PDA

Zobacz pełną wersję : Działka siedliskowa klasa 3 nie jestem rolnikiem a budowa domu



jesiol06
18-02-2019, 16:11
Witam tak jak w tytule działka jest tkzw zagrodowa ziemia klasy RIIIb wielkość 0,1880ha wymiary 60m długa na 30 szer. około dostęp do drogi gminnej bezpośredni z mediami też nie będzie problemu. Jedyny problem jest taki, że nie jestem rolnikiem ani rodzice nigdy nie byli. Kupili dom nie interesowali się jakie jest zastosowanie ziemi wtedy pół hektara po prostu chcieli mieć dom a, że na niej był to kupili . Ale gdy podzielili i przepisali mi kawałek okazało się jak jest i że tylko rolnik ma prawo budować cokolwiek. Obszar objęty jest planem zagospodarowania przestrzennego. I za bardzo nie wiem co zrobić żebym mógł się pobudowac bezproblemowo i zgodnie z prawem. Na 1ha ziemi mnie nie stać ani też żeby stawać się rolnikiem przez inne sposoby również. Czy ktoś może się spotkał z takim problemem i udało mu się szczęśliwie wybudować swój wymarzony dom? Sąsiednie działki z jednej strony są jako budowlane a moja i rodziców i inne dalej są rolne. Są niby sposoby na odrolnienie ale jak to wygląda czasowo kwotowo? W gminie mówią że mogę złożyć wniosek ale mają takich 3segregatory i wgl nie mają obowiązku tego przeglądac czyli może to nigdy się nie zacząć a jak zacznie może zostać odrzucone. A starostwo mówi nie jest Pan rolnikiem niech pan kupi ziemię albo dzierżawa tak mi się zdaje mi powiedziano ale w tej samej gminie żeby mieć minimum ten 1ha pozdrawiam i za pomoc dziękuję z góry :)*

nadiak
20-02-2019, 21:53
Hej, interesowałam się tym tematem ostatnio przy okazji innego wątku dot. budowy. Z ciekawości poczytałam i popytałam tu i tam. Nie jest łatwo stać się rolnikiem, a nakupienie hektarów by wyszedł Ci przeliczeniowy to tez średnie rozwiązanie, i za co.. pytanie co ciekawego znajduje się w MPZP odnośnie gruntów rolnych tego typu. Gmina zazwyczaj niechętnie podchodzi do tematu budowy na działkach rolnych, zlewają temat, trzeba chodzić i się prosić, a na odrolnienie czeka się latami. By zmniejszyć koszty możesz spróbować odrolnić mały fragment gruntu pod budowę, nie całą działkę. Opłata za odrolnienie naliczana jest na podstawie klasy ziemi (im wyższa czyli gorsza, tym tańsza) jeśli dobrze zrozumiałam. W pierwszej kolejności udaj się do gminy i złóż wniosek o wydanie MPZP (czeka Cię opłata urzędowa na dzień dobry).

nadiak
20-02-2019, 22:04
Na jednej ze stron z poradami prawnymi wyczytałam, że procedura może trwać ok 1,5 roku. W gminie powiedzieli mi, że wnioski są wysyłane dalej ok raz na trzy lata.

nadiak
20-02-2019, 22:07
Przydatne info o klasach gruntu. Ty masz co prawda MPZP, ale i tak polecam link: https://muratordom.pl/prawo/formalnosci-budowlane/odrolnienie-dzialki-jak-odrolnic-grunt-gdy-nie-ma-miejscowego-planu-zagospodarowania-przestrzennego-aa-J4q7-D4Zt-n6aW.html

martin6230i
21-02-2019, 08:57
3 lata temu złożyłem wniosek o zminae studium, nieużytki rolne. Dalej nic.

W 2017 widziałem że został zrealizowany wniosek z 2009r... Wszystko zależy od gminy, ale... odpuść. Chyba że masz dobre układy w tedy można starać się o odstępstwo od MPZP

Bertha
21-02-2019, 10:16
Dowiedz się czy rolnikiem staniesz się dzierżawiąc grunt. Jeśli tak, to trzeba wydzierżawić tyle ha ile trzeba, budujesz mieszkalny na siedlisku, a nigdzie nie jest powiedziane że budynki gospodarcze musza być przy domu, szczególnie jesli masz byc producentem zbóż a nie świnek. Drąż temat w tym kierunku... to jest szybsze niż majstrowanie przy MPZP.

nadiak
21-02-2019, 20:13
Ale to chyba kosztowne, taka dzierżawa?
Klasa gruntu RIIIb wygląda źle, więc odralnianie i zmiany w MPZP mogą nie wypalić.

jesiol06
23-02-2019, 13:14
Dzwoniłem do babki z starostwa pow, że mogę albo komuś wydzierżawic żeby on wystąpił o zezwolenie albo mi żeby ktoś wydzierżawil i ja będę niby mógł wystąpić. Ale nie długo maja wystąpić z uchwała na zmianę mpzp w gminie ale w innej miejscowosci na terenie gminy i idę do burmistrza na rozmowę co z tym zrobimy bo niby klasa 3 dostęp do drogi gminnej jest a niby mąx 50 m a mam przy działce od razu ścieki są woda jest i prąd też jest pod nosem działki budowlane obok i rodziców dom także obok więc będzie rozmowa i się zobaczy jakie szansę są na rozpatrzenie sprawy

noc
23-02-2019, 16:27
Nie da się tego normalnie, po polsku napisać?