PDA

Zobacz pełną wersję : CTC inwerterowa gruntówka



ProStaś
08-02-2019, 20:48
Moje dociekania i chęć poznawania nowego, nie pozwala mi zasypiać gruszek w popiele. :(

Nie chcę wywoływać wojny gruntowy inwerter vs on/off, ale wpadły mi w oko takie dane.

https://peco-energy.pl/wp-content/uploads/2018/12/ctc-gsi12_ulotka_pl.pdf (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fpeco-energy.pl%2Fwp-content%2Fuploads%2F2018%2F12%2Fctc-gsi12_ulotka_pl.pdf)

Zakres działania dość szeroki 2,5 - 12 kW. Za wytwarzanie CWU odpowiada zintegrowany zasobnik, ale nie byle jakiś, lecz specyficznie skonstruowany wymiennik, który grzeje wodę przepływowo. Nie ma potrzeby wygrzewania.

Do tego sekwencyjnie dodawana grzałka co 300 W, aż do 9 kW. Max moc z kompresora 11,8 kW,
COP i SCOPy podane wg rożnych norm, przy 50 rps.

5 lat gwarancji. Produkt robiony przez sporą manufakturę w Szwecji, firma działa od ponad 70 lat. Stosowana w tym urządzeniu sprężarka pochodzi od Copelanda. (tak twierdzi firma reprezentująca PC na Polskę).

Ktoś się zetknął? Jakieś przemyślenia po obejrzeniu danych? Sugestie?

Tolo74
09-02-2019, 05:54
Pompa inwerterowa z pewnością jest lepsza od on/off, ale niemal ze 100% pewnością części do niej są droższe (sprężarka, dodatkowa niezbędna elektronika do sterowania) a i sama pompa będzie droższa w zakupie. Daje za to skalowalność i w zasadzie nie trzeba robić OZC. Po prostu kupić lodówkę i ją wyregulować w razie potrzeby.
Z mojej strony rada -przed zakupem oglądnąć w rzeczywistości jak wygląda, jakie bebechy w środku, jak wykończona, jak pracuje, jak się ją obsługuje.
Ciekawe, że nawet grzałka jest chyba inwerterowa .
Cop dla temp. 0/35 to 4.84 -czyli bdb (to zasługa chyba zaworu rozprężnego i małego przegrzania)
I wisienka na torcie -ile gwarancji na to ustrojstwo?
Ja chętnie kupiłbym dobrze poskładaną PC zrobioną z prostych elementów możliwą do naprawy przez sąsiada. Byle tylko dobrze wygłuszoną. Może być z ze stałą kapilarą na prostym sterowniku który włącza i wyłącza w zależności od temperatury i pory dnia.

zibizz1
09-02-2019, 09:16
Jeszcze cenę znajdźcie proszę. Mnie intryguje ten "higieniczny system podgrzewania wody o wydajności 300l". Może działa to odwrotnie czyli w zbiorniku jest woda z instalacji C.O. a wężownicą płynie woda wodociągowa. Tylko pewnie jak za mocno odkręci się kran to poleci zimniejsza woda.
COPy dla 50 rps spoko( jest to odpowiednik mojego on/offa)

asolt
09-02-2019, 09:37
Jeszcze cenę znajdźcie proszę. Mnie intryguje ten "higieniczny system podgrzewania wody o wydajności 300l". Może działa to odwrotnie czyli w zbiorniku jest woda z instalacji C.O. a wężownicą płynie woda wodociągowa. Tylko pewnie jak za mocno odkręci się kran to poleci zimniejsza woda.
...

To akurat zalezy od powierzchni węzownicy, przy wezownicy o pow 8 m2 a taką mam w buforach róznica miedzy wylewką a gora bufora to ok 1,5-2 oC przy odkreceniu dwóch baterii umywalkowych jednoczesnie i do oporu. Czy potrzeba wiecej?, nie wiem jaka jest powierzchnia wezownicy w tej pompie.

Tolo74
09-02-2019, 10:21
aa -faktycznie 5 lat gwarancji napisałeś.
Maszyna godna uwagi. Osobiście wolałbym on/offa ale jak to woli mieć modulację -to proszę.
Też myślałem o tej higienie cwu, ale aby wodę ogrzać do minimum 40*C z temp gruntu ok 6*C np podczas kąpieli to tak:
- wymiennik musi być kosmicznych rozmiarów
-woda w buforze musi mieć bardzo wysoką temperaturę, minimum 60* - a skąd taką temperaturę uzyskać?

wihajster
09-02-2019, 11:03
aa -faktycznie 5 lat gwarancji napisałeś.
Maszyna godna uwagi. Osobiście wolałbym on/offa ale jak to woli mieć modulację -to proszę.
Też myślałem o tej higienie cwu, ale aby wodę ogrzać do minimum 40*C z temp gruntu ok 6*C np podczas kąpieli to tak:
- wymiennik musi być kosmicznych rozmiarów
-woda w buforze musi mieć bardzo wysoką temperaturę, minimum 60* - a skąd taką temperaturę uzyskać?

To nie tak, zasobniki higieniczne grzeje się do podobnych temperatur co "normalne". Nie trzeba grzać do 60*C.

oberwatorPC
09-02-2019, 11:04
Uzyskasz 60C poprzez wtrysk pary. Takie zasobniki są z powodzeniem stosowane.

Tolo74
09-02-2019, 11:43
Musiałbym zgłębić teorię, ale wydaje mi się, że pod względem higieny, komfortu i prostoty nic nie przebije elektrycznego przepływowego ogrzewacza wody zwłaszcza dla umywalki, zlewu, nieco gorzej dla prysznica-kąpieli.
Oczywiście dla ekonomii -z panelami PV dla zbilansowania energii.
"
a propos -higienicznych wymienników -można tam zastosować pompke obiegową cwu? wówczas chyba już traci się "certyfikat higieny"

ProStaś
09-02-2019, 11:50
Względem zasobnika.

CTC ma też on/offa gruntowego "w lodówce". Tam zład wodny dzieli się na ten, w którym zatopiona jest wężownica (3 m2) do przepływowego ogrzewania CWU oraz na rodzaj małego bufora, który gdzieś tam przy systemie mieszanym mógłby się przydać.

Natomiast inwerter ma ponoć jakiś rodzaj wymiennika płytowego, który odpowiada za podgrzewanie przepływowo wody. Ponoć jest to system bardziej wydajny aniżeli przy wężownicy (przepływowej) z on/offa tego producenta.

Cena on/offa CTC EcoHeat 410 to ok. 29.000 PLN netto.
Cena przedmiotowego inwertera nie jest mi znana. Inwerter ma już pompy obiegowe DZ i 2xGZ, nie wiem, jakie ponoć elektronicznie sterowane - brak bliższych danych.

Tolo74
09-02-2019, 13:49
Może to być dobre rozwiązanie, choć ja nie jestem zwolennikiem "wash & go" wszystkiego w jednym; akuratnie tutaj może mieć to swoje uzasadnienie.
Dlaczego tak? Dlatego że jeżeli będę miał problem ze zwykłem zbiornikiem cwu -to po prostu go wymienię. W PC jest to dedykowane i z pewnością kosztowne.
Czy nie większość nowych lodówek ma zintegrowane pompki DZ i GZ? Przecież automatyka musi tym jakoś sterować? Chyba że ktoś ma duże opory i wstawia dodatkowe pompy w obieg.
Czy aby w proponowanym rozwiązaniu -sprężarka nie jest uruchamiana za każdym razem gdy następuje zapotrzebowanie na cwu. Bądź tu ostrożny mimo 5letniej gwarancji.

zibizz1
09-02-2019, 14:48
Nie, sprężarka nie startuje przy każdym poborze ale przy większym pewnie tak. U mnie jest zbiornik 185l i cwu grzeje się z 5-7 razy na dobę. W CTC on/off jest bufor ponad 220 litrów i wezownica 5-6litrow. cwu jest grzana przepływowo ale ciepłem z bufora. Żeby grzać bezpośrednio przepływowo to trzeba z 25kW
W mojej lodówce są pompy jak chyba w każdej. Do czasu wymiany zbiornika raczej będę zadowolony i po zapoznaniu się z CTC ecoheat 410 za 29k netto jednak wolę swoją F1245 E10 za 34.5k netto w cenniku 2019(pewnie da się taniej bo 2lata temu zapłaciłem dokładnie 27.9k netto)

ProStaś
09-02-2019, 15:13
Uzyskasz 60C poprzez wtrysk pary. Takie zasobniki są z powodzeniem stosowane.

Tak w sumie na marginesie, czy ktoś mógłby wytłumaczyć łopatologicznie na czym polega grzanie przepływowo CWU w dedykowanych do tego celu zasobnikach przy pomocy PC?

No bo powiedzmy, taki Galmet Multi Inox (który najprawdopodobniej zagości u mnie), w przypadku zagrzania wodą kotłową (np. z kotła na paliwo stałe) do tych 60C, spokojnie pewnie przy wężownicy o pow. 4,7 m2 da ogromną ilość CWU.
A jak to jest przy PC? Do ilu stopni jest grzana woda "kotłowa" i jaki to daje efekt w kranie?





Nie, sprężarka nie startuje przy każdym poborze ale przy większym pewnie tak. U mnie jest zbiornik 185l i cwu grzeje się z 5-7 razy na dobę. W CTC on/off jest bufor ponad 220 litrów i wezownica 5-6litrow. cwu jest grzana przepływowo ale ciepłem z bufora. Żeby grzać bezpośrednio przepływowo to trzeba z 25kW


Też tak myślę.


W mojej lodówce są pompy jak chyba w każdej. Do czasu wymiany zbiornika raczej będę zadowolony i po zapoznaniu się z CTC ecoheat 410 za 29k netto jednak wolę swoją F1245 E10 za 34.5k netto w cenniku 2019(pewnie da się taniej bo 2lata temu zapłaciłem poniżej 30k)

A jak jest w Twojej PC grzana CWU?
Nibe to utrwalona marka na rynku, więc i doświadczenie i serwis i części zamienne. I to ma swoją cenę.
Ja bym jednak CTC nie skreślał, ewidentnie ktoś kto je produkuje wie co robi. Jak się poszuka w sieci to można znaleźć naprawdę dużą ilość realizacji.
A skoro sprawdza się w Szwecji to i u nas. Taki sloganik.....:cool:

I ostatnia rzecz, Nibe ostatnio reklamowało "szwedzką dotację do PC w kwocie 5000 zł.".
Obecnie CTC reklamuje to samo, tylko że dopłata do 3 wybranych w danym województwie realizacji ma wynieść do 10.000 zł.:rolleyes:

Tolo74
09-02-2019, 15:47
Proponuję poszukać informacji o produktach omawianych firm na forach skandynawskich (zwłaszcza fińskich) lub może niemieckim z użyciem tłumacza gogla.

donkacper
09-02-2019, 15:50
Jeszcze cenę znajdźcie proszę. Mnie intryguje ten "higieniczny system podgrzewania wody o wydajności 300l". Może działa to odwrotnie czyli w zbiorniku jest woda z instalacji C.O. a wężownicą płynie woda wodociągowa. Tylko pewnie jak za mocno odkręci się kran to poleci zimniejsza woda.
COPy dla 50 rps spoko( jest to odpowiednik mojego on/offa)

Podobne oferuje np Daikin, 500 L akumulator z produkcją higienicznej wody poprzez wężownicę.

zibizz1
09-02-2019, 17:34
Ja mam wężownice która grzeje cwu znajdująca się w zbiorniku, czyli ta bardziej popularna metoda. Pompa jest w stanie na sprężarce dać 65 stopni, ale powrót musi mieć poniżej 58. W rzeczywistości u mnie na sprężarce można zagrzac cwu do 60 na górze zbiornika i 55 na dole. Nie dezynfekuje zbiornika, utrzymuje 55-50 stopni, minimalna temperatura to 45. Raz na 2 tygodni wygrzewam do tych maksymalnych 60-55.
Przy takim przepływym są pewnie delikatnie większe straty postojowe bo woda w buforze musi mieć z 3-5 stopni więcej niż to co chcemy mieć po przejściu przez wężownice