PDA

Zobacz pełną wersję : Wełna mineralna na sufit



tomeksunshine
16-02-2019, 09:24
Dzień dobry. Szukam od dłuższego czasu na w Internecie wskazówek i nie mogę znaleźć...
Remontuję pierwsze piętro i pomyślałem że nie głupio by było ocieplić sufit na piętrze wełną mineralną. Ponad sufitem jest już bezpośrednio dach płaski kopertowy. Dom nie jest ocieplany.

Jak to zrobić w tym przypadku?
Po pierwsze czy stary tynk z sufitu skuć przy zostawić?
Po drugie czy dawać jakąś folie paroprzepuszczalna między sufitem a wełna?
Po 3 wiem że 2 warstwy wełny na zakładkę - pytanie jakie grube żeby to miało optymalny sens.
Po 4 pomiędzy wełną a płytą GK folia paroizolacyna?

Z góry dziękuję za odpowiedź, jak ktoś ma jakiś tutorial jak to zrobić to będę bardzo wdzięczny.

Edit: Tak teraz patrzę że od samego sufitu do glifów okiennych mam 25cm to za bardzo nic mi tam nie wejdzie więcej jak jedna warstwa 15 wełny plus podwieszany sufit... Może jakiś styropian tam przykleić hmmm ? Jak ocieplić taki sufit?

kryzys
16-02-2019, 13:01
Możesz tam dać styro np grafitowy i bez katon gipsów tylko zatopić siatkę i zrobić gładź na tym , jeśli zdecydujesz się na wełnę to foli tam się nie daję , ja bym to robił styropianem bo prościej i w sumie szybciej , kup sobie klaj w worku oraz piankę w tubie bardzo ci to ułatwi sprawę a klej w tubie nie pozwoli na oderwanie bo to diabelnie mocna rzecz .

tomeksunshine
18-02-2019, 18:24
Dziękuję bardzo za poradę każda jest dla mnie cenna. Trochę boję się o grzyba pod tym styro, podobno wełna pod tym względem lepsza. Jak wygląda kwestia wieszania np żyrandola na tym suficie ? Trzeba mieć długie dyble i za mocno nie dokręcać pewnie.

EDIT:
Piszesz że jeżeli zdecyduję się na wełnę to nie potrzebuję paroizolacji. Wydaje mi się że jednak potrzebuję gdyż wtedy wilgoć z pomieszczenia nie dostanie się do wełny i nie skoropli przy połączeniu z zimnym stropem. Tutaj gościu daje paroizolację:

https://www.youtube.com/watch?v=N2HfzYbkE_w

Tomek W
27-02-2019, 09:49
Rozumiem że opisywany przez ciebie strop jest stropem drewnianym ?
Jeżeli tak to pierwsza izolacją ułożyć między belkami stropowymi i tutaj zastosowac np. Toprock super w rolce 15cm lub więcej w zalezności od wysokości belek.
Następnie pod belki zastosowac izolację z płyt Superrock w grubości przynajmniej 10cm . płyty z wełny ułozyć na konstrukcji sufitu podwieszanego.
Co do folii paroizolacyjnej to wszystko jest kwestią tego jakie pomieszczenia będą znajdowały się poniżej. Jeżeli będa to pomieszczenia mokre (kuchnia, łazienka, WC, pralnia, suszarnia) to wówczas zalecane jest ułożonei folii paroizolacyjnej na całości . Jeżeli pomieszczenia suche ( pokoje gościnne, sypialnia) to przy zastosowaniu wyżej wymienionych produktów które są hydrofobizowane możesz pominąć zastosowanie folii paroizolacyjnej, aczkolwiek ułożoenie jej również nie będzie błędem.

Mendium
27-02-2019, 10:12
Co do folii paroizolacyjnej to wszystko jest kwestią tego jakie pomieszczenia będą znajdowały się poniżej. Jeżeli będa to pomieszczenia mokre (kuchnia, łazienka, WC, pralnia, suszarnia) to wówczas zalecane jest ułożonei folii paroizolacyjnej na całości . Jeżeli pomieszczenia suche ( pokoje gościnne, sypialnia) to przy zastosowaniu wyżej wymienionych produktów które są hydrofobizowane możesz pominąć zastosowanie folii paroizolacyjnej, aczkolwiek ułożoenie jej również nie będzie błędem.

Dlaczego nie zalecacie foli paroizolacyjnej gdy np konkurencja sugeruje zrobienie z domku szczelnej konserwy?

Stermaj
27-02-2019, 12:51
Zakładaj paroizolację a nie będziesz żałował tej decyzji. Brak paroizolacji może się zemścić kapiącą wodą z sufitu. Wszystko zależy od rozkładu temperatur, przepuszczalności pary wodnej przez poszczególne przegrody oraz wilgotności w pomieszczeniach.

morfosek
27-02-2019, 15:55
Paroizolacja od strony pomieszczenia koniecznie jeśli ocieplasz wełną i to dokładnie klejona na łączeniach i przy ścianach. oprócz ochrony wełny przed wilgocią, to ona będzie miała duży udział w izolacji. Co do grubości wełny, 10cm to minimum, 20 będzie fajnie. Możesz użyć folii z warstwą aluminium odbijającą podczerwień, będzie mała różnica na plus.
Inna opcja to np Mutlipor. Często się spotykam z tym systemem przy modernizacji starych budynków i działa.
.

Tomek W
16-04-2019, 08:29
Dlaczego nie zalecacie foli paroizolacyjnej gdy np konkurencja sugeruje zrobienie z domku szczelnej konserwy?

Dlatego że wełna skalna jest hydrofobizowana czyli zabezpieczona przed wilgocią. Dla pomieszczeń suchcych nie ma konieczności układania folii paroziolacyjnej .
Jeżeli natomiast strop jest betonowy i nie jest on dobrze ocieplony od góry to wówczas folia paroizolacyjna jest wręcz wskazana . Zgodnie z zasadami fizyki budowli ocieplenie powinno wykonywac się od strony zimnej. Jeżeli wykonujemy ocieplenie od strony ciepłej to trzeba liczyć się z możliwością wykroplenia się pary wodnej na zimnym stropie (w przypadku gdy izolacja od strony zimnej jest niewielka). Wówczas przy takich rozwiązaniach folia parozioalcyjna jest jak najbardziej wskazana i to o możliwie największym oporze dyfuzyjnym.
Co do wełny hydrofobizowanej to polecam np. wełnę TOPROCK SUPER
https://www.rockwool.pl/produkty/toprock-super