PDA

Zobacz pełną wersję : Fotovoltaika - kilka pytan



ferdydurke
14-02-2019, 18:37
Witam,

Juz pare lat po budowie, szykuje sie do dolozenia do domu instalacji FV.
W domu wszystko na prad (pompa ciepla, studnia, oczyszczalnia) - roczne zuzycie 12000-14000 Kwh
Po lekturze tego dzialu mam jednak jeszcze pare watpliwosci i moze ktos je tutaj rozwieje :)

1) Obecnie mam taryge G12W w PGE - czy bede mogl ja zatrzymac po zainstalowaniu paneli FV? Czy moze zostane zmuszony do zmieny taryfy? (nie chcialbym zeby sie okazalo ze musze jednak placic wiecej za prad w zimie w nocy jak juz zuzyje caly magazyn)

2) Wymyslilem sobie instalacje 10KW bo z tego co slyszalem jest to limit zeby moc odbierac prad przy stawce 0.8 - powyzej jest juz stawka 0.7. Czy dobrze rozumiem ze tyczy sie to tylko "teoretycznej mocy calej instalacji" ? Czy moze chodzi o realna produkcje z paneli? Chyba nie ma sensu zakladac ze instalacja bedzie non stop chodzila na 100% i oddawala 10KW mocy - czy liczy sie tu po prostu suma maksymalnej mozliwej produkcji z paneli czy moze ile oddajemy zakladowi energetycznemu rocznie?

3) Widzialem tez tutaj watek na temat zadaszenia tarasu panelami FV - poniewaz tez sie szykuje do zadaszenia tarasu a obecne wyceny mam jeszcze drozsze niz ta nieszczesna instalacja FV to oczywiscie pomyslalem sobie ze to swietny pomysl. Jednak jakos nigdzie nie moge znalezc do kupienia przezroczystych/polprzezroczystych paneli - czy jest sens w ogole drazyc ten temat?

4) Widzialem ze zgodnie z ostatnimi zmianami przeglosowanymi przez sejm mozna sobie koszt calej instalacji odliczyc od podatku (do wysokosci 53K PLN). Jednak podobno jest wymagany do tego audyt energetyczny PRZED montazem instalacji. Czy ktos z was juz robil taki audyt i czy autentycznie jest on potrzebny zanim sie w ogole zacznie o tym myslec? Nie chcial bym sie obudzic pod koniec roku z reka w nocniku ze jednak odpisac nie moge bo nie zalatwilem jakiegos glupiego papierka...

Przy okazji jezeli ktos moglby polecic jakiegos dobrego wykonawce z okolic lodzkiego (zaznaczam ze jestem stalym czytelnikiem forum i znam realia cenowe wiec propozycjom po 4500/Kw z gory podziekuje) to oczywiscie prosze o kontakt na priv. Szczegolnie takich u ktorych moglbym sam sobie wybrac sprzet/panale jakie chce zainstalowac.

Jarosław Laskowski
17-02-2019, 08:53
[QUOTE=ferdydurke;7787324]Witam,

Juz pare lat po budowie, szykuje sie do dolozenia do domu instalacji FV.
W domu wszystko na prad (pompa ciepla, studnia, oczyszczalnia) - roczne zuzycie 12000-14000 Kwh
Po lekturze tego dzialu mam jednak jeszcze pare watpliwosci i moze ktos je tutaj rozwieje :)

1) Obecnie mam taryge G12W w PGE - czy bede mogl ja zatrzymac po zainstalowaniu paneli FV? Czy moze zostane zmuszony do zmieny taryfy? (nie chcialbym zeby sie okazalo ze musze jednak placic wiecej za prad w zimie w nocy jak juz zuzyje caly magazyn)

2) Wymyslilem sobie instalacje 10KW bo z tego co slyszalem jest to limit zeby moc odbierac prad przy stawce 0.8 - powyzej jest juz stawka 0.7. Czy dobrze rozumiem ze tyczy sie to tylko "teoretycznej mocy calej instalacji" ? Czy moze chodzi o realna produkcje z paneli? Chyba nie ma sensu zakladac ze instalacja bedzie non stop chodzila na 100% i oddawala 10KW mocy - czy liczy sie tu po prostu suma maksymalnej mozliwej produkcji z paneli czy moze ile oddajemy zakladowi energetycznemu rocznie?

3) Widzialem tez tutaj watek na temat zadaszenia tarasu panelami FV - poniewaz tez sie szykuje do zadaszenia tarasu a obecne wyceny mam jeszcze drozsze niz ta nieszczesna instalacja FV to oczywiscie pomyslalem sobie ze to swietny pomysl. Jednak jakos nigdzie nie moge znalezc do kupienia przezroczystych/polprzezroczystych paneli - czy jest sens w ogole drazyc ten temat?

4) Widzialem ze zgodnie z ostatnimi zmianami przeglosowanymi przez sejm mozna sobie koszt calej instalacji odliczyc od podatku (do wysokosci 53K PLN). Jednak podobno jest wymagany do tego audyt energetyczny PRZED montazem instalacji. Czy ktos z was juz robil taki audyt i czy autentycznie jest on potrzebny zanim sie w ogole zacznie o tym myslec? Nie chcial bym sie obudzic pod koniec roku z reka w nocniku ze jednak odpisac nie moge bo nie zalatwilem jakiegos glupiego papierka...

Przy okazji jezeli ktos moglby polecic jakiegos dobrego wykonawce z okolic lodzkiego (zaznaczam ze jestem stalym czytelnikiem forum i znam realia cenowe wiec propozycjom po 4500/Kw z gory podziekuje) to oczywiscie prosze o kontakt na priv. Szczegolnie takich u ktorych moglbym sam sobie wybrac sprzet/panale jakie chce zainstalowac.[/QU
Nowy samochód kosztuje tyle co 10 kWp instalacji. Możesz mieć za 29 tyś albo za 55 tyś, kwestia czego potrzebujesz i na jak długo

d7d
17-02-2019, 10:40
Nowy samochód kosztuje tyle co 10 kWp instalacji. Możesz mieć za 29 tyś albo za 55 tyś, kwestia czego potrzebujesz i na jak długo

Cytowanie całego zapytania nie ma sensu.
Możesz odpowiedzieć nie cytując.
Wejdź w edycję i usuń cały cytat.

gogush
17-02-2019, 10:53
Witam,


Witam :)

Ad.1 TAK
Ad.2 Suma z paneli
Ad.3 Nie podpowiem
Ad.4 Moim zdaniem nie ma takiego obowiązku

ferdydurke
18-02-2019, 17:26
@gogush Dziekuje za konkretne odpowiedzi :)

A dodatkowe pytanko ktore mi przyszlo do glowy: Jak jest z gwarancja na panele/falownik? Jezeli np: wybral bym sobie panele q-cells i falownik forniusa a po 3 latach moj wykonawca zwinie interes to bede mial je gdzie reklamowac w polsce?

gogush
25-02-2019, 18:47
Jak jest z gwarancja na panele/falownik? Jezeli np: wybral bym sobie panele q-cells i falownik forniusa a po 3 latach moj wykonawca zwinie interes to bede mial je gdzie reklamowac w polsce?

Przeciez masz gwarancje producenta : FRONIUS POLSKA SP. Z O. O. wiec nie widze problemu (nawet jak wykonawca sie zwinie).

d7d
13-03-2019, 23:00
4) Widzialem ze zgodnie z ostatnimi zmianami przeglosowanymi przez sejm mozna sobie koszt calej instalacji odliczyc od podatku (do wysokosci 53K PLN).

Chyba od dochodu a nie od podatku.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 29 grudnia 2018 r. od 1 stycznia osoby fizyczne od podstawy podatku dochodowego będą mogły odliczyć wydatki poniesione m.in. na ogniwa fotowoltaiczne wraz z osprzętem, a także ich montaż. Odliczenie nie może przekroczyć kwoty 53 tys. zł, a kwota odliczenia nieznajdująca pokrycia w rocznym dochodzie podatnika będzie podlegać odliczeniu w kolejnych latach, nie dłużej jednak niż przez 6 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek. Podatek może zostać odliczony zarówno, gdy rozliczamy się według skali podatkowej (przy stawce 18% i 32%), jak i według podatku liniowego oraz ryczałtu.

manix76
14-03-2019, 06:30
Jeżeli odpowiada ci cena około 3500 za 1kWp przy instalacji 10kWp to napisz do mnie priv. Znam solidnego instalatora z łódzkiego.

ryjekryjek
18-03-2019, 10:18
A jak z realnymi oszczędnościami? Są? Bo tu (http://www.nieruchomosci.biz/artykuly,83429,1,Cala_prawda_o_fotowoltaice_czyli_ dlaczego_instalacja_jest_oplacalna) piszą, że są i to spore

strusp
22-03-2019, 09:01
ferdydurke
Ad1 Możesz ją zatrzymać.
Ad2 Liczy się moc sumaryczna paneli. Falownik daj mniejszy Ok 8,5kW starczy
Ad 3 Nie potrafisz szukać. na pewno takie panele są.ale koszt może cię przerazić.
Ad 4 nie podpowiem

ryjekryjek licz około 20% własnego użycia i około 950kWh z każdego kW rocznie. Ten % możesz zwiększyć jak masz paru domowników na stałe w czasie dnia zamieszkujących albo prądożerne urządzania w trym czasie umiesz załączyć
Oszczędność roczne wtedy to koło (20%+80%*80%)*950 x moc instalacji x cena kwh