PDA

Zobacz pełną wersję : Budowa garażu - pytania techniczne i prawne



mlodyellow
24-02-2019, 16:27
Witam.

W przyszłym roku zamierzam rozpocząć budowę domu, a co za tym idzie i wymarzonego garażu. Ma to być jedynie garaż do własnego użytku - interesuje się mechaniką i starymi autami, żadnej działalności zarobkowej. Planem jest budowa garażu do własnej dłubaniny na 2,5-3 auta (z kącikiem na narzędzia + stół + wiertarka stołowa + prasa), aby jedno stało tam cały czas, drugie aktualnie dłubane było można rozebrać w mak i postawić jego części obok i tam pracować.

Żeby za bardzo nie zanudzać wstawię od razu moje pytania, a w dalszej części szczegółowe ich rozwinięcie

1. Budowa garażu tanim kosztem
- plan pierwotny z betonowych płyt ogrodzeniowych, a słupki z dwuteowników spawanych między sobą (problem z wysokością przy okazji podnośnika dwukolumnowego) oraz z pozwoleniem na budowę garażu o wymiarach 8x10m i wysokości 4m
- plan awaryjny blaszak na zamówienie - tutaj podobny problem - co z pozwoleniem na taki duży blaszak plus dodatkowo ocieplenie takiego cuda (piana PUR?)
2. Jeśli byłby problem z pozwoleniem na budowę to może dwa blaszaki po 35m2 bez pozwolenia na budowę - ale tu pojawia się problem dwóch fundamentów, więcej problemów z ociepleniem i mediami.
3. Co lepsze - podnośnik dwukolumnowy czy kanał? Plusy i minusy w moim przypadku? Ewentualnie podnośnik na bazie HiLift- słaby pomysł?
4. Jakie fundamenty pod podnośnik dwukolumnowy?


1.

I teraz pojawia się problem. Oczywiście chciałbym wybudować taki garaż jak najniższym kosztem, planowałem z początku wykorzystać betonowe panele ogrodzeniowe, a zamiast słupków wykorzystać dwuteowniki zespawane na samej górze prętami zbrojeniowymi, aby się nie rozeszły z czasem. Potem popatrzyłem na blaszaki i tutaj cenowo wychodzi o wiele lepiej.
Marzy mi się też podnośnik dwukolumnowy i pojawia się problem wysokości.
Kwestia garażu z płyt ogrodzeniowych robi się problemem, bo mało kto chce robić ogrodzenie wyższe niż 3,5m. Stosując nawet dwuteowniki mógłbym to jakoś obejść. Ale budując garaż 8x10m potrzebne jest pozwolenie na budowę, a co za tym idzie projekt. Nikt takiego opartego na płytach betonowych i dwuteownikach nie zrobił, a koszt całego projektu będzie niewspółmierny. A jak to się ma do blaszaka? Ktoś ma jakieś info jak wtedy jest to załatwiane?

Planowałem i tak ocieplać garaż "betonowy" wiec i blaszak trzeba by jakoś ocieplić? - pianą czy inaczej ?

2.

Budowa dwóch garaży po 35m2 żeby obejść pozwolenie na budowę, ale co z wysokością 4m? Trochę mnie dołuje, bo dwa razy fundamenty, ocieplenia, dwa przyłącza z energią elektryczną itd.

3.

Jeśli nie podnośnik dwukolumnowy to zapewne kanał - co ma więcej plusów lub minusów?

Ewentualnie taki wynalazek- ale to już mało wygodne do stosowania w pojedynkę. Latać między jednym i drugim HiLiftem... Choć wtedy można by jakoś poprzestać na tych 3,5m wysokości.


https://youtu.be/k0JV7aR_3hw

4. Jeśli zastosować podnośnik dwukolumnowy jakie wykonać pod niego fundamenty? Jaka grubość, typ betonu itd?

Eh sam już nie wiem jak to mądrze rozwiązać.

Z góry dzięki za wszelkie sugestie

jajmar
24-02-2019, 19:40
Jak Cie nie stać na projekt to i na budowę 100 metrowego garażu. Sorki ale taka jest prawda.

Lew2
24-02-2019, 20:03
4. Jeśli zastosować podnośnik dwukolumnowy jakie wykonać pod niego fundamenty? Jaka grubość, typ betonu itd?

Producenci podnośników samochodowych podają w swoich specyfikacjach. Zadzwoń do pierwszego lepszego. Znajomy mechanik samochodowy mówił, że przyjeżdża przedstawiciel producenta i nawierca dziurę w betonie sprawdzając czy jest odpowiednio gruby. Kwestia stabilności takiego podnośnika.

mlodyellow
24-02-2019, 20:06
Nigdzie nie napisałem, że nie stać mnie na projekt. Tylko nikt nie zaprojektował jeszcze garażu z płyt betonowych na wysokość 4m i wymiarach 8x10m...

Zapytałem za to co z projektem do blaszaka o takich wymiarach.. Patrzyłem na allegro oferty i nikt tam nie wspomina, że dołącza projekt do takiego budynku.

jajmar
24-02-2019, 21:08
a koszt całego projektu będzie niewspółmierny.


Nigdzie nie napisałem, że nie stać mnie na projekt.

To ten koszt niewspółmierny do czego?

Co do pomysłu dwuteowników połączonych drutem zbrojeniowym, a ściany wypełnione betonowymi elementami ogrodzeń - trochę kosmiczne masz pomysły. A co z dachem?

Chcesz wybudować budynek większy od typowego domku, konstrukcyjnie trudniejszy więc tu nie ma drogi na skróty. Jak już szukasz gotowca to nie w kategori garaż blaszany a hala stalowa. Wiem inna półka cenowa.
Wg mnie taki garaż to tak z 200 tyś musisz mieć - po taniości. Z 5-8 tyś na projekt.