PDA

Zobacz pełną wersję : Pare bocianich pytań



Takeshiii
09-03-2019, 06:58
Witam. W tym roku bądź przyszłym planuje budowę niewielkiego domu do 100 m. W tej chwili jestem na etapie wyboru projektu i zbieraniu informacji ( a jest tego tyle że głowa mała). Mam więc parę pytań, możliwe że niektóre się powtórzą, wybaczcie, czytam forum i sporo się juz z niego dowiedziałem.
Planuje dom o prostej bryle, z użytkowym poddaszem, niepodpiwniczony, bez balkonów, z wiatą zamiast garażu.

1. Czy jestem w stanie w 120 tyś. zamknąć stan surowy otwarty. Plan jest taki by do tego stanu doprowadzić budowe, przez zimę spieniężyć własną nieruchomość i na wiosne ruszyć pełną parą. 120 tys to pieniądze które mam do dyspozycji na już.
2. Czy ogrzewanie elektryczne plus fotowoltaika ( a jako drugie kominkowe) to dobry pomysł? Mam dobrze nasłonecznioną działkę z odpowiednim nakierunkowaniem. Pracownicy firm u których zasięgałem opinii wiadome, pieją z zachwytu licząc na zarobek ale jak Wy uważacie?
3. Co jest droższe w budowie - parterówka czy dom z użytkowym poddaszem?
4. Chcę pójść też w stronę domu elektrooszczędnego, dobrze ocieplonego, z wentylacją mechaniczną. O ile mogę orientacyjnie wzrosnąć koszty budowy? Mniej więcej znam koszty ale może ktoś zna temat z autopsji.

pozdrawiam

Nurek_
09-03-2019, 09:17
1. Czy jestem w stanie w 120 tyś. zamknąć stan surowy otwarty. Plan jest taki by do tego stanu doprowadzić budowę, przez zimę spieniężyć własną nieruchomość i na wiosne ruszyć pełną parą. 120 tys to pieniądze które mam do dyspozycji na już.

Może być ciężko ale moim zdaniem wykonalne. Wiele zależy od projektu jaki wybierzesz, warunków gruntowych i ceny robocizny



2. Czy ogrzewanie elektryczne plus fotowoltaika ( a jako drugie kominkowe) to dobry pomysł? Mam dobrze nasłonecznioną działkę z odpowiednim nakierunkowaniem. Pracownicy firm u których zasięgałem opinii wiadome, pieją z zachwytu licząc na zarobek ale jak Wy uważacie?

Pomysł nie jest zły, nie podoba mi się tylko ten kominek. Pytanie czy faktycznie masz zamiar traktować go jako źródło ciepła, czy raczej ma to być bajer. Bo jeśli masz zamiar codziennie przez zimę rozpalać w kominku to bez sensu. Instalację zrób tak aby dawała radę bez kominka
Druga opcja to pompa ciepła - w domu takim jak ten koszt ok 20 tyś i roczne koszty CO i CWU - 1000-1500 zł. Na pewno nie żadne ekogroszki, pellety itp.



3. Co jest droższe w budowie - parterówka czy dom z użytkowym poddaszem?

Przy takiej powierzchni więcej sensu ma parterówka, wydaje się też tańsza. Przy parterówce wiele rzeczy łatwiej zrobić samemu.



4. Chcę pójść też w stronę domu elektrooszczędnego, dobrze ocieplonego, z wentylacją mechaniczną. O ile mogę orientacyjnie wzrosnąć koszty budowy? Mniej więcej znam koszty ale może ktoś zna temat z autopsji.

u mnie cenowo:
- ściany 20 cm styro 0.32 - ok 8 tyś.
- podłoga 20 cm EPS - ok 5 tyś.
Jakbym dał 15 białego zamiast 20 grafitu - oszczędziłbym jakieś 2.5 tyś. 10 cm zamiast 20 na podłogę - kolejne 2.5 tys. Cała reszta (siatki, kleje, tynki) wychodzi na to samo, niezależnie od grubości ocieplenia
Rożnica w oknach miedzy przyzwoitymi 3-szybowymi na ciepłym parapecie a 2 szyby - trochę ponad 3 tyś zł. Nie robiłem tzw. ciepłego montażu, bo mocno windował koszty. Koszt rekuperacji szacuję na jakieś 4 tyś za instalację i 8 tyś za rekuperator - pojęcia nie mam czy coś zaoszczędziłem i ile nie robiąc tradycyjnych kanałów wentylacyjnych.

Więc ogólnie koszt energooszczędności u siebie szacuję na jakieś 20-25 tyś zł.

Kaizen
09-03-2019, 09:53
Witam. W tym roku bądź przyszłym planuje budowę niewielkiego domu do 100 m.

Zacznij od szukania ekipy od SSO i determinuje znaczną część kosztów i termin. Może być duży problem ze znalezieniem ekipy, która ma wolny termin w tym roku czy nawet na początku przyszłego. Ekipa podpowie tez, jakie wady maja poszczególne projekty/pomysly.
100m2 po podłogach, czy PU?



Planuje dom o prostej bryle, z użytkowym poddaszem, niepodpiwniczony, bez balkonów, z wiatą zamiast garażu.

Użytkowe poddasze w tak małym domu wcale tanio nie wyjdzie.


1. Czy jestem w stanie w 120 tyś. zamknąć stan surowy otwarty.

Co znaczy "zamknać"? Z dachem? Z oknami? Zostawienie niezabezpieczonej więźby bez przykrycia to zły pomysł. Na same prace budowlane, bez dachu - jest jakaś szansa na zmieszczenie. Razem z projektem i innymi opłatami - IMO bez szans.


2. Czy ogrzewanie elektryczne plus fotowoltaika ( a jako drugie kominkowe) to dobry pomysł?

Do ogrzewania PV się nie opłaca. Czy elektryka wyjdzie optymalnie kosztowo względem innych bezobsługowych opcji - do policzenia na podstawie zebranych ofert i solidnego OZC.



3. Co jest droższe w budowie - parterówka czy dom z użytkowym poddaszem?

Przy tak małym domu przemyślana parterówka.Tani strop np. wiązarowy (albo stropodach jak MPZP dopuszcza dach płaski), brak schodów, drogich okien połaciowych, tania izolacja stropu zamiast połaci.


4. Chcę pójść też w stronę domu elektrooszczędnego, dobrze ocieplonego, z wentylacją mechaniczną. O ile mogę orientacyjnie wzrosnąć koszty budowy? Mniej więcej znam koszty ale może ktoś zna temat z autopsji.

Zbieraj oferty. Da się wiedzą oszczędzać jednocześnie energię i obniżać koszt inwestycji jednocześnie - np. robiąc izolację stropu zamiast połaci czy montując fixy zamiast okien otwieranych.

Takeshiii
09-03-2019, 10:33
Dzięki za rady.

Pomysł nie jest zły, nie podoba mi się tylko ten kominek. - o kominku myślałem jako zabezpieczeniu przy np. awarii prądu, podstawowym założeniem jest instalacja elektryczna wystarczająca by ogrzać cały dom i zasilana dużym stopniu fotowoltaiką.

100m2 po podłogach, czy PU? - PU naturalnie


Co znaczy "zamknać"? Z dachem? Z oknami? - z dachem, bez okien

Czy wentylacja mechaniczna z rekuperatorem pobiera dużo prądu?

martingg
09-03-2019, 19:55
Dzięki za rady.

Pomysł nie jest zły, nie podoba mi się tylko ten kominek. - o kominku myślałem jako zabezpieczeniu przy np. awarii prądu, podstawowym założeniem jest instalacja elektryczna wystarczająca by ogrzać cały dom i zasilana dużym stopniu fotowoltaiką.

100m2 po podłogach, czy PU? - PU naturalnie


Co znaczy "zamknać"? Z dachem? Z oknami? - z dachem, bez okien

Czy wentylacja mechaniczna z rekuperatorem pobiera dużo prądu?

To kupujesz agregat prądotwórczy żeby ci te parę godzin wytrzymał i po problemie chyba że myślisz o ewentualnej wojnie :) wtedy gorzej.

Nurek_
10-03-2019, 08:50
o kominku myślałem jako zabezpieczeniu przy np. awarii prądu, podstawowym założeniem jest instalacja elektryczna wystarczająca by ogrzać cały dom i zasilana dużym stopniu fotowoltaiką.

W takim zastosowaniu kominek jest bez sensu. Po pierwsze jeśli chcesz ogrzewać prądem to musisz mieć dobrze ocieplony dom, a taki nie wychłodzi ci się przez 2 doby bez ogrzewania. Kominek będzie cię kosztował minimum 20 tys zł (komin, wkłady, obudowa, wykończeniówka) jeśli nie więcej. Jak ma to być tylko zabezpieczenie przed brakiem prądu, to wsadź te pieniądze w ocieplenie a w razie energetycznej katastrofy odpalisz 2 sztuki takiego czegoś: https://allegro.pl/oferta/piecyk-gazowy-na-butle-promiennik-gas-5000wt-7539617530



100m2 po podłogach, czy PU? - PU naturalnie

Nie licz PU bo to bez sensu. Pod skosami nie robisz wylewki, nie kładziesz, podłogówki, paneli itp?



Czy wentylacja mechaniczna z rekuperatorem pobiera dużo prądu?
W zależności od wentylatorów i trybu pracy od kilkunastu do kilkuset wat

swierol
10-03-2019, 09:42
Jak do 100m2 to pewnie parterówka wyjdzie ciut taniej, praktyczniej i chyba nawet ładniej (choć to pojecie względne) Ja się wstrzymuje z budową domku bo mam nadzieję, że ceny materiałów i robocizny trochę zejdą na ziemie.
Ostatnio liczyłem swoje 70m2 i wyszło mi tak "z palca" 85 tys żeby zamknąć (dach liczyłem 144m2 x 250zł/m2). Z tym, że ja mam już projekt, przyłącza wody i prądu na działce.
Chciałbym budowę podzielić tak ja Ty a takie tematy jak izolacja fundamentów, chudziak, kanaliza zrobić samemu.
Moja siostra też szuka projektu ok. 100m2 domu z poddaszem ale uparła się na jeden malutki pokoik na dole a takich projektów malutko. Próbowałem ją przekonać do parteru ale delikatnie choć stanowczo powiedziała NIE! Więc zakończyłem temat:bash:
Z tego co wiem zdecydowali się na projekt indywidualny (koszt 6-7tys)

swierol
10-03-2019, 09:44
Aha i nie patrz na rekuperacje przez pryzmat zużycia energii (pewnie weźmie mniej niż lodówka) tylko przez komfort jaki możesz uzyskać.

Kaizen
10-03-2019, 16:05
będzie cię kosztował minimum 20 tys zł (komin, wkłady, obudowa, wykończeniówka) jeśli nie więcej.

Mnie kosztował z 5K zł. Jotul używany, komin izostatyczny, wykończenie klinkierem, obróbki blacharskie, odbiór kominiarski (nawet razem z doprowadzeniem powietrza z zewnątrz którego nie używam).

Nurek_
10-03-2019, 19:27
Mnie kosztował z 5K zł. Jotul używany, komin izostatyczny, wykończenie klinkierem, obróbki blacharskie, odbiór kominiarski (nawet razem z doprowadzeniem powietrza z zewnątrz którego nie używam).

I rozumiem, że to jest standardowa cena, zamawiam firmę i mi robi na gotowo... Jeśli tak, to to super, biorę pięć... Jeśli nie, to fakt, ze X lat temu okazyjnie kupiłeś i zamontowałeś używany kominek ma się nijak do sensowności stosowania go jako awaryjne źródło ciepła w nowym, dobrze ocieplonym domu.

Kaizen
10-03-2019, 19:38
a
I rozumiem, że to jest standardowa cena, zamawiam firmę i mi robi na gotowo... Jeśli tak, to to super, biorę pięć... Jeśli nie, to fakt, ze X lat temu okazyjnie kupiłeś i zamontowałeś używany kominek ma się nijak do sensowności stosowania go jako awaryjne źródło ciepła w nowym, dobrze ocieplonym domu.

W zeszłym roku kupiłem kozę i nie okazjonalnie - wybrałem w najlepszym stanie i jeszcze zapłaciłem za transport na palecie bo z daleka. Teraz widzę na OLX z przesyłką o 200 zł taniej niż ja zapłaciłem za 1 i w jeszcze lepszym stanie (wygląda na odmalowaną i z wymienionym sznurem w drzwiach - moja była w dobrym stanie, ale bez odnowienia). Na portalach ciągle kupisz Jotula 1, 4, 5, 6 czy inne starocia do wyboru do koloru które nie tylko są tanie, to jeszcze wyglądają ciekawie, a nie jak współczesne bezguścia (albo designerskie za naście tysięcy).

Kozę sam postawiłem (wielka filozofia) - resztę robiła ekipa.
Komin Jawar Izostatyczny - 1700 zł z dostawa
Klinkier 160 x 1,5zł= 256
Zaprawa do klinkieru 8x30=240
Koza, sznur, farba (pomalowałem własnoręcznie sprayem wysokotemperaturowym), rury do przyłączenia - 1500zl
Pesymistycznie liczę, ze 1300 robocizna, doprowadzenie powietrza i obróbka blacharska bo ani dekarz, ani ekipa od SSO nie rozbijali mi ceny tak szczegółowo.

Ale nawet jakbym kupił nową kozę np. Romotop Evora (nad którą długo się zastanawiałem i ciągle nie wykluczone, że zawita u mnie - jest jednak taka nijaka, zwykła, ale za to ma doprowadzenie powietrza z zewnątrz i jest szczelna) za 3,5 tys. to zmieściłbym się z ogromnym zapasem w połowie kwoty, która podałeś.

Nie dyskutuję w tym momencie o sensowności jego stosowania - a o bezsensowności kwoty MINIMALNEJ którą podałeś. O sensowności dyskutowałem tutaj (https://forum.muratordom.pl/showthread.php?334530-Nie-chc%C4%99-kominka-ale-musz%C4%99).

Nurek_
10-03-2019, 23:57
Ja o nowym samochodzie z salonu, a Ty, ze znalazłeś niebite Punto z 96 roku, trochę tylko podmalowałeś i jeździ...

Mowa jest nie o kozie tylko o kominku - zasadnicza róznica. W ciągu ostatniego roku dwójka znajomych kończyła budowę i obydwoje po podliczeniu wszystkich kosztów powiedzieli cenę ponad 20 tys zł. Co ciekawe, żadne z nich w tym kominku nie pali...

Wiadomo, zawsze da się przyoszczędzić, czy to na własnej robociźnie, czy na materiale, kupnie używki itp. Ale chyba normalne, ze jak podajemy koszt czegoś (w tym przypadku kominka) to robię to dla nowych materiałów, z robocizną a nie na zasadzie "szukaj okazji na olx i sam wszystko poskładaj"

Kaizen
11-03-2019, 06:22
Ja o nowym samochodzie z salonu, a Ty, ze znalazłeś niebite Punto z 96 roku, trochę tylko podmalowałeś i jeździ...

Podałem Ci też cenę z nową kozą (szczelną z doprowadzeniem powietrza z zewnątrz) szanującej się marki. Dalej to mniej niż połowa Twojej kwoty. Zabudowa z czego musiałaby być, żeby przekroczyć 10000zł?
Pewnie, że da się wydać majątek - ale nie jest to MINIMUM jak pisałeś.

swierol
11-03-2019, 08:27
Koza to też kominek tyle, że wolnostojący :) Komin zawsze można postawić, bo to nie jest jakiś abstrakcyjny koszt a później zdecydować co i za ile podłączyć.

Nurek_
11-03-2019, 08:48
Podałem Ci też cenę z nową kozą (szczelną z doprowadzeniem powietrza z zewnątrz) szanującej się marki. Dalej to mniej niż połowa Twojej kwoty. Zabudowa z czego musiałaby być, żeby przekroczyć 10000zł?
Pewnie, że da się wydać majątek - ale nie jest to MINIMUM jak pisałeś.

Koza to nie kominek, kozę stawiasz, podłączasz do komina i gotowe. Z kominkiem nie jest już tak prosto. Wkład ok 4 tyś, komin 2 tys, jakieś rury, materiał do obróbki komina - za sam materiał się zbierze z 10 tys. Znajomemu wydawało się właśnie tak jak Tobie - ile to może kosztować, wkład 2 tyś w Castoramie, trochę rur i parę płyt gipsowych. A jak przyszło co do czego to wkład zdałoby się lepszy, tu klinkier do obróbki komina, tu jakaś folia, tu jakiś klej, uszczelniacz, przejściówka, kratka, złączka itp. itd. Tu stówka, tu dwie, tu pięć, jak wszystko podsumował to wyszło ponad 20 tyś. Za robociznę też zapłacił bo sam palcem w tym temacie nie kiwnął.

Zresztą, jeśli jesteśmy (chyba) zgodni co do tego, że kominek w tym domu i tym zastosowaniu nie ma sensu, to nie ma też sensu dywagowanie czy nie wydać na niego 10 tys czy może nie wydać na niego 20 tys...

Busters
11-03-2019, 20:09
Ja o nowym samochodzie z salonu, a Ty, ze znalazłeś niebite Punto z 96 roku, trochę tylko podmalowałeś i jeździ...

Mowa jest nie o kozie tylko o kominku - zasadnicza róznica. W ciągu ostatniego roku dwójka znajomych kończyła budowę i obydwoje po podliczeniu wszystkich kosztów powiedzieli cenę ponad 20 tys zł. Co ciekawe, żadne z nich w tym kominku nie pali...

Wiadomo, zawsze da się przyoszczędzić, czy to na własnej robociźnie, czy na materiale, kupnie używki itp. Ale chyba normalne, ze jak podajemy koszt czegoś (w tym przypadku kominka) to robię to dla nowych materiałów, z robocizną a nie na zasadzie "szukaj okazji na olx i sam wszystko poskładaj"
Znajomych... czyli gdzies cos czytales i bzdury opowiadasz.
Mam kominek. Nowy(!) i calosc z kominem i obrobkami kosztowala 11tys (wliczylem nawet koszt murowania komina)
PS. Kominek tez nieuzywany a mieszkam juz praiwe 1,5toku

swierol
13-03-2019, 09:06
No i jak kolego Takeshiii? Coś już więcej wiesz na temat chociażby samego projektu? Jak założyłeś temat to wpadaj częściej bo rozmowa schodzi na innego tory.