PDA

Zobacz pełną wersję : Projekt instalacji FV jak to ugryźć?



pierwek
12-03-2019, 13:57
Witam

Chcę wykonać samodzielnie instalację fotowoltaiczną na altanie przy domu. 8 paneli 275W + falownik jednofazowy 2200W. Altana jest lepiej usytuowana wzgl. południa i mam ją podpiętą bezpośrednio do tablicy bezp. w domu więc robota będzie banalna.

Temat jest dla mnie dość prosty, chcę to wykonać po kosztach kupując nowe podzespoły z hurtowni. Od strony elektrycznej będzie pomagał mi teść elektryk z aktualnymi uprawnieniami SEP E i D ale mam problem z papierkologią do Taurona.
Teoretycznie teść mógłby wykonać mi projekt i wszystko podpisać ale nie robił projektu instalacji FV (sam schemat może mi narysować) i nie bardzo umie mi w tym pomóc. Próbowałem zlecić wykonanie samego projektu jakiejś firmie ale są tak rozpaskudzeni inwestycjami z dotacją, że albo nie chcą słyszeć o takiej robocie albo rzucają ceny jakbym miał dotację 85% (cena za projekt 2500zł - to chyba żart) kolejna propozycja 1000zł to też przegięcie za kopiuj wklej.
W związku z tym mam pytanie co tak naprawdę w takim projekcie się znajduje oprócz schematu jednokreskowego.

Patrząc na obecne ceny firm jestem w stanie zrobić sobie taką instalację co najmniej za pół ceny tyle że nie znam procedury jak to ugryźć od strony Taurona.

marcinbbb
12-03-2019, 14:14
Na kiego wała Ci projekt?
Kup podzespoły do których będziesz miał papiery składasz do Taurona Elektrykiem może być Józek spod sklepu nie ma obowiązku aby elektryk Ci to składał a tym bardziej taki SEP + D+E+OZE.
Wszystkie dokumenty do pobrania i uzupełnienia masz na stronie Taurona.
Schemat instalacji niech Ci teść narysuje lub zrób w jakimś Paincie narysuj 8 paneli kable do inwertera jeśli są zabezpieczenia jakie, to samo po setonie AC.
Wszystko -cześć pieśni.
Projekt mogę Ci na maila wysłać podstawisz tylko swoje wartości.

pierwek
12-03-2019, 17:28
W sumie nie wiem skąd wziąłem wiedzę na temat projektu. Początkowo dzwoniłem po firmach żeby się popytać o ceny i widocznie ktoś musiał mi powiedzieć, że potrzebuję projekt. Na stronie Taurona znalazłem tylko zgłoszenie.
Do zgłoszenia muszę dołączyć schemat - (to jest ten schemat jednokreskowy?)
Ponadto należy dołączyć "Parametry techniczne, charakterystykę ruchową i eksploatacyjną przyłączanych urządzeń, instalacji lub sieci, w tym specyfikację techniczną/karty
katalogowe urządzeń wytwórczych i przekształtnikowych."
czyli to są certyfikaty falownika i paneli?

Zastanawiam się tylko za co w takim razie chciiał ode mnie jeden "projektant" 1000zł?

Bardzo Ci dziękuję za rozjaśnienie tematu bo miałem zaćmienie umysłu szukając projektanta.

pierwek
12-03-2019, 18:21
Jeszcze jedno. Z tym brakiem elektryka to niezupełnie prawda. Punkt 8 Zgłoszenia to Oświadczenie instalatora mikroinstalacji.
a tam podaje się posiadane uprawnienia w tym m.in. jest punkt certyfikat potwierdzający kwalifikacje do instalowania odnawialnych źródeł energii.

Gdzieś czytałem, że wystarczą tylko uprawnienia do eksploatacji i instalacji sieci ?

marcinbbb
12-03-2019, 18:41
Pierwsze słyszę wiele osób wypisywało tylko w dokumentach oświadczenie że instalacja jest zrobiona zgodnie ze sztuką i posiada wszelkie niezbędne zabezpieczenia po stronie ac i dc. O czym poświadczasz i parafujesz i hejah.

pierwek
12-03-2019, 18:58
Patrzę na dokument Zgłoszenia na stronie Tauronu i na ostatniej stronie jest punkt 8.
https://www.tauron-dystrybucja.pl/-/media/offer-documents/dystrybucja/przylaczenie/klienci-indywidualni/zm-zgloszenie-przylaczenia-mikroinstalacji1.ashx?la=pl-pl&hash=AD5534EF0A7DD6EF2C87DBA270593A880A3925F6

W tym linku powyżej jest plik pdf do pobrania
Mam nadzieję że wystarczy żeby posiadać tylko jedno z tych 3 uprawnień.

Jastrząb
15-03-2019, 09:43
Zastanawiam się tylko za co w takim razie chciiał ode mnie jeden "projektant" 1000zł?
Taniocha! Ja jak szuakłem to trafiło mi się nawet 5000PLN za projekt instalacji: projekt, czyli policzenie optymalnych stringów, schemat zabezpieczeń wraz z wykazem elemetnów. W d....ach się poprzewracało. DOdam, żę firmy mają do tego programy. Wybieraja z listy panele, wybieraja inwerter, robią klik i można drukować.

Jastrząb
15-03-2019, 09:45
Pierwsze słyszę wiele osób wypisywało tylko w dokumentach oświadczenie że instalacja jest zrobiona zgodnie ze sztuką i posiada wszelkie niezbędne zabezpieczenia po stronie ac i dc. O czym poświadczasz i parafujesz i hejah.
To zależy od sprzedawcy. W PGE samo oświadczenie by nie przeszło. Względnie wyobraź sobie co by powiedział ubezpieczyciel Twojego budynku gdyby (odpukać) coś się stało :-/

vr5
03-05-2019, 08:20
Witam

Temat jest dla mnie dość prosty, chcę to wykonać po kosztach kupując nowe podzespoły z hurtowni. Od strony elektrycznej będzie pomagał mi teść elektryk z aktualnymi uprawnieniami SEP E i D ale mam problem z papierkologią do Taurona.
Teoretycznie teść mógłby wykonać mi projekt i wszystko podpisać ale nie robił projektu instalacji FV (sam schemat może mi narysować) i nie bardzo umie mi w tym pomóc. Próbowałem zlecić wykonanie samego projektu jakiejś firmie ale są tak rozpaskudzeni inwestycjami z dotacją, że albo nie chcą słyszeć o takiej robocie albo rzucają ceny jakbym miał dotację 85% (cena za projekt 2500zł - to chyba żart) kolejna propozycja 1000zł to też przegięcie za kopiuj wklej.
W związku z tym mam pytanie co tak naprawdę w takim projekcie się znajduje oprócz schematu jednokreskowego.


Skoro teść ma uprawnienia SEP, po pierwsze dopilnuje byś PV zmontował prawidłowo, a po drugie narysuje schemat tego "co spłodziłeś" (nie potrzeba projektu!!!). Oddasz prawidłowo wypełnione Zgłoszenie do Tauronu i poczekasz na wymianę licznika na dwukierunkowy.

PO 27.04.2019 nieco się zmieniło w druku Zgłoszenia Mikroinstalacji, ale nie tak dużo.
W Tauronie, w przeciwieństwie do innych ZE nie robią trudności w przyjęciu poprawnie wypełnionego Zgłoszenia.
Co więcej - nawet nie musisz podpisywać nowej Umowy Kompleksowej. Dostajesz Aneks do swojej umowy i to wszystko.