PDA

Zobacz pełną wersję : Zaprawa do murowania ogrodzenia z kamienia (łupek szarogłazowy)-z wapnem czy plastyf



Pascalt
14-03-2019, 18:41
Witam,

mam zamiar murować u siebie tego typu ogrodzenie:
http://www.ogrodzeniazkamieniaolo.pl/og ... z_kamienia
Problemem pozostaje zaprawa - wiadomo, że jej marka musi być dopasowana do wytrzymałości materiału murowego na ściskanie, a w związku z tym, że jest ona duża, zaprawa może i powinna być dość mocna. Największy problem mam jednak z podjęciem decyzji czy używać wapna, czy zamiast niego tylko plastyfikatora. Niektórzy piszą, że wapno z kamieniem się nie lubi (wykwity), inni piszą, że tylko wapno jest w stanie zapewnić elastyczność zaprawie, która zdecydowanie zwiększy trwałość budowanego muru.
Bardzo proszę o podpowiedzi, za wszystkie będę bardzo wdzięczny.

Pozdrawiam!

Pascalt
19-03-2019, 08:38
Serio nikt nie ma wiedzy na ten temat, żeby coś doradzić?

Andrzej733
19-03-2019, 18:33
Kiedyś kamienie murowano na cement bez wapna chociaż wapno było.
Zadzwoń do jakiegoś kamieniarza.

Pascalt
20-03-2019, 22:58
Kiedyś kamienie murowano na cement bez wapna chociaż wapno było.
Zadzwoń do jakiegoś kamieniarza.

Dzięki za wypowiedź:-) A murowano też na samo wapno i budowle stoją do dziś. Murować na sam beton, to chyba trochę trudno - zero plastyczności zaprawy, po związaniu brak elastyczności, ale może się nie znam.
Nie mam znajomego kamieniarza, a do obcego dzwonić i pytać o takie rzeczy, to trochę nietaktowne chyba;-)
Pytanie zadałem na forum, bo dużo tu mądrych osób z doświadczeniem... tylko żeby jeszcze chcieli podzielić się tym doświadczeniem i mądrością...;-)
Ciągle liczę, że ktoś się w końcu zlituje.

Andrzej733
21-03-2019, 18:59
U moich rodziców jest piwnica na ziemniaki itp z 1937 roku .Ściany i wejście jest z kamienia kopuła z lanego betonu. Spoiny są cementowe .
Murki z kamieni łupanych kilka lat temu robiłem na plastyfikatorze (ale to nie moja domena).

jnow1
22-03-2019, 17:15
1 cz. cementu , 2 cz. piasku, ze 2-3 łyżki płynu do mycia naczyń ( z płynem nie przesadzać) i do roboty

Pascalt
22-03-2019, 18:13
1 cz. cementu , 2 cz. piasku, ze 2-3 łyżki płynu do mycia naczyń ( z płynem nie przesadzać) i do roboty

Dziękuję za konkretną odpowiedź. Płyn będzie lepszy, niż plastyfikator albo wapno?

jnow1
23-03-2019, 06:14
płyn dodaj do wody -zamerdaj - i do zaprawy (to stary dobry sposób)

Pascalt
23-03-2019, 08:46
płyn dodaj do wody -zamerdaj - i do zaprawy (to stary dobry sposób)

2-3 łyżki płynu na ile wody? Słyszałem o tym sposobie, tylko się zastanawiam jak on wpływa na jakość/wytrzymałość zaprawy. Dodam, że nie zależy mi na tym, żeby zaoszczędzić parę złotych na wapnie czy plastyfikatorach.