PDA

Zobacz pełną wersję : ARCHIPELAG - opinie o pracowni



slagor
20-06-2002, 11:54
czy ktoś z dyskutujących budował domki Klementynka, Miłka lub Grażka. Naczytałem się sporo informacji o kłopotach z projektami tej firmy, jestem rolnikiem a nie architektem i pytam o to, jak się Wam te cuda budowało, jak się udało, i oczywiście ile to kosztowało. Zdaję sobie sprawę, że projekty będę musiał przed realizacją pokazać jakiemuś innemu architektowi i poprosić o korekty. Czy Wy mieliście z nimi jakieś kłopoty. :mad:

Jola_
15-07-2002, 16:59
Cześć Slagor!
Budujemy Elizę z Archipelagu. Za nami parter, wieńce, ścianki kolankowe i znowu wieńce, wylany strop i co tm jeszcze... Przed nami dach; więźba leży zwalona na placu i czeka na swoją kolej.
Mamy już jakieś doświadczenie w budowaniu domu z tej pracowni. Jeśli chcesz to mogę podzielić się swoimi uwagami.
Dom bardzo mi się podobał, podobał to może zbyt mało powiedziane, jestem nim zauroczona. Jak do tej pory wcale mi nie przeszło. Pracownia bardzo ambitna, projekty nowatorskie w swoich rozwiązaniach. Niestety nie są najtańsze w realizacji, chyba.... chyba, że trafisz na taką ekipę budowlaną jak my mieliśmy szczęście trafić. Majster jest doskonały, potrafi czytać rysunki i jest praktykiem. Wie co jest piękne, ale potrafi doradzić tak, że piękne jest też praktyczne i bardziej trwałe. Nasz kierownik budowy jest zachwycony jakością wykonanej pracy.
Projekty panów Wójciaków czy Arendarskiego to prawdziwe wyzwanie dla murarzy. Jeśli podejmiesz decyzję o zakupie projektu któregoś z tych panów, musisz też mieć dobrego majstra, nie firmę, nie górali czy innych, ale faceta który zna się na budowaniu. My nie mieliśmy do tej pory żadnych problemów. Pan Marian ze wszystkim doskonale sobie radzi, sam wylicza ile i czego potrzebuje, kiedy i co zamówić a nasza rola to zapewnić terminowe dostawy.
Wierz mi, ten projekt był spełnieniem moich marzeń, a budowa to prawdziwa przyjemność.
Pozdrawiam Jola

Jola_
15-07-2002, 17:04
Przepraszam, zapomniałam napisać, że jedyną korektą w projekcie -nad czym bardzo ubolewam - była zmiana kształtu okien. Niestety, ze względu na obniżenie kosztów budowy zrezygnowaliśmy z łuków.

buleczka_77
16-07-2002, 16:32
Są śliczne, ale mają błędy konstrukcyjne...
U mnie np. nie był przewidziany strop w połowie jedego pokoju (gaderobie) i więźba dachowa była tak słaba, że cieśla powiedział, że takie "zapałeczki" to pod blache sie nadają, a nie pod dachówke ceramiczną.
Moj projekt to "Marzena"

TomekM
16-07-2002, 16:47
A ja buduję Oliwię. Jak na razie (zakończyłem więźbę) w projekcie nie znalazłem żadnych byków - nawet rozpiska więźby się zgadzała!
Zgadzam się z Jolą, że Archipelag ma ciekawe pomysły choć nie koniecznie tanie w realizacji - ale w końcu dom oprócz funkcjonalności musi mieć jeszcze to "Coś". Mój na pewno ma.
A jeżeli chodzi o dokumentację - mało jest osób, które budują w 100% zgodnie z projektem gotowym i każdy projekt gotowy należy przed każdym etapem dokładnie przestudiować na okoliczność - czy to co narysowane jest na pewno jasne i czy tak ma być faktycznie.

WitekM
04-10-2002, 11:56
Cześć!
Ja buduję Miłkę. W projekcie jest dużo błędów ale jakoś udało się z nimi uporać i we wrześniu ekipa wykonała mi dach. Oczywiście razem z żoną wprowadziliśmy liczne poprawki począwszy od ścian a na kącie nachylenia dachu skończywszy.
Tak jak innych nas też wizualnie zachwyciły domy z Archipelagu.

Jagho
05-10-2002, 02:49
Witam,
Buduję Ksenię II. Właśnie kładę dachówkę. Drobne błędy w projekcie z kilkoma wymiarami, ale oczywiste i łatwe do zweryfikowania. W zestawieniu więźby dachowej kilka błędów (zbyt krótkie długości krokwi w stosunku do wymaganych) - tak więc przed zakupem drewna sprawdź to zestawienie. Projekty rzeczywiście niezbyt tanie i łatwe w realizacji, ale chcemy mieć dom, który będzie nam się podobał i spełniał nasze potrzeby.
Powodzenia

miazgociąg
06-10-2002, 01:44
Witam !Ja kończę budować domek RUDA .Ponieważ dom jest niewielki to koszt budowy jest również podobny.Jest to jednak domek bardzo prosty . Błędy były w dachu .Pojawiały się też w opisie przekrojów przez kondygnacje.Nie zgadzała się liczba kominów .Konstrukcja budyneczku jest tak filigranowa,że dziw iż to wszystko stoi,ale to tylko moja - laika opinia.Generalnie dom spełnia nasze oczekiwania ,nie mieszkamy w nim jeszcze chociaż dzisiaj włączyłem ogrzewanie.RUDA jest przykładem taniego domu o nieskomplikowanej konstrukcji zapewniającego w mojej opinii przyzwoity komfort ludziom o nie wygórowanych potrzebach choć nie koniecznie biednych.Jeszcze jedno ,nie odważyłem się na jakie kolwiek zmiany w układzie pomieszczeń i ich funkcji - było to jedo z lepszych posunięć.

wojas
14-10-2002, 13:48
Buduje dom "ADA". Jezeli chodzi o zewnetrzne walory projektow z Archipelagu, to zgadzam sie z poprzednikami - sa b. ladne i nowoczesne. Jesli chodzi o sam projekt, to znalazlo sie kilka bykow. Wykaz okien byl zle zrobiony i nie zgadzal sie z rysunkami technicznymi, wykaz wiezby dachowej rowniez do weryfikacji. Male bledy w stropie (na jednym rysunku strop jest, na drugim go nie ma), roznice w wymiarach na roznych rysunkach, brak rysunkow zbrojenia wiencow i podciagow. Dobra rada to miec dobrego kierownika budowy, ktory wszystko wylapie "na czas", a nie zostawiac murarzy samym sobie.
Wojtek.

zbyszekP
19-10-2002, 19:53
Właśnie rozpoczynamy budowę "Danieli" (fundamenty). Mamy już za sobą pierwsze usterki. Po zsumowaniu wymiarów wewenętrzna strona jednej ze ścian leży poza stroną zewnętrzną. Jeden ze słupów służący do podpierania dachu wylądował na podjeździe. Było jeszcze parę drobniejszych "niedoskonałości". Jak na razie kierownik naszej budowy to wyłapuje. Ciekawe co jeszcze nas czeka?
Pozdrawiam, Zbyszek

tomo
22-10-2002, 20:22
budowal ktos "idalie" lub "kinge"?

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: tomo dnia 2002-10-22 21:23 ]</font>

Teska
23-10-2002, 08:05
ja buduję Irmę...musisz uwazac...na projekty z tej Firmy

Mic
23-10-2002, 13:27
A co z nią nie tak? Ja buduję Gardenię, też z Archipelagu i może poza gigantyczną więźbą wszystko jest ok.

Jagho
23-10-2002, 15:53
Rzeczywiście chyba to jakaś zmora projektów Archipelagu - potężna więźba. Mój kierownik budowy jak zobaczył krokwie koszowe 20 x 24 to się przeżegnał.

Teska
26-10-2002, 19:56
hi hi jak zamawiałam drewno na wiezbe..to właściciel tartaku stwierdził ze musi wyciąć pomniki pryrody...hmm długosci 16 m..Tir wiózł więzbę..i jeszcze to wszystko wystawało...Pozdrawiam

Maluszek
29-10-2002, 10:43
U nas też drewna było sporo. Krokwie o dł. ok. 10 m i dużym przekroju. Poza tym źle wyliczyli drewno na więźbę i kupiliśmy za dużo drewna.

edytarafał
02-11-2002, 06:34
Teska , jak Ci idzie z IRMĄ , chciałbym się jak najwięcej dowidzieć . Ja też wybrałam ten projekt [tzn. bardziej żona niż ja] Czy możliwe było by spotkanie?

Teska
07-11-2002, 22:09
Ja buduje IRME błedów w projekcie było....i całe szczescie ze juz po..domek mi sie bardzo podoba...
i wiecie co?? po licznych utarczkach z architektem..powstała IRMA II wypisz wymaluj mój domek...

Teska
07-11-2002, 22:10
JOLA...

Eliza jest piękna...szkoda ze zrezygnowałas z tych łuków..:((
Pozdrawiam

Teska
08-11-2002, 15:36
EDYTARAFAŁ...mozemy sie spotkac..mieszkam w Sczecinie:))
moge udzielic inrormacji co mozna w tym projekcie zmienic i na co trzeba uwazac.
Pozdrawiam
Teska

Jola_
08-11-2002, 17:14
Nikt nas nie uprzedził, a my nie mieliśmy jeszcze takiej wiedzy, że realizacja projektów Archipelagu jest taka kosztowna. Mając kosztorys firmowy, wyliczyliśy koszty przewidywane i na tym etapie jeszcze miały być łuki. Zdecydowaliśmy się na zmianę okien w miarę zaawansowania prac na budowie.

Ella
12-11-2002, 18:08
Witam! Jolu,czy mogłabyś określić w przybliżeniu koszt budowy m2 Elizy? Pozdrawiam!

Ella
12-11-2002, 18:12
Witam! Czy ktoś buduje Kasię z Archipelagu? Będę wdzięczna za wszelkie informacje!

Jola_
14-11-2002, 18:08
Witam Cię Ellu!
Niestety jeszcze do ukończenia domu dużo nam zostało dlatego trudno będzie mi wyliczyć koszt m2. Może tylko powtórzę:
- dom stan surowy w tym garaż 1 stanowiskowy - 140 m2
- dach wielopłaszczyznowy 230 m2, przykryty folią i blachodachówką
- 2 okna połaciowe, 1 lukarna
- orynnowany (bez podbitki)
- podniesiony teren i splantowany
- doprowadzenie prądu, woda wykopana
- dojazdy na budowę(benzyna+koszyt eksploatacji samochodu)
wszystko to razem wyniosło 100.000 zł
- ocieplenie, szambo, elektryka, hydraulika, tynki, ogrodzenie no i cała wykończeniówka planowana na przyszły rok to znowu 100.000 zł

Ella
14-11-2002, 19:30
Jolu, wielkie dzięki!!! Pozdrawiam!!!

Missia
20-11-2002, 09:51
Budujemy Oliwię. Błędy są - niekonsekwencje w projektowaniu też - brak podpowiedzi jak wykonać pewne elementy - a nam brakowało doświadczenia budowlanego i mamy tylko wyobtaźnię. Ale forma jest piękna. Dom funkcjonalny - zakochaliśmy sią od pierwszego wejrzenia. Jednak już w trakcie budowy dokonaliśmy kilku zmian. Te nasze innowacje sprawiły nam trochę problemów, ale teraz jesteśmy zadowoleni (stan surowy zamknięty).

Richardo
07-03-2003, 09:37
Czy ktoś buduje może BRYGIDĘ?????????

PietrekG
14-08-2003, 10:58
Witam Cię Ellu!
Niestety jeszcze do ukończenia domu dużo nam zostało dlatego trudno będzie mi wyliczyć koszt m2. Może tylko powtórzę:
- dom stan surowy w tym garaż 1 stanowiskowy - 140 m2
- dach wielopłaszczyznowy 230 m2, przykryty folią i blachodachówką
- 2 okna połaciowe, 1 lukarna
- orynnowany (bez podbitki)
- podniesiony teren i splantowany
- doprowadzenie prądu, woda wykopana
- dojazdy na budowę(benzyna+koszyt eksploatacji samochodu)
wszystko to razem wyniosło 100.000 zł
- ocieplenie, szambo, elektryka, hydraulika, tynki, ogrodzenie no i cała wykończeniówka planowana na przyszły rok to znowu 100.000 zł

Jolu, budujemy Omege, projekt podobny do Elizy. Wystartowalismy w tym roku. Powiedz prosze jak po tym sezonie oceniasz koszty budowy na metr 2? Budowalas z Ytonga? Czy byly jakies niespodzianki w projekcie po wybudowaniu w rzeczywistosci?

j22
18-08-2003, 18:31
Czy kotoś budował IGĘ lub Danielę?

zbyszekP
30-08-2003, 17:43
Jak już wcześniej pisalem, ja buduję Danielę. Wlaśnie kończą mi dach. Co cię interesuje?

Georgen
09-03-2004, 16:55
Jestem zdecydowany kupić projekt tej firmy i przesledziłem pare postów z których wynika , że chłopaki notorycznie przesadzają z więźbą. Czy macie podobne z danie? Co sądzicie o projektach tej firmy?

ronin
09-03-2004, 17:45
Przesadzaja ??? No moze troszkę ;-). Tak naprawdę to projektują je pod karpiówkę, która jest zdecydowanie najcięższym przekryciem. Jeśli zastosujesz holenderkę, grecką, esówkę lub inną dachówkę możesz spokojnie zjechać z przekrojów. Oczywiście blachodachówka lub gont powoduje równiez automatycznie możliwość przeprojektowania więźby. Ale swoja drogą mój naprawde dobry cieśla, tez stwierdził, ze projekt wieźby jest przesadzony, nawet jakbym kład karpiówkę (kładłem grecką).

bobiczek
14-03-2004, 16:14
A u mnie dach spaprali.
Pisałem wcześniej, dziś mam ale nie jestem zadowolony.
Powyginało dechy w konstrukcji kratownicowej
Na poddaszu wygląda fatalnie

piotr69
07-04-2004, 14:41
Mam Mieszko z ich katalogo. Dach był wyzwaniem dla konstrukcji i pokrycia. W sumie nie kosztowało mnie to wiele drożej niż "normalny" dach. Wygląd ma o niebo ładniejszy.

BK
08-04-2004, 08:51
Wiele niedobrego słyszałam o projektach tej firmy. trzeba sprawdzić konstrukcję, więźbę, wentlację i co się da.
Mocno niedorobione - taką mają opinię. Ale są piękne.

makabu
14-04-2004, 07:28
generalnie projekty są rzeczywiście ładne i maja swój niepowtarzalny charakter. Niestety sama firma nie stara się o obsługe klientów, a powielanie tych samych błędów w projektach jest nagminne.
na płycie dołączonej do Gazety Wyborczej ( tak mi się wydaje że do "Wyborczej") w kosztorysie brama garażowa kosztuje 100 tys. zł.....
Chlapnęli sie o jedno zero, ale to powielają od roku. W wydruku z pracowni mam ten sam błąd. Oczywiście to nie jest odosobniony przypadek. Kosztorysy są orientacyjne, ale ...
makabu

makabu
14-04-2004, 07:29
generalnie projekty są rzeczywiście ładne i maja swój niepowtarzalny charakter. Niestety sama firma nie stara się o obsługe klientów, a powielanie tych samych błędów w projektach jest nagminne.
na płycie dołączonej do Gazety Wyborczej ( tak mi się wydaje że do "Wyborczej") w kosztorysie brama garażowa kosztuje 100 tys. zł.....
Chlapnęli sie o jedno zero, ale to powielają od roku. W wydruku z pracowni mam ten sam błąd. Oczywiście to nie jest odosobniony przypadek. Kosztorysy są orientacyjne, ale ...
makabu

Sil
14-04-2004, 07:54
Nie straszcie mnie z tym Archipelagiem! Chcemy budować Kasię z tego biura i wydaje nam się najpiękniejszym domkiem pod słońcem :) Oczywiście nie umiemy ocenić, czy projekt nie zawiera błędów, ale nasz architekt wypowiadał się o nim pozytywnie...

makabu
14-04-2004, 08:00
Nie martw się. To że sama pracownia nie jest najbardziej profesjonalną, to nie przeszkadza nam budować i zachwycać się ich projektami...mam nadzieję budować Manuelę! Tych domów stoi KILKA! Jest to najle[piej sprzedający sie projekt tej pracowni, i tym bardziej zasługuje na DOPRACOWANIE, np. kosztorys z prawdziwego zdarzenia.

piotr69
14-04-2004, 08:07
Mając doświadczenie z projektem "Mieszko" mogę stwierdzić, że dokumentacja została stworzona bardzo powierzchownie. Pozwala na wiele interpretacji przez wykonawcę, brak jest czasem rysunków detali, które by wiele wyjaśniły. Na pewno nie powinna budować takiego domu ekipa niemająca dużego doświadczenia a i inwestor dobrze żeby się orientował w temacie.
Widziałęm później projety z innych pracowni i trochę im zazdrościłem - czasem lepiej jest mieć dokumentację nie dającą zbyt wiele swobody dla wykonawcy.

Maluszek
14-04-2004, 08:27
My mamy Darię z tej pracowni. Fakt więźba mocno rozbudowana, fundamenty jak pod most, u nas brakowało projektu schodów wewnętrznych. I zgadzam się z Piotrem, że dokumentacja jest zrobiona powierzchownie :(

Sil
14-04-2004, 09:40
Makabu, dzięki za miłe słowa. Manuela jest bardzo ładna. Mojej Kasi, niestety, nie widziałam jeszcze 'na żywo' i sama nie wiem, czy to dobrze czy źle, że nikt jej nie buduje :-? Wiem na pewno, że projekt mnie urzekł i nie chciałabym go już zamieniać na inny.

makabu
15-04-2004, 06:32
Kasia jest urocza, zwłaszcza że nosimy to samo imię...
A tak poważnie, to podstawowa zasada to maksymalne skupienie i przemyślenie całej budowy na etapie projektu. Z tego co czytam na tym forum czasami potem emocje biorą górę i łatwo zmienić decyzję i czasem też tym samym zwiększyć koszty inwestycji. Jak się dobrze wszystko przemyśli i oczyta ( np na forum), to łatwiej potem podejmować bardziej "dojrzałe" decyzje.
Powodzenia, pozdrawiam
makabu

Izabela i Bogusław
23-04-2004, 04:17
Mogę tylko potwierdzić powyższe opinie - projekty piękne, ale bez dopracowania szczegółów. My budujemy Idalię i zaraz wyszło kilka niejasności, np. brak opisu rozwiązania fundamentu w garażu wobec wjazdu obniżonego w stosunku do reszty domu. Podobnie nie podana jest wysokość zalewania fundamentów pod filary na froncie domu. Więźba też jest znacznie przewymiarowana. Ale projekty ich ogólnie są piękne i mają to "coś" ...
Pozdrawiamy I B

jabbaa
08-05-2004, 08:11
Ja buduję hanię z archipelagu. W moim projekcie był poważny błąd. Na jednym przekroju hudziak był do wysokości ścian fundamentowych a na następnej stronie projektu 10 cm niżej. Projekt pod porotherm a wysokość okien na srodku pustaka. Generalnie nic w tym projekcie nie ma wszystko trzeba wykombinować , opisy lakoniczne.

akwarysta
15-05-2004, 21:21
Przy kupowaniu projektu mile zaskoczyła mnie obsługa ( po tym czego się naczytaliśmy o tej pracowni na forum ). Okazało się, że biuro projektowe z Rybnika chciało nam sprzedać projekt za 200 zł drożej, tłumacząc zmianą cennika. Po telefonie do Archipelagu okazało się, że ktoś chce na nas zarobić, ponieważ nie było zmian w cenników. Zaproponowano nam przysłanie projektu do domu kurierem i w ciągu 3 dni (i co do godziny ) mieliśmy projekt w domu.
W każdej pracowni są projekty wykonane przez studentów ( tania siła robocza), tym bardziej że za całośc odpowiada ta osoba, która adaptuje projekt.Warto więc kupować tylko te projekty, które są już gdzieś wybudwane i sprawdzone.

AnnaT
10-01-2005, 19:01
Cześć Jolu , czy zbudowaliście juz swoja Elizę , my tez chcemy zabrać się za ten projekt , chetnie podyskutuję z Tobą , czy masz jakiś adres internetowy ? Pozdrawian Anna

Toudee
11-01-2005, 07:11
Ja buduje IRME błedów w projekcie było....i całe szczescie ze juz po..domek mi sie bardzo podoba...
i wiecie co?? po licznych utarczkach z architektem..powstała IRMA II wypisz wymaluj mój domek...


My z żonką właśnie na wiosnę tego roku mamy nadzieję zacząć Irmę II. Czytałem Twój dziennik budowy i myślę, że jako "pionierka" przetarłaś nam szlak - pod względem poprawności projektu - w związku z czym serdeczne dzięki.
Na razie czekamy na pozwolenie na budowę, jak tylko dostaniemy papiery - szybka analiza projektu pod względem wykonawczym i do roboty.

Honorata
11-01-2005, 09:47
Buduje dom Tina z Archipelagu -o wyborze tego projektu zdecydowala dluuga kuchnia przez caly dom! Projekty maja rzeczywiscie fajne, ale zdarzaja im sie baboki w tzw uzytecznosci pomieszczen (np. w Tinie kibelek 1,3 m2 zaprojektowany praktycznie w samym salonie), czy zbyt male pomieszceznia, brak scianki kolankowej (az sie prosi), dachz akonczony ogiomurami (po co?) i nieliczne bledy konstrukcyjne. Jednak jest to nic w porowananiu z tym, co zrobil moj architekt adaptujac ten projekt, wprowadzalismy sporo zmian , i dzikei tym zmian dom jest wiekszy i barzdiej funkcjonalny ale ma znacznie gorsze zaplecze merytoryczne do budowy niz orginal.

rs6000
19-06-2005, 16:18
Witam

Widze, że dawno się tu nic nie działo. Ja kupiłem projekt Wiesia. Jedynym problemem jest kosz dachowy przebiegający centralnie przez środek komina. Dla wszystkich zainteresowanych - pracownia archipelag lada dzień ma zakon=ńczyć prace nad projektami wentylacji mechanicznych do wszystkich swoich projektów.

rs6000
19-06-2005, 16:43
Wiatm

Uzyskalem informację od pracowni archipelag, że na ukończeniu są projekty instalacji wentylacji mechanicznej do wszystkich projektów tej pracowni. Czy ktoś z Was coś słyszął na ten temat ?

Pozdro

jabbaa
21-06-2005, 20:59
A ja sobie mieszkam już od pół roku w Hanii. Domy faktycznie mają to coś. Ale nie brakuje BABOLI. Okno na klatce schodowej to porażka, ze schodów zabiegowych brak dostępu i nie ma jak postawić drabiny. Sam projekt wygląda jak poglądówka w gazecie. Ale generalnie dom jest super duży salon i taras. Ogromny dach robiący wrażenie.
Pozdrawiam Budujących.

rs6000
30-06-2005, 15:49
Zgodnie z tym co pisałem wcześniej otrzymałem projekt wentylacji mechanicznej nawiewno-wywienej z odzyskiem ciepła. Dodatkowo jest projekt instalacji rozprowadzenia ciepła z kominka z bypasem i klimatyzacji. Chętnym udostępnie do wglądu.

Pozdro

Klaus
30-06-2005, 18:00
Masz to może w wersji elektronicznej. Chętnie bym to obejrzał.

lgosia1
30-06-2005, 18:16
ojojoj my też chcemy obejrzeć:)))

Bo my chcemy Sandrę budować i koniecznie z wentylacją mechaniczną:)
proszę o kontakt na mail [email protected]

rs6000
01-07-2005, 16:36
Witam

Poniżej link do rzutu projektu :
http://czajen.pl/~slaweczek/wiesia.pdf

rs6000
01-07-2005, 16:41
lgosia1

Ładny domek :) Zastanów się tylko nad tym jak po krętych schodach wniesiesz jakiekolwiek meble na poddasze? Mój znajomy też sobie zrobił piekne schody kręcone i jak się chciał wprowadzić to dopiero zobaczył jaki popełnił błąd. Na szczęscie miał duże okna na piętrze więć wynajął dźwig i sobie poradził.

Pozdro

lgosia1
01-07-2005, 19:40
oczywiście jeśli chodzi o projekt Sandry - to tam konieczne są pewne zmiany. Chociażby właśnie schody ze spocznikiem i kilka innych jeszcze. Znalazłam kontakt do kilku osób budujących, lub mających zamiar budować i tak się wymieniamy trochę uwagami:)))

Klaus
01-07-2005, 22:14
Dzięki za link. Powiedz tylko jak Ty te wszystkie rury poupychasz?

rs6000
03-07-2005, 08:24
Ja buduje Wiesię i mam nieużytkowe poddasze więc nie mam najmniejszego problemu z tego typu instalacjami :)

Pozdro

rs6000
08-01-2006, 09:51
Witam

Widze, że dawno się tu nic nie działo. Ja kupiłem projekt Wiesia. Jedynym problemem jest kosz dachowy przebiegający centralnie przez środek komina. Dla wszystkich zainteresowanych - pracownia archipelag lada dzień ma zakon=ńczyć prace nad projektami wentylacji mechanicznych do wszystkich swoich projektów.

Witam
Od tego czasu zmieniło się tyle, że od 11 grudnai mieszkam już w Wiesi i moge powiedzieć, iż nie było w projekcie błędów poza brakiem rozwiązania odpływu deszczówki do rynny z dwóch koszów dachowych ale miałem taką ekipę, że rozwiązali to szybko i jest OK. Gorąco polecam ten projekt :)

Pozdrowionka

rs6000
08-01-2006, 10:27
A dla uwiarygodnienia poniżej moje dzieło. Możecie porównać z oryginałem :)


http://czajen.pl/~slaweczek/PICT0185.JPG

halina szwedek
26-04-2006, 19:51
Witaj.
Oboje z mężem jesteśmy zainteresowani projektem ruda. czy jest możliwość obejrzenia twojej realizacji. Mieszkamy w wielkopolsce.
Powaznie myślimy o budowie tego domu. obawiamy się tylko,iż jest dość niski. Jaka wypada wysokość parteru?
Z góry dziękuję za informację.

MMW
08-05-2006, 21:21
A może zagląda tu czasami ktoś,kto budował Dianę z Archipelagu? Jeżeli chodzi o poprawność projektu nic nie mogę jeszcze powiedzieć,bo nie zaczęłam budowy,a jedną z rzeczy ,których nie zmieniłam jest rozplanowanie poddasza idealnie wykorzystujące każdy centymetr powierzchni(tak mi się teraz wydaje!)

MMW
25-05-2006, 22:44
Tu też nikt nie zagląda?!

hilsyl
25-08-2006, 10:33
Czy wy tez mieliscie klopot z projektem archipelagu? moj konstruktor odmawia adaptacji twierdzi ze sa szkolne bledy a archipelag olewa sprawe.

RaStro
25-08-2006, 10:38
Hmm... mój konstruktor adaptujący projekt nie miał żadnych zastrzeżeń, ale to nie ten sam projekt. No i projekt oglądało dwóch konstruktorów - żaden nie maił zastrzeżeń.

25-08-2006, 10:47
hilsyl

w tej sprawie powinienes sie zwrócic o odszkodowanie
za szkolne błedy projektanów odpowiada ich ubezpieczyciel
jesli podjął sie ich ubezpieczyc - niech teraz płaci

pzdr

jajmar
25-08-2006, 11:08
moj konstruktor odmawia adaptacji twierdzi ze sa szkolne bledy a archipelag olewa sprawe.

Możesz napisac co to za błedy ?

Seluch
25-08-2006, 11:38
powiem tak budujemy dom ZUZIA
i faktycznie są tam potworne bledy, a projekty niektórych elementów nawt nie uwzględniają
Chciałem opisac to na forum, ale doszedłem do wniosku, ze ktos moze po mnie pojechac ze niby mam w tym interes
ale jak juz ktos zaczal to sie dolacze i powiem

ARCHIPELAG WALI PODSTAWOWE BLEDY W PROJEKTACH A NIEKTORE ROZWIAZANIA SA NIEDOPUSZCZALNE

kammaje
25-08-2006, 11:55
nie miałem - jeszcze - problemów.
Jedyne co, to architekt adaptujący projekt zwrócił uwagę, że okien połaciowych jest za mało i będzie ciemno. (mówił zarówno z doświadczenia jak i z obowiązujących przepisów).

Archpelag zaś zaprojektował okno w kuchni o długości 220 cm i podał nawet zalecanego producenta okien. Producent (znana na rynku firma) nigdy takiego okna nie produkował i nie zamierza.

hilsyl
25-08-2006, 12:08
moj konstruktor odmawia adaptacji twierdzi ze sa szkolne bledy a archipelag olewa sprawe.

Możesz napisac co to za błedy ?

Wyliczenia udzwigu stropu roznia sie od zaplanowanego nacisku(moze to niefachowe okreslenie ale wiadomo o co chodzi:))przewidziano ogromne belki ktore rownoczesnie nie maja odpowiedniego wzmocnienia jednym slowem ogromna bela a sciana pod nia cieniutka , nie jestem fachowcem ale polegam na opinii tego konstruktora:)
mam nadzieje ze cos z tego zrozumiecie:))

hilsyl
25-08-2006, 12:13
hilsyl

w tej sprawie powinienes sie zwrócic o odszkodowanie
za szkolne błedy projektanów odpowiada ich ubezpieczyciel
jesli podjął sie ich ubezpieczyc - niech teraz płaci

pzdr

no dobra wiem ze moge zglosic do odpowiednich sluzb tylko jakie mama szanse i co dalej?????????????????????
1)stoje z pozwoleniem
2)polowa adaptacji zrobiona
3) pewnie tez wam przyslai jakas lipna ksiazeczke z projektem i fakture na projekt 500 a ksiazeczka 1100?
4)podoba mi sie ten dom:)

ps.czy naprawde w tym kraju mozan odstawiac takie numery bezkarnie?bazuja na tym ze inwestor umordowany ma dosc i sam sobie z tym radzi??przeciez to duza pracownia

Seluch
25-08-2006, 12:16
W naszym projekcie zapomnieno m.in. o nadprożu nad oknem balkonowym długosci okolo 4 m. Po interwencji mojej dostałem telefoniczne wytłumaczenie ze to w sumie juz nie ich problem ale proponuja mi to to i to. Moge tez powiedziec ze skopana byla konstrukcja stropu. W miejscach gdzie bylo dosc duze obciazenie przenoszone przez wiazar trapezowy przewidziano komin wentylacyjny. Na szczeście w porę to zauważylem skontaktowalem sie z moim konstruktorem i zaproponowalem zalanie kominu wentylacyjnego betonem wraz z umieszczonym wewnatrz zbrojeniem. Powstal w ten sposób słup przenoszączy obciązenia z ww. wiazara.

Najgorsze jest to ze od strony archipelagu nie bardzo z kim bylo rozmawiac o tych problemach bo albo nie bylo architekta albo nikt nie oddzwanial.

hilsyl
25-08-2006, 12:20
W naszym projekcie zapomnieno m.in. o nadprożu nad oknem balkonowym długosci okolo 4 m. Po interwencji mojej dostałem telefoniczne wytłumaczenie ze to w sumie juz nie ich problem ale proponuja mi to to i to. Moge tez powiedziec ze skopana byla konstrukcja stropu. W miejscach gdzie bylo dosc duze obciazenie przenoszone przez wiazar trapezowy przewidziano komin wentylacyjny. Na szczeście w porę to zauważylem skontaktowalem sie z moim konstruktorem i zaproponowalem zalanie kominu wentylacyjnego betonem wraz z umieszczonym wewnatrz zbrojeniem. Powstal w ten sposób słup przenoszączy obciązenia z ww. wiazara.

Najgorsze jest to ze od strony archipelagu nie bardzo z kim bylo rozmawiac o tych problemach bo albo nie bylo architekta albo nikt nie oddzwanial.

no to widze ze robia to samo....kurcze najwyzej zwroce im projekt tylko pewnie na kase bede czekac niewaidomo ile ale przeciez to sie nadaje do anczelnej izby architektow i innych podbija sie rzeczoznawca wiec ktos chyba dal mu ten papier?????????????!!!!!!!!!!!!!!

Seluch
25-08-2006, 12:27
Nie chce aby odebrali nasze pisanie jako nagonke, ale mozesz pogadac z Twoim adaptaczem projektu :lol: i poprosic go o przeprojektownie stropu bo z nim masz chyba klopot.

POwiem Tobie jeszcze, że dorwalem fachowca od dachu (człowiek starej daty, konstruktor i wykonawca ktory na dachach zjadl zeby ponad 50 lat doswiadczenia) i powiedzial mi ze nie podejmie sie zrobienia dachu zgodnie z załaczonym projektem konstrukcyjnym gdyz nie daje gwarancji ze bedzie to stalo. Musielismy wladowac doadtkowa stal i nie tylko.

Po wprowadzeniu zmian majster caly dach wyrysowal na dole, znaczy na ziemi, podocinal wszystkie elementy i dopiero wciagal na dach a tam tylko laczyl.

hilsyl
25-08-2006, 12:31
Nie chce aby odebrali nasze pisanie jako nagonke, ale mozesz pogadac z Twoim adaptaczem projektu :lol: i poprosic go o przeprojektownie stropu bo z nim masz chyba klopot.

POwiem Tobie jeszcze, że dorwalem fachowca od dachu (człowiek starej daty, konstruktor i wykonawca ktory na dachach zjadl zeby ponad 50 lat doswiadczenia) i powiedzial mi ze nie podejmie sie zrobienia dachu zgodnie z załaczonym projektem konstrukcyjnym gdyz nie daje gwarancji ze bedzie to stalo. Musielismy wladowac doadtkowa stal i nie tylko.

Koles caly dach wyrysowal na dole znaczy na ziemi, podocinal wszystkie elementy i dopiero wciagal na dach a tam tylko laczyl.

ZACZYNAM SIE ZASTANAWIAC CZY IM NIE ODDAC PROJEKTU SERIO MIMO ZE OD ROKU WIEM ZE TEN I TYLKO TEN NORMALNIE SZOK....WIEM WLASNIE O STROP CHODZI ...KURCZE WYGLADA NA TO ZE PROJEKT GOTOWY TO ISTNE BADZIEWIE I NIE MOW MI ZE NAGONKA JAK SIE MAM NIE WKURZAC SKORO SA TAKIE JAJA OD POCZATKU A BUDOWA DOPEIRO PRZEDE MNA PRZECIEZ ZA COS WZIELI KASE

Seluch
25-08-2006, 12:34
podeslij mi link do Twojego domku

25-08-2006, 12:36
hilsyl
zgłaszasz błedy projektanta do Izby Inzynierów (w internecie znajdziesz gdzie ... w jakim miescie sie wpisał do Izb) i tam żadasz aby Ci ujawnili gdzie oni go ubezpieczyli, a później zgłaszasz ubezpieczycielowi błedy w projekcie i wnioskujesz o odszkodowanie



" ...Zakres ubezpieczenia obowiązkowego OC inżynierów budownictwa

Zakres podmiotowy

Na wstępie należy przypomnieć, że obowiązek ubezpieczenia OC został ustawowo nałożony na wszystkie osoby pełniące samodzielne funkcje techniczne w budownictwie. Członkami izby, a zarazem ubezpieczonymi w umowie ubezpieczenia są wyłącznie osoby fizyczne...."
"... do wypłaty odszkodowania z ubezpieczenia obowiązkowego nie wystarczy stwierdzenie samego faktu powstania szkody. Należy zbadać czy do powstania szkody doszło w związku z pełnieniem funkcji przez ubezpieczonego oraz czy można mu przypisać – ogólnie rzecz biorąc – niezachowanie należytej staranności (np. niewłaściwe działanie, popełnienie zaniechania, podjęcie błędnej decyzj) lub nienależyte wykonanie zobowiązania. Oczywiście dokonanie takiej oceny możliwe jest dopiero po szczegółowej analizie danego stanu faktycznego i prawnego, a więc jedynie w konkretnych okolicznościach danej sprawy. Temu celowi właśnie służy likwidacja szkody przez zakład ubezpieczeń. Na podstawie różnych źródeł dowodowych - ubezpieczyciel m u s i zbadać czy ubezpieczony ponosi odpowiedzialność za szkodę.
http://www.hanzabrokers.pl/?id_dz=16&id_news=24

poczytaj sobie jeszcze temat Błędy konstrukcyjne w projekcie
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=77432
i nie miej skrupułów zeby załowac pracownie czy jej miernych projektantów, sprzedając typowy projekt powinni albo myslec albo sie ubezpieczyc ...
widac wybrali to drugie rozwiązanie ...

pzdr

hilsyl
25-08-2006, 12:37
podeslij mi link do Twojego domku
PROSZE BARDZO:) :D
http://www.archipelag.pl/domek.php?KatID=3990500&ProjID=114

cholera mnie bierze :)bo dom wybierany poprawki zrobione itd a tu .........ech szkoda gadac

hilsyl
25-08-2006, 12:40
hilsyl
zgłaszasz błedy projektanta do Izby Inzynierów (w internecie znajdziesz gdzie ... w jakim miescie sie wpisał do Izb) i tam żadasz aby Ci ujawnili gdzie oni go ubezpieczyli, a później zgłaszasz ubezpieczycielowi błedy w projekcie i wnioskujesz o odszkodowanie



" ...Zakres ubezpieczenia obowiązkowego OC inżynierów budownictwa

Zakres podmiotowy

Na wstępie należy przypomnieć, że obowiązek ubezpieczenia OC został ustawowo nałożony na wszystkie osoby pełniące samodzielne funkcje techniczne w budownictwie. Członkami izby, a zarazem ubezpieczonymi w umowie ubezpieczenia są wyłącznie osoby fizyczne...."
"... do wypłaty odszkodowania z ubezpieczenia obowiązkowego nie wystarczy stwierdzenie samego faktu powstania szkody. Należy zbadać czy do powstania szkody doszło w związku z pełnieniem funkcji przez ubezpieczonego oraz czy można mu przypisać – ogólnie rzecz biorąc – niezachowanie należytej staranności (np. niewłaściwe działanie, popełnienie zaniechania, podjęcie błędnej decyzj) lub nienależyte wykonanie zobowiązania. Oczywiście dokonanie takiej oceny możliwe jest dopiero po szczegółowej analizie danego stanu faktycznego i prawnego, a więc jedynie w konkretnych okolicznościach danej sprawy. Temu celowi właśnie służy likwidacja szkody przez zakład ubezpieczeń. Na podstawie różnych źródeł dowodowych - ubezpieczyciel m u s i zbadać czy ubezpieczony ponosi odpowiedzialność za szkodę.
http://www.hanzabrokers.pl/?id_dz=16&id_news=24

poczytaj sobie jeszcze temat Błędy konstrukcyjne w projekcie
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=77432
i nie miej skrupułów zeby załowac pracownie czy jej miernych projektantów, sprzedając typowy projekt powinni albo myslec albo sie ubezpieczyc ...
wybrali widac to drugie rozwiązanie ...

pzdr
serdeczne dzieki...nie bede miec skrupułow oni sie jakos nade mna nie roztkliwiaja:) :D

25-08-2006, 12:44
serdeczne dzieki...nie bede miec skrupułow oni sie jakos nade mna nie roztkliwiaja:) :D
tak samo nie rozczulaj sie jak będziesz w Izbach Inzynierów
- tam podobno siedza same stare pryki którym nie chce sie ruszyć tyłka nawet zeby zagladnac do przepisów
jesli zaczną wydziwiac - postrasz ich prokuratorem

:wink:

pzdr

Seluch
25-08-2006, 12:55
To jest wlasnie to w projektach archipelagu duze przestrzenie nie do konca przemyslane rozwiazania

Powiem jeszcze Tobie ze nasza Zuzia wyglada przepieknie i to jest chyba jedyny plus projektow z tej pracowni.

No i jak sie patrzy na gotowy domek to te wczesniejsze klopoty ida w niepamiec.

P.S. Zapomnialbym domki te sa strasznie drogie w realizacji, my udezylismy w wyglad a teraz sie szczypiemy z kasa, no ale to byl nasz wybor

25-08-2006, 13:05
ja wpierw wezwałbym biuro projektów pisemnie - listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru - o natychmiastową korekte błedów konstrukcyjnych (tam prawdopodobnie domy projektuja wyłacznie architekci którzy nie maja pojęcia o konstrukcjach ...
czy w tym projekcie jest podpis jakiegos konstruktora - oprócz architekta ???

po konsultacji z ubezpieczycielem - zwróciłbym sie do autora planu adaptacji o przeprojektowanie (i byc moze dodatkowo zrobienie ekspertyzy dla ubezpieczyciela) a kosztami obciązył pracownie
oprócz tego poinformowac Izby Inzynierów ze typowe projekty domów tej pracowni groza katastrofą budowlaną !

pzdr

jajmar
25-08-2006, 18:38
A ja mam jeszcze jedną wątpliwość, a mianowicie co to znaczy że adptujący nie podpisze? Przecież ma parwo zminić te jak to nazwałeś "szkolne błędy" po swojemu i to powinien podpisac. Pozostaje kwestia kasy i oczywiście tu należy sie mu wiecej za włożona prace w adaptacje a Ty powinienes probować odzyskać kase za błedy od autora.

Seluch
26-08-2006, 12:40
Muszę Wam powiedzieć, że jest jeszcze jedna rzecz ktorej brakuje archipelagowi a ktora oferuje np archon.
Jest to forum na ktorym osoby, ktore wybudowaly domki wypowiadaja sie na ich temat. NIe wiem czy archipelag sie czegos boi ale takie rozwiazanie jest super. Moj szwagier ktory kupil projekt archonu wczesniej mogl sprawdzic jekie zdanie maja inne osoby o danym projekcie, jakie sa rzeczywiste koszty budowy, jakie elementy mozna poprawic co zmienic aby projekt byl baredziej praktyczny.

Kiedys sie nad tym zastanawialem i wydaje mi sie ze ARCHI boi sie komentarzy ludzi ze duza czesc ich projektow jest strasznie droga w realizacji.
Wygladaja one bardzo ladnie ale przy obecnych kosztach budowlanych realizacja ich jest masakra.

P.S. Budujemy Zuzie i jest naprawde ladna. Jednak wybierajac ponownie projekt z pewnoscia powaznie bysmy sie zastanowili nad jego ponownym wyborem.

Seluch
31-08-2006, 08:35
i jak tam hilsyl zalatwiles sprawe????

ciekaw jestem bardzo daj znać :)

hilsyl
31-08-2006, 08:52
i jak tam hilsyl zalatwiles sprawe????

ciekaw jestem bardzo daj znać :)
witaj jestem w tarkcie...dam znac jak sie sprawy potoczyły

Seluch
31-08-2006, 09:00
czekamy z niecierpliwoscia :D

jerrygul
10-09-2006, 11:45
Ja tylko dodam ze oba kominy zuzi przechodzą przez kosze dachowe. To jest kolejny karygodny błąd projektanta.
Jurek

Oleska
22-10-2006, 21:16
Nie wiedziałam gdzie umieścić tego posta i wydaje mi się, że jest odpowiedznie miejsce. Gdyby nie było prosze o przesunięcie do odpowiedniego działu.

Od kilku dni próbuje otworzyć stronę archipelagu i nie mogę :(
Czy Wy też macie takie problemy?
Może wiecie coś na ten temat ?

PaJak05
13-11-2006, 23:49
Ja tylko dodam ze oba kominy zuzi przechodzą przez kosze dachowe. To jest kolejny karygodny błąd projektanta.
Jurek
Niestety z tym się zgadzam ale w wielu innych projektach jest podobnie. W Zuzi można było tego uniknąc przesuwając ten z kotłowni do salonu albo na zewnętrzną ścianę kotłowni [ kłopot z podłączeniem kominka, ale można ] Niestety za póżno się zorientowałem. Wystarczy dać wyższy fartuch na kominie i po kłopocie, nie zacieknie, tylko ten śnieg w koszu będzie do kwietnia leżał......

Bard13
14-11-2006, 07:36
A inne biuraprojektowe nie walnęły nikomu takiej niespodzianki?

Mam Manuelę Archipelagu, swego czasu ich sztandarowy projekt, więc błędów nie było, może tylko kilka nietypowych :wink: rozwiązań, jak np. dwuteownik w suficie.

Ale nie generalizowałbym, ze wszystko Archipelagu jest na szczaw.
Stawiam flaszkę, ze trafiają się projekty innych pracowni, które też maja błędy.

Poda ktoś przykłady?

13023209
14-11-2006, 07:47
A inne biuraprojektowe nie walnęły nikomu takiej niespodzianki?

Mam Manuelę Archipelagu, swego czasu ich sztandarowy projekt, więc błędów nie było, może tylko kilka nietypowych :wink: rozwiązań, jak np. dwuteownik w suficie.

Ale nie generalizowałbym, ze wszystko Archipelagu jest na szczaw.
Stawiam flaszkę, ze trafiają się projekty innych pracowni, które też maja błędy.

Poda ktoś przykłady?

Nie popełnia błędów ten kto nic nie robi.
Poza tym wszystko jest ok jeśli znajdziesz błąd w projekcie typowym i autor stanie na wysokości zadania żeby naprawić to co źle wykonał i zrekompensuje ewentualne straty.
Nie róbcie z tego afery.
Z doświadczenia jednak wiem , że najczęstsze błędy popełniają wykonawcy bo nie potrafią czytać projektów. Potem zwalają wszystko na projektanta bo przecież inwestor i tak nie "kuma bazy" w temacie.

:D

fikulek
14-11-2006, 21:46
słuchajcie ... byłam zdecydowana co do danego projektu ARCHIPELAGU a nosi on nazwę Megi (z garażem). Na samym początku zauważyłam już błąd na ich stronie www jak i w wydanym na całą Polskę katalogu (str.57).chodzi o lukarnę, która na wizualizacji występuje zarówno w elewacji frontowej jak i tylnej, a na rzutach poddasza jest ujęta tylko jedna frontowa a tylna lukarna nagle stała się oknem połaciowym. Taki prosty błąd, że aż strach pomyśleć jakie błędy mogą być popełnione przy bardziej skomplikowanych sprawach konstrukcyjnych. Chcąc wyjaśnić to zadzwoniłam do ich biura i miałam wrażenie jakbym rozmawiała z osobami niekompetentnymi. Nic sobie z tego nie zrobili....szkoda gadać.
PS. szukam podobnego projektu z innego biura

artur&aneta
22-11-2006, 18:20
Witaj
Dzisiaj wchodziłem na ich stronę i nie miałem żadnych problemów
http://www.archipelag.pl/domek-opis.php?KatID=3990500&ProjID=247
pozdrawiam

viki2216
11-05-2007, 10:18
Poszukuje katalogu z projektami domów firmy ARCHIPELAG numeru 1 z 2006r . Czy ktoś moze ma taki katalog i byłby wstanie go wypożyczyć , odsprzedać ?
Z góry dziekuje za odpowiedzi.