrócić uwagę w oknach dachowych?
Dla mnie kluczową rzeczą była dostępność i wymiar - dlaczego? jak pisałem miałem tylko kilka dni na kupno okien i ich dostarczenie.
Więc poświęciłem kilka nocy na naukę i wybór okna pierwsza myśl Fakro i tu przysiadłem o ich zestawach okiennych w pewnej chwili wiedziałem bardzo dużo, dodatkowe uszczelki nawiewniki i cuda wianki wraz z dodatkowymi kołnierzami izolacyjnymi. Telefon do Fakro dogadanie tematu i d*pa... najmniejszej szansy nie było aby w tydzień okna były u mnie. Wszystko na zamówienie:/

Finalnie zamiast początkowych 500 PLN na jedno okno wydałem ponad 1500 PLN - dlaczego tak drogo można by zapytać?
Ważny jest parametr "U" nie będę tu niepotrzebnie porównywał Uw, Ug, itp. jak ktoś chce to sobie doczyta. Im bliższe zeru tym lepiej i okno jest szczelniejsze. Więc aby ten parametr U był na dobrym poziomie powinniśmy wybrać ofertę okien 3 szybowych. Ale nie samymi oknami człowiek żyje. Do okien dachowych warto dokupić kołnierze uszczelniające które parametr "U" jeszcze bardziej nam obniża, i tu tylko od fantazji producenta zależy jakie z czego i ile będziemy musieli za nie zapłacić. Wybór dodatkowych akcesorii przeraża... elektroniczne otwieranie okien wraz z silniczkami zasilane własnym panelem słonecznym cuda, cuda wraz z roletą zewnętrzną do okna dachowego możemy wydać i 10000 PLN
Ja kupiłem okna 3 szybowe Velux GLL, wraz z dodatkowym kołnierzem izolującym BDX. z klamką u góry za cenę około 1540 PLN.
O takie:
426511
Tu widać samo okno, system wentylacji i kołnierz uszczelniający.
426512

Warto też zastanowić się czy potrzebne są nam nawiewniki w oknach ja ich nie potrzebowałem ponieważ w domu będzie rekuperator i to jego zadaniem będzie nawiewać i wywiewać powietrze w domu a dodatkowo z tego wywiewanego powietrza będzie odzyskiwał ciepło.

Tyle bardzo z grubsza o oknach dachowych dziś jestem po instalacji pozostałych okien i kolejna część będzie to ich właśnie dotyczyła. Oczywiście zaznaczam że to mój wybór każdy może kupić dowolny inny produkt, dowolnej innej firmy. Opisuję tylko swoją przygodę ale chętnie przedyskutuję również i Twój wybór ;)