PDA

Zobacz pełną wersję : Podłogówka + lite drewno, czy będzie ciepło



piqiu
28-02-2019, 21:03
Witam serdecznie,

Jestem w trakcie budowy, a w zasadzie dokończenia budowy domu, który był wybudowany do SSZ 20 lat temu. Z OZC wyszło mi zapotrzebowanie na poziomie 12kW, zamierzam grzać pompą ciepłą Panasonic aquarea t-cap 12kW, dom o powierzchni 300m2 (200 m2 ogrzewane (parter i Piętro) plus 100 m2 piwnicy nieogrzewanej), ogrzewanie podłogowe. Chciałem żeby podłogówkę rozłożyli mi co 10cm na całej powierzchni, żeby mieć zapas mocy i bardziej jednolitą temperaturę

Chciałem na parterze i piętrze podłogę drewnianą, wstępnie mam wybrane deski lite 16mm dąb z firmy Walczak, ale ostatnio nachodzą mnie niepokojące myśli czy będzie ciepło w domu. Wg. producenta podłogi, nie może ona przekroczyć 27oC, co wydaje mi się trochę mało w przypadku siarczystych mrozów. Czy ktoś jest mi w stanie udzielić porad jak podejść do tematu? Czy można to jakoś sensownie policzyć? Może wykonawca OZC byłby w stanie to obliczyć?

Tu są dane dotyczące parametrów cieplnych deski http://www.walczakparkiety.pl/files/6714/5998/1743/wlasciwosci-cieplne-materialow-podlogowych.pdf


Pozdrawiam serdecznie.

Kondensat
01-03-2019, 06:58
Sugeruje projekt podłogówki bez tego nikt nie powie czy będzie ciepło.A to OZC to sam sobie robiłeś?np przy pomocy śmiesznej strony cieplowlasciwe?

piqiu
01-03-2019, 18:49
Ok spróbuję z projektem. Co do OZC, to mam takie profesjonalne.

lotpaj
01-03-2019, 19:09
Wg. producenta podłogi, nie może ona przekroczyć 27oC, co wydaje mi się trochę mało w przypadku siarczystych mrozów. Czy ktoś jest mi w stanie udzielić porad jak podejść do tematu?

Paaanie, a co oni mają pisać? Zabezpieczają się, że jak podłoga wstanie, to będzie wina przegrzania.
Gdybyś miał temp. desek 30 stopni, to w domu miałbyś - mniej więcej - tyle samo. Przecież one normalnie oddają ciepło. Musiałbyś je szczelnie przykryć, żeby one się przegrzały.
Kładź Pan te deski i się nie przejmuj :yes:

agb
01-03-2019, 19:23
http://www.kisan.pl/files/upload/instrukcja_kisan.pdf Strona 98. Mając OZC wiesz jakiego strumienia ciepła potrzebujesz i możesz odczytać dla odpowiedniego oporu cieplnego okładziny, temperaturę podłogi.

asolt
01-03-2019, 19:30
Czy ktoś jest mi w stanie udzielić porad jak podejść do tematu? Czy można to jakoś sensownie policzyć? Może wykonawca OZC byłby w stanie to obliczyć?

.

Oczywiscie ze moze, ozc jest podstawą do obliczen projektu ogrzewania podłogowego. Jezeli audytor to potrafi policzyc.
Na marginesie te 12 kW nie jest wcale taką mała wartoscią i dlatego tez przeliczenie grzejników podłogowych jest wskazane, przy okazji mozna przeliczyc dla róznych temperatu r wewnętrznych.

agb
01-03-2019, 19:39
Przy okazji, asolt, jaki przyjmujesz opór cieplny dla litego dębu 16mm? Bo widzę, że w zależności od producenta ogrzewania jest to od 9 do ~16 m2K/W. Forumowy kolega Parkiet opisuje temat i podaje 0.1 i wydaje mi się to sensowne.

klaudiusz_x
01-03-2019, 19:45
W sumie do grzania ma 200m2.
Te 300m2 to 200m2 części mieszkalnej plus piwnica. Tak to rozumiem.
W tym wypadku, te 12kW to dużo, nawet bardzo. Słabo ocieplony dom.
Jednak ciągłe grzanie...
Tu podano, że podłogi nie mogą przekroczyć 27 stopni.
No to teraz do producenta o wspólczynnik przewodzenia drewna + podkładu.
Powinno samo wyjść z wielkości grzejnika, tz pow. podłogi.

lotpaj
01-03-2019, 20:10
Ło Matko! Ciepłownicy wy wszyscy... pogłupieliście już całkiem?
To są tylko (i aż) dębowe deski, podfrezowane od spodu, polakierowane i przystosowane do kładzenia na podłogówkę! Mam takie same, tylko innego producenta od 3 lat.
To, co Wy tutaj uskuteczniacie, gadając o jakichś zapotrzebowaniach... ludzie... nie róbcie kabaretu i nie wprowadzajcie założyciela tego wątku niepotrzebnie w konsternację!
Opór cieplny dębu... no kurna... no naprawdę jaja sobie robicie, albo jesteście niepełnosprawni umysłowo...
Opór cieplny dębu - tyle ile dąb ciepła przyjmie, tyle odda. No chyba, że jest żywy i zje parę kilodżuli...
Robić projekt zapotrzebowania ciepła pod podłogę dębową, którą większość ludzi ma w domu, jeżeli chodzi o drewno to trzeba... nie mieć co robić..
A co z jesionem? Trzeba robić oddzielny projekt?

Kaizen
01-03-2019, 20:17
http://www.instsani.webd.pl/236/zasady-projektowania-ogrzewania-podlogowego

Nawet dla oporu 0,09 (parkiet będzie miał mniejszy) podłoga o temperaturze 27* będzie grzała z mocą >80W czyli do mocy 12kW wystarczy mniej, niż 150m2 powierzchni grzewczej.
Jest zapas.
Zagrożeniem będzie przesuszenie drewna.

Projekt warto zrobić, żeby odpowiednio do mocy dobrać rozstaw. Warto pobawić się Purmo SDG

Kaizen
01-03-2019, 20:23
Opór cieplny dębu - tyle ile dąb ciepła przyjmie, tyle odda. No chyba, że jest żywy i zje parę kilodżuli...

Na styropian działa inna fizyka? Ile nie dasz na elewację, to tyle samo ciepła ucieknie?

lotpaj
01-03-2019, 20:32
W elewacji nie ma układu styropian + elwacja + styropian.
W podłogówce jest styropian + beton. który przepuszcza ciepło + odbiornik ciepła. Czy to będą płytki, czy drewno, tyle samo oddadzą. Płytki szybciej wystygną.

asolt
01-03-2019, 20:43
Przy okazji, asolt, jaki przyjmujesz opór cieplny dla litego dębu 16mm? Bo widzę, że w zależności od producenta ogrzewania jest to od 9 do ~16 m2K/W. Forumowy kolega Parkiet opisuje temat i podaje 0.1 i wydaje mi się to sensowne.

Drewno dębowe w poprzek włókien o grubosci 16 mm to opór cieplny 0,073 m2*K/W.

agb
01-03-2019, 20:48
To z kolei najniższa wartość z jaką do tej pory się spotkałem :D

lotpaj
01-03-2019, 20:49
Drewno dębowe w poprzek włókien o grubosci 16 mm to opór cieplny 0,073 m2*K/W.

O kurczę, to faktycznie problem..
Ja liczyłem wzdłuż włókien i mi wyszło trochę inaczej...
I co teraz? Co teraz począć??:eek:
Zrywać parkiet?

KAN-therm
01-03-2019, 20:59
W przypadku każdej instalacji grzewczej i wody użytkowej zalecane jest zrobienie projektu, tym bardziej instalacji grzewczej niskoparametrowej.
Dzięki temu będzie ona pracowała optymalnie z założonym źródłem ciepła, gwarantując tym samym największą energooszczędność kompletnej instalacji grzewczej.

Drewno jest dość dobrym izolatorem dlatego wydajność OP traci na wydajności, dlatego na pewno bezpieczniej jest to policzyć i dobrać optymalną temperaturę zasilania i rozstawy rur w pętli, kontrolując tym samym temperaturę powierzchni podłogi.

Projekt to zaledwie ułamek procenta ogólnych kosztów inwestycji budowy domu, a mówimy o jednej z najważniejszej instalacji do której dostęp będzie dość mocno ograniczony, czy warto?

asolt
01-03-2019, 22:58
O kurczę, to faktycznie problem..
Ja liczyłem wzdłuż włókien i mi wyszło trochę inaczej...
I co teraz? Co teraz począć??:eek:
Zrywać parkiet?

Tak, tak, zrywac, a raczej przestac trollowac w wątku, skoro z obliczen wyszło ze zrywac to nie ma innego wyjscia.

asolt
01-03-2019, 23:05
To z kolei najniższa wartość z jaką do tej pory się spotkałem :D

Takie dane podaje Sankom, nie mam powodu aby je kwestionowac. Zajmują sie tym naukowcy z PW i sądze a nawet jestem pewien ze dołozyli wszelkiej starannosci aby parametry wszystkich materiałow budowlanych były zgodne z rzeczywistymi wartosciami tych materiałów. Jezeli ktos ma dokladniejsze i potwierdzone dane to na pewno z nich skorzystam.

piqiu
02-03-2019, 20:37
O kurcze niezła dyskusja, wystarczyło zostawić Was na chwilę samych :D

A w temacie to:

Oczywistym dla mnie jest (mogę się mylić), że temperatura w pomieszczeniu się stabilizuje jeśli moc strat i moc grzejnika się wyrównują, tak w ogólności. Cokolwiek nie położymy na podłogę będzie to powodować nie straty (jak część ludzi pisze - 'wrzuć płytki, do przy drewnie więcej zapłacisz za ogrzewanie' - lekka przesada), a jedynie zmniejszy strumień ciepłą jaki odda podłoga do pomieszczenia (zakładając stałą temperaturę czynnika grzewczego), tym samym ograniczając jego moc. W przepadku gdy straty (różnica temperatur wew/zew wzrośnie) wzrosną, to grzejnik może nie być w stanie dostarczyć odpowiedniej mocy i zacznie spadać temperatura w pomieszczeniu, do momentu aż znów straty/zyski się nie wyrównają. Oczywiście możemy podnieść temperaturę zasilania i wtedy dostarczy potrzebną moc, tyle że podniesiemy tym samym temperaturę podłogi i to właśnie mnie martwi. Tyle teorii.

Te deski mają 0,078 m2K/W (link w pierwszym poście), płytka ma dużo mniej, ale nie mam pojęcia jaką to daje ogólnie różnicę - może np to tylko 2-3% różnicy, nie wiem bo nie wiem jak to policzyć.

Opcja z policzeniem tego przez audytora OZC wydaje się rozsądna, asolt robiłeś mi kiedyś audyt, więc jeśli nie usuwasz projektów, to będzie łatwiej, jedynie mogły się zmienić grubości/rodzaj przyjętych izolacji.

Niektórzy uważają, że niepotrzebnie się martwię i obliczenia to przesada, rozumiem to, ale z drugiej strony nie chciałbym, żeby było mi zimno w domu, na który wydałem/wydam tyle kasy ;)

Co do rozstawu, to nie bardzo widzę sens to zmieniać, pisałem że planuje dać rozstaw co 10cm, czy ma to jakieś negatywne skutki (poza ceną)?

Pozdrawiam.

agb
02-03-2019, 20:43
Takie dane podaje Sankom, nie mam powodu aby je kwestionowac. Zajmują sie tym naukowcy z PW i sądze a nawet jestem pewien ze dołozyli wszelkiej starannosci aby parametry wszystkich materiałow budowlanych były zgodne z rzeczywistymi wartosciami tych materiałów. Jezeli ktos ma dokladniejsze i potwierdzone dane to na pewno z nich skorzystam.

Ja tego bynajmniej też nie kwestionuję. Ale z drugiej strony Purmo/Kan-Therm SDG, które są produkcji Sankoma podają bodajże 0.09, lub 0.115. Nie mam zainstalowanego, więc nie jestem w stanie w tej chwili dokładnie podać. Kan w swoim poradniku też podaje > 0,073 m2*K/W. Zakładam, że skądś te wartości się biorą.

Mnie to nawet 0,073 m2*K/W cieszy, bo mam 3 pomieszczenia na styk przy założeniu 0.09.

Kondensat
02-03-2019, 21:51
Ciekawe że zwykły panel podłogowy ma sporo większy opór cieplny niż ta lita deska dębowa.Dla porównania ta sama grubość warstwy-panel gr.16mm R=0,114m2x K/W drewno dębowe w poprzek R=0,073m2xK/W

Kaizen
02-03-2019, 22:11
http://www.instsani.webd.pl/236/zasady-projektowania-ogrzewania-podlogowego

Do kompletu kompendium:
http://galeria-parkietu.pl/drewno-na-ogrzewaniu-podlogowym/

piqiu
03-03-2019, 20:13
O kurcze, ale kobyła - bardzo ciekawe.

Jedno pytanie, czy ma aż taki sens zaprzątać sobie głowę tym czy podłoga będzie osłonięta czy nie? Na moje oko, nawet jeśli postawię szafę to zadziała ona jak izolator i podłoga przestanie oddawać ciepło w tym miejscu. Z drugiej strony temperatura deski będzie dążyć do temperatury podkładu w tym wypadku, dopiero wtedy będzie równowaga i ciepło przestanie być oddawane.

Pozdrawiam.

Adam626
04-03-2019, 19:00
W sumie to nie ma znaczenia ile m2 jest do ogrzania, a bardziej jakie jest ocieplenie domu. Jeśli jest normalnie ocieplony czyli min 15cm styropianu i jest współcześnie wykonany to tak będzie ciepło.

10cm odstępu jest OK na grzanie pod drewnem

piqiu
04-03-2019, 19:40
Ściany mają być 20cm grafit, sufit na piętrem (poddasze nieużytkowe) przynajmniej 50cm wełny. Czyli nie tak źle, niestety żeby nie było różowo, są 20 letnie okna, które są w porządku i szczelne, ale nie ta technologia co dziś (okno jest opisane U=1.1 ale to zakładam tylko pakiet szybowy, a całe okno więcej do tego jeszcze roleta nadstawna, która zmniejsza szczelność) do tego dochodzi 70m2 nieocieplonej ściany od strony sąsiada (druga nieużywana połowa bliźniaka).

Adam626
04-03-2019, 20:54
A jak z ociepleniem stropu nad piwnicą, ile pod podłogówką bedzie cm styropianu?

Ja mam chyba drewno Walczaka własnie w nowym domu i idealnie się sprawdza. 20cm styropianu mam na ścianie i około 12cm pod podłogą

piqiu
05-03-2019, 20:02
No na stropie niestety tylko 8cm będzie ale grafit 0,31; na więcej nie ma miejsca - oryginalny projekt nie przewidywał podłogówki.

Parkiet
05-03-2019, 20:37
Przy okazji, asolt, jaki przyjmujesz opór cieplny dla litego dębu 16mm? Bo widzę, że w zależności od producenta ogrzewania jest to od 9 do ~16 m2K/W. Forumowy kolega Parkiet opisuje temat i podaje 0.1 i wydaje mi się to sensowne.

Obliczenie oporu cieplnego jest bardzo proste - dzielimy grubość deszczułki w m przez lambdę materiału.

Wg PN-EN 14342 drewno dębowe o gęstości 690kg/m3 ma lambdę 0,17 W/mK.

W tej sytuacji same drewno tej grubości stawia opór 0,094 m2K/W.

W każdej desce są nacięcie, podcięcia w spodniej stronie, dając miejsce dla powietrza.

W rezultacie opór wzrasta o kilka procent i moim zdaniem, przy desce litej, dębowej, gr. 16 mm, sięga wielkości 0,1 m2K/W.

To tak dla ścisłości ze strony osoby zajmującej się posadzkami drewnianymi na podłogówce.

Projektanci mogą korzystać z innych danych.

Kończąc, moim zdaniem przy dzisiejszych ociepleniach budynków, niewielkie różnice w oporach cieplnych okładzin posadzkowych mają marginalne znaczenie.

Przy drewnie na podłogówce najbardziej istotna jest wilgotność powietrza w pomieszczeniu, co przekłada się na wilgotność drewna w ogrzewanej posadzce.

asolt
05-03-2019, 20:53
Obliczenie oporu cieplnego jest bardzo proste - dzielimy grubość deszczułki w m przez lambdę materiału.

Wg PN-EN 14342 drewno dębowe o gęstości 690kg/m3 ma lambdę 0,17 W/mK.

W tej sytuacji same drewno tej grubości stawia opór 0,94 m2K/W.

W każdej desce są nacięcie, podcięcia w spodniej stronie, dając miejsce dla powietrza.

W rezultacie opór wzrasta o kilka procent i moim zdaniem, przy desce litej, dębowej, gr. 16 mm, sięga wielkości 0,1 m2K/W.

To tak dla ścisłości ze strony osoby zajmującej się posadzkami drewnianymi na podłogówce.

Projektanci mogą korzystać z innych danych.

Kończąc, moim zdaniem przy dzisiejszych ociepleniach budynków, niewielkie różnice w oporach cieplnych okładzin posadzkowych mają marginalne znaczenie.

Przy drewnie na podłogówce najbardziej istotna jest wilgotność powietrza w pomieszczeniu, co przekłada się na wilgotność drewna w ogrzewanej posadzce.

PN-EN ISO 6946:1999 - "Komponenty budowlane i elementy budynku.
Opór cieplny i współczynnik przenikania ciepła. metoda obliczania."
Podaje wyzszą lambdę, byc moze nowsza norma zmieniła sposób pomiaru i wyliczenia lambdy, tego nie wiem ale zmiana z 0,022 na 0,017 jest duzą zmianą. Nie sądze aby nagle wzrosła dokładnosc przyrzadów pomiarowych, jezeli juz to zmieniła sie metodologia obliczenia tej lambdy. Jezeli ta wartosc jest faktycznie wyzsza a mamy do czynienia z dwiema róznymi normami to róznica w obliczeniach bedzie taka ze wzrosnie Tz. Co do szczelin pod klepką jezeli one są zalane klejem w przypadku klejenia klepek do podłoża to wpływ szczelin do pominięcia.

Parkiet
05-03-2019, 20:57
http://www.instsani.webd.pl/236/zasady-projektowania-ogrzewania-podlogowego (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.instsani.webd. pl%2F236%2Fzasady-projektowania-ogrzewania-podlogowego)

Nawet dla oporu 0,09 (parkiet będzie miał mniejszy) podłoga o temperaturze 27* będzie grzała z mocą >80W czyli do mocy 12kW wystarczy mniej, niż 150m2 powierzchni grzewczej.
Jest zapas.
Zagrożeniem będzie przesuszenie drewna.

Projekt warto zrobić, żeby odpowiednio do mocy dobrać rozstaw. Warto pobawić się Purmo SDG

Przesuszenie drewna to istotny problem - dlaczego?
Przy przykładowym oporze cieplnym 0,09m2K/W, temperaturze powierzchni podłogi 27oC i mocy cieplnej grzania 80W/m2, temperatura spodniej części deski wyniesie około 34oC.

Tu pytanie gdzie wykonawca dający gwarancję w imieniu producenta, założy plombę termiczną?

Jeżeli wnikniemy w szczegóły w kontekście podanych temperatur z uwzględnieniem RH np. 30% to okaże się, że pod deską jest kilkanaście %RH i kilka % wilgotności drewna.

Tu jest problem, stąd obliczenia u dobrego projektanta są bardzo wskazane.
PS. Projektowanie to nie mój interes, Asolt jest tu bezkonkurencyjny.

Parkiet
05-03-2019, 21:14
PN-EN ISO 6946:1999 - "Komponenty budowlane i elementy budynku.
Opór cieplny i współczynnik przenikania ciepła. metoda obliczania."
Podaje wyzszą lambdę, byc moze nowsza norma zmieniła sposób pomiaru i wyliczenia lambdy, tego nie wiem ale zmiana z 0,022 na 0,017 jest duzą zmianą. Nie sądze aby nagle wzrosła dokładnosc przyrzadów pomiarowych, jezeli juz to zmieniła sie metodologia obliczenia tej lambdy. Jezeli ta wartosc jest faktycznie wyzsza a mamy do czynienia z dwiema róznymi normami to róznica w obliczeniach bedzie taka ze wzrosnie Tz. Co do szczelin pod klepką jezeli one są zalane klejem w przypadku klejenia klepek do podłoża to wpływ szczelin do pominięcia.
Odnośnie szczelin w spodniej części to przy omawianych deskach mają one głębokość do 7 mm stąd wypełnienie klejem jest niepełne - moim zdaniem to nie jest aż tak istotne.
Normy normami, teraz ITD czy SGGW posiadają precyzyjne przyrządy do pomiarów lambdy i przy drewnie jest tak duży rozrzut, że o czym my tu dyskutujemy?
Na SGGW powstaje ciekawa praca doktorska V.R. w temacie drewna na podłogówce - będzie niezła podstawa do rzeczowej dyskusji.

asolt
05-03-2019, 21:23
Odnośnie szczelin w spodniej części to przy omawianych deskach mają one głębokość do 7 mm stąd wypełnienie klejem jest niepełne - moim zdaniem to nie jest aż tak istotne.
Normy normami, teraz ITD czy SGGW posiadają precyzyjne przyrządy do pomiarów lambdy i przy drewnie jest tak duży rozrzut, że o czym my tu dyskutujemy?
Na SGGW powstaje ciekawa praca doktorska V.R. w temacie drewna na podłogówce - będzie niezła podstawa do rzeczowej dyskusji.

Normy nie są pisane tak z głowy, a z pomiarów, pomiarów precyzyjnych, a przynajmniej tak sądze. Nie wiem skąd wynika rozbieznosc pomiedzy tymi normami ale ja przyjmuje lambdę 0,022. Poza tym dąb dębowi nierówny, w zaleznosci od miejsca w którym rósł zmienia sie jego gestosc a tym samym lambda. Są to jednak dywagacje nawet nie na temat w/w pracy doktorskiej. Wracając do szczelin wszystko mozna obliczyc, takze i dodatkowy opór, ale rózni producenci wycinają rózne szczeliny, liczenie dla kazdego z osobna bez sensu. Jakie by one nie były to wpływ na poniesienie Tz jest niewielki.

agb
05-03-2019, 21:26
Przesuszenie drewna to istotny problem - dlaczego?
Przy przykładowym oporze cieplnym 0,9m2K/W, temperaturze powierzchni podłogi 27oC i mocy cieplnej grzania 80W/m2, temperatura spodniej części deski wyniesie około 34oC.


Tylko żeby takie wartości osiągnąć, to ile trzeba "dać w podłogę"? Dobrze ponad 40C.

piqiu
06-03-2019, 15:36
Witam, rozmawiałem z wykonawcą posadzki i on twierdzi, że dylatacje to on wykonuje nacinając beton. Pytanie czy to jest dobrze, czy nie powinno się robić dylatacji z pianki, dzieląc podłogę na płyty?

Kondensat
06-03-2019, 16:40
Nacinanie wylewki w celu zrobienia dylatacji to błąd! Dylatacja powinna iść od samego styro(folii od OP) i przez nią może przechodzić tylko komunikacja do poszczególnych pętli.A taśma dylatacyjna powinna mieć grubość ok.8mm

Kondensat
06-03-2019, 16:47
Normy nie są pisane tak z głowy, a z pomiarów, pomiarów precyzyjnych, a przynajmniej tak sądze. Nie wiem skąd wynika rozbieznosc pomiedzy tymi normami ale ja przyjmuje lambdę 0,022. Poza tym dąb dębowi nierówny, w zaleznosci od miejsca w którym rósł zmienia sie jego gestosc a tym samym lambda. Są to jednak dywagacje nawet nie na temat w/w pracy doktorskiej. Wracając do szczelin wszystko mozna obliczyc, takze i dodatkowy opór, ale rózni producenci wycinają rózne szczeliny, liczenie dla kazdego z osobna bez sensu. Jakie by one nie były to wpływ na poniesienie Tz jest niewielki.

To złą lambdę przyjmujesz)o jedno zero mniej)Ale myślę że to tylko chwilowe "zmęczenie materiału";)

Parkiet
06-03-2019, 17:05
Tylko żeby takie wartości osiągnąć, to ile trzeba "dać w podłogę"? Dobrze ponad 40C.

Zgadza się "tz" przy stałym obciążeniu będzie zawsze większe od średniej temperatury podkładu grzewczego.

40oC przy takim układzie i 80 W/m2 jest zależnością spójną, chociaż przy dzisiejszych budynkach to rzadkość.

Ponadto moim zdaniem, przy drewnie na podłogówce, dużym problemem są "dziurawe budynki", szczególnie z niekontrolowaną wentylacją grawitacyjną.

Dlaczego?

- przy niskiej temperaturze zewnętrznej, wzrasta temperatura podłogi a wokół niej spada RH.

- przy niskiej temperaturze zewnętrznej powietrza jego zawartość wilgoci spada do minimum.

- przy spadku temperatury zewnętrznej wzrasta różnica w gęstości powietrza wew/zew. a tym samym wzmagamy wymianę powietrza, powodując spadek RH w domku.

Całość powoduje spadek wilgotności drewna z uszkodzeniem lub odkształceniem drewnianych elementów posadzkowych. Warstwowe popękają lub porozwarstwiają się, natomiast lite poszczelinują.

To takie moje spostrzeżenia zawodowe.

asolt
06-03-2019, 19:52
To złą lambdę przyjmujesz)o jedno zero mniej)Ale myślę że to tylko chwilowe "zmęczenie materiału";)

Racja, nie sprawdziłem, oczywiscie ze 0,22

Adam626
06-03-2019, 20:00
tyle że nie ma za bardzo sensu prowadzić obliczeń uwzględniajacych 80W/m2 bo to nierealne.
Jeśli ogrzewam 230m2 podłogi to przy takiej mocy jednostkowej oznaczałoby że grzałbym z mocą 18400W czyli 18,4kW.

Zaś nawet w mrozy -15C grzeję z maksymalną mocą 5,5kW czyli 24W/m2. A nie jest to jakiś wybitnie oszczędny dom

Natomiast im mróz większy tym powietrze w domu bardziej suche. Po pierwsze bo mocniej się grzeje a po drugie bo mrooźne powieetrze jest suche i gdy rekuperacja pompuje świeże powietrze to też osusza

Natomiast moim zdaniem tak samo sucho byłoby w mieszkaniu przy grzaniu kaloryferami co i podłogą, lub nawet bardziej sucho przy kaloryferach. Zresztą tak rozsychającego się parkietu jak w bloku przy kaloryferach nigdy nie mam w domu przy podłodze.

Podsumowując ogrzewana podłoga nie jest żadną przeszkodą w zastosowaniu parkietu naturalnego, desek etc

agb
06-03-2019, 21:27
Mimo iż z OZC mi wychodzi 32W/m2, to wychodzą mi pomieszczenia i po >60W/m2. Do 80W/m2 kawałek, ale już nie tak daleko ;)

Adam626
07-03-2019, 19:43
Jeśli średni wychodzi 32W/m2 a w niektórych miejscach 60W/m2 czyli rozpiętość masz pewnie od 25W/m2 do 60W/m2.
W jaki sposób chciałbyś osiągnąć taką szerokość mocy jednostkowej na m2.

Zakładając podłogę drewnianą - trzeba układać jak najgęściej aby potem grzać jak najmniejszą temperaturą