PDA

Zobacz pełną wersję : Dom w malinówkach z garażem dwustanowiskowym



SystememGospodarczym
03-03-2019, 19:59
Jako, że ciężko doprosić się o przeniesienie tematu, zakładam drugi w odpowiednim dziale.:D

Cześć :D

Tym wpisem chciałbym zapoczątkować dziennik budowy mojego domu według projektu Archonu "Dom w malinówkach G2A" (z garażem dwustanowiskowym ).

427642

Jako, że ceny robocizny wzrosły w moim regionie o 80% w stosunku do tego co było 3-4 lata temu, a o solidną i uczciwą ekipę ciężko - całość prac będzie wykonana systemem gospodarczym.

Oszczędności jakie powinna przynieść praca własna to:
Robocizna na etapie SSO 80-100tyś (tak - dokładnie takie kwoty otrzymałem przy wycenach ekip, które mają pojęcie o robocie)
Materiały - to się okaże, ale rozstrzał cen materiałów jest tak duży, że przy odrobinie szukania można zaoszczędzić na przyzwoity, nowy samochód osobowy.

Zapewne wielu stwierdzi, że porywam się z motyką na słońce - ale nie spieszy mi się, nie muszę mieć domu za rok czy dwa :)
Dodatkowym wsparciem będzie solidny kierownik budowy - dużo droższy od takich co na budowie pojawiają się raz czy dwa, a reszta to tylko wpisy w dzienniku.

Kiedy start ? Jak tylko pogoda pozwoli na wykopy

Zezwalam na komentowanie w tym wątku :)

SystememGospodarczym
03-03-2019, 20:00
Mimo, że pogoda nie pozwala na budowę, to budowa trwa... wirtualnie:)

https://zapodaj.net/images/5a91ba428ec86.jpg

W programie SketchUp stworzyłem trójwymiarowy model konstrukcji domu. Całość była by dużo łatwiejsza gdyby Archon chciał udostępnić projekt w wersji elektronicznej - niestety nie zgodzili się, co jest dużym minusem, mamy 21 wiek i nikt już nie rysuje na papierze. Architekt który wykonywał adaptację również miał więcej pracy ponieważ część projektu musiał przerysować do CADa aby wykonać zagospodarowanie terenu.

Po co to wszystko? Przede wszystkim dlatego aby łatwo było kalkulować zapotrzebowanie na materiały:

https://zapodaj.net/images/aa71356e27b11.jpg

Zostawiamy włączoną warstwę na której mamy wymodelowane ławy fundamentowe, zaznaczamy ich powierzchnię - program pokazuje, że powierzchnia ław fundamentowych to 52,52m2. Wynik mnożymy razy wysokość ław 0,4m i wiemy że na zalanie ław potrzebujemy 21m3 betonu :)

SystememGospodarczym
03-03-2019, 20:00
Tez uzywam sketchupa, dosyc wygodny program do takich rzeczy.
Nie liczac dlugosci platwi dachowych masz calkiem latwy dach do wykonania. Rozwazales moze podniesienie sciany kolankowej?

Ścianka kolankowa w malinówkach ma 140cm + murłata 14cm czyli wcale nie mało, biorąc pod uwagę nachylenie dachu 40st to spokoje będzie można fajnie zagospodarować mimo skosów... które mi osobiście bardzo się podobają :)

Fakt dom nie należy do najmniejszych jednak dach z racji braku słupów i tego że tak na prawde prawie wszystkie krokwie są na jedno kopyto nie będzie ciężki w wykonaniu - cięższe elementy wrzuci się HDSem.

SystememGospodarczym
03-03-2019, 20:01
Ruszamy. Drewno na ławice przygotowane.
427643

SystememGospodarczym
03-03-2019, 20:02
Dziś wykop pod dom wykonany do górnego poziomu ław fundamentowych - warto brać dużą koparkę obrotową, 2h i po sprawie - koszt wykopu 250zł :)

Przyjechała stal i połowa strzemion na ławy ukręcona, fotki dopiero w weekend, padam - jednak praca na budowie to cięzki kawałek chleba...

SystememGospodarczym
03-03-2019, 20:02
Dziś geodeta wytyczył osie ścian zewnętrznych, a ja zrobiłem wszystkie strzemiona na ławy fundamentowe.
427645

Osie zostaną przeniesione na mniejsze ławice wewnątrz wykopu, będą wypoziomowane do górnego poziomu ław fundamentowych, aby do szalowania pozostało tylko rozciągnąć sznurki i do nich dostawiać deski.

Przy okazji pierwsza niespodzianka - dreny melioracyjne, jeden z nich centralnie przez ławę fundamentową więc zostanie przełożony o 1,5m poza obrys budynku.

427646

SystememGospodarczym
05-03-2019, 18:02
Dzień jeszcze krótki - zostaje tylko 2,5h po pracy na działanie na budowę, przelotne opady deszczu i poruszać się w wykopie to nic miłego (glina).

Mimo tego udało się rozpocząć szalowanie, efekty nie są powalające ale krok po kroku do przodu, zaszaluję całość, ukręcę zbrojenie, a gdy przyjdą cieplejsze dni i nie będzie padać wykopię dopiero ławy aby grunt pod nimi był stabilny.

427727

W niecierpliwości czekam na cieplejsze dni :cool:

SystememGospodarczym
17-03-2019, 21:36
Koniec szalowania - zgodnie z założeniem całość wykonana samemu, po pracy 2-3h z czego 30 min na przebranie, rozłożenie sprzętu, przebranie i schowanie wszytkiego.

Wygląda nie pozornie ale samych palików poszło 160m łat (każdy palik trzeba obciąć, zaostrzyć na i wbić). Szalunki sprawdzone niwelatorem laserowym - odchyłka w wymiarach nie większa niż kilka milimetrów.

428165
428166
428168

Zacząłem wybierać glinę z szalunków - tragedii nie ma ale wiem, że będzie to ciężki etap. Kopię na docelowy wymiar 40cm - jeśli pogoda się zepsuje i grunt rozpłynie to zbiorę jeszcze 10cm i wylany zostanie tam chudziak, jednak na teraz grunt jest tak twardy, że wybieram do docelowego wymiaru i wrzucam folię.

428167

Na koniec mała ciekawostka, myślałem, że stare dreny po tylu latach będą przytkane, zarwane itp. - nic z tego, działają świetnie, a w moim przypadku wypadły na idealnej głębokości i służą za darmowe odwodnienie wykopu.

428169

micbarpia
18-03-2019, 08:13
stare dreny potwierdzam to co u mnie... na idealnej glenokosci ale rozumiem ze pod domem ich nie masz? Po co wrzuucasz folie so wykopu? Przykryc chcesz czy pod beton wrzucic?

SystememGospodarczym
18-03-2019, 15:05
stare dreny potwierdzam to co u mnie... na idealnej glenokosci ale rozumiem ze pod domem ich nie masz? Po co wrzuucasz folie so wykopu? Przykryc chcesz czy pod beton wrzucic?

Cześć :) Dreny jeden wypadł centralnie w ławie fundamentowej - jutro zostanie przełożony na zewnątrz obrysu budynku arotem dwuwarstwowym (niby rura osłonowa do kabli, a dużo solidniejsza od zwykłej rury drenarskiej)

Folię chcę wrzucać na bieżąco do wykopu w miejscu gdzie wykopię "na gotowo" - raz że woda która się tam zbierze gdyby przyszły deszcze nie będzie wsiąkać w grunt i zostanie wypompowana, a dwa zostanie do betonowania tak aby zapewnić dobre warunki dla betonu - no i tańsza niż chudziak o około 1000zł.
.

SystememGospodarczym
23-03-2019, 15:34
Dreny zostały przełożone - 25m zajęło mi około 4h - odkopanie, przygotowanie spadków, ułożenie rury i zasypanie - połączenie starego drenu z nową rurą zostało zarzucone mocną zaprawą.

428389

No i zaczęło się najgorsze - ręczne kopanie ław, niech nikt nie da się zwieść filmikom na youtubie gdzie kopią ręcznie ale w piasku - glina, a piasek to całkiem inna bajka. 8h kopanie bez większych przerw i ledwo założyłem buty, a po powrocie spałem 15h.W ciągu 8h wykopałem około 25m na gotowo, O ile przy ławie 60cm efekty są szybko widoczne i jest motywacja o tyle przy ławie 90cm oraz stopach fundamentowych końca nie widać.

428390

Odrazy po skończenia danego odcinka wrzucam folię tak aby w jakimkolwiek stopniu zabezpieczyć przed wodą opadową:
428391

Mimo wszystko glina ma też swoje zalety - wykop jest stabilny i nic się nie obsypuje - dno jest stabilne i nie będzie chudziaka jeśli nie pozalewa mi wykopów więc około 1200zł zostanie w kieszeni.

micbarpia
23-03-2019, 17:22
Coz nie wiem co Ci powiedziec ale chyba ostatecznie podziwiam twoja ambicje kopania w, glinie... ja uznalem ze to nierealne I ostatecznie koparka zalatwila calosc a ja tylko poszerzylem I poglebilem do ostatecznego rozmiaru.. bede obserwowal twoje wpisy

SystememGospodarczym
23-03-2019, 18:08
Coz nie wiem co Ci powiedziec ale chyba ostatecznie podziwiam twoja ambicje kopania w, glinie... ja uznalem ze to nierealne I ostatecznie koparka zalatwila calosc a ja tylko poszerzylem I poglebilem do ostatecznego rozmiaru.. bede obserwowal twoje wpisy

Dzięki - to miłe, niestety gdyby miała to robić koparka to z mojej działki niewiele by zostało, ciężko też wyliczyć ilość potrzebnego betonu... powoli do przodu, jest bardzo ciężko ale wszystko da się zrobić - akurat nie mam presji czasu, więc nawet jak w tym roku będzie stan zero to nie jest to żadnym problemem :)

Kamil_
25-03-2019, 06:20
Najgorzej wyjść z ziemi, później jest lepiej, aż do stropu :)

Powodzenia

sebus243
26-03-2019, 12:52
Witam
Również śledzę twoją budowę projekt prawie taki sam a więc można coś podpatrzyć.

SystememGospodarczym
26-03-2019, 17:29
Wykop w glinie z trochę innej perspektywy :)


https://www.youtube.com/watch?v=Muf9hVh8jXo&feature=youtu.be

aiki
27-03-2019, 06:56
Człowieku to jeszcze bajka.
Jak kopałem pod kabel u siebie to wodę lałem bo wbić szpadla na 2 cm nie szło - 100 kg nacisku z naskokiem i nic.
Chłopaki później gaz kopali to młotem udarowym wpierw zruszyli.

micbarpia
27-03-2019, 07:08
Znam to znam, u mnie bylo tak sucho ze nieraz saperka pilowalem brzegi gliny jak pilnikiem zeby osiagnac wymiR... ale czasy:) powoli do przodu I bedzie.z glowy

SystememGospodarczym
27-03-2019, 17:47
Człowieku to jeszcze bajka.
Jak kopałem pod kabel u siebie to wodę lałem bo wbić szpadla na 2 cm nie szło - 100 kg nacisku z naskokiem i nic.
Chłopaki później gaz kopali to młotem udarowym wpierw zruszyli.

Masz rację - było tak rok temu jak wkopywałem bloczki pod blaszaka w środku lata i wierciłem ręcznie pod stemple na ogrodzenie z siatki leśnej


Znam to znam, u mnie bylo tak sucho ze nieraz saperka pilowalem brzegi gliny jak pilnikiem zeby osiagnac wymiR... ale czasy:) powoli do przodu I bedzie.z glowy

Dokładnie tak jak mówisz, ale i tak wydaje mi się, że ogólnie wybrałem dobry moment na wykop - ziemia jeszcze nie jest taka sucha i jakoś to idzie - w weekend skończę.

sebus243
28-03-2019, 10:02
Ciężką ziemię masz. Jednak piasek to jest bajka...

SystememGospodarczym
06-04-2019, 20:32
Ostatni tydzień to był maraton i sprint w jednym, zamówiłem beton na konkretny dzień aby zmotywować się i mieć to za sobą, tym bardziej, że pogoda miała być tylko do weekendu, a nie chciałem aby pozalewało mi wykopy.

Kopanie już prawie na finiszu:
428877

Wykopana ława 90cm:
428878

Niby tylko folia, ale bardzo upierdliwe zajęcie :p
428879

Czas na zbrojenie:
428880

428881

Kaizen
06-04-2019, 20:45
428881

Naprawdę w projekcie masz tak mało otuliny po bokach? Tak szeroko rozstawione pręty?

SystememGospodarczym
06-04-2019, 20:48
Dzień przed zalewaniem:
428882

I wyczekana chwila :D
428883

Zalewane na spokojnie w dwie osoby - na upartego dało by radę w pojedynkę, chociaż dobrze gdy jest ktoś kto wibruje na bieżąco i widać gdzie trzeba dolać.
Obawiałem się czy zdążymy wyrównać beton ale tutaj mieliśmy na spokojnie z 3h - udało sie w 40min.

I zalane :yes:

428887

428888

SystememGospodarczym
06-04-2019, 20:50
Naprawdę w projekcie masz tak mało otuliny po bokach? Tak szeroko rozstawione pręty?

Nigdzie nie było mniej niż 5cm - może takie złudzenie przez folię, przy zalewaniu dociskało ją do wykopu i otulina była na 100%.

Kaizen
06-04-2019, 20:59
Nigdzie nie było mniej niż 5cm - może takie złudzenie przez folię, przy zalewaniu dociskało ją do wykopu i otulina była na 100%.

Ja w projekcie miałem tak - zbrojenie powinno być pod ścianą.

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=428889


Nie dopilnowałem i trochę sobie wykonawca poszerzył - pewnie ze 35 było. Ale u Ciebie to już przegięcie. Ile mają strzemiona? 80cm?
Jak to wygląda w projekcie?

SystememGospodarczym
06-04-2019, 21:07
W projekcie rozstaw prętów jest mniejszy to fakt ale w projekcie są ściany monolityczne. U mnie ściany fundamentowe zmienione są przez konstruktora na bloczki, więc stal w ławie służy tylko zbrojeniu samej ławy, a nie jest powiązana ze zbrojeniem ściany.

To co widzicie to ława 90cm która jest tylko w jednym miejscu, po za tymi 8 metrami wszędzie jest ława 60cm i strzemiona mniejsze 50x30cm.

Kaizen
06-04-2019, 21:41
Zbrojenie powinno być pod ściana fundamentową - niezależnie, czy robisz monolit, czy murujesz z bloczków. Serio konstruktor tak Ci rozsunął te pręty?
Jak pogooglasz, to wszystkie rysynki z projektu tak będą mialy.
Do tego jak chcesz szerzej zbroić, to musisz dołożyć prętów - maksymalny rozstaw to co 25 cm.
A przy tak szerokiej lawie nie miałeś w projekcie zbrojenia poprzecznego?

Kamil_
06-04-2019, 22:09
Tez mi się nie podoba to zbrojenie i to bardzo...

Kaizen
06-04-2019, 23:45
Jeszcze jedno. eLki dołożyłeś po zrobieniu zdjęć? Czy brakuje ich?
Kierbud odebrał to zbrojenie, czy robi za broszkę?

sebcioc55
07-04-2019, 07:49
Jeszcze jedno. eLki dołożyłeś po zrobieniu zdjęć? Czy brakuje ich?
Kierbud odebrał to zbrojenie, czy robi za broszkę?

No właśnie, kierbud odebrał zbrojenie? Popieram Kaizena że to zbrojenie nie wygląda dobrze, skonusltuj to z jakimś konstruktorem żebyś sobie nie zrobił kuku. Bo jak będziesz szedł wyżej to może być już za późno.
BTW te zbrojenie przy ścianach monolitycznych nie jest akurat w takiej pozycji aby było do czego zamocować pręty w góre, tylko dlatego że tam działają największe siły, przy bloczkach jest tak samo.....

SystememGospodarczym
07-04-2019, 09:44
Jeszcze jedno. eLki dołożyłeś po zrobieniu zdjęć? Czy brakuje ich?
Kierbud odebrał to zbrojenie, czy robi za broszkę?

Oczywiście, że odbierał - elki dołożone po 6 na narożnik i po 4 w miejscu łączenia typu T (kierownik mówił, że książkowo).

Rozmawiałem z konstruktorem - to nie jest tak, że największe siły działają pod ścianą - ława pracuje jako jeden CAŁY element, jeśli nacisk jest na środek tego elementu to te siły są przenoszone również na zewnątrz i mam się nie przejmować na zapas :)

micbarpia
07-04-2019, 09:45
moze to wszystko wygladac troche na panike z naszej strony (forumowiczow) ale to serio wynika z dobrych checi i ja tez jak widze ta lawe to sie zastanawiam na czym bedzie sie opierala ta sciana fundamnetowa... bo wynika z tego ze tylko na strzemionach... a to slabo.. tam jest drut 6 w dodatku w poprzek i moze tego nie utrzymac... na logike... 12 lub 14 jest bez porownania bardziej wytrzymala do tego po dlugosci... moja rada skonstultuj to z kims niezaleznym bo twoj kierbud moze chronic dupsko i do bledu sie nie przyzna ... ale obysmy wszyscy nie mieli racji... jesli jednak ja mamy to lepiej poprawiac teraz niz jak koledzy wspomnieli pozniej...


pisałem w tym samym momencie... jesli konstruktor tak mowi to luz, bierze to na siebie w koncu

Kaizen
07-04-2019, 12:07
pisałem w tym samym momencie... jesli konstruktor tak mowi to luz, bierze to na siebie w koncu

IMO nie ważne, co powiedział. Ważne, co narysował i pod czym się podpisał.

SystememGospodarczym
07-04-2019, 12:46
IMO nie ważne, co powiedział. Ważne, co narysował i pod czym się podpisał.

Dokładnie tak jak mówisz - podpisał się pod tym konstruktor i kierownik budowy, który zajmował się dużo większymi inwestycjami.

Trzeba też sobie zdać sprawę, że na ławach 90cm stawiane są budynki o kilku kondygnacjach, więc dla domku jednorodzinnego jest to aż nad to, kiedyś robili ławy bez zbrojenia, a beton był z betoniarki i domy stoją na dziś. To nie jest prawda, że wszystkie projekty mają pręty główne pod ścianą fundamentową - wiele jest w necie gdzie strzemiona mają większy rozstaw. Tak jak powiedział konstruktor - ława pracuje jako cały element i jako cały jest zbrojony, a nie jako część tylko pod ścianą fundamentową i na

Kamil_
07-04-2019, 13:35
To Ty tam będziesz mieszkał i jak Ci tak powiedzieli i Tobie to wystarcza - nie ma sprawy!

Czekamy na dalsze relacje :)

Kaizen
07-04-2019, 13:48
Dokładnie tak jak mówisz - podpisał się pod tym konstruktor i kierownik budowy, który zajmował się dużo większymi inwestycjami.

Zrozumiałem, że konstruktor podpisał się pod węższym rozstawem.


W projekcie rozstaw prętów jest mniejszy.



Trzeba też sobie zdać sprawę, że na ławach 90cm stawiane są budynki o kilku kondygnacjach, więc dla domku jednorodzinnego jest to aż nad to,

Tyle, że zbrojenie wygląda tak:
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=428926
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=428928


albo tak:
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=428927


To nie jest prawda, że wszystkie projekty mają pręty główne pod ścianą fundamentową - wiele jest w necie gdzie strzemiona mają większy rozstaw.

Wrzucisz linka do takiego obrazka z projektu? Ja nie znalazłem.