PDA

Zobacz pełną wersję : Dlaczego woda w kranie piszczy?



kgadzina
23-10-2002, 09:44
No właśnie, dlaczego woda piszczy?
Wiem że spowodowane jest to zjawiskiem tzw. kawitacji (nikogo nie obrażam), ale u mnie piszczenie pojawiło się tylko w kranie kuchennym po ok. 3 miesiącach użytkowania. Mam zainstalowany filtr wodny Honeywell'a oraz reduktor ciśnienia. Oczyszczenie filtra i zmiana ciśnienia na wyższe lub niższe nie powoduje zaniku piszczenia.
Może ktoś ma jakieś sposoby na tą dolegliwość?
Zwłaszcza wkurzające jest to zjawisko kiedy maleństwo śpi a trzeba w kuchni umyć naczynia.
Pomóżcie, jestem bezradny!:sad:

Frankai
23-10-2002, 09:53
Może to piszczą cienkim głosem drobnoustroje zawarte w wodzie? :wink:
Poważnie rzecz biorąc to kojarzę dwa problemy z rurami: stukanie od luźnych rur i ruchów słupa wody w nich oraz piszczenie przy zabrudzeniu baterii. Wszędzie - także i w bateriach - w instalacji osadza się kamień i to może on powoduje taki efekt. Pytałeś się jakiegoś instalatora?
Co to jest kawitacja (torpedy superkawitacyjne :wink: ) to wiem, ale o jej wpływie na piszczenie już nie bardzo.

Wladek
23-10-2002, 10:06
Kawitacja to - o ile mi wiadomo jeżeli się mylę to mnie poprawcie - przejście ze stanu ciekłego do gazowego pod wpływem nagłych zman ciśnienia. Zjawiska takie obserwuje się np. na łopatach turbin statków - takie bombelki pary wodnej. Ale w rurach to przeważnie "piszczy" woda ze względu na powstające zawirowania na zmianach kierunku przepływu. Nie wiem jakie muszą być różnice ciśnień aby to zjawisko powstało, ale jak masz reduktor ciśnienia to nie sądzę aby to była kawitacja. Zlokalizuj to "piszczenie" może to perlator, albo jakiś luz w bateri - jaką masz jednouchwytową czy dwu?

kgadzina
23-10-2002, 10:13
Bateria jest jednouchwytowa.
Hm o perlatorze jeszcze nie pomyślałem, ale rzeczywiście - ostatnio "osłabił" swoją funkcjonalność (tzn. nie napowietrza wody tylko daje zwykły strumień nawet przy maksymalnym otwarciu zarówno na wodzie zimnej jak i ciepłej). Czyżby to była kwestia wyczyszczenia perlatora? A może trzeba go wymienić?

Frankai
23-10-2002, 11:25
Kgadzina - odkręć go i odkamień. Żona z pewnością wie jak :wink: Może to być specjalny odkamieniacz (do dostania w wielu sklepach. Ja osobiście kupiłem w Castoramie), kwasek cytrynowy, ocet.

Wladek
23-10-2002, 11:38
Nie sądzę aby się kamień osadził po tak krótkim okresie użytkowania, ale zawsze można spróbować. Odkręcenie zajmie ci z minutkę, a będziesz miał pewność. Ja bym radził narpiew zlokalizować możliwie dokładnie miejsce "piszczenia". A z czego masz instalację?

23-10-2002, 15:56
:grin: miałem to samo w kranie w łazience - był zapowietrzony - musiałem go rozkręcić, oczyścić perlator [przy okazji] i zmieniłem uszczelki - pomogło A hałas był niemiłosierny mogłem grać jak na organach.
Nie mogę się zalogować

kgadzina
24-10-2002, 15:19
Wymieniłem perlator. Nastał święty spokój. Koszt imprezy - 4,60 zł w Castoramie.
Hurra!!!!!!!!!!!!!!!!:grin::grin::grin::grin:

mannix
01-08-2012, 20:27
odgrzewam temat.
u mnie problem dotyczy również piszczenia (i to głośnego) w instalacji ciepłej wody. piszczy niestety z reduktora ćisnienia przez cały czas od okręcenie wody (znacznie głośniej ciepłej i mniej zimnej). instalacja na bazie miedzi, obieg zamknięty. piec jednofukncyjny + zbiornik na ciepłą wodę 150 l. z tylu czerwony zbiornik przeponowy - czy własnie w nim upatrywać powodów piszczenia? ciśnienie w instalacji 4bary.
po odkreceniu wody zauwazalne sa dosc mocne ruchy na manometrze - po odkreceniu wody od 0,5 do prawie 1 bara.
podpowiedzcie jak to wyciszyc. pojawilo sie to po kilku latach od uruchomienia tej instalacji.