PDA

Zobacz pełną wersję : Szklany świetlik/podłoga na tarasie - jakie szkło/czy wytrzyma/konstrukcja



sbtn
11-02-2019, 12:03
Na zadaszonym tarasie potrzebuję przebudować istniejący już tam świetlik o wymiarach 160x130cm. (pod spodem znajduje się miejsce parkingowe)
Istniejący świetlik jest wystający a nowy ma być na równo z podłogą - aby można było po nim bezpiecznie chodzić.
Moje wątpliwości/pytania:
1. jakie szkło hartowane czy zbrojone i jakiej grubości?
2. czy wystarczy takie szkło oprzeć na metalowej konstrukcji tylko po obwodzie, czy należałoby zrobić mu od spodu wzmocnienie z płaskowników w stylu krzyża lub jakieś kratownicy - i jak gęsto.
Czy ktoś znający się na temacie może wspomóc? Nie wiem jak to konstrukcyjnie obliczyć aby było dobrze.
Zakładam, że taką szklaną taflę kładę na przygotowanej metalowej konstrukcji.

dzabij
11-02-2019, 21:19
Jakiś czas temu widziałem podobny wątek, jeden z kolegów zrobił wnękę w podłodze w której ukrył belkę ze starego domu.

Konkretnej grubości szkła nie poradzę, natomiast musi to być szkło hartowane laminowane, z tego co zauważyłem zazwyczaj daje się dwie / trzy warstwy szkła przedzielone specjalną folią PVB, czyli tzw. szkło VSG-ESG.

W NCS w Gdańsku mają trepy schodów z takiego szkła, tam akurat naliczyłem 3 warstwowe.

Na przykład tutaj warto poczytać : http://adler-glas.pl/pl/katalog-szkla/szklo-hartowane-bezpieczne-esg/