PDA

Zobacz pełną wersję : wpływ grubości muru i styropianu np. na akumulacje ciepła,iid, itp.?



kazikujazdowski
19-02-2019, 13:09
Przyjaciele rozpoczynają budowę domu jednorodzinnego, ważne pytanie dotycząc budowy ścian co lepiej wybrać grubszy mur np. ceramika poryzowana 38 P+W i styropian 15 czy grubość 30 i 15 cm styropianu .W projekcie mają wpisaną cegłę 25 i styropian 15 cm co się stanie w przypadku zbudowania ściany z dużo grubszych jaki to będzie miało wpływ na ciepło w domu np. zawilgocenia ścian. Czy dużo grubszy mur będzie powodował większa akumulacje ciepła niż cieńszy?

Kaizen
19-02-2019, 13:18
Grubość ściany nie ma sama w sobie znaczenia - ważna masa, lambda, ciepło właściwe. Mur z 24cm BK będzie miał dużo mniejszą akumulację, niż z silki 18cm - za to będzie miał lepsze U.

kryzys
19-02-2019, 13:18
Jak ja bym budował to żadna ceramika tylko gruby ytong 40 cm nawet z hakiem i na to tynk bez styropianu ale to ja .

brencik
19-02-2019, 13:31
Ścian jednowarstwowych praktycznie się już nie buduje, tylko nieliczni robią taki krok.
Sciana nośna jak najciensza i na to jak najgrubsza izolacja, np. 18 cm silka i na to 25-30 cm styropian. Ew. minimum 24 cm ytong i na to 20 cm styro 0,031.

Kaizen
19-02-2019, 13:39
Jak ja bym budował to żadna ceramika tylko gruby ytong 40 cm nawet z hakiem i na to tynk bez styropianu ale to ja .

Jak poszukasz ekipy, co położy tynk bez styropianu to się przeprosisz ze styropianem.

Do tego Ytong Energo 40cm to U=0,226 - ledwo się mieści w obecnym minimum (0,23) i nie mieści się w limicie od 2021r (a np. to istotne już teraz dla programu Czyste Powietrze). Dla porównania BK 24cm + 20cm grafitu to 0,124 . To się znacząco przekłada na koszty utrzymania.

agb
19-02-2019, 15:39
Jak ja bym budował to żadna ceramika tylko gruby ytong 40 cm nawet z hakiem i na to tynk bez styropianu ale to ja .

Weź ytonga energo do ręki to zmienisz zdanie.

Termo Organika
20-02-2019, 09:56
Materiał konstrukcyjny z którego będą budowane ściany (bloczki, pustaki, czy nawet monolit z żelbetu, itp.) maja jako podstawowe zadanie zapewnić stabilność budowli i izolacyjność akustyczną. Kwestie ochrony cieplnej rozwiązuje się przy użyciu materiału termoizolacyjnego jakim jest styropian. To jest optymalne rozwiązanie. Ściana zbudowana z ceramiki poryzowanej 38 P+W i ocieplona 15 cm styropianu będzie miała nieznacznie lepsze właściwości cieplne niż ta o grubości 30 cm i ocieplona również 15 cm tego samego styropianu. Należy zwrócić uwagę na fakt, że te same właściwości dla ściany 30 cm można uzyskać poprzez zastosowanie lepszego materiału izolacyjnego bo właśnie zadaniem izolacji jest zmniejszenie strat ciepła z budynku. Myślę że ze względów na właściwości cieplne można zastosować ścianę konstrukcyjną cieńszą (minimalne wymagania w zakresie konstrukcji, itp.) oraz wysokiej jakości styropian np. płyty styropianowe grafitowego TERMONIUM PLUS fasada o współczynniku lambda λ= 0,031 W/mK produkcji Termo Organiki. Zastosowanie wspomnianych płyt daje nam taki efekt izolacji jak 20 cm zwykłego styropianu. Bezsprzecznie podnosimy komfort użytkowania takiego budynku ze względu na dużą stabilność temperatury wewnątrz pomieszczeń. Stabilność temperatury zapewnia oczywiście także odpowiednia pojemność cieplna budynki i im ściany zewnętrzne konstrukcyjne zewnętrze i wewnętrzne oraz ściany działowe są grubsze tym jest ona większa.

kryzys
20-02-2019, 10:30
Zawsze można iść po bandzie na normy z 2050 roku i budować w technologi izodom, czy thermomur z gigabloków 5cm od środka i 30cm na zewnątrz , da się ? da.

kryzys
20-02-2019, 10:31
Zawsze można iść po bandzie na normy z 2050 roku i budować w technologi izodom, czy thermomur z gigabloków 5cm od środka i 30cm na zewnątrz , da się ? da. ale nie z porotermu gdzie wywiercenie pod kołek rozporowy rujnuje ścianę albo wieje z gniazdek zawsze .