PDA

Zobacz pełną wersję : Fotowoltaika + piec elektryczny



DarekS4
18-02-2019, 09:19
,Witam. Szybkie pytanko

Posiadam dom piętrowy ok 280m2 ( poddasze garażu 80m2 zaadaptowane pod dom.
Do częściowo grzany z podłogówek i grzejników. Poddasze ocieplone pianą a stroy na strych styropianem 10cm Nie narzekam na temperaturę i jej szybkie spadki.

Koszt węgla na sezon to 4000zł
koszt rachunków za prąd to 3400zł

Chce wywalić piec węglowy i zastąpić go piecem elektrycznym.
Całość ma być napędzana fotowoltaiką 10Kw. Inwerter z zapasem jakby było trzeba dołożyć Paneli.

Wyliczyłem że instalacja wróci mi się w przeciągu 5lat jeśli liczyć oszczędności idące z węgla.
Piec elektryczny Kospela z modulacją mocy od 8 do 24Kw. Mój Hydraulik i instalator Fotovoltaiki twierdzą że ten piec u mnie rozpędzi się max do połowy a na podtrzymaniu między 1/3-1/2 mocy.

Co sądzicie o takim pomyśle. Dom ma zainstalowane pełne sterownie każdym pomieszczeniem firmy Tech.

kulibob
18-02-2019, 10:59
10kW wydaje mi się dużo mało. U siebie potrzebowałbym ok 10kW na 100% pokrycia CO CWU i bytowe. A węgla pale poniżej 2 ton za 1200-1300zł a bytowe to około 2500kWh za 1200zł

Kaizen
18-02-2019, 13:13
Koszt węgla na sezon to 4000zł

Czyli tak bardzo z grubsza licząc 25 000 kWh.


koszt rachunków za prąd to 3400zł

Ta informacja bez znajomości stawek i udziału taniej strefy nic nie mówi.



Całość ma być napędzana fotowoltaiką 10Kw. Inwerter z zapasem jakby było trzeba dołożyć Paneli.

10kWp może wystarczy na zużycie w drogiej strefie. Większy inwerter nie ma sensu, bo po pierwsze będzie pracował z niższą sprawnością, a po drugie ZE przyjmuje to za moc instalacji i po przekroczeniu 10kW "potrąca" 30% prądu wprowadzonego do sieci zamiast 20%.



Wyliczyłem że instalacja wróci mi się w przeciągu 5lat jeśli liczyć oszczędności idące z węgla.
Piec elektryczny Kospela z modulacją mocy od 8 do 24Kw. Mój Hydraulik i instalator Fotovoltaiki twierdzą że ten piec u mnie rozpędzi się max do połowy a na podtrzymaniu między 1/3-1/2 mocy.

Wrzuć OZC z których te wnioski są wyciągnięte. Bo nie pasują zupełnie do zużycia węgla.

DarekS4
18-02-2019, 15:11
Nie mam jeszcze zrobionego OZC. Tyle węgla kupuję. Po tej zimie wychodzi mi ok 3t zużycia czyli 1 t powinna mi zostać. Miesięcznie za prąd płacę 260zł z budynkiem gospodarczym i garażem. W domu mam trochę urządzeń. Tak wyliczył mi instalator fotowoltaiki. Pan w sklepie od pieca powiedział że przy takim domu nie ma szans żeby taki piec pracował na mniej niż 25kW. Nie rozumiem troche tego bełkotu kalkulatorów że skoro mam taki dom to na piecu pewnie nie schodze poniżej 60 stopni. Owszem dom będe docieplać z zewnątrz 10cm styropianu. Ale na piecu teraz nie trzymam wiecej jak 45 stopni bo nie ma potrzeby. Spokojnie utrzymuje 21-22. A w tą zime na pietrze w otwartej przestrzeni 75m2 grzały mi 2 z 7 pętli podłogówki i spokojnie miałem 21 stopni. Dlatego albo te kalkulatory źle liczą albo mija się z prawdą to całe obliczanie to rzeczywistości.

Maria.Strzelecka
12-06-2020, 11:47
do 10kwp najbardziej sie opłaca założyć pv bo mamy wtedy korzystne bilansowanie i dotacje 5000 zł

Konsultant Viessmann
12-06-2020, 12:01
do 10kwp najbardziej sie opłaca założyć pv bo mamy wtedy korzystne bilansowanie i dotacje 5000 zł

Ale też w skali kilkudziesięciu lat eksploatacji takiej instalacji wypadałoby ją dobrać do zapotrzebowania budynku realnego, a nie dlatego, by dostać dotację.
Zawsze dobieramy do rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną.

pawelromanski85
15-06-2020, 16:54
może lepiej pompę ciepła + pv

vr5
16-06-2020, 07:55
może lepiej pompę ciepła + pv

Też tak uważam. Kolega Kaizen jest specjalistą od ogrzewania prądem i myślę, że nawet bez OZC jego wypowiedź jest trafna.

Tylko mając PC @DarekS4 ma szansę sensownie wykorzystać te 10 kWp. Przy pomocy pompy nie tylko na c.o. ale i c.w.u. zużyje +- trzy razy mniej energii elektrycznej w stosunku do Kospela. Kospel kilka tysięcy kosztuje, więc śmiało można tę kwotę doliczyć do PC. Pompy ciepła powoli, ale tanieją.

Zwróćcie Koledzy uwagę, że @DarekS4 ma nieszczęście podlegać pod OSD, gdzie prosumenci w taryfach z serii G12 są rozliczani metodą proporcjonalną.

Niby Ministerstwo Klimatu pracuje nad ujednoliceniem sposobu rozliczania prosumentów w całym kraju, ale skoro nie zrobiono tego od prawie 4 lat, więc nie wiadomo, czy nowe zasady nie wejdą w życie dopiero za kolejnych kilka.

Konsultant Viessmann
23-06-2020, 10:36
Niby Ministerstwo Klimatu pracuje nad ujednoliceniem sposobu rozliczania prosumentów w całym kraju, ale skoro nie zrobiono tego od prawie 4 lat, więc nie wiadomo, czy nowe zasady nie wejdą w życie dopiero za kolejnych kilka.

No zmiany są zapowiadane, a nowa wersja ustawy będzie prawdopodobnie po wakacjach, zmiany sa ambitne - jeśli chodzi o prosumentów to słyszałem o prosumencie zbiorowym. Jedną z trudności, w rozwoju energetyki rozproszonej, jest jej ograniczenie do tych inwestorów, którzy mają na dachu lub przy posiadłości wystarczająco dużo miejsca, by zainwestować w swoją własną elektrownię - instalację fotowoltaiczną. Problem dotyczy głównie miast. Pomysłem na jego zniwelowanie jest dołączenie do ustawy OZE definicji prosumenta zbiorowego, który mógłby korzystać z wirtualnie eksploatowanej instalacji OZE.

Maria.Strzelecka
28-07-2020, 15:52
ustosunkowałam się do zapotrzebowania, że ktoś ma duże. Przecież logiczne że jak ktoś zużywa mało nie będzie brał instalacji dużej bo nie będzie się to w ogóle opłacało.

_Grisza_
28-07-2020, 18:01
Jeśli masz miejsce na 20-30kWp to można myśleć o elektrycznym ogrzewaniu takiego domu. Tylko czy to mam sens ekonomiczny ? skoro w cenie 10kWp PV możesz mieć PC.
Na dzień dzisiejszy PV 10kWp + PC wydaje się dobrym kierunkiem.

marcinbbb
28-07-2020, 20:03
20-30kW to koszt około 100k PLN a wystarczy wydać 1/5 tej ceny i iść w pimpę ciepła jakieś LG Therma V bo na T-Capa nie ma szans w tej cenie, może jeszcze jakiś monoblok. Jednak uważam że z 10kW nie ma szans na PC mam obecnie około 7,3kW na dachu a na zimę mam "odłożone 1300kWh" co prawda ten rok jest raczej słaby w słońce jednak na pompę należało by mieć około 5000kWh odłożonych na zimę. Bo to nie tylko ogrzewanie ale i cwu.
OK ktoś powie że zapłaci 2000-3000 PLN za prąd w taniej taryfie jasne że tak ma czysto i bez latania do kotła.

kulibob
28-07-2020, 20:05
w pimpę ciepła.

Ja wolę ciepłą pipe:rotfl:

marcinbbb
28-07-2020, 20:52
A co Ci to da jak w chałupie będzie zimno? Ciepła pipa nie wytrzyma zbyt długo bez ogrzewania :)

kulibob
28-07-2020, 20:53
A co Ci to da jak w chałupie będzie zimno? Ciepła pipa nie wytrzyma zbyt długo bez ogrzewania :)

Tarcie
jak dużo tarcia to ognicho będzie

_Grisza_
28-07-2020, 21:00
Tarcie
jak dużo tarcia to ognicho będzie

Jak dobre smarowanie to płomień się nie chyci ;)

adam_mk
28-07-2020, 21:33
Gruntówki ceną już nie zabijają.
A zawsze lepsze od grzałkowca o COP.

Adam M.

marcinbbb
28-07-2020, 21:36
Chyba że z tarcia wytrąci się temperatura "smarowanie" odparuje. Ale nie narażał bym partnerki na zorganizowania ogniska tam. No chyba że będziesz tarł kawał dwra i rozpalisz ogień. Moim zdaniem bez podstawowej wiedzy nie rozpalisz ognia za pomocą krzesiwa a co dopiero mówić o tarciu partnerki.


Gruntówki ceną już nie zabijają.
A zawsze lepsze od grzałkowca o COP.

Adam M.

Adam za dużo popiło się? Odwierty 2 x 100m lub jak kto woli 3 x 70m cena jakieś 30000 PLN i ta ciepła pompa za 20000 PLN. Adam no weź rusz głową bredzisz po pijaku czy masz słabszy dzień?
A no tak możemy jeszcze przekopać cały trawnik aby 2m pod ziemią rurki wypełnione glikolem. Przypomnisz nam ile glikol kosztuje?

adam_mk
28-07-2020, 23:07
POGORSZYŁO CI SIĘ ?
Posądzasz MNIE o nieracjponalne działania?!!!!
No, fakt! !
Namówiono mniwe abym produkował pompy ciepła co mają sens...
No, cholera, ten ... ekonomiczny!
Bo takie co działaja na R0 do R 999 to ze 20 lat robiłem!
Preferuję R600, R280, R7117, R744
Ale...
R407C też dobre.
No, to robię takie pompy!
Tańsze jak powietrzne choć z odwiertami koszowymi.

To nie jest tak - że jak czegoś nie wiesz - to nie istnieje!!!

Adam M.

kulibob
29-07-2020, 07:40
Chyba że z tarcia wytrąci się temperatura "smarowanie" odparuje. Ale nie narażał bym partnerki na zorganizowania ogniska tam. No chyba że będziesz tarł kawał dwra i rozpalisz ogień. Moim zdaniem bez podstawowej wiedzy nie rozpalisz ognia za pomocą krzesiwa a co dopiero mówić o tarciu partnerki.




Słabo żarty łapiesz
A krzesiwem paliłem i ma dwa w domu