PDA

Zobacz pełną wersję : schody drewniane debowe a obłgowe



jawka
01-03-2019, 08:39
Proszę o wyjaśnienie różnicy między schodami dębowymi a tymi obłogowanymi. Moj stolarz miał zrobić stopnie dębowe, a zrobił obłogowane. Uwaza ze to jest lepsza wersja i twierdzi że schody te w środku są z deski dębowej. nie wierzę mu, gdyż czytała trochę o tym i wychodzi na to że obłogowane mają w środku tańsze drewno a czasem to jakaś sklejka. facet nie ma zapłaconej drugiej czesci wynagordzena i zastanawiam sie co zrobić. on mnie przekonuje ze te schody sa lepsze. ale dla mnie oczysite jest że drewno to drewno a nie jakas podroba.

grv
01-03-2019, 09:14
Skoro zrobił niezgodnie z umową, nawet jak by były 100% lepsze, to masz podstawy aby wymagać doprowadzenia do stanu zgodnego z umową (jeżeli taka istnieje).

jawka
01-03-2019, 09:20
tak, na umowie mam napisane : stopnie dębowe. Tylko on twierdzi że pod ta okleiną jest deska dębowa. dlatego chciałąm się dowiedzieć , moze ktos się tutaj zna, bo z tego co mi wiadomo , to deski debowej sie nie okleja bo ona sama w sobie jest mocna i ma swoje walory estetyczne. podobno okleja sie tansze i mniej wytrzymale drewna takie jak jesion czy sosna.

gambit565
01-03-2019, 09:59
tak, na umowie mam napisane : stopnie dębowe. Tylko on twierdzi że pod ta okleiną jest deska dębowa. dlatego chciałąm się dowiedzieć , moze ktos się tutaj zna, bo z tego co mi wiadomo , to deski debowej sie nie okleja bo ona sama w sobie jest mocna i ma swoje walory estetyczne. podobno okleja sie tansze i mniej wytrzymale drewna takie jak jesion czy sosna.

malo prawdopodobne zeby srodek byl debowy ale kto wie. srodek robi sie za zwyczaj z gorszgo i tanszego materialu a obloguje zeby wygladalo na lepszy. to by bylo troche bez sensu oblogowac dab debem.ba, nawet plyte wiorowa czy MDF mozesz pooblogowac i tez bedzie wygladac jak dab. generalnie jak popatrzysz na wszystkie krawedzie to od razu widac, ze nie jest to lite drewno tylko oblogowane czy tez fornirowane

Pod
01-03-2019, 10:05
Jesiona sie nie obkleja bo dobry jesion często jest droższy niż dąb.
To co masz w środku to zapewne płyta, pytanie jaka, może taka jak meblowa...ale zapewne sklejka dębowa. Masz jakieś zdjęciu przekroju ?
Gość przyoszczędził co niekoniecznie będzie miało jakies negatywne skutki dla ciebie ale skoro stopnie miały być lite to takie powinny być.
z tego co pamietam to lite stopnice są prawie dwa razy droższe jesli chodzi o materiał.

Kaizen
01-03-2019, 10:43
To częste rozwiązanie. Masz klejoną "bazę" i może to być to samo drewno, co obłóg. Klejonka jest stabilniejsza, nie wypacza się, nie łudkuje. Za to obłóg nie jest łączony i ładnie to wygląda.

Tak to wygląda w drzwiach dębowych:

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=427520

Więc to lepsze rozwiązanie, niż lita deska albo klejonka bez obłogu. Nawet jakby w środku było coś innego - to funkcjonalnie i wizualnie miałoby tylko wadę taką, że nie można wycyklinować i porządnie odnowić i cene powinno mieć znacząco niższą, niż wszystko dębowe.