PDA

Zobacz pełną wersję : Łączenie płytki-panele w jadalni



Chmurnik
16-02-2019, 17:21
Witam

Właśnie planuję wykończenie nowego mieszkania.

Temat już wiele razy omawiany ale brakuje mi jednej istotnej informacji.
Zanim zakupię płytki i panele potrzebuję porady odnośnie użytkowania podłogi z przejściem płytki-panele.
Problem w tym, że tak zaplanowałem sobie układ podłogi, że łączenie to znajdywałoby się zaraz na granicy stołu jadalnego (połączonego z meblami kuchennymi). Z tej strony znajdywały by się krzesła i tu mam spore obawy, czy wsuwanie/wysuwanie krzeseł przez linie łączenia nie będzie skutkowało zahaczaniem o listwę maskującą?
Wiem, że są całkiem delikatne listwy w kształcie T, ale nawet one lekko wystają ponad poziom. Problemu zapewne nie byłoby z listwami typu prodecor, jednak one nie zapewniają dylatacji.

Podłogi planuję wykonać sam.

Czy ktoś ma doświadczenie z takimi rozwiązaniami i mógłby powiedzieć jak się sprawują przy opisanym użytkowaniu, czy może powinienem zmienić koncepcję?

CityMatic
16-02-2019, 17:56
Połączenie różnych materiałów na podłodze wymaga by zachować jeden poziom podłogi. Aby połączenie paneli z płytkami było mało zauważalne (bez listew łączeniowych) najlepiej jest już na etapie wylewania posadzki zaplanować rodzaj tworzyw na wykończenie.
Wysokość stykających się powierzchni,np. średnia wysokość gresu to: 10 mm, płytek ceramicznych - 7 mm litej deski drewnianej - 17 mm,deski barlineckiej - 14 mm i paneli - 7-10 mm
Do wysokości samego materiału należy doliczyć ok. 2 mm kleju i 3-6 mm podkładu.

W przypadku połączeń bez listwy konieczne jest stałe przytwierdzenie materiałów do podłoża. Czyli w Twoim przypadku najbliższego ceramice panela :) Powstałą szczelinę, o szerokości ok. 2-3 mm, wypełnia się odpowiednio dobranym kolorystycznie akrylem.

To jedna z metod, dylatacja wiadomo tego wymiaru jest zbyt mała , ale pozostała szczelina obwodowa pozwoli na pracę podłogi z paneli i nic nie powinno się stać.

Oczywiście możesz zastosować jak najmniejszą listwę typu T, nie będzie ona kłopotliwa dla przesuwanych krzeseł/stołków chyba, że akurat będzie to miejsce gdzie stanie noga. Jednak rozwiązaniem jest i to polecam podklejanie filcowych podkładek, a pod metalowe nogi stosowanie gumowych - jest to estetyczne i nie niszczy posadzki z czegokolwiek byłaby zrobiona.

vadiol
16-02-2019, 21:45
Połączenie płytka - panel można ładnie wykończyć za pomocą korka w arkuszu lub tubie .Ostatni odcinek paneli musi być przyklejony do wylewki .

noc
16-02-2019, 22:39
Połączenie płytka - panel można ładnie wykończyć za pomocą korka w arkuszu lub tubie .Ostatni odcinek paneli musi być przyklejony do wylewki .

Albo wsunięty w profil typu C, tak mam zrobione od wielu lat, funkcjonuje bez zastrzeżeń, z ledwo wyczuwalnym paskiem na łączeniu. Chyba że ktoś nie toleruje żadnych listew, to niestety, trzeba kleić.

Chmurnik
17-02-2019, 18:12
Dziękuję bardzo za odpowiedzi :)

To znaczy, że panele nie muszą mieć dylatacji ze wszystkich 4 stron, skoro jedną można przykleić?
Czy ma znaczenie, czy to będzie wzdłuż panela czy w poprzek / na końcach? Z tego co sobie planuję byłoby to drugie.

Gres mam już upatrzony, grubości 10 mm.
Panele jeszcze muszę zobaczyć na żywo zanim zamówię, ale też patrze na takie minimum 10 mm grubości.

Do wysokości samego materiału należy doliczyć ok. 2 mm kleju i 3-6 mm podkładu.
Rozumiem, że muszę się przygotować na to, że to panele będą wyżej, więc muszę planować wylewkę pod płytki? Mogę to jakoś sobie dokładnie policzyć czy ewentualnie będę mógł korygować np ilością kleju?

Chmurnik
17-02-2019, 18:24
Albo wsunięty w profil typu C, tak mam zrobione od wielu lat, funkcjonuje bez zastrzeżeń, z ledwo wyczuwalnym paskiem na łączeniu. Chyba że ktoś nie toleruje żadnych listew, to niestety, trzeba kleić.

Ten pomysł przypomniał mi o jeszcze innym profilu. Czy to nie chodzi o profil typu Z, do łączeń na kątach 90st? Zdaje się, że pod niego też można by wsunąć panele i może zapewnić minimalną dylatację. Ale ile na tym mogę zyskać w porównaniu to standardowych profili typu T?