PDA

Zobacz pełną wersję : Czy to odpowiednia Moc/Zestaw ?



art_composites
10-02-2019, 08:24
Część. Napiszę to tak. Przedstawiciel na podstawie rachunków zaproponował instalację o mocy 5,5 Kw.
Podłączyłem sobie rachunki za cały zeszły rok i zużycie wyszło mi 5620 kw/h.
Czy przedstawiciel zaproponował dobra instalacje ? Czy powinna być większa ? ( Przynajmniej tak mi się wydaje lub inwerter powinien mieć większy w razie rozbudowy.)
Nie chodzi tu o producenta itp, tylko czy moc jest odpowiednia.
Dodam że mam dach płaski, zero zacienienia istna patelnia.

funky_koval
10-02-2019, 08:55
Czyli panele na konstrukcji 30° a jeżeli chodzi o moc to w 2018 roku tyle paneli by wystarczyło. To był rok rekordowo słoneczny, a co będzie w 2019, zobaczymy.

art_composites
10-02-2019, 08:56
A może warto zamienić inwerter na większy żeby w razie w można było dołożyć paneli ?

art_composites
10-02-2019, 08:58
Lepiej chyba teraz wymienić i trochę dołożyć do inwertera jak potem kupić nowy większy ?

cuuube
10-02-2019, 09:27
Część. Napiszę to tak. Przedstawiciel na podstawie rachunków zaproponował instalację o mocy 5,5 Kw.
Podłączyłem sobie rachunki za cały zeszły rok i zużycie wyszło mi 5620 kw/h.
Czy przedstawiciel zaproponował dobra instalacje ? Czy powinna być większa ? ( Przynajmniej tak mi się wydaje lub inwerter powinien mieć większy w razie rozbudowy.)
Nie chodzi tu o producenta itp, tylko czy moc jest odpowiednia.
Dodam że mam dach płaski, zero zacienienia istna patelnia.
W zależności od ilości słońca w roku instalacja może zrobić ponad 6 MWh , ale może zrobić i mniej niż 5,5.


Istotniejszą kwestią jest fakt , że z tych 5500 kWh zużyjesz na bieżąco (jak pokazują doświadczenia innych) max 25/30% , czyli z 1500 do 1700 kWh. Reszta pójdzie do sieci , cirka 3800 kWh , z tego będziesz mógł odebrać 0,8 (opust) czyli cirka 3000 kWh.

Jednym słowem będziesz musiał dokupić z 800 do około 1000 kWh po normalnej cenie z obecnej taryfy. Czyli z 550/600 zł tak czy siak wpłacisz do ZE zakładając , że masz G11 .

Przy bardziej optymistycznej produkcji do przeliczenia...

Wynika , że warto wziąć z 1/1,5 kWp więcej , zakładając też , że wielu użytkowników przyznaje się po złożeniu PV do większej elektrycznej rozpusty.

Ja miałem przed montażem zużycie 4,9MWh i założyłem 6kWp ( więcej nie weszło instalatorom , jak gwarancja się skończy wcisnę jeszcze z dwa lub trzy panele).



Obecnie po niespełna roku od montażu mam produkcję 4500kWh , zużycie 3800. Do pobrania mam jakieś 550kWh po opuście. To tak na ponad miesiąc bytowego przy zerowej produkcji , lub z dwa miesiące grzania CWU latem - grzałką.

art_composites
10-02-2019, 10:22
Czyli warto rozważyć mocniejszy inwerter ? I ew po jakimś czasie dołożyć paneli ?

cuuube
10-02-2019, 10:31
Dołóż teraz przed montażem

CityMatic
10-02-2019, 10:39
Tak przeliczam i wychodzi , że dziennie zużywasz ponad 15kWh więc w Twoim przypadku najbardziej odpowiednia byłaby instalacja 6kW, a w panelach 6,6kWp .

Jarosław Laskowski
17-02-2019, 08:28
Część. Napiszę to tak. Przedstawiciel na podstawie rachunków zaproponował instalację o mocy 5,5 Kw.
Podłączyłem sobie rachunki za cały zeszły rok i zużycie wyszło mi 5620 kw/h.
Czy przedstawiciel zaproponował dobra instalacje ? Czy powinna być większa ? ( Przynajmniej tak mi się wydaje lub inwerter powinien mieć większy w razie rozbudowy.)
Nie chodzi tu o producenta itp, tylko czy moc jest odpowiednia.
Dodam że mam dach płaski, zero zacienienia istna patelnia.

Installacja o mocy 6 kWp, jeżeli zwykły inwerter to o mocy 5 kWp (80% mocy instalacji). Nia da się zwykłego iwertera założyć "na zapas" ponieważ do czasu rozbudowy będzie miał słaby punkt sprawności. Rozwiązaniem są mikroinwertery, wtedy zakładasz na start ile potrzebujesz, masz wyszszą sprawnoś,pełną kontrolę na pojedyńczych panelach i w razie czego możesz to dowolnie rozbudować o każdą ilość paneli.