PDA

Zobacz pełną wersję : Fotowoltaika tylko w "drogiej taryfie" G12w - czy to możliwe?



Strony : [1] 2

Frofo007
15-03-2019, 13:50
Mam pytanie do osób, które znają się w temacie.
Zamierzam grzać pompą ciepła w taniej taryfie i płacić elektrowni za ten prąd, natomiast w drogiej czerpać energię z paneli fotowoltaicznych, czy jest to możliwe? Chodzi o to abym mógł odkupić kW oddane do sieci w czasie użytkowania drogiej taryfy a w taniej płacić normalnie za pobrany prąd. Pomysł jest taki aby założyć niewielką elektrownie, której zwrot zwróci się dużo szybciej z uwagi na korzystanie z niej gdy kWh zakupowana od zakładu energetycznego jest w wysokiej cenie.

Czyli w godzinach tanich płacę np. 0,3zł za kWh.
W godzinach drogich zamiast płacić 0,7zł za kWh odbieram prąd wysłany wcześniej elektrowni, oraz korzystam z prądu produkowanego na bieżąco przez fotowoltaikę.

To rozwiązanie ma również ten plus, że "tanie godziny" są godzinami nocnymi, w których panele nie pracują, natomiast drogie godziny są godzinami, w których panele pracują z dobrą mocą. Także więcej prądu byłoby konsumowane na bieżąco bez straty 20% na odkup od elektrowni.

miecio 301
15-03-2019, 14:58
Pomysł aby założyć niewielką elektrownie przy grzaniu nie bardzo się sprawdzi, jak niewielka to i niewiele jest, musisz zrobić jakieś prognozy na zużycie w określonych taryfach i do tego dobrać PV pamiętając że gdy potrzebne jest grzanie to produkcji jest niewiele i w magazynie potrzebny jakiś zapas.
Naliczanie pobranej energii będzie liczone w zależności od pory (taryfy) a rozliczenie to w zależności od operatora, jedni liczą zgodnie z wysyłaniem w określonej taryfie a inni proporcjonalnie

Kaizen
15-03-2019, 15:21
ZE powinny rozliczać rocznie produkcję w drogiej strefie z drogą strefą a tanią z tanią. Dopiero jak zabraknie to drogą z tanią. Ale podobno niektóre rozliczają całą produkcję % zużycia. Sprawdź, jak to jest u Ciebie.

Przy takim założeniu nie ma sensu g12w, ba ma droższy tani prąd a dotego przez całe weekendy produkujesz prąd w taniej strefie. Lepiej tu zadziała g12.

gogush
15-03-2019, 17:52
Przy takim założeniu nie ma sensu g12w, ba ma droższy tani prąd a dotego przez całe weekendy produkujesz prąd w taniej strefie. Lepiej tu zadziała g12.


TO ZALEZY OD TRYBU ZYCIA. !!

Dlaczego ciągle podajecie że g12W sie nie opłąca. Już tłumaczyłem wiele razy że akurat u mnie życie rodzinne skupia się właśnie w weekend i wtedy chodzi kilka prań (pralka + pompa wody ciagle pracujaca), szuszarka , gotowanie (płyta), kosiarki w lato, podlewanie (znowu pompa) itd. więc ja mam największe zużycie właśnie w weekend. W ten sposób pokrywając prąd bytowy w dziennej (oraz czasem grzanie CWU) płace tylko po kosztach taniej taryfy.
Produkcja w weekend jest pomijalna i w większości konsumowana u mnie na bieżąco więc jest jeszcze lepiej (odpada oddawanie i odbieranie 80%)

Więc policz sobie ile zużywasz w weekend i WÓWCZAS dobierz instalacje i taryfe

Kaizen
15-03-2019, 18:24
Dlaczego ciągle podajecie że g12W sie nie opłąca.

Założeniem w tym wątku (jakbyś nie zauważył) jest produkcja prądu tylko w drogiej strefie. O ile w 100% nie da się tak przez dzienne okienko i wczesne wschody słońca, o tyle w G12w produkujesz tani prąd nie przez 14h/tydzienń a przez 30h. Ponad dwa razy więcej.
A założenie jest o tyle słuszne, że zastępowanie energią z PV prądu za 35gr nie ma sensu ekonomicznego, a tego po 70gr/kWh może mieć.
Idealna byłaby do PV taryfa bez dziennego okienka, G12as, ale przy niej AFAIK nie można być prosumentem. Pytanie, czy nie znajdzie się podobna taryfa, przy której można byc - np. g12n

gogush
15-03-2019, 18:43
Założeniem w tym wątku (jakbyś nie zauważył) jest produkcja prądu tylko w drogiej strefie. O ile w 100% nie da się tak przez dzienne okienko i wczesne wschody słońca, o tyle w G12w produkujesz tani prąd nie przez 14h/tydzienń a przez 30h. Ponad dwa razy więcej.


Tiaaaa bo zawsze jest słońce , szczególnie swieci złośliwie w drugiej taryfie w soboty i niedziele,a przede wszystkim od pazdziernika do lutego!!

Kaizen : masz PV ? bo ja mam...... Ba ! mam nawet taryfe G12W !!

Drogba
04-04-2019, 11:46
Tiaaaa bo zawsze jest słońce , szczególnie swieci złośliwie w drugiej taryfie w soboty i niedziele,a przede wszystkim od pazdziernika do lutego!!

Kaizen : masz PV ? bo ja mam...... Ba ! mam nawet taryfe G12W !!

Cześć. Jestem na etapie zakładania instalacji fotowoltaicznej 7,2kWp. Do tej pory użytkowałem taryfę G12w.
Z tego co widzę masz taką taryfę. Pytanie do Ciebie jak ją użytkujesz. Np. ogrzewanie, pranie, zmywarka tylko w taniej czy może jedziesz cały czas?

gogush
04-04-2019, 19:33
Cześć. Jestem na etapie zakładania instalacji fotowoltaicznej 7,2kWp. Do tej pory użytkowałem taryfę G12w.
Z tego co widzę masz taką taryfę. Pytanie do Ciebie jak ją użytkujesz. Np. ogrzewanie, pranie, zmywarka tylko w taniej czy może jedziesz cały czas?

Ogrzewanie (PC) tylko w taniej, zmywarka głównie w taniej (ma programator wiec zaden problem), pranie i suszenie (suszarka kondensacyjna) jak napisalem wyzej robimy w weekendy (czyli tez w taniej), gotowanie glownie w weekendy (kiedy jestesmy w domu - czyli tez w taniej) . Cala reszta bytowego normalnie czyli bez limitu

Drogba
09-04-2019, 06:57
Ogrzewanie (PC) tylko w taniej, zmywarka głównie w taniej (ma programator wiec zaden problem), pranie i suszenie (suszarka kondensacyjna) jak napisalem wyzej robimy w weekendy (czyli tez w taniej), gotowanie glownie w weekendy (kiedy jestesmy w domu - czyli tez w taniej) . Cala reszta bytowego normalnie czyli bez limitu

A nie próbowałeś wykorzystywać produkcji energii na bieżąco? Niedługo będę miał założony licznik dwukierunkowy i zastanawiam się nad optymalnym wykorzystaniem fotowoltaiki. Myślałem o zostaniu przy taryfie g12w ale bez żadnych reżimów czasowych.

marcinbbb
09-04-2019, 09:26
A nie próbowałeś wykorzystywać produkcji energii na bieżąco?
jeszcze licznika 2 kierunkowego nie ma a już taki mundry jest! Chłopie pomyśl o czym ty gadasz bo bredzisz! po to oddajemy prąd latem aby w zimę go za frajer odebrać.
BTW. Myślenie o zostaniu w g12W bez reżimów czasowych zostaw mądrzejszym

Drogba
09-04-2019, 11:56
jeszcze licznika 2 kierunkowego nie ma a już taki mundry jest! Chłopie pomyśl o czym ty gadasz bo bredzisz! po to oddajemy prąd latem aby w zimę go za frajer odebrać.
BTW. Myślenie o zostaniu w g12W bez reżimów czasowych zostaw mądrzejszym

Grzecznej trochę. Jest to dla mnie nowość więc podpytuję żeby być mądrzejszym.

marcinbbb
09-04-2019, 13:34
Grzecznej trochę. Jest to dla mnie nowość więc podpytuję żeby być mądrzejszym.

Nie podpytujesz tylko twierdzisz - to po pierwsze.
Po drugie powiedz nam jaki jest sens wykorzystywania wszystkiego na bieżące potrzeby np. pakować całą produkcję w zasobnik z cwu. Będziesz wodę grzał do 85*C aby później sama ostygła, czy będziesz grzał chałupę do 28*C aby wszystko zużyć "w locie"?
Po to jest licznik 2 kierunkowy aby w zimę móc odebrać wszelkie nadwyżki czy to w formie ogrzewania, oświetlenia czy jak kto woli do cwu.
Myślenie o g12w ma sens ekonomiczny tylko grzejąc chałupę prądem, przy PV więcej z tym komplikacji niż to niezbędne.

Drogba
10-04-2019, 05:44
Nie podpytujesz tylko twierdzisz - to po pierwsze.
Po drugie powiedz nam jaki jest sens wykorzystywania wszystkiego na bieżące potrzeby np. pakować całą produkcję w zasobnik z cwu. Będziesz wodę grzał do 85*C aby później sama ostygła, czy będziesz grzał chałupę do 28*C aby wszystko zużyć "w locie"?
Po to jest licznik 2 kierunkowy aby w zimę móc odebrać wszelkie nadwyżki czy to w formie ogrzewania, oświetlenia czy jak kto woli do cwu.
Myślenie o g12w ma sens ekonomiczny tylko grzejąc chałupę prądem, przy PV więcej z tym komplikacji niż to niezbędne.

Czyli jakie będzie najlepsze rozwiązanie mając PC + fotowoltaike i g12w?
- nie zmieniać przyzwyczajeń i przez cały rok maksymalnie jechać w taniej taryfie?

Zwibel
10-04-2019, 06:13
Też wydaje mi się to sensowne. Teraz w rachunkach nie jest u mnie problemem tania taryfa w której grzeje, ale droga którą wykorzystuje na bytowy. Zastanawiam się gdyby założyć np 5kW pozwoliło by to znacznie obniżyć rachunek za prąd, gdyż produkcja pokryła by mi prąd bytowy. To co naprodukowała by w sobotę i w niedziele,można by wykorzystać do grzania w zimę w drugiej taryfie.
Wiem że wszyscy ostatnio zakładając FV dążą do pokrycia 100% poboru, jednak licząc u mnie nie ma to sensu ekonomicznego. Zwrot może po 20 latach. Gdyby była szansa obniżyć rachunki za drogą taryfę i trochę wspomóc tanią, mogło by to być bardzo fajnym rozwiązaniem.

marcinbbb
10-04-2019, 08:52
Czyli jakie będzie najlepsze rozwiązanie mając PC + fotowoltaike i g12w?
Przemyśleć po co montuje się PV i jak rozlicza się nadprodukcję w g12w, bo widzę że z tym jest największy problem.

Drogba
12-04-2019, 08:53
Przemyśleć po co montuje się PV i jak rozlicza się nadprodukcję w g12w, bo widzę że z tym jest największy problem.

Ale z Ciebie kasztan. Nie podpowie a się wymądrza.

marcinbbb
12-04-2019, 09:36
Ale z Ciebie kasztan. Nie podpowie a się wymądrza.

Oczywiście że tak montujesz coś o czym nie masz zielonego pojęcia a oczekujesz gotowych rozwiązań podanych jak na tacy. Montowałem PV 4 lata temu i wiedziałem po co i dlaczego. Mogę być kasztanem jeśli to ci pomoże.

gogush
14-04-2019, 09:37
A nie próbowałeś wykorzystywać produkcji energii na bieżąco?

Oczywiscie to jest najlepsze rozwiazanie ,ale nie zawsze mozliwe. Przy mojej produkcji (np. teraz 4,59kW) musiałbym gdzies to zakumulować (bufor, akumulatory) więc dla mnie bez ekonomicznego sensu. Ale juz np. pralka czy suszarka jak najbardziej wlaczam czesciej jak swieci słońce (co nie znaczy ze tylko gdy swieci słońce :) ).

Dlatego wiele zalezy od tego jak funkcjonujesz w domu bo jesli rano i popoludniu to nawet ustawienie paneli wsch-zach moze sie okazac bardziej ekonomicznie ze wzgledu na biezace zuzycie niz ustawienie paneli na poludniowe (jak nie zuzyjesz musisz oddac 20% do ZE).

Drogba
16-04-2019, 11:45
Oczywiscie to jest najlepsze rozwiazanie ,ale nie zawsze mozliwe. Przy mojej produkcji (np. teraz 4,59kW) musiałbym gdzies to zakumulować (bufor, akumulatory) więc dla mnie bez ekonomicznego sensu. Ale juz np. pralka czy suszarka jak najbardziej wlaczam czesciej jak swieci słońce (co nie znaczy ze tylko gdy swieci słońce :) ).

Dlatego wiele zalezy od tego jak funkcjonujesz w domu bo jesli rano i popoludniu to nawet ustawienie paneli wsch-zach moze sie okazac bardziej ekonomicznie ze wzgledu na biezace zuzycie niz ustawienie paneli na poludniowe (jak nie zuzyjesz musisz oddac 20% do ZE).

Dziękuję za odpowiedź.

vr5
19-04-2019, 09:48
Przy podejmowaniu decyzji o wyborze tej, czy innej taryfy z serii G12 nie bez znaczenia jest z jakim Operatorem mamy podpisaną Umowę Kompleksową.
Odsyłam do artykułu:

http://gramwzielone.pl/trendy/25752/jak-tauron-rozliczy-prosumentow-w-taryfie-g12

Ja niestety mam umowę z Tauronem.

mrpiter
04-11-2019, 08:33
Podepnę się nieco pod temat. Chciałbym zapytać czy dobrze rozumiem z tego co piszecie, że jak ma się taryfę G12 to faktycznie to co nadprodukuje się z PV w drogich godzinach można potem też odebrać też tylko w drogich godzinach a to co się nadprodukuje w tanich godzinach to potem też można odbierać tylko w tanich? Ja początkowo myślałem, że to działa na takiej zasadzie, że jak mam taryfę G12 to co mam nadprodukowane odbieram niezależnie od godziny i dopiero jak się wszystko co nadprodukowałem skończy to zaczynam płacić w zależności od pory dnia. Jak rozumiem było to błędne myślenie? :)


Ale z Ciebie kasztan. Nie podpowie a się wymądrza.

Aż muszę się do tego odnieść bo aż mnie nosiło czytając odpowiedzi marcinbbb. Straszny burak, zgadzam się z kolegą Drogba, że koleś się wielce mądrzy bo on już ma i jak ktoś drąży temat to nie dość, że nie pomaga to jeszcze jest zwykłym bucem dla innych. Nie wiem po co w ogóle się udzielać jak nie ma się nic pomocnego do powiedzenia.

ASANAK
05-11-2019, 19:09
Też chętnie bym poczytał podpowiedzi jak to robić. Mam umowę w PGE i tam mnie przekonali na G12W ( taką miałem wcześniej przed założeniem fotowoltaiki i wychodziło mi BDB ), ale podobnie jak mrpiter nie wiem co teraz sądzić na temat tej taryfy. W PGE powiedziano mi, że nadal się opłaca ją zachować ale w kwestii ewentualnych dopłat za energię po przekroczeniu "mojej produkcji" tj., że to co pobiorę ponad czyt. to za co będę dopłacał będzie liczone proporcjonalnie wg. godzin zużycia . Sam nie bardzo to rozumiem. Z góry dzięki.

gawel
05-11-2019, 19:22
W moim PGE 2 tygodnie temu poinformowano mnie że taryfa g12w jak najbardziej się opłaca. Natomiast faktycznie naliczanie opustów cenowych ma odbywać się tak że najpierw odliczane będą kwh w I strefie a jak ich zabraknie to w II strefie.
Jest to korzystne i w sumie logiczne bo:
produkcja jest tylko w dzień (-2 h w II strefie)
jakaś część zużycia produkcji własnej też jest zużywana
w moim przypadku obecnie przed uruchomieniem PV zużywam 30% w I strefie po 67 groszy/1kwh więc będę miał to w całości pokryte przez PV
to co nie znajdzie pokrycia do odliczenia w I strefie będzie odliczone ze zużycia II strefie.

ASANAK
05-11-2019, 19:30
W moim PGE 2 tygodnie temu poinformowano mnie że taryfa g12w jak najbardziej się opłaca. Natomiast faktycznie naliczanie opustów cenowych ma odbywać się tak że najpierw odliczane będą kwh w I strefie a jak ich zabraknie to w II strefie.
Jest to korzystne i w sumie logiczne bo:
produkcja jest tylko w dzień (-2 h w II strefie)
jakaś część zużycia produkcji własnej też jest zużywana
w moim przypadku obecnie przed uruchomieniem PV zużywam 30% w I strefie po 67 groszy/1kwh więc będę miał to w całości pokryte przez PV
to co nie znajdzie pokrycia do odliczenia w I strefie będzie odliczone ze zużycia II strefie.


To zużycie w 2 taryfie masz niewiele większe niż ja, u mnie wychodzi mniej niż 25%. Zakładając, że Tobie i mi powiedzieli to samo to może to będzie prawda :-)
Jeszcze się zastanawiam czy teraz można stosować mniejszy "reżim" w używaniu pompy dla większego komfortu.

gawel
05-11-2019, 19:35
Jedna rzecz jest fajna w umowie prosumenckiej nie ma prognoz i zaliczek. Czyli do czerwca nic nie płacę i PGE mnie kredytuje :rotfl:

ASANAK
05-11-2019, 19:38
Jedna rzecz jest fajna w umowie prosumenckiej nie ma prognoz i zaliczek. Czyli do czerwca nic nie płacę i PGE mnie kredytuje :rotfl:

Gawel to tu jest rozbieżność mi powiedzieli, że płacę jak wcześniej a potem będzie rozliczenie pierwsze półroczne i następnie drugie roczne z bilansowaniem za cały rok .

gawel
05-11-2019, 19:41
rejon KOnstancin Jeziorna

ASANAK
05-11-2019, 19:45
U mnie rejon Białystok, ale to chyba nie ma znaczenia. Z tego co napisałeś to teoretycznie mamy nie płacić przez pół roku i potem rozliczenie wstępne produkcja - zużycie = rachunek do zapłaty ( oczywiście potrącając od energii oddanej 20% ) . Tak ?

gawel
05-11-2019, 19:51
tak

Stafik73
08-11-2019, 07:03
Przy podejmowaniu decyzji o wyborze tej, czy innej taryfy z serii G12 nie bez znaczenia jest z jakim Operatorem mamy podpisaną Umowę Kompleksową.
Odsyłam do artykułu:

http://gramwzielone.pl/trendy/25752/jak-tauron-rozliczy-prosumentow-w-taryfie-g12

Ja niestety mam umowę z Tauronem.

Właśnie jestem przed podpisaniem nowej umowy z Tauronem. Na wiosnę będę miał założone panele. Chciałem wybrać taryfę G12w. Czy może jednak powinienem wybrać inną taryfę.

gawel
08-11-2019, 07:16
Właśnie jestem przed podpisaniem nowej umowy z Tauronem. Na wiosnę będę miał założone panele. Chciałem wybrać taryfę G12w. Czy może jednak powinienem wybrać inną taryfę.

Nie wybierz taryfę g12W bo to się opłaca , jakie masz argumenty przeciw?

Stafik73
08-11-2019, 07:24
W artykule są zawarte informacje niejasnego rozliczania. Przeciwko G12w nie mam nic,wręcz przeciwnie,sam namawiam wszystkich znajomych:)

vr5
08-11-2019, 10:16
Właśnie jestem przed podpisaniem nowej umowy z Tauronem. Na wiosnę będę miał założone panele. Chciałem wybrać taryfę G12w. Czy może jednak powinienem wybrać inną taryfę.

Jeśli Twoja PV w całości pokryje potrzeby na prąd, to wybór taryfy (teoretycznie) nie ma znaczenia. Teoretycznie, gdyż z reguły zużycie wzrasta w myśl przysłowia jak apetyt.

G11 - jest optymalna dla czerpiących prąd tylko w dzień.

Optował bym za G12W. Jeszcze musisz podjąć decyzję jakie wybrać okresy rozliczeniowe.

Jeśli 12-miesięczne to będziesz miał najniższy abonament. Jeśli 1-miesięczne to abonament będzie wyższy o parę złotych, ale zyskasz na proporcjach rozliczeń.

Tauron jako jedyny Operator stosuje rozliczenie proporcjonalne wynikające z proporcji zużycia energii w poszczególnych taryfach, czyli tylko tej, która jest rejestrowana przez licznik.

Jeśli nie zgłosisz od razu przy Umowie Kompleksowej w jakich okresach chcesz być rozliczany, to jest domniemanie, że chcesz wg terminów gdy jeszcze nie miałeś PV.

lesiu681
17-11-2019, 13:38
Jeśli Twoja PV w całości pokryje potrzeby na prąd, to wybór taryfy (teoretycznie) nie ma znaczenia. Teoretycznie, gdyż z reguły zużycie wzrasta w myśl przysłowia jak apetyt.

G11 - jest optymalna dla czerpiących prąd tylko w dzień.

Optował bym za G12W. Jeszcze musisz podjąć decyzję jakie wybrać okresy rozliczeniowe.

Jeśli 12-miesięczne to będziesz miał najniższy abonament. Jeśli 1-miesięczne to abonament będzie wyższy o parę złotych, ale zyskasz na proporcjach rozliczeń.

Tauron jako jedyny Operator stosuje rozliczenie proporcjonalne wynikające z proporcji zużycia energii w poszczególnych taryfach, czyli tylko tej, która jest rejestrowana przez licznik.

Jeśli nie zgłosisz od razu przy Umowie Kompleksowej w jakich okresach chcesz być rozliczany, to jest domniemanie, że chcesz wg terminów gdy jeszcze nie miałeś PV.

vr5 a jak wygląda w Tauronie sprawa z bilansowaniem międzyfazowym w przypadku instalacji trójfazowej? Prawdą jest, że może zaistnieć taka sytuacja, że instalacja podpięta pod jedną fazę produkuje prąd a np czajnik pracuje na drugiej fazie i wtedy odbieramy z ZE energię wyprodukowaną przez naszą Pv pomniejszoną o 20%? Pytam, bo spotkałem się z taką opinią w sieci.

vr5
17-11-2019, 18:19
vr5 a jak wygląda w Tauronie sprawa z bilansowaniem międzyfazowym w przypadku instalacji trójfazowej? Prawdą jest, że może zaistnieć taka sytuacja, że instalacja podpięta pod jedną fazę produkuje prąd a np czajnik pracuje na drugiej fazie i wtedy odbieramy z ZE energię wyprodukowaną przez naszą Pv pomniejszoną o 20%? Pytam, bo spotkałem się z taką opinią w sieci.

Nie mam przyłącza 3-fazowego. Podobno jest rozliczana metodą algebraiczną, czyli w przykładzie opisanym przez Ciebie tracisz 20 %.
Najlepiej to sprawdzić samemu. Jest to wykonalne.

biikej
25-11-2019, 19:00
Sam mam g12w i jestem w trakcie negocjacji co do instalacji. Roczne zuzycie mam okolo 11,5 mWh wiec robie instalacje 10kW. Do tej pory mam jakies 70-75% w II taryfie i reszte w pierwszej ale PC chodzi tylko w II taryfie. IMO korzystanie z PC w II taryfie (czyli de facto w nocy+weekendy) jest zupelnie bez sensu. Na noc temperatura powinna byc przeciez nizsza a nie wyzsza wiec logiczne jest grzanie w dzien i ewentualnie utrzymuywanie temperatury w nocy. .

Sam nie wiem co zrobic choc dla mnie oczywistym jest ze przy FV PC bedzie chodzila w dzien - nie widze sensu grzania w II taryfie skoro sam produkuje prad.

Przy g12w produkcja pradu to 34 godziny z jakich 84... (oczywiscie przyjmuje teoretyczne 12h/dzien). Nie wiem czy nie za duzo tej drugiej ale moze nie bo i tak pranie 2, zmywarka 2, prasowanie 1 i 2, pc raczej 1 chodz ciut i 2 skoro od 13 grzanie.

plamiak
25-11-2019, 19:19
Roczne zuzycie mam okolo 11,5 mWh wiec robie instalacje 10kW. Do tej pory mam jakies 70-75% w II taryfie i reszte w pierwszej ale PC chodzi tylko w II taryfie. IMO korzystanie z PC w II taryfie (czyli de facto w nocy+weekendy) jest zupelnie bez sensu. Na noc temperatura powinna byc przeciez nizsza a nie wyzsza wiec logiczne jest grzanie w dzien i ewentualnie utrzymuywanie temperatury w nocy. .

Sam nie wiem co zrobic choc dla mnie oczywistym jest ze przy FV PC bedzie chodzila w dzien - nie widze sensu grzania w II taryfie skoro sam produkuje prad.



Pytanie czy masz podłogókę czy grzejniki. Nie wiem czy Ci wystarczy mocy (i dnia) aby zasilać PC z PV...
Ja też mam G12w tylko podłogówkę i na razie grzeję tylko w tanich godzinach. Zakładam że PC pracująca w tanich godzinach będzie zużywała prąd po 0,35 pln, nastomiast 5,3 kWp zmijeszy zużycie drogiego prądu.

gawel
25-11-2019, 19:34
Sam mam g12w i jestem w trakcie negocjacji co do instalacji. Roczne zuzycie mam okolo 11,5 mWh wiec robie instalacje 10kW. Do tej pory mam jakies 70-75% w II taryfie i reszte w pierwszej ale PC chodzi tylko w II taryfie. IMO korzystanie z PC w II taryfie (czyli de facto w nocy+weekendy) jest zupelnie bez sensu. Na noc temperatura powinna byc przeciez nizsza a nie wyzsza wiec logiczne jest grzanie w dzien i ewentualnie utrzymuywanie temperatury w nocy. .

Sam nie wiem co zrobic choc dla mnie oczywistym jest ze przy FV PC bedzie chodzila w dzien - nie widze sensu grzania w II taryfie skoro sam produkuje prad.

Przy g12w produkcja pradu to 34 godziny z jakich 84... (oczywiscie przyjmuje teoretyczne 12h/dzien). Nie wiem czy nie za duzo tej drugiej ale moze nie bo i tak pranie 2, zmywarka 2, prasowanie 1 i 2, pc raczej 1 chodz ciut i 2 skoro od 13 grzanie.

Owszem w nocy możesz obniżyć temperaturę, ale na dworze jest najzimniej w nocy zimą i dlatego taryfa g12w ma sens. Na twoim miejscu na razie zostawiłbym taryfę w spokoju i po pierwszym roku zdecydował na podstawie wyników.

W dzień no może nie teraz i nie w grudniu ale PV załatwią ci kwestię produkcji w dzień kiedy prąd jest najdroższy. I tak masz produkcję masz w dzień nie liczę 2h w dzien w II strefie i w PGE jest taka zasada, opust cenowy 0.8 jest odejmowany od kwh wyprodukowanych w poszczególnych strefach z tym ze po wyczerpaniu strefy I opust jest odliczany od strefy II.
Przy takich zasadach przechodzenie na droższą taryfę żeby mieć większy opust jest błędne według mnie.

Mam zużycie roczne 7MWh z tego struktura zużycia 30/70, moc instalacji 4kwp . mam nadzieje zbilansować całkowicie zużycie dzienne i trochę nocnego. Bez sensu byłoby zerowanie zużycia nocnego po 34 gr/1kwh , a już nie wiem jak nieobraźliwie nazwać przechodzenie na g-11 po to żeby to uzasadniać.:cool:

gawel
25-11-2019, 19:35
Pytanie czy masz podłogókę czy grzejniki. Nie wiem czy Ci wystarczy mocy (i dnia) aby zasilać PC z PV...
Ja też mam G12w tylko podłogówkę i na razie grzeję tylko w tanich godzinach. Zakładam że PC pracująca w tanich godzinach będzie zużywała prąd po 0,35 pln, nastomiast 5,3 kWp zmijeszy zużycie drogiego prądu.

Mam podobne założenia.

vr5
01-12-2019, 11:28
vr5 a jak wygląda w Tauronie sprawa z bilansowaniem międzyfazowym w przypadku instalacji trójfazowej? Prawdą jest, że może zaistnieć taka sytuacja, że instalacja podpięta pod jedną fazę produkuje prąd a np czajnik pracuje na drugiej fazie i wtedy odbieramy z ZE energię wyprodukowaną przez naszą Pv pomniejszoną o 20%? Pytam, bo spotkałem się z taką opinią w sieci.

Wszyscy piszą, że liczą metodą algebraiczną. Mam instalację 1-fazową, więc mnie nie dotyczy.


Sam mam g12w i jestem w trakcie negocjacji co do instalacji. Roczne zuzycie mam okolo 11,5 mWh wiec robie instalacje 10kW. Do tej pory mam jakies 70-75% w II taryfie i reszte w pierwszej ale PC chodzi tylko w II taryfie. IMO korzystanie z PC w II taryfie (czyli de facto w nocy+weekendy) jest zupelnie bez sensu. Na noc temperatura powinna byc przeciez nizsza a nie wyzsza wiec logiczne jest grzanie w dzien i ewentualnie utrzymuywanie temperatury w nocy. .

Sam nie wiem co zrobic choc dla mnie oczywistym jest ze przy FV PC bedzie chodzila w dzien - nie widze sensu grzania w II taryfie skoro sam produkuje prad.

Przy g12w produkcja pradu to 34 godziny z jakich 84... (oczywiscie przyjmuje teoretyczne 12h/dzien). Nie wiem czy nie za duzo tej drugiej ale moze nie bo i tak pranie 2, zmywarka 2, prasowanie 1 i 2, pc raczej 1 chodz ciut i 2 skoro od 13 grzanie.

Jeśli przewidujesz zwiększenie zużycia, lub jesteś w Tauronie - zakładaj 10 kW.
Tauron tak liczy, że im większa instalacja, tym lepsze rozliczenie.

PC dobrze się sprawdza, gdy pracuje w dzień i w nocy. Z kolei mając większą PV nie będziesz musiał się zastanawiać kiedy włączyć pralkę (w nocy hałas).
Większa PV, to jednak większy wydatek - dłuższy czas amortyzacji. Ale jeśli załapiesz się na dobrą dotację - bież ile się da.

Stafik73
02-12-2019, 13:15
Mam pytanie.Parę dni temu wymienili mi licznik na nowy w związku ze zmianą taryfy na G12w.W tym miesiącu mają mi założyć panele. Czy po instalacji wymienią mi znowu na nowy licznik .

mitch
02-12-2019, 14:04
Mam pytanie.Parę dni temu wymienili mi licznik na nowy w związku ze zmianą taryfy na G12w.W tym miesiącu mają mi założyć panele. Czy po instalacji wymienią mi znowu na nowy licznik .
To zależy. Ale znając życie pewnie tak. Ja w tym roku miałem 3 razy zmieniany licznik :bash:

Slak
02-12-2019, 16:37
Za dużo naliczał produkcji z PV czy za mało zużycia energii na dom? :)

gawel
02-12-2019, 16:42
Mam pytanie.Parę dni temu wymienili mi licznik na nowy w związku ze zmianą taryfy na G12w.W tym miesiącu mają mi założyć panele. Czy po instalacji wymienią mi znowu na nowy licznik .

Tak

mitch
03-12-2019, 07:33
Za dużo naliczał produkcji z PV czy za mało zużycia energii na dom? :)
Nie. Na początku roku bo się skończyła homologacja, po założeniu PV na dwukierunkowy, a niedawno na wersję z LTE.

Stafik73
04-12-2019, 09:41
Jednak się okazało że wymiana licznika nie była związana ze zmianą taryfy, tylko z tym że wykonawca instalacji wcześniej wystąpił o wymianę licznika. Czy spotkał się ktoś z sytuacją że najpierw wymieniają licznik a potem montują panele?

ASANAK
05-12-2019, 16:17
Witam mam pytanie - chodzi o ilość produkowanej energii mam instalację 9,9kw i od ok początku listopada najwięcej udało się wyprodukować 14KWh , dziś np 10kwh chociaż był bardzo słoneczny dzień. Pytanie jest takie ile razy ( oczywiście mniej więcej i teoretycznie ) może być wyprodukowane latem bo jak na razie wychodzi, że zaoszczędzam ok 65zł. za miesiąc .

gawel
05-12-2019, 16:40
Witam mam pytanie - chodzi o ilość produkowanej energii mam instalację 9,9kw i od ok początku listopada najwięcej udało się wyprodukować 14KWh , dziś np 10kwh chociaż był bardzo słoneczny dzień. Pytanie jest takie ile razy ( oczywiście mniej więcej i teoretycznie ) może być wyprodukowane latem bo jak na razie wychodzi, że zaoszczędzam ok 65zł. za miesiąc .

Napisz coś więcej o swojej i instalacji i jej usytuowaniu, bo faktycznie uzyski nie powalają . Ja dziś miałem piękny dzień i uzysk 5,05 kWh ale ja mam 4 kWp

cuuube
05-12-2019, 16:48
Moje 6kWp zrobiło dziś 12,37kWh , rocznie robi 5,6 MWh i o czym to świadczy. :confused:



chodzi o ilość produkowanej energii mam instalację 9,9kw nie bój żaby zrobi co do niej należy , czyli 10MWh +/- 0,5

A gdzie widziałeś tę wartość produkcji ? Inwerter , czy licznik ZE ?

vvvv
05-12-2019, 17:25
Moje 6kWp zrobiło dziś 12,37kWh , rocznie robi 5,6 MWh i o czym to świadczy. :confused:


Że masz dzisiaj najdłuższego, a wczoraj miałeś najkrótszego ?
:lol2:

ASANAK
05-12-2019, 20:46
Odpowiadając na pytania instalację mam z 3 stron domu wsch, płd, zach. nie jest zbyt dobrze ale niestety taki kształt dachu, mam tzw optymalizatory co jednak zwiększa efektywność instalacji, produkcję widzę tylko w aplikacji. Nie pisałem, że " mi mało" tylko jakie mniej więcej są proporcje? Czytałęm gdzieś, że do 5-6 razy tyle jest latem ( oczywiście to zależy jaka pogoda, ale średnio ) i o to właśnie pytałem.

gawel
05-12-2019, 21:19
Witam mam pytanie - chodzi o ilość produkowanej energii mam instalację 9,9kw i od ok początku listopada najwięcej udało się wyprodukować 14KWh , dziś np 10kwh chociaż był bardzo słoneczny dzień. Pytanie jest takie ile razy ( oczywiście mniej więcej i teoretycznie ) może być wyprodukowane latem bo jak na razie wychodzi, że zaoszczędzam ok 65zł. za miesiąc .


437812 tu masz przykładowa tabelkę z uzyskami w ciągu roku jako poglądową.

cuuube
05-12-2019, 21:28
Wartości w poszczególnych miesiącach w różnych regionach kraju moga się różnić

https://pvmonitor.pl/i_user.php?idinst=11060#/pv0


https://pvmonitor.pl/i_user.php?idinst=100309#/pv0

stefmat
08-12-2019, 17:24
Chciałbym się dołączyć; już taryfę G12W mam, ale jak to się ma do doładowywania samochodu elektrycznego. Przecież tego w odzysku 80% nie ma jak rozliczyć, nawet jak jest osobny podlicznik.
Czy jest wyjście ze ślepej uliczki jest możliwe? Miłego,

gawel
08-12-2019, 17:34
Chciałbym się dołączyć; już taryfę G12W mam, ale jak to się ma do doładowywania samochodu elektrycznego. Przecież tego w odzysku 80% nie ma jak rozliczyć, nawet jak jest osobny podlicznik.
Czy jest wyjście ze ślepej uliczki jest możliwe? Miłego,

nie rozumiem:(

mitch
09-12-2019, 07:30
Chciałbym się dołączyć; już taryfę G12W mam, ale jak to się ma do doładowywania samochodu elektrycznego. Przecież tego w odzysku 80% nie ma jak rozliczyć, nawet jak jest osobny podlicznik.
Czy jest wyjście ze ślepej uliczki jest możliwe? Miłego,

Rany boskie. A dałbyś radę to jeszcze raz napisać, tylko bez takich skrótów myślowych. Bo póki co, odopwiedzi na Twoje pytania brzmią następująco: ładowanie EV nie jest uzależnione od taryfy, choć oczywiście ładując w nocy w taryfie g12w będzie to mniej kosztowało. Co chcesz rozliczać w odzysku 80%? Generalnie zasada jest taka, że jak jest ślepa uliczka, to zawracasz, albo wycofujesz się. Chyba nie o takie odpowiedzi chodziło?

ASANAK
09-12-2019, 08:17
437812 tu masz przykładowa tabelkę z uzyskami w ciągu roku jako poglądową.

Dzięki o to mi chodziło

ASANAK
09-12-2019, 08:18
Wartości w poszczególnych miesiącach w różnych regionach kraju moga się różnić

https://pvmonitor.pl/i_user.php?idinst=11060#/pv0


https://pvmonitor.pl/i_user.php?idinst=100309#/pv0

Dzięki o to mi chodziło

stefmat
09-12-2019, 16:57
Do tej pory jedyne dostosowanie z Tauronem, po zakupie samochodu elektrycznego to przejście na taryfę G-12 W. Powinno to mi się opłacić, przy systematycznym , nocnym ładowaniu 90 KW.
Ale , po założeniu paneli elektrowoltaicznych, przy ładowaniu "własnego" prądu bądź zwrotu 80% z Taurona nie będę miał kosztów ładowania samochodu, bo przecież sam go wcześniej wyprodukowałem. Pytanie jest więc: czy mogę rozliczać jako koszty produkcji prądu? Ale jako branża bezvatowska. Jak to zrobić?
Czy udało mi się trochę przybliżyć problem? Miłego,

plamiak
09-12-2019, 19:20
Do tej pory jedyne dostosowanie z Tauronem, po zakupie samochodu elektrycznego to przejście na taryfę G-12 W. Powinno to mi się opłacić, przy systematycznym , nocnym ładowaniu 90 KW.
Ale , po założeniu paneli elektrowoltaicznych, przy ładowaniu "własnego" prądu bądź zwrotu 80% z Taurona nie będę miał kosztów ładowania samochodu, bo przecież sam go wcześniej wyprodukowałem. Pytanie jest więc: czy mogę rozliczać jako koszty produkcji prądu? Ale jako branża bezvatowska. Jak to zrobić?
Czy udało mi się trochę przybliżyć problem? Miłego,

Słabo Ci wychodzi rozjaśnianie... O jakich rozliczeniach piszesz? Mając taryfę G rozliczasz się tylko "w naturze", VAT nie ma znaczenia/zastosowania.

mitch
10-12-2019, 06:59
Do tej pory jedyne dostosowanie z Tauronem, po zakupie samochodu elektrycznego to przejście na taryfę G-12 W. Powinno to mi się opłacić, przy systematycznym , nocnym ładowaniu 90 KW.
Ale , po założeniu paneli elektrowoltaicznych, przy ładowaniu "własnego" prądu bądź zwrotu 80% z Taurona nie będę miał kosztów ładowania samochodu, bo przecież sam go wcześniej wyprodukowałem. Pytanie jest więc: czy mogę rozliczać jako koszty produkcji prądu? Ale jako branża bezvatowska. Jak to zrobić?
Czy udało mi się trochę przybliżyć problem? Miłego,
Rozumiem, że chodzi Ci o DG? Proponuję zasięgnąć języka w swoim biurze rachunkowym - za to m.in. pobierają wynagrodzenie.
Natomiast wg mojej wiedzy nie ma takiej możliwości, żeby korzystając z prywatnej instalacji PV odliczać koszty "tankowania" prądu (brak faktury za zużyty prąd => brak możliwości odliczeń). Przy czym nawet jeśli nie masz instalacji PV, w zależności od inwencji US może zdarzyć się, że będziesz musiał w jakiś sposób udowodnić, że pobrany prąd zasilił EV, a nie np. prywatną lodówkę. Chyba, że jest to DG pełną gębą i cały lokal jest na potrzeby DG, wraz z licznikiem.
Jakimś wyjściem jest założenie PV na firmę, w tym przypadku obejdziesz problem, gdyż sama instalacja będzie amortyzowana w kosztach.

Tak czy owak, zadaj pytanie swojej księgowej.

Radomir78
11-12-2019, 12:24
Z tego co się orientowałem to korzystniej G11, ale G12w oczywiście też można. Każdą taryfę z grupy G czyli taryf domowych możesz mieć przy PV

vvvv
11-12-2019, 12:26
Z tego co się orientowałem to korzystniej G11, ale G12w oczywiście też można. Każdą taryfę z grupy G czyli taryf domowych możesz mieć przy PV

Tak przy G11 szybciej się PV "zwróci". :D

gawel
11-12-2019, 12:32
Z tego co się orientowałem to korzystniej G11, ale G12w oczywiście też można. Każdą taryfę z grupy G czyli taryf domowych możesz mieć przy PV

A dlaczego korzystniej g-11 od g-12w ? U jakiego OSD?

Kaizen
11-12-2019, 14:15
Każdą taryfę z grupy G czyli taryf domowych możesz mieć przy PV

Nie, nie możesz mieć G12as. I nie możesz zmienić sprzedawcy prądu mając PV.

klaudiusz_x
16-12-2019, 23:58
Przy podejmowaniu decyzji o wyborze tej, czy innej taryfy z serii G12 nie bez znaczenia jest z jakim Operatorem mamy podpisaną Umowę Kompleksową.
Odsyłam do artykułu:

http://gramwzielone.pl/trendy/25752/jak-tauron-rozliczy-prosumentow-w-taryfie-g12

Ja niestety mam umowę z Tauronem.

Mam Taurona.
Według linku, rozliczenie jest proporcjonalne do zużycia w poszczególnych taryfach.
Aktualnie na cały rok potrzebuję 10 tys kWh.
1000 kWh w drogiej, 9000 kWh w taniej.
Teoretycznie zakładam instalację 4kWp.
Po zbilansowaniu o 20%, do wykorzystania będzie 3200kWh.
Z czego tylko 320 kWh przypadnie na drogą taryfę, gdzie realnie przy g12 80% produkcji będzie w drogiej.
Czyli zamiast 2500kWh w drogiej, dostanę tylko te marne 10% (320).
Tak jest faktycznie w Tauronie?
Dobrze to zrozumiałem?

Jeśli tak, to nie ma sensu iść w taki układ z ZE.

gawel
17-12-2019, 06:28
Mam Taurona.
Według linku, rozliczenie jest proporcjonalne do zużycia w poszczególnych taryfach.
Aktualnie na cały rok potrzebuję 10 tys kWh.
1000 kWh w drogiej, 9000 kWh w taniej.
Teoretycznie zakładam instalację 4kWp.
Po zbilansowaniu o 20%, do wykorzystania będzie 3200kWh.
Z czego tylko 320 kWh przypadnie na drogą taryfę, gdzie realnie przy g12 80% produkcji będzie w drogiej.
Czyli zamiast 2500kWh w drogiej, dostanę tylko te marne 10% (320).
Tak jest faktycznie w Tauronie?
Dobrze to zrozumiałem?

Jeśli tak, to nie ma sensu iść w taki układ z ZE.

W PGE jest bilansowanie taryfowe, ale ponoć bo jeszcze nie testowałem jeżeli wykorzystasz cały opust w I strefie to odejmują od II, Ja mam instalację 4 kWp a zużycie ok 7MWh mna rok w strukturze 30/70 stref i dla mnie ma to sens , Powinienem wyprodukować 4MWh wraz z auto konsumpcja i opustami pokryje całe zużycie w I strefie i reszta pójdzie z II może z 1 MWh ? zobaczymy zostało by mi ok 3MWh II strefy do opłacenia plus opłaty abonamentowe miesięczne. Dalsze rozbudowywanie instalacji póki co nie ma sensu i zwrot się wydłuża.

RRR.
02-01-2020, 09:32
W PGE jest bilansowanie taryfowe, ale ponoć bo jeszcze nie testowałem jeżeli wykorzystasz cały opust w I strefie to odejmują od II

To potwierdzona informacja, że tak właśnie wygląda rozliczenie prosumenta w PGE przy taryfie dwustrefowej ?

gawel
02-01-2020, 10:35
To potwierdzona informacja, że tak właśnie wygląda rozliczenie prosumenta w PGE przy taryfie dwustrefowej ?

Jak zapałce pierwszą fakturę z nowej umowy i zaistnieje taka sytuacja to dam znać.

vr5
05-01-2020, 20:07
Mam Taurona.
Według linku, rozliczenie jest proporcjonalne do zużycia w poszczególnych taryfach.
Aktualnie na cały rok potrzebuję 10 tys kWh.
1000 kWh w drogiej, 9000 kWh w taniej.
Teoretycznie zakładam instalację 4kWp.
Po zbilansowaniu o 20%, do wykorzystania będzie 3200kWh.
Z czego tylko 320 kWh przypadnie na drogą taryfę, gdzie realnie przy g12 80% produkcji będzie w drogiej.
Czyli zamiast 2500kWh w drogiej, dostanę tylko te marne 10% (320).
Tak jest faktycznie w Tauronie?
Dobrze to zrozumiałem?

Jeśli tak, to nie ma sensu iść w taki układ z ZE.

Tak wygląda teoretycznie. Jednak w życiu jest trochę inaczej.
Jeśli będzie słońce i wtedy pobierasz prąd (te godziny dziennej - 1000 kWh w drogiej) to wtedy nie cała energia z falownika przechodzi przez licznik. Może się okazać, że w czasie roku Twoje rejestrowane zużycie w drogiej znacząco spadnie. Ale jeśli pozostanie z 500 kWh wg licznika to reszta obliczeń jest prawidłowa (3500 kWh - 20 %) podzielone na proporcję zużycia między odnotowanym zużyciem w poszczególnych taryfach.
Czas amortyzacji PV - w latach świetlnych...

Jedyna szansa dla takich, jak Ty - czekanie na pozew zbiorowy i wygranie sprawy w niezależnym Sądzie.
Część pracowników firmy doskonale zdaje sobie sprawę, że rozliczenie proporcjonalne jest niezgodne z prawem. Wystarczy zsumować kilka rachunków i okaże się, że wynik zsumowanego zużycia w poszczególnych taryfach jest różny liczony łącznie i w rachunkach oddzielnie.

Binio84
09-01-2020, 23:32
Koledzy, szukam porady.
Jestem aktualnie po montażu instalacji 9,75
Roczne zużycie mamy na poziomie ~13-14
Jest to dom powiedzmy 2 rodzinny oraz za dnia prowadzona jest działalność (dochodzi praca kilku komputerów, światła sporo)
W części domu mamy podłogówkę, reszta grzana jest gazem. Nie znam realnego stosunku zużycia z podziałęm na pory dnia..
Do tej pory mieliśmy G11, bo jakoś tak pozostało.. rozmyślam nad sensem G12 lub G12W.
Być może w przyszłości pojawi się auto elektryczne, gdzie ładowanie może nie będzie częste (niskie przebiegi) ale może być dostosowane do pory dnia/nocy

Jakieś porady?

budowlany_laik
10-01-2020, 07:02
W PGE jest bilansowanie taryfowe, ale ponoć bo jeszcze nie testowałem jeżeli wykorzystasz cały opust w I strefie to odejmują od II, Ja mam instalację 4 kWp a zużycie ok 7MWh mna rok w strukturze 30/70 stref i dla mnie ma to sens , Powinienem wyprodukować 4MWh wraz z auto konsumpcja i opustami pokryje całe zużycie w I strefie i reszta pójdzie z II może z 1 MWh ? zobaczymy zostało by mi ok 3MWh II strefy do opłacenia plus opłaty abonamentowe miesięczne. Dalsze rozbudowywanie instalacji póki co nie ma sensu i zwrot się wydłuża.
A w jakich okresach masz to rozliczenie? Bo w Enerdze w 2-miesięcznych, co wychodzi dla mnie źle mając G12 - biorąc pod uwagę roczną strukturę produkcji i zużycie w poszczególnych miesiącach. Gdyby rozliczenie było raz w roku, to miałoby to sens.

gawel
10-01-2020, 10:11
A w jakich okresach masz to rozliczenie? Bo w Enerdze w 2-miesięcznych, co wychodzi dla mnie źle mając G12 - biorąc pod uwagę roczną strukturę produkcji i zużycie w poszczególnych miesiącach. Gdyby rozliczenie było raz w roku, to miałoby to sens.

Ja mam dwa okresy rozliczeniowe styczeń-czerwiec i lipiec-grudzień. Jak to wyjdzie to zobaczę bo na razie są opóźnienia w fakturowaniu a miałęm zmianę licnzika po miesiacu z 2 biegunowego na 2 biegunowy GSM :cool:

kulibob
11-01-2020, 20:07
A w jakich okresach masz to rozliczenie? Bo w Enerdze w 2-miesięcznych, co wychodzi dla mnie źle mając G12 - biorąc pod uwagę roczną strukturę produkcji i zużycie w poszczególnych miesiącach. Gdyby rozliczenie było raz w roku, to miałoby to sens.

W sumie u siebie nie pytałem się co ile rozliczają. A jakie to ma znaczenie? Magazynowane itak musi być na rok ?

Juras44
14-01-2020, 17:06
U mnie wczoraj młody chłopak z kolejnej firmy pv
Odradzał mi pozostanie w g12w gdyż to się wg niego nie opłaca przy 10kw pv.
Przed chwilą sprawdziłem licznik i u mnie wygląda to tak za rok 2019 od 09 stycznia do dziś.

Tania taryfa zużycie 8,800kwh x 0,25gr co daje 2200zł.
Droga taryfa zużycie 1500kwh x 0,68gr co daje 1020zł
Latem cwu opedzą solary natomiast zima cwu grzałka 3kw jak też bufor 1000l z 3x6kw grzałki.
Dodam że w domu wszystko na prąd.
Procentowo wychodzi że w drogiej taryfie zużywam około 21% energii w stosunku do 79% w taniej taryfie, lecz jak policzymy kasę to wychodzi grubo ponad 110% różnicy w cenie. Dodać muszę że prądem grzeję od września 2019r i raz czy dwa razy uruchomiałem instalacje w kwietniu to też wtedy trochę poszło tego prądu. Także zużycie w taniej taryfie sumarycznie w 2020r będzie większe bo dojdzie grzanie za styczeń ,luty marzec. Gdzie wcześniej chodził kopciuch.

andy_n
17-01-2020, 10:53
Wczoraj zakończyłem montaż instalacji PV 4,5kWp. Pobór roczny ok 5,5 MWh.
Spodziewam się, że będę pod kreską i energia z PV nie pokryje mojego zapotrzebowania.
Do tej pory stosowałem taryfę G12w z proporcją zużycie 30/70 (dzień/noc).

Teraz mam dylemat, czy utrzymać G12w, czy jednak zmienić na G12.
Rozumiem, to w bardzo prosto sposób. Absolutne minimum jakie chcę osiągnąć to wytworzenie tyle energii, aby pokryć zużycie w dziennej (droższej) strefie. Niedobór zapłacę po cenach strefy nocnej (tańszej).

Dlatego obstawiam, że korzystniej będzie zmienić na G12. Dlaczego?
- więcej godzin pracy PV (soboty, niedziele i dni świąteczne), podczas których wytworzona zostanie energia w droższej strefie
- niższe ceny (energia + składnik zmienny sieciowy) niż w G12w.

Dobrze kombinuję?

budowlany_laik
17-01-2020, 11:31
U jakiego sprzedawcy energii jesteś i co ile masz rozliczenie produkcja-zużycie?

andy_n
17-01-2020, 11:42
Teren PGE
rozliczenie 6 miesięczne

gawel
17-01-2020, 12:53
Wczoraj zakończyłem montaż instalacji PV 4,5kWp. Pobór roczny ok 5,5 MWh.
Spodziewam się, że będę pod kreską i energia z PV nie pokryje mojego zapotrzebowania.
Do tej pory stosowałem taryfę G12w z proporcją zużycie 30/70 (dzień/noc).

Teraz mam dylemat, czy utrzymać G12w, czy jednak zmienić na G12.
Rozumiem, to w bardzo prosto sposób. Absolutne minimum jakie chcę osiągnąć to wytworzenie tyle energii, aby pokryć zużycie w dziennej (droższej) strefie. Niedobór zapłacę po cenach strefy nocnej (tańszej).

Dlatego obstawiam, że korzystniej będzie zmienić na G12. Dlaczego?
- więcej godzin pracy PV (soboty, niedziele i dni świąteczne), podczas których wytworzona zostanie energia w droższej strefie
- niższe ceny (energia + składnik zmienny sieciowy) niż w G12w.

Dobrze kombinuję?

Nie

vr5
17-01-2020, 15:18
Teren PGE
rozliczenie 6 miesięczne

Przechodząc do G12 i tak wytworzysz najwięcej energii w drogiej taryfie. W dni świąteczne i wolne od pracy w okresie letnim prawdopodobnie już przed 12-tą do 15-tej będziesz w większości korzystał nie z prądu z ZE, ale własnego.
Więc jeśli Twoje zużycie w dziennej do nocnej wyjdzie nie 30 % do 70 %, ale 50 % na 50 % to PV ma prawo dać pełne pokrycie dziennej.

W G12 mniej zapłacisz za dzienną i nocną, więc jeśli by trochę zabrakło z PV, pewnie i tak wyjdziesz "na swoje".

Mój Sprzedawca rozlicza inaczej (proporcjonalnie z proporcji zużycia, które przeszło przez licznik) i chyba tylko u niego jest sens pozostania w G12W.

gawel
17-01-2020, 16:32
Przechodząc do G12 i tak wytworzysz najwięcej energii w drogiej taryfie. W dni świąteczne i wolne od pracy w okresie letnim prawdopodobnie już przed 12-tą do 15-tej będziesz w większości korzystał nie z prądu z ZE, ale własnego.
Więc jeśli Twoje zużycie w dziennej do nocnej wyjdzie nie 30 % do 70 %, ale 50 % na 50 % to PV ma prawo dać pełne pokrycie dziennej.

W G12 mniej zapłacisz za dzienną i nocną, więc jeśli by trochę zabrakło z PV, pewnie i tak wyjdziesz "na swoje".

Mój Sprzedawca rozlicza inaczej (proporcjonalnie z proporcji zużycia, które przeszło przez licznik) i chyba tylko u niego jest sens pozostania w G12W.

Pełna zgoda. Ja natomiast mam właczone ogrzewanie non stop obecnie bez żadnych okienek i w okresie 19 listopada-31 grudnia proporcja wyszła 30/70 (1/2) czyli spoko i to obala mit że nalezy pinowac godzin tanszych do realizacji pewnych prac domowych.

Natomiast dopowiem choć juz pisałem że mam wyjasnieie PGE że w przypadku zbilansowania zużycia w 100% w taryfie I i pozostaniu jeszcze opustu jest on odejmowany od zużycia w II strefie. I odwrotnie o ile by zaistniała taka sytuacja.

andy_n
20-01-2020, 07:13
Czuję się nieprzekonany
Nadal nie rozumiem na czym polega wyższość G12w nad G12.
Jedyna przewaga G12w jaką widzę, to zdecydowana większa ilość godzin w drugiej (tańszej) strefie

gawel
20-01-2020, 07:25
Czuję się nieprzekonany
Nadal nie rozumiem na czym polega wyższość G12w nad G12.
Jedyna przewaga G12w jaką widzę, to zdecydowana większa ilość godzin w drugiej (tańszej) strefie

... i to powoduje że bez większego problemu i zabiegów organizacyjnych koszt jest niższy czyli płąłcimy mniej a jeżeli decydujemy się na PV to też potrzebujemy ich mniej aby doprowadzić rachunek do 100-150 zł miesięcznie wraz z opłatami stałymi przy ogrzewaniu elektrycznym.

Tutaj jest ciekawy wpis https://www.pieniadzepodkontrola.pl/taryfa-g12w-g11-g12-kalkulator-kwh-porownanie-taryf-ktora-taryfa-jest-najtansza/

ceny stare ale proporcje i sens realne.

kulibob
20-01-2020, 07:37
Czuję się nieprzekonany
Nadal nie rozumiem na czym polega wyższość G12w nad G12.
Jedyna przewaga G12w jaką widzę, to zdecydowana większa ilość godzin w drugiej (tańszej) strefie

średni koszt kWh w g12 jest niższy niż w g11.
Z czego ok 65% czasu to tania taryfa

andy_n
20-01-2020, 08:41
średni koszt kWh w g12 jest niższy niż w g11.
Z czego ok 65% czasu to tania taryfa
Po co to odniesienie do G11?

Rozumiem sens taryf dwustrefowych. Nie rozumiem, jedynie wyższości G12w nad G12, w sytuacji kiedy używamy PV

andy_n
20-01-2020, 08:46
Tutaj jest ciekawy wpis https://www.pieniadzepodkontrola.pl/taryfa-g12w-g11-g12-kalkulator-kwh-porownanie-taryf-ktora-taryfa-jest-najtansza/
ceny stare ale proporcje i sens realne.
To świetny artykuł, ale niewiele wnosi w dyskusji przy fotowoltaice

vr5
20-01-2020, 11:37
Rozumiem sens taryf dwustrefowych. Nie rozumiem, jedynie wyższości G12w nad G12, w sytuacji kiedy używamy PV

Przeczytaj jeszcze raz (ze zrozumieniem) mój post adresowany do Ciebie.

andy_n
20-01-2020, 12:06
Przeczytaj jeszcze raz (ze zrozumieniem) mój post adresowany do Ciebie.

Przeczytałem.
A czytałeś moje pytanie?

Może uprośćmy temat.
Załóżmy, że zużywam rocznie 5000kWh. Z tego 2000kWh w 1 strefie (droższej), a 3000 kWh w 2 strefie (tańszej).

Tak jak napisałem, nie spodziewam się pokrycia w 100% mojego zapotrzebowania na energię przez PV.

Dlatego warunkiem podstawowym jest, aby energia z pv pokryła co najmniej energię zużytą w 1 strefie, tj. 2000 kWh. O to się nie martwię ;-)
Pozostałą energię, którą zużyję, a nie pokryję z pv, rozliczę po cenie 2 strefy.
I tu mam wybór:
- 0,2825 zł/kWh (G12)
- 0,3107 zł/kWh (G12w)
Powyższe stawki (netto) to suma ceny energii i stawki zmiennej sieciowej obowiązującej na terenie PGE, oddział Warszawa.

Dla mnie wybór jest oczywisty, ale okazuje się że jestem odosobniony w tym myśleniu.

budowlany_laik
20-01-2020, 13:34
andy_n, tu masz podobny temat: https://forum.muratordom.pl/showthread.php?360956-Czytam-czytam-i-mam-m%C4%99tlik-w-g%C5%82owie!-Jaka-taryfa-najkorzystniejsza

gawel
20-01-2020, 14:03
Po co to odniesienie do G11?

Rozumiem sens taryf dwustrefowych. Nie rozumiem, jedynie wyższości G12w nad G12, w sytuacji kiedy używamy PV

W G12w masz w porównaniu z G12 1160 h więcej taryfy taniej w przeliczeniu na doby to 48 dni więcej.

W G12 masz proporcje procentowe stref I / II 42/58
w G12w odpowiednio 28/72 i to u mnie potwierdza się w praktyce

czyli masz 14% czasu w II strefie nie wiem czy to tak mało.

Prąd w II strefie jest tani i dlatego możesz założyć pv tylko pokrywające I strefę bo to ma sens ekonomiczny nie przepłacasz a rachunek maleję znacząco

cuuube
20-01-2020, 16:33
nie przepłacasz a rachunek maleję znacząco szczególnie jeśli między innymi prasowanie uważa się za zbytek(jak ty) , ewentualnie każe się żonie sterczeć z żelazkiem w ręku po nocach(jak kulibob)


:bash:no ale to przecież nie są wyrzeczenia i żaden reżim , by mieć odpowiednie proporcje zużycia .

gawel
20-01-2020, 17:03
szczególnie jeśli między innymi prasowanie uważa się za zbytek(jak ty) , ewentualnie każe się żonie sterczeć z żelazkiem w ręku po nocach(jak kulibob)


:bash:no ale to przecież nie są wyrzeczenia i żaden reżim , by mieć odpowiednie proporcje zużycia .

Pozbyłem się żelazka bo było bezużyteczne i kosztowne w eksploatacji podobnie jak żona :P

tkaczor123
20-01-2020, 17:04
szczególnie jeśli między innymi prasowanie uważa się za zbytek(jak ty) , ewentualnie każe się żonie sterczeć z żelazkiem w ręku po nocach(jak kulibob)


:bash:no ale to przecież nie są wyrzeczenia i żaden reżim , by mieć odpowiednie proporcje zużycia .

Zawsze może gotować dzień wcześniej w nocy lub wstać wcześniej rano. Lub zwalniać się wcześniej z pracy by ugotować obiad. Taryfa dobra dla grzejących prądem wtedy stosunek noc/dzień wychodzi dobry. To tak jak bym powiedział żonie słuchaj dziś nie świeci słońce , zbliża się noc nie "zapuszczaj" pralki, suszarki, zmywarki nie prasuj bo Tauron oddaje nam WSP 0.8 i strata. Każdy jednak robi jak uważa i żyje swoim życiem . Na głupi alkohol wydaje miesiecznie z 300zl (nie chodzę po knajpach). Jakbym miał wszystko przeliczać to bym zgupial

gawel
20-01-2020, 17:32
Zawsze może gotować dzień wcześniej w nocy lub wstać wcześniej rano. Lub zwalniać się wcześniej z pracy by ugotować obiad. Taryfa dobra dla grzejących prądem wtedy stosunek noc/dzień wychodzi dobry. To tak jak bym powiedział żonie słuchaj dziś nie świeci słońce , zbliża się noc nie "zapuszczaj" pralki, suszarki, zmywarki nie prasuj bo Tauron oddaje nam WSP 0.8 i strata. Każdy jednak robi jak uważa i żyje swoim życiem . Na głupi alkohol wydaje miesiecznie z 300zl (nie chodzę po knajpach). Jakbym miał wszystko przeliczać to bym zgupial

To prawda a najbardziej denne jest kiedy spokojnie sobie żyjesz nie przejmujesz się porami dnia i nocy masz niższy rachunek niż przy taryfie g11 bo to przetestowałeś, a ktoś ma ból dupy i widzi problemy tam gdzie ich nie ma. I wmawia komunały o żonie niewolnicy sory ale rzygać się chce ileż można to wałkować ?

cuuube
20-01-2020, 17:34
Pozbyłem się żelazka bo było bezużyteczne i kosztowne w eksploatacji podobnie jak żona :P

:wave: cieszymy się twoim szczęściem . I dlatego ,że ty się ich pozbyłeś , G12 ma opłacać się innym , którzy tego nie zrobili . Brawo ty . :rotfl:


Może w swoich wpsiach posiadacze G12 i pochodnych zaczną dopisywać jak banki 'gwiazdki' małymi literami , tak dla dobra tych ,których próbują przekonać do słuszności tej taryfy



*pozbyłem się żony, bo była bezużyteczna
*pozbyłem się żelazka , bo lubię wyglądać jak wyciągnięty psu z gardła
* włączam pralkę po 22
*druga pralka sama się ładuje po 23
*do suszarki przenoszą pranie o północy krasnoludki
*zmywarka po 22
*żarcie na indukcji tylko w tanim okienku (jak w barze)
*
*
*

gawel
20-01-2020, 17:36
:wave: cieszymy się twoim szczęściem . I dlatego ,że ty się ich pozbyłeś , G12 ma opłacać się innym , którzy tego nie zrobili . Brawo ty . :rotfl:


Może w swoich wpsiach posiadacze G12 i pochodnych zaczną dopisywać jak banki 'gwiazdki' małymi literami , tak dla dobra tych ,których próbują przekonać do słuszności tej taryfy



*pozbyłem się żony, bo była bezużyteczna
*pozbyłem się żelazka , bo lubię wyglądać jak wyciągnięty psu z gardła
*
*
*

:popcorn:

Juras44
20-01-2020, 18:13
U mnie drugi rok śmiga g12w.
Piętam jak na początku żona była sceptycznie nastawiona.
Lecz bardzo szybko udało się ogarnąć temat i nie ma z tym problemu.
W domu hulają trzy tv 65 oled 50 plasma plus 50 led. Tutaj zero ograniczeń. Podobnie z gotowaniem czy używaniem termomixa cz tez piekarnika , odkurzanie robi roborock. Zmywarka jest duża i głównie włączana była wieczorami ale jak jest potrzeba to i chodzi w dzuen. Jedyna zmianą to pranie plus suszarka. Nauczyliśmy się robić duże pranie w sobotę i po problemie.
Co najważniejsze dom ogrzewam prądem od 2019r mega wygoda i komfort. U mnie zużycie w drugiej taryfie to ponad 75% w stosunku do 25% w I taryfie.
Za dużo codziennym życiu wcale się nie zmienilo. Jak żona chce coś upiec to piecze, podobnie z prasowaniem. Wiadomym jest że potrzeba jest pamiętać o okienku no i później wieczory.
Ale naprawdę nie wiem skąd taki lament.
Dopuki sam nie sprawdziłem na własnej skórze to też obawiałem się że będzie ciężko ale nic z tego.
I najważniejsze proszę policzyć sobie zużycie około 10000tyskwh w g11 u mnie 52gr brutto. A tak mam w II taryfie 8800kwh po 25gr i niecałe 1500kwh po 68gr brutto.

budowlany_laik
20-01-2020, 21:32
A dlaczego PV na całe zużycie, skoro tak tanią masz II strefę? Jaki dostawca prądu?

gawel
20-01-2020, 21:50
A dlaczego PV na całe zużycie, skoro tak tanią masz II strefę? Jaki dostawca prądu?

To mógł być chyba tylko gliwicki tauron to oni mieli dystrybucje 4 gr i 21 prąd ale to już chyba historia

Juras44
20-01-2020, 22:13
Tauron Dolny Śląsk
Udało mi się podpisać ponowną umowę z gwarancją ceny w g12w.
Ceny nawet ciut chyba tańsze za prąd niż w zeszłym roku, lecz opłata dystrybucji jest większa niż rok temu.

budowlany_laik
21-01-2020, 06:05
Tylko 1500 kWh w drogiej rocznie, 125 kWh miesięcznie. Jak Ty to robisz?
Ładnie, tylko 15% w drogiej i średnia cena za kWh 31 groszy wychodzi :rolleyes:
U mnie średnia wieloletnia to 22% w drogiej.

Juras44
21-01-2020, 08:00
Oboje z żoną pracujemy być może i to też się przyczynia do zużycia w drogiej taryfie. Chociaż w roku 2019r praktycznie 4,5miesiąca przesiedziałem w domu.
U mnie zużycie w drugiej taryfie drastycznie wzrasta w okresie ogrzewania. Bufor grzanym jest tylko w g12w. Regulator pokojowy ustawiony mam na 22st i tego wogóle nie zmieniam nawet jak nikogo nie ma w domu. Chciałem zobaczyć jakie będzie zużycie przy takim grzaniu. Poprostu 2019r to testowanie nowej formy ogrzewania domu. Wiem , że jak będę zmieniał temp np na 20st kiedy nas nie ma w domu to zużycie w jakiś sposób w drugiej taryfie będzie niższe. Latem wodę użytkową ciepłą mam z solarów i tam głównie pompka chodzi w drogiej tatyfie.
W tym roku chce założyć pv jak najbliżej 10kwp ale mam ograniczenia dachu czytaj powierzchnia dach płaski północny zachód 250st i do tego trochę miejsca na skosie może te dwie płaszczyzny pozwolą na taką instalację. Jeśli nie to założę tyle ile będzie najlepiej chodzić na tym dachu. Na razie czekam na gminę która w grancie daje upust do 25tyszl na pv przy wymianie kopciucha. Kopciucha w 2019r w kwietniu pozbyłem się także instalacja przygotowana i teraz tylko pv.

budowlany_laik
21-01-2020, 08:08
Na razie czekam na gminę która w grancie daje upust do 25tyszl na pv przy wymianie kopciucha. Kopciucha w 2019r w kwietniu pozbyłem się także instalacja przygotowana i teraz tylko pv.
Prawidłowo. Jak się chce, to można. Bez dymu i tanio.
Przykład dla innych, co to sądzą, że ogień trzeba palić i że grzanie prądem jest drogie.

Juras44
21-01-2020, 08:24
Jak serwisant od solarów w kwietniu 2019r dobijał glikol do solarów plus ustawiał ciśnienie w zbiornikach to powiedział mi że cyt jest pan odważny iść w prąd w ogrzewanie. A ja mu na to że przy całej mojej pracy przy zakupie czy to węgla tona ponad 900zl czy to brykiet drzewny tona 700zl plus cała praca przy tym a szło mi na opał około 3tyszl cały rok. Paliłem w Defro górnego spalania i po wypaleniu jednego załadunku paliwa procedura od nowa i tak wkoło.Do tego swego czasu brakowało brykietu kiedy nie chciałem palić węglem i kolejny problem.
Także nawet jak będzie trochę drożej to za wygodę jestem wstanie zapłacić.

Moskit81
30-01-2020, 17:39
Witam
W przyszłym tygodniu mam montaż instalacji 8,64kWp WZ. Obecnie taryfa G12w, i roczne zużycie 8.7kWh, pompa ciepła i ogrzewanie tylko podłogówka. Pompa ustawiona że w taniej taryfie grzeje mocniej, w drogiej słabiej. Bezwładność podłogówki duża więc nie czuć różnicy. Zmywarka i pralka włącza się w tańszej taryfie, gotowanie na indukcji.
Dobrze kombinuje ze lepiej mi w mojej sytuacji przejść na g11 i poustawiać wszystko tak żeby zużycie było jak największe za dnia jak jest produkcja? Będę monitorował produkcje PV zużycie całkowite oraz pompę ciepła na pvmonitor.pl . Proszę o pomoc w wyborze taryfy.
Dzieki

gawel
30-01-2020, 17:41
Witam
W przyszłym tygodniu mam montaż instalacji 8,64kWp WZ. Obecnie taryfa G12w, i roczne zużycie 8.7kWh, pompa ciepła i ogrzewanie tylko podłogówka. Pompa ustawiona że w taniej taryfie grzeje mocniej, w drogiej słabiej. Bezwładność podłogówki duża więc nie czuć różnicy. Zmywarka i pralka włącza się w tańszej taryfie, gotowanie na indukcji.
Dobrze kombinuje ze lepiej mi w mojej sytuacji przejść na g11 i poustawiać wszystko tak żeby zużycie było jak największe za dnia jak jest produkcja? Będę monitorował produkcje PV zużycie całkowite oraz pompę ciepła na pvmonitor.pl . Proszę o pomoc w wyborze taryfy.
Dzieki
żle kombinujesz i to jest bzdura

Moskit81
30-01-2020, 17:57
żle kombinujesz i to jest bzdura
A jakieś uzasadnienie?
Zapomniałem dodać jestem w Tauronie.

cuuube
30-01-2020, 18:01
Jak jesteś w Tauronie to będą Cię rypać na przelicznikach... pisał o tym wielokrotnie Vr5 w wątku "ma ktoś panele fotowoltaiczne..."

Jeśli montujesz PV na całe pokrycie zużycia to nie ma znaczenia jaką taryfę będziesz miał, ale jak już wspomniałem na G12x Tauron Cie oskubie .

gawel
30-01-2020, 18:12
A jakieś uzasadnienie?
Zapomniałem dodać jestem w Tauronie.
gdzieś e tym wątku wyliczyłem że w g12w nawet przy zużyciu non stop struktura zużycia wychodzi 70/30 2/1, natomiast g12 56/44, natomiast za jest jeszcze to że jeżeli chodzi ocele grzewcze to najzimniej jest zawsze w nocy kiedy mamy 2 strefę , podobnie w dzień mamy największy uzysk. I dlatego było to jeden z powodów zakupu przeze mnie instalacji bilansującej w 1 kolejności zużycie w 1 najdroższej strefie aby go wyeliminować z kosztów bo taryfa nocna jest tania a najtańsza w Polsce włąsnie w Tauronie.

cuuube
30-01-2020, 18:53
Moskiit ma zbilansowane zużycie dużą instalacją i on w przeciwieństwie do ciebie zapłaci rachunek po 12 miesiącach, niespełna 150 zł :P mając zużycie 8,7 MWh, a ty zużywając 5MWh i z tego w 2T choćby 3MWh zapłacisz około tysiaka .

gawel
30-01-2020, 19:07
Moskiit ma zbilansowane zużycie dużą instalacją i on w przeciwieństwie do ciebie zapłaci rachunek po 12 miesiącach, niespełna 150 zł :P mając zużycie 8,7 MWh, a ty zużywając 5MWh i z tego w 2T choćby 3MWh zapłacisz około tysiaka .
Ja liczę na 1500 rocznie jako max zobaczy za 5 miesiecy jak to wyjdzie w praktyce. Natomiast ile on zapłacił za instalcję i kiedy to się zwróci? Ja nie bedę robił inwestycji na 10 lat bo moge to korzytniej zainwestować chodzi mi o reduklcę kosztów przy konkretnej stopie zwrotu na poziomie co najmniej 20%

Moskit81
30-01-2020, 21:03
Podsumowując, jaka taryfa dla moich warunków?

gawel
30-01-2020, 21:18
a jaką masz strukturę zużycia w poszcz taryfach i jakie masz obecne i planowane zużycie? W moim przypadku zużycie roczne to 7 MWh planuję zejścć do 5,5 więc 4 kwp i taryfa g12w jest optymalna. Ale to na prawdę zalezy od konktretnego domu i rodziny

cuuube
30-01-2020, 21:30
Podsumowując, jaka taryfa dla moich warunków?
jesli podane zużycie 8,7 MWh to jest na wszystko wraz z PC, a instalacja fotowoltaiczna jest wystawiona na południe , to bierz G11, nie stracisz na dziwnym rozliczaniu dwóch stref przez Taurona . Nie interesują Cię przy tak dużej instalacji żadne strefy, bo jakie to ma znaczenie czy zużycie tania/droga pokryjesz prądem wyprodukowanym w drogiej/taniej - żadne, i tak pokrywasz 100%. To co sugeruje gawel, by miało znaczenie gdybyś tak jak on postawił PV na połowę zużycia .

gawel
30-01-2020, 21:36
jesli podane zużycie 8,7 MWh to jest na wszystko wraz z PC, a instalacja fotowoltaiczna jest wystawiona na południe , to bierz G11, nie stracisz na dziwnym rozliczaniu dwóch stref przez Taurona . Nie interesują Cię przy tak dużej instalacji żadne strefy, bo jakie to ma znaczenie czy zużycie tania/droga pokryjesz prądem wyprodukowanym w drogiej/taniej - żadne, i tak pokrywasz 100%. To co sugeruje gawel, by miało znaczenie gdybyś tak jak on postawił PV na połowę zużycia .

Sory za tępe pytanie ale tauron nie stosuje bilansowania międzystrefowego ? czy jak on to liczy bo jest jakies algebraiczne i drugie nie pamietam jakie . Co do kolegi wyżej to ja na jego miejścu bym zaeksperymentował został w g12w a za rok sie przpisał albo odwrotnie

Juras44
30-01-2020, 22:04
W moim przypadku różnica między t1 a T2 jest ogromna na korzyść tanszej taryfy.
Nie wiem czy uda mi się zmieścić pv na około 10kw , wstępnie mowa jest o 8kw. Także pv nie pokryje całego zużycia plus dach płaski z odrobiną skosu na max 2kw w dodatku całość na południowy zachód.
Także ja raczej zostanę przy g12w bo i tak prawdopodobnie będę dopłacał za życie energii od taurona.

gawel
30-01-2020, 22:08
W moim przypadku różnica między t1 a T2 jest ogromna na korzyść tanszej taryfy.
Nie wiem czy uda mi się zmieścić pv na około 10kw , wstępnie mowa jest o 8kw. Także pv nie pokryje całego zużycia plus dach płaski z odrobiną skosu na max 2kw w dodatku całość na południowy zachód.
Także ja raczej zostanę przy g12w bo i tak prawdopodobnie będę dopłacał za życie energii od taurona.

Ja decydując sie na pv założyłęm zwrot do 4 lat i pokrycie załej taniej taryfy, rachuenk powinien spaśc z ponad 4k do 1,5k rocznie czyli nadal będe płacił za ok 3 MWh drugiej strefy docelowo bedzie klima w salonie do ogrzewania i zużycie spadnie z 7 do 5,5 Mwh rocznie

Juras44
30-01-2020, 22:26
U mnie instalacja uruchomiona została pierwszy raz w kwietniu 2019r a od chyba września mam ją cały czas załączoną z temperaturą pokojową 22stC. Jak ustawiłem tak zostało.
W przyszłym roku już będę zmniejszał temp na regulatorze jak wszyscy będziemy poza domem.
Także zużycie powinno trochę zmaleć.
Specjalnie nie zmniejszam temp. na regulatorze pokojowym gdyż chciałem zobaczyć ile będzie mnie to kosztować.
Przy panujących warunkach pogodowych grzanie tylko w g12w w zupełności się sprawdza.
Nie wiem czy w przypadku gdyby było bardzo zimno to taka forma grzania tylko w g12w by wystarczyła. Chodzi mi o to czy np woda w buforze byłaby jeszcze na tyle gorąca aby ogrzewać dom aż do godziny 22:00 bez załączania się grzałek ,które tylko zegar załącza wg taryfy g12w.
Puki co nie ma problemu i to wystarcza.

cuuube
31-01-2020, 06:24
W moim przypadku różnica między t1 a T2 jest ogromna na korzyść tanszej taryfy.
Nie wiem czy uda mi się zmieścić pv na około 10kw , wstępnie mowa jest o 8kw. Także pv nie pokryje całego zużycia plus dach płaski z odrobiną skosu na max 2kw w dodatku całość na południowy zachód.
Także ja raczej zostanę przy g12w bo i tak prawdopodobnie będę dopłacał za życie energii od taurona.

i tu może mieć sens G12, bo nawet chyba nie g12w(naprodukujesz zbyt dużo prądu w taniej strefie)

gawel
31-01-2020, 06:30
U mnie instalacja uruchomiona została pierwszy raz w kwietniu 2019r a od chyba września mam ją cały czas załączoną z temperaturą pokojową 22stC. Jak ustawiłem tak zostało.
W przyszłym roku już będę zmniejszał temp na regulatorze jak wszyscy będziemy poza domem.
Także zużycie powinno trochę zmaleć.
Specjalnie nie zmniejszam temp. na regulatorze pokojowym gdyż chciałem zobaczyć ile będzie mnie to kosztować.
Przy panujących warunkach pogodowych grzanie tylko w g12w w zupełności się sprawdza.
Nie wiem czy w przypadku gdyby było bardzo zimno to taka forma grzania tylko w g12w by wystarczyła. Chodzi mi o to czy np woda w buforze byłaby jeszcze na tyle gorąca aby ogrzewać dom aż do godziny 22:00 bez załączania się grzałek ,które tylko zegar załącza wg taryfy g12w.
Puki co nie ma problemu i to wystarcza.

Też stosowałem przerwę w grzaniu od 6 do 13 ale u mnie to było może 3% różnicy na korzyść taryfy II, u ciebie może z 6% bo ja ma temperaturę 21. Wyliczyłem ostatnio że nawet jeżeli prze 7 h ogrzewanie jest całkiem wyłączone to potem trzeba to ciepło uzupełnić co prawda w po 35 gr nie po 67 ale do obliczeń oszczędności liczymy tylko w przybliżeniu różnicę pomiędzy taryfami a nie poiezy 0 a 67 groszy. Dodatkowo przy PV w dzień ja wszytsko konsumuję nie jest tego wiele w grudniu i styczniu ale jest w marcu kwietniu to powinno być już na spokojnie.
Reasumując nie powinneś się spodziewać cudów , podobnie jak przy obniżaniu temperatury w nocy zyski sa marginalne. Natomiast przy całkowitym wyłączeniu grzejników w nieużywanym pomieszczeniu są już konkretne oszczędności.

gawel
31-01-2020, 06:32
i tu może mieć sens G12, bo nawet chyba nie g12w(naprodukujesz zbyt dużo prądu w taniej strefie)

To już zależy od domowego zużycia i ilości mieszkańców bo jak powyżej 4 osób to też zużyją.

cuuube
31-01-2020, 06:45
Zużyć, zużyją, tylko może braknąć kWh w drogiej... a na przelicznikach tauronowskich zostanie oskubany, może nie z kosmicznej ilości , ale jak to się mówi ziarnko do ziarnka...

Po co ma się klamkować że zużyciem w drogiej? Wystarczy naprodukować w niej więcej kWh, a w taniej u tak będzie dopłacał.

Juras44
31-01-2020, 07:26
U mnie przerwa w grzaniu grzałek w godzinach 6-13 się sprawdza jak też 15-22:00. o 22:00 na buforze mam temp ponad 45st.
Regulator pokojowy nie jest ustawiony na g12w lecz na wysokość temp.I takie rozwiązanie i mnie się sprawdza.

Moskit81
31-01-2020, 09:37
Moja instalacja będzie wschód zachód, dach 2spadowy. Plus tego ze rano i popołudniu jesteśmy w domu a w południe praca dzieci szkoła.
W tym momencie nie mam rozbitego zużycia na taryfy, musiałbym to policzyć ale to i tak się zmieni bo zmywarka pralka pompa będą teraz ustawione na czas jak idzie produkcja, wczesniej w tańszej taryfie.
Tauron nie ma na stronie informacji o rozliczaniu g12w, mają mi przesłać informacje na maila wiec dalej nie wiem jak to liczą

vr5
31-01-2020, 09:59
Witam
W przyszłym tygodniu mam montaż instalacji 8,64kWp WZ. Obecnie taryfa G12w, i roczne zużycie 8.7kWh, pompa ciepła i ogrzewanie tylko podłogówka. Pompa ustawiona że w taniej taryfie grzeje mocniej, w drogiej słabiej. Bezwładność podłogówki duża więc nie czuć różnicy. Zmywarka i pralka włącza się w tańszej taryfie, gotowanie na indukcji.
Dobrze kombinuje ze lepiej mi w mojej sytuacji przejść na g11 i poustawiać wszystko tak żeby zużycie było jak największe za dnia jak jest produkcja? Będę monitorował produkcje PV zużycie całkowite oraz pompę ciepła na pvmonitor.pl . Proszę o pomoc w wyborze taryfy.
Dzieki

W Tauronie przy produkcji = pobraniu nie ma znaczenia rodzaj taryfy.
Ale Ty chyba trochę będziesz musiał dokupić.
Już gdzieś podałem przykład jak finansowo sprawy wyglądają przy braku w skali roku 1000 kWh.
Dodam, że w G11 dopłacisz 1000xcena za 1 kWh. O opłatach stałych nie piszę, bo te wszyscy muszą płacić.
W G12W zapłacisz za te 1000 kWh w Tauronie w proporcji zużycia zarejestrowanego przez licznik. Czyli jeśli w drogiej zużyłeś wg wskazań licznika 30 %, a w taniej 70 % "zabulisz" 300x "droga taryfa" + 700x"tania taryfa". I to nie zależnie od tego ile było oddane w "drogiej". Słońce świeci w naszym pięknym kraju prawdopodobnie tylko w dzień, więc w innych OSD prawie każdy będzie miał nadwyżkę oddanej drogiej i zapłaci za brakujące 1000 kWh w taniej.

Czyli tak na prawdę w Twoim przypadku za 300 kWh dopłacisz 300x(różnica między ceną "dzienna-nocna").
Nie będzie tego zabójczo dużo.

W Tauronie jeśli się zdecydujesz na taryfę z serii G12xxx to lepiej pozostać w G12W, bo wyjdzie lepsza proporcja w stosunku do G12, mimo że ceny w G12 są nieco niższe od oferowanej w G12W.

Moskit81
31-01-2020, 12:39
Operatora chyba mogę zmienić

Moskit81
31-01-2020, 12:45
Operatora chyba mogę zmienić.
Jeżeli Tauron to chyba lepiej wychodzi ta g12w, po szybkich kalkulacjach.

gawel
31-01-2020, 12:48
Operatora chyba mogę zmienić

Przy umowie prosumenckiej nie możesz każda umowa prosumencka jest umowa kompleksową tzna masz OSD+dedykowany sprzedawca

vr5
31-01-2020, 13:05
Operatora chyba mogę zmienić.
Jeżeli Tauron to chyba lepiej wychodzi ta g12w, po szybkich kalkulacjach.

Niestety, Prosument nie może zmienić Operatora. Gdyby było tak dobrze, to pewnie tylko nieliczni by pozostali w tej firmie.

Tak, G12W wydaje się być w Tauronie najkorzystniejsza do czasu...

Jedno co możesz zrobić, jeśli masz "kasę" i miejsce na dachu, to zwiększyć PV do 10 kWp.
Wbrew pozorom takie ulokowanie nadwyżki gotówki (jeśli ma się pewną nadwyżkę) mimo, że okres amortyzacji się wydłuża ma rację bytu.

Jak powiedział Kolega @bobrow nie warto "kopać się z koniem".

Moskit81
01-02-2020, 20:07
Dzisiaj dostałem wiadomość od infolinii Taurona ze bedzie zmiana w sposobie rozliczania G12W, ale jeszcze nie mieli dokładnych wiadomości, poczekam na pierwsze rozliczenie po miesiącu powinni już wprowadzić zmiany.

klaudiusz_x
02-02-2020, 00:34
Dzisiaj dostałem wiadomość od infolinii Taurona ze bedzie zmiana w sposobie rozliczania G12W, ale jeszcze nie mieli dokładnych wiadomości, poczekam na pierwsze rozliczenie po miesiącu powinni już wprowadzić zmiany.

Wczoraj rozmawiałem, nic nie wiedzieli, czy coś ma się zmienić.
Być może ktoś coś więcej wie.

Moskit81
02-02-2020, 02:13
Gość wiedział że się zmieni ale nic więcej

vr5
02-02-2020, 09:24
Dzisiaj dostałem wiadomość od infolinii Taurona ze bedzie zmiana w sposobie rozliczania G12W, ale jeszcze nie mieli dokładnych wiadomości, poczekam na pierwsze rozliczenie po miesiącu powinni już wprowadzić zmiany.

Być może były jakieś naciski "z góry" na zmianę na rozliczanie zgodne z prawem. O tym, że jest niezgodne z prawem wiedzieli pracownicy tego Sprzedawcy od dawna.
Od anonimowego Pracownika tej firmy trzymałem poufną informację już półtora roku temu, że rozliczenie proporcjonalne nie jest do obronienia przed Sądem.

Rozliczenie proporcjonalne jest stosowane przy uszkodzeniu licznika i wtedy mamy pewien kompromis - wartości przeliczone zużycia energii są przybliżone do tych z poprzednich okresów. Przy rozliczeniu proporcjonalnym Prosumentów dla sprawnego licznika są nieprawdziwe!.

Łatwo jest wykazać, że przy zsumowaniu kilku faktur rozliczanych proporcjonalnie za jakiś okres otrzymujemy różne wyniki zużycia energii w poszczególnych taryfach dla okresów rozliczeń raz w miesiącu, co 2 miesiące, 6 miesięcy oraz raz w roku.

peker_84
10-02-2020, 21:40
czytałem tylko pierwszy post na tej stronie i odpowiem pytającemu tak : trzeba mieć dwa liczniki w domu , ja tak mam ze mam dwa liczniki bo mieszkam np z teściową , elektrownia w to nie winka po co komu dwa liczniki =) jeden masz na PV a drugi masz na taryfy ( nocna i dzienna ) . koszt liczników jest mały tyle ze trzeba za przyłącz zapłacić . kiedyś dawno dawno to zrobił teściu i tak zostało . pozostaje tylko zrobić prosty przekaźnik przy pompie ciepła z zegarem który przełączy na nocną taryfę w nocy (licznik dwutaryfowy ) a na zwykłą taryfę w liczniku PV omijając dzienną taryfę w liczniku dwutaryfowym która jest najdroższa .

pozdrawiam

sruba014
18-02-2020, 11:00
https://www.youtube.com/watch?v=rEOsPitv5xo Fajnie ten Pan opisuje fotowoltaikę w g12w

gawel
18-02-2020, 11:46
https://www.youtube.com/watch?v=rEOsPitv5xo Fajnie ten Pan opisuje fotowoltaikę w g12w

Faktycznie prościej się nie da:p

cangi80
18-02-2020, 12:33
U mnie sytuacja wygląda tak: Moje zużycie roczne ok. 5000 kWh , mają mi zamontować PV 3,24 kWp i mam taryfę G12. Czy jest sens zmieniać ją na G12w ? Z tego co liczyłem to PV pokryją mi w całości droższą taryfę a w G12 przecież obydwie są tańsze niż w G12w. Jestem w PGE.

gawel
18-02-2020, 12:52
U mnie sytuacja wygląda tak: Moje zużycie roczne ok. 5000 kWh , mają mi zamontować PV 3,24 kWp i mam taryfę G12. Czy jest sens zmieniać ją na G12w ? Z tego co liczyłem to PV pokryją mi w całości droższą taryfę a w G12 przecież obydwie są tańsze niż w G12w. Jestem w PGE.

średnia proporcja zużycia taryfy II/I w g12w jest większa o 14% czyli wynosi minimum 70/30. Co przekłada się na ok 112 dni w II strefie nie licząc dni roboczych. Moim zdaniem warto, ale jak masz wątpliwości to pozostań na g12 i za rok możesz to zmienić i porównać

cangi80
18-02-2020, 17:13
średnia proporcja zużycia taryfy II/I w g12w jest większa o 14% czyli wynosi minimum 70/30. Co przekłada się na ok 112 dni w II strefie nie licząc dni roboczych. Moim zdaniem warto, ale jak masz wątpliwości to pozostań na g12 i za rok możesz to zmienić i porównać

I tak zrobię. Dzięki.

_Grisza_
21-02-2020, 12:59
Siema,
widzę, że temat taryf macie rozpykany, więc proszę Was o opinie.
Zużycie roczne mam na poziomie 5000 kWh, w tym tygodniu na dachu wylądowało 10 kWp (dach skośny na południe), czekam na wymianę licznika. Za rok może dwa planuje montaż PC.
Do czasu montażu PC nadmiar produkcji chcę puścić w grzałkę w buforze.

Obecnie mam taryfę G12, rozliczenie co 2 miesiące na podstawie odczytu z licznika, średnie zużycie wychodzi ok . 40% w taniej. 60% w drogiej.
Pytanie czy mam coś zmieniać jeśli chodzi o taryfę, w sumie planuje bilansować się do zera, aby płacić tylko opłaty stałe.
I co z tym okresem rozliczeniowym, rozumiem że muszę go zmienić na 12 miesięczny składając specjalny wniosek?

Z góry dzięki za podpowiedź.

gawel
21-02-2020, 13:01
Siema,
widzę, że temat taryf macie rozpykany, więc proszę Was o opinie.
Zużycie roczne mam na poziomie 5000 kWh, w tym tygodniu na dachu wylądowało 10 kWp (dach skośny na południe), czekam na wymianę licznika. Za rok może dwa planuje montaż PC.
Do czasu montażu PC nadmiar produkcji chcę puścić w grzałkę w buforze.

Obecnie mam taryfę G12, rozliczenie co 2 miesiące na podstawie odczytu z licznika, średnie zużycie wychodzi ok . 40% w taniej. 60% w drogiej.
Pytanie czy mam coś zmieniać jeśli chodzi o taryfę, w sumie planuje bilansować się do zera, aby płacić tylko opłaty stałe.
I co z tym okresem rozliczeniowym, rozumiem że muszę go zmienić na 12 miesięczny składając specjalny wniosek?

Z góry dzięki za podpowiedź.

daj majla na priv to cos ci podeśle pomocnego

_Grisza_
23-02-2020, 17:10
Decyzja podjęta, zostaje w taryfie G12, a jak przejdę docelowo na PC i zacznie brakować kWh to zmienię na G12w.

Mam jeszcze jedną niejasność i pytanie do tych co przed zainstalowaniem PV rozliczali się podając co miesiąc lub dwa rzeczywiste zużycie.
Czy występowaliście o zmianę okresu rozliczeniowego na 6-12 miesięczny wg prognoz?

Z tego co dowiedziałem się na infolinii to okres rozliczeniowy w Tauron przechodzi na umowę prosumencką, czyli w moim przypadku 2 miesięczny, w efekcie czego:
- co dwa miesiące Tauorn będzie wysyłał fakturę, na bazie zdalnego odczytu zużycia/produkcji.
- aby to zmienić trzeba zmienić okres rozliczenia na 6 lub 12 miesięczny (koszty stałe są wtedy mniejsze bo nie ma opłaty handlowej co te dwa miesiące).

gawel
23-02-2020, 17:28
Decyzja podjęta, zostaje w taryfie G12, a jak przejdę docelowo na PC i zacznie brakować kWh to zmienię na G12w.

Mam jeszcze jedną niejasność i pytanie do tych co przed zainstalowaniem PV rozliczali się podając co miesiąc lub dwa rzeczywiste zużycie.
Czy występowaliście o zmianę okresu rozliczeniowego na 6-12 miesięczny wg prognoz?

Z tego co dowiedziałem się na infolinii to okres rozliczeniowy w Tauron przechodzi na umowę prosumencką, czyli w moim przypadku 2 miesięczny, w efekcie czego:
- co dwa miesiące Tauorn będzie wysyłał fakturę, na bazie zdalnego odczytu zużycia/produkcji.
- aby to zmienić trzeba zmienić okres rozliczenia na 6 lub 12 miesięczny (koszty stałe są wtedy mniejsze bo nie ma opłaty handlowej co te dwa miesiące).

W pge odczyty są ciągłe bo zdalne natomiast rozliczenie jest 6 miesięczne 1-6 i 7-12 i to ma sens bo masz 2 faktury pierwsza jest pomniejszona o wiosenne i czerwcowe uzyski a od lipca produkujesz górke na sezon grzewczy. Może w 2 i kolejnych latach to się równoważyjednak w pierwszym roku zakłądając pv np w listopadzie bóliłbym za prad co 2 miesiace po to aby nadprodukcja była odjęta tak na prawdę za rok. Nie wiem co krótkie okresy rozliczeniowe mają na celu?

W umowach prosumenckich nie ma prognoz tak że możesz wystepować o co tylko chcesz

_Grisza_
23-02-2020, 17:46
Dotychczas w Tauronie rozliczałem się za rzeczywiste zużycie podając stan licznika co 2 miesiące, i to mnie się podobało bo płaciłem na bieżąco za to co zużyłem.
Z tego co się dowiedziałem na info Tauorna to jeśli tego nie zmienię to będę miał coś takiego jak Ty, czyli co dwa miesiące faktura za to co zużyłem minus to co wyprodukowałem (odczyt zdalny). Dlatego zasugerowano mi abym po wymianie licznika zmienił sposób rozliczenia na prognozy, bo mam dużą instalację PV, wiec będą mogli wystawiać mi prognozy w kwocie tylko opłat stałych.

gawel
23-02-2020, 17:53
Dotychczas w Tauronie rozliczałem się za rzeczywiste zużycie podając stan licznika co 2 miesiące, i to mnie się podobało bo płaciłem na bieżąco za to co zużyłem.
Z tego co się dowiedziałem na info Tauorna to jeśli tego nie zmienię to będę miał coś takiego jak Ty, czyli co dwa miesiące faktura za to co zużyłem minus to co wyprodukowałem (odczyt zdalny). Dlatego zasugerowano mi abym po wymianie licznika zmienił sposób rozliczenia na prognozy, bo mam dużą instalację PV, wiec będą mogli wystawiać mi prognozy w kwocie tylko opłat stałych.

Ja mam okres rozliczeniowy półroczny nie 2 miesięczny jak piszesz, poza tym nie mam prognoz zerowych bo to stworek potworek bez sensu po prostu NIE MAM ŻADNYCH faktur zerowych i niezerowych nic nie płacę.

_Grisza_
23-02-2020, 18:06
Nie mówię o fakturach zerowych, tylko fakturach równych opłatom stałym wystawionych z góry na cały rok do przodu, z płatnością co dwa miesiące, ale zostawmy bo jesteś w PGE.
Czy jest tutaj ktoś z Taurona, kto mógłby podzielić się swoimi doświadczeniami?

gawel
23-02-2020, 18:12
Rozumiem ale zapłacenie 14 zł miesięcznie to aż taki ból głowy?

ksysju
23-02-2020, 18:17
Tauron

Mam rozliczenie 12 miesięczne + 4 faktury prognozowane po 20 zł tzw. opłat stałych.

_Grisza_
23-02-2020, 18:30
Tauron
Mam rozliczenie 12 miesięczne + 4 faktury prognozowane po 20 zł tzw. opłat stałych.

Przed założeniem PV też miałeś rozliczenie wg prognoz?

_Grisza_
23-02-2020, 18:36
Rozumiem ale zapłacenie 14 zł miesięcznie to aż taki ból głowy?

Chyba nie rozumiemy się, chodzi o to że:
- w Taurnie rozliczenie wg. prognoz jest tańsze o ok. 35zł w skali roku (koszty stałe),
- nie mam durnych sytuacji, że muszę dopłacać za styczeń-marzec skoro wiadomo, że i tak nadrobię to produkcją energii wiosną i latem.

ksysju
23-02-2020, 18:37
Tak ale półroczne.

gawel
23-02-2020, 18:47
Chyba nie rozumiemy się, chodzi o to że:
- w Taurnie rozliczenie wg. prognoz jest tańsze o ok. 35zł w skali roku (koszty stałe),
- nie mam durnych sytuacji, że muszę dopłacać za styczeń-marzec skoro wiadomo, że i tak nadrobię to produkcją energii wiosną i latem.

Dziwne, ale w PGE im krótsze okresy rozliczeniowe tym drożej, Bez względu na to i tak jest roczna ważność nadprodukcji więc nie ma o co kopii kruszyć. Mi osobiście odpowiada nic nie płacenie przez 6 miesięcy niż kredytowanie PGE

_Grisza_
23-02-2020, 20:17
Tak ale półroczne.
Rozumiem że z automatu zmienili to na 4 faktury?

Matahari89
29-02-2020, 11:28
Mam pytanie do osób, które znają się w temacie.
Zamierzam grzać pompą ciepła w taniej taryfie i płacić elektrowni za ten prąd, natomiast w drogiej czerpać energię z paneli fotowoltaicznych, czy jest to możliwe? Chodzi o to abym mógł odkupić kW oddane do sieci w czasie użytkowania drogiej taryfy a w taniej płacić normalnie za pobrany prąd. Pomysł jest taki aby założyć niewielką elektrownie, której zwrot zwróci się dużo szybciej z uwagi na korzystanie z niej gdy kWh zakupowana od zakładu energetycznego jest w wysokiej cenie.

Czyli w godzinach tanich płacę np. 0,3zł za kWh.
W godzinach drogich zamiast płacić 0,7zł za kWh odbieram prąd wysłany wcześniej elektrowni, oraz korzystam z prądu produkowanego na bieżąco przez fotowoltaikę.

To rozwiązanie ma również ten plus, że "tanie godziny" są godzinami nocnymi, w których panele nie pracują, natomiast drogie godziny są godzinami, w których panele pracują z dobrą mocą. Także więcej prądu byłoby konsumowane na bieżąco bez straty 20% na odkup od elektrowni.

To nie takie proste by to jasno określić bo dostawcy różnie to przeliczają, ale przeważnie jeśli masz nadwyżkę 'dzienną' to z niej odliczą kW za prąd zużyty w nocy a potem po wyzerowaniu naliczą według zużycia, według tych obliczeń https://mysun.pl/ktora-taryfa-pradu-g11-czy-g12w-jest-korzystniejsza-dla-wlascicieli-fotowoltaiki/ jak masz pompę ciepła to powinno ci się opłacać G12 lub G12w.

kulibob
29-02-2020, 11:50
Jak to jest z tym bilansowanie między fazowym? Rozumiem że go praktyczni niema , Co uda mi się zjeść na danej fazie i tyle?

kedlaw0
29-02-2020, 12:20
Kulibob, w PGE jest najlepiej - jest bilansowanie międzyfazowe metodą wektorową.
A jak u innych to między innymi w tym artykule:
https://www.gramwzielone.pl/energia-sloneczna/32839/bilansowanie-miedzyfazowe-u-prosumentow-jednak-mozna

vr5
29-02-2020, 13:52
Chyba nie rozumiemy się, chodzi o to że:
- w Taurnie rozliczenie wg. prognoz jest tańsze o ok. 35zł w skali roku (koszty stałe),
- nie mam durnych sytuacji, że muszę dopłacać za styczeń-marzec skoro wiadomo, że i tak nadrobię to produkcją energii wiosną i latem.

W Tauronie w G12 i pochodnych masz rozliczenie proporcjonalne wg proporcji zużycia zarejestrowanych przez licznik.
Jeśli produkcję roczną masz zbliżoną (prawie równą zużyciu ze stratą 20 % lub 30 %) to rozliczenie roczne jest o.k.
Co innego jeśli brakuje Ci sporo. Wtedy często warto wybrać rozliczenie co miesiąc.

cuuube
29-02-2020, 13:59
Jak to jest z tym bilansowanie między fazowym? Rozumiem że go praktyczni niema , Co uda mi się zjeść na danej fazie i tyle?
https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=3312676&highlight=

Stafik73
14-03-2020, 20:44
Mam od listopada 2019 taryfę G12W i jestem zadowolony. Od połowy stycznia mam panele. Mam rozliczenie 6 miesięczne wg prognoz. Parę dni temu dostałem symulację na pół roku.Wiadomo że muszę ich kredytować w moim przypadku żeby potem zwrócili mi nadpłatę. Moje pytanie jest takie jaką wybrać taryfę i jaki sposób rozliczenia żeby mieć jak najmniejsze opłaty. Z tego co widzę będę miał nadprodukcję z paneli. Aha jestem w Tauronie.

cuuube
14-03-2020, 20:49
Jaka duża instalacja i jakie zużycie domu ? Skoro przewidujesz nadprodukcję to G11, nie stracisz na przelicznikach aTauronu T1 vs T2i nie będziesz musiał się zastanawiać jaka strefa.

2T mają sens przy pokryciu produkcją z paneli tylko części zużycia i specyficznym zużyciu.

Ale skoro od listopada masz G12 i we wniosku do Taurona o przyłączenie PV masz wpisane G12 , no to jesteś umoczony na rok, wątpię by się dało teraz odkręcić, bo umowa prosumencka już podpisana pewnie lub lada moment.

gawel
14-03-2020, 20:50
Mam od listopada 2019 taryfę G12W i jestem zadowolony. Od połowy stycznia mam panele. Mam rozliczenie 6 miesięczne wg prognoz. Parę dni temu dostałem symulację na pół roku.Wiadomo że muszę ich kredytować w moim przypadku żeby potem zwrócili mi nadpłatę. Moje pytanie jest takie jaką wybrać taryfę i jaki sposób rozliczenia żeby mieć jak najmniejsze opłaty. Z tego co widzę będę miał nadprodukcję z paneli. Aha jestem w Tauronie.

Jaki OSD? W umowach prosumenckich nie ma zaliczek. Nic nie płać i jeżeli rozwiązałeś poprzednią umowę to żądaj anulowania faktur zaliczkowych prognoz to nie jest zgodne z prawem i będziesz miał kosmiczną nadpąłtę.

gawel
14-03-2020, 20:52
Jaka duża instalacja i jakie zużycie domu ? Skoro przewidujesz nadprodukcję to G11, nie stracisz na przelicznikach aTauronu T1 vs T2i nie będziesz musiał się zastanawiać jaka strefa.

2T mają sens przy pokryciu produkcją z paneli tylko części zużycia.

ale w Tauronie też nie ma prognoż chyba

cuuube
14-03-2020, 20:56
ale w Tauronie też nie ma prognoż chyba

Teraz są już chyba wszędzie, dostałem jakiś czas temu z Eneii pismo o prognozach dwumiesięcznych :bash:. :bash: a umowę podpisywałem na 12 miesięczny cykl.

Stafik73
14-03-2020, 21:01
Chodzi mi bardziej o przyszłość bo wiem że na dzień dzisiejszy niem mam możliwości zmiany taryfy ani sposobu rozliczania.

cuuube
14-03-2020, 21:07
https://images89.fotosik.pl/332/56df6f39541826e6med.png (https://images89.fotosik.pl/332/56df6f39541826e6.png)

cuuube
14-03-2020, 21:11
Chodzi mi bardziej o przyszłość bo wiem że na dzień dzisiejszy niem mam możliwości zmiany taryfy ani sposobu rozliczania. to masz czas teraz na obserwacje i decyzję co dalej.

gawel
14-03-2020, 21:15
Ciekawe mam zdalny odczyt więc o jakich prognozach gadamy można zapłacić dokładnie do co grosza, a faktura rozliczeniowa będzie raz na 1/2 roku. Dam znać jak coś się u mnie zmieni.

Stafik73
14-03-2020, 21:20
Ja mam prognozę na 250 zł miesięcznie i muszę do czerwca płacić. Teoretycznie w marcu moja produkcja przewyższy zużycie. Chodzi mi o to jak się zabezpieczyć przed następnym okresem rozliczeniowym.

cuuube
14-03-2020, 21:28
Ciekawe mam zdalny odczyt więc o jakich prognozach gadamy można zapłacić dokładnie do co grosza, a faktura rozliczeniowa będzie raz na 1/2 roku. Dam znać jak coś się u mnie zmieni.

też mam zdalny od dwóch lat i to im nie przeszkadza pisać takich bzdur.
Pismo dostałem 7 lutego , na dziś dzień nie przysłali żadnej prognozy z fusów kawy prezesa :rolleyes: docelowo rocznie wychodzę na zero .

cuuube
14-03-2020, 21:34
Ja mam prognozę na 250 zł miesięcznie i muszę do czerwca płacić. Teoretycznie w marcu moja produkcja przewyższy zużycie. Chodzi mi o to jak się zabezpieczyć przed następnym okresem rozliczeniowym.

w tym przypadku pisanie reklamacji chyba nic nie pomoże bo pewnie takie zużycie miałeś dotąd i oni sobie 'prognozują' ,że to się nie zmieni. Teraz zimą pewnie się nie zmieni wiele bo produkcja była mała, ale się rozkręca i latem już będzie na górkę i może wtedy coś wskurasz. Może ktoś się wypowie czy był i co załatwił w takiej sytuacji

gawel
14-03-2020, 21:40
Moim celem jest 150 zł miesięcznie bo mam instalację pod wymiarową więc taka zaliczka by mi w sumie nie przeszkadzała.

cuuube
14-03-2020, 21:44
Mnie by przeszkadzała każda, bo było mi dobrze gdy płaciłem raz w roku, ostatnią na 147zł.

vr5
14-03-2020, 22:23
Ja mam prognozę na 250 zł miesięcznie i muszę do czerwca płacić. Teoretycznie w marcu moja produkcja przewyższy zużycie. Chodzi mi o to jak się zabezpieczyć przed następnym okresem rozliczeniowym.

Jeśli jest to rozliczenie w Tauronie to bez problemu korygują zgodnie z produkcją Twojej PV. Musisz zapłacić te raty prognoz, których już minął termin płatności.

choina46
04-05-2020, 12:13
Witam

Jestem nowy w temacie. Mam już założoną i zgłoszona mikroinstalację na użytek własny do pokrycia codziennego zużycia. Bez ogrzewania.

Chciałem zmienić okres rozliczeniowy w Tauronie na roczny i zastanawiam się nad wyborem taryfy i cennika.

Czy dla mnie G11 będzie OK? Aktualnie takiej używałem

Jaki cennik? Czy z opłatą handlową EKO, czy taryfa dystrybutora bez opłaty handlowej z lekko większą ceną za jednsotkę?

Co doradzacie?

Pozdrawiam

miecio 301
04-05-2020, 12:47
Witam

Jestem nowy w temacie. Mam już założoną i zgłoszona mikroinstalację na użytek własny do pokrycia codziennego zużycia. Bez ogrzewania.

Chciałem zmienić okres rozliczeniowy w Tauronie na roczny i zastanawiam się nad wyborem taryfy i cennika.

Czy dla mnie G11 będzie OK? Aktualnie takiej używałem

Jaki cennik? Czy z opłatą handlową EKO, czy taryfa dystrybutora bez opłaty handlowej z lekko większą ceną za jednsotkę?

Co doradzacie?

Pozdrawiam

Jeżeli energia wyprodukowana pokryje zapotrzebowanie to G11, bez handlowej czy też jakiś okazyjnych promocji z gwarancją ceny czy elektryka

Antyspam
04-05-2020, 13:35
Jeżeli energia wyprodukowana pokryje zapotrzebowanie to G11, bez handlowej czy też jakiś okazyjnych promocji z gwarancją ceny czy elektryka

Jeśli nie pokryje to też G11. Dla kilkuset złotych rocznie bawić się w taryfy? Więcej człowiek marnuje wyrzucając jedzenie lub robiąc nieprzemyślane zakupy.

choina46
04-05-2020, 13:45
Jeśli nie pokryje to też G11. Dla kilkuset złotych rocznie bawić się w taryfy? Więcej człowiek marnuje wyrzucając jedzenie lub robiąc nieprzemyślane zakupy.

Myślę że wybiorę G11 ale pozostaje wybór taryfy cennikowej. Nie wiem czy opcja "taryfa operatora" która nie ma opłaty handlowej nie ma np większych opłat za dystrybucję. Patrząc na informacje na stronie, opłaty dla tary G11 są takie same za dystrybucję a bardziej nie widze nigdzie rozróżnienia.

Do wyboru jest: "Taryfa operatora", EKO, Z serwisantem .......

vr5
04-05-2020, 14:40
Myślę że wybiorę G11 ale pozostaje wybór taryfy cennikowej. Nie wiem czy opcja "taryfa operatora" która nie ma opłaty handlowej nie ma np większych opłat za dystrybucję. Patrząc na informacje na stronie, opłaty dla tary G11 są takie same za dystrybucję a bardziej nie widze nigdzie rozróżnienia.

Do wyboru jest: "Taryfa operatora", EKO, Z serwisantem .......

Wybierz bez dodatków. Po co płacić za serwisanta, czy stałą cenę , lub inne dodatki nabijające "kasę" Operatorowi? Np przy stałej cenie płaci się około 20 złotych miesięcznie dodatkowo. Jeśli będzie produkcja z Twojej PV to w najgorszym razie dokupisz trochę brakującej energii.

JTKirk
05-05-2020, 19:34
Jeśli nie pokryje to też G11. Dla kilkuset złotych rocznie bawić się w taryfy? Więcej człowiek marnuje wyrzucając jedzenie lub robiąc nieprzemyślane zakupy.

Mniemanologia stosowana. Można mieć "taryfy", nic nie zmieniać w swoich nawykach i przyzwyczajeniach i mieć oszczędności.

Antyspam
06-05-2020, 22:50
Mniemanologia stosowana. Można mieć "taryfy", nic nie zmieniać w swoich nawykach i przyzwyczajeniach i mieć oszczędności.

Mam G11 i PV i nie zmieniałem nawyków pod fotowoltaikę, dużo zużywamy wieczorami i w nocy a rachunki z ogrzewaniem z cop1 są niskie. Jeśli przechodząc na np g12w zaoszczędziłbym rocznie ze 20% czyli jedną dniówkę pracy to kompletnie nie rozumiem sensu tego zabiegu.

gawel
07-05-2020, 06:19
Mniemanologia stosowana. Można mieć "taryfy", nic nie zmieniać w swoich nawykach i przyzwyczajeniach i mieć oszczędności.

Może i mniemanologia ale to działa i jeżeli nie chcesz skorzystać to twój wybór. Niektórzy lubią cygańską muzykę, a niektórzy jak im skarpety śmierdzą tyle w temacie.

Fakty są takie ze
od 16 lat grzeję prądem
przeżyłem taryfy g11cb, g-11, g-12, g12w każda kolejna zmiana taryfy powodowała obniżkę rachunku za prąd przy zachowaniu komfortu.
Przez te wszystkie lata w ogrzewaniu były stosowane okienka czasowe przed zmianą taryfy z I/II w celu obniżenia zużycia prądu w dzień to było od 6 do 13 gdyż w domu w tym czasie nikt nie przenywał, zmiana tego ustawienia n a grzanie non stop spowodowała wzrost zużycia w I strefie na rzecz I strefy o 3%

Tutaj jest analiza porównawcza opłacalności taryf
https://www.pieniadzepodkontrola.pl/taryfa-g12w-g11-g12-kalkulator-kwh-porownanie-taryf-ktora-taryfa-jest-najtansza/

BTW zmiana licznika jest bezpłatna raz w roku , wystarczy zadzwonić.

kulibob
07-05-2020, 06:20
Mam G11 i PV i nie zmieniałem nawyków pod fotowoltaikę, dużo zużywamy wieczorami i w nocy a rachunki z ogrzewaniem z cop1 są niskie. Jeśli przechodząc na np g12w zaoszczędziłbym rocznie ze 20% czyli jedną dniówkę pracy to kompletnie nie rozumiem sensu tego zabiegu.

Zawsze warto szukać oszczędności zwłaszcza jeśli ono nic nie kosztuje.

bolek_bolecki
28-06-2020, 09:44
Doradźcie mi jakiś punkt zaczepienia, zastanawiam się czy nie pogonić Taurona z aneksem do PV póki (chyba) jeszcze mam czas.
Rachunki były na poziomie 340zł/ miesiąc. Powiesiłem na dachu 5,7kW i zanim przyszła umowa uznałem że warto było wsadzić grzałkę w CWU, zmienić G11 na jakąś wersję G12 i w przyszłości myśleć coś w temacie pompy. Przyszedł aneks i faktycznie okazuje się że Tauron+PV+G12 = rak, bo produkcję w różnych strefach rozliczą wg stosunku zużycia. W sumie mam jeszcze 10 dni na decyzję w sprawie aneksu, potem już będzie po ptakach bo prosument nie może zmienić dostawcy.

vr5
28-06-2020, 13:00
Doradźcie mi jakiś punkt zaczepienia, zastanawiam się czy nie pogonić Taurona z aneksem do PV póki (chyba) jeszcze mam czas.
Rachunki były na poziomie 340zł/ miesiąc. Powiesiłem na dachu 5,7kW i zanim przyszła umowa uznałem że warto było wsadzić grzałkę w CWU, zmienić G11 na jakąś wersję G12 i w przyszłości myśleć coś w temacie pompy. Przyszedł aneks i faktycznie okazuje się że Tauron+PV+G12 = rak, bo produkcję w różnych strefach rozliczą wg stosunku zużycia. W sumie mam jeszcze 10 dni na decyzję w sprawie aneksu, potem już będzie po ptakach bo prosument nie może zmienić dostawcy.

Jeśli płaciłeś ok. 340 zł/miesiąc to raczej Twoja produkcja będzie niższa od zużycia i niestety wpadniesz w rozliczenie proporcjonalne i na tym stracisz.

W rozliczeniu proporcjonalnym przypisane zużycie EE na fakturach tak na prawdę nie ma nic wspólnego ze zużyciem w poszczególnych strefach.
To jest zużycie odnotowane przez licznik. Licznik wcale nie notuje zużycia w czasie generacji EE przez falownik, jeśli falownik produkuje jej więcej niż zużywasz.

Są 2 wyjścia:
1. Zwiększyć ilość PV by jej produkcja była zbliżona do konsumpcji.
2. Sąd.

ad. 1 - czas amortyzacji instalacji jest dłuższy niż w innych OSD
ad. 2 - czas procesu długi i wynik niepewny

Jednak jeśli byś się zdecydował na oddanie sprawy na drogę sądową, to przejdź na rozliczenie co miesiąc. Wtedy jesteś wstanie udowodnić, że rozliczenie proporcjonalne jest niezgodne z prawem.
Wyjaśniam - już po 2 fakturach okaże się, Twoje zużycie EE jest inne liczone w rozliczeniu co miesiąc w stosunku do liczenia co 2 miesiące, 6 miesięcy, lub rozliczenia co 12 miesięcy.

bolek_bolecki
28-06-2020, 22:22
W sądzie, samodzielnie to zapewne będzie można sobie "nadmuchać". Ktoś się już z nimi sądził z pozytywnym skutkiem?. Myślę że nie tędy droga. Wolał bym się przepisać do innej firmy. Nie wiem tylko na ile jest to realne.
Próbuje oszacować co mi da G12 w wydaniu tarłona, aktualnie wniosek jest taki że nawet jeśli nie uda mi zejść z bilansem w okolice zera, to chyba i tak lepiej mieć do zapłaty kilowaty w tańszej taryfie niż sztywne G11. Grzałka w CWU wciąga mi jakieś 12kW na dobę- sporo kasy, a trzeba by przyjąć że pół roku będzie śmigać.
Mam natomiast sporego klina z tym że będę musiał uwzględnić wskazania z podlicznika (teście, którym zdejmuję licznik), no i nie wiadomo jak upierdliwa będzie zmiana konieczności zachowań w zużyciu. Może sobie odpuścić zmianę taryfy na rok czasu i akurat się o to dobiorą tauronowi do tyłka.

Mógł byś nieco rozjaśnić o co chodzi z tym miesięcznym rozliczeniem?. Jakieś cyferki dla przykładu?.

A w kwestii mocy instalacji. 340zł daje jakieś 520kWh/msc. W roku jest 10 faktur + dwie wyrównawcze. Instalacja 5,7kW w rok ponoć zrobi 5,7MW, czyli blisko. Do tego lepiej chyba nieco dopłacić niż skazać nadwyżkę na przepadnięcie.

vr5
29-06-2020, 07:52
W sądzie, samodzielnie to zapewne będzie można sobie "nadmuchać". Ktoś się już z nimi sądził z pozytywnym skutkiem?. Myślę że nie tędy droga. Wolał bym się przepisać do innej firmy. Nie wiem tylko na ile jest to realne.

Mógł byś nieco rozjaśnić o co chodzi z tym miesięcznym rozliczeniem?. Jakieś cyferki dla przykładu?.


W sądzie to faktycznie raczej by było trudno wygrać. Chyba, że trafi na prawnika - dobrego prawnika i do tego hobbystę.
Nie ma możliwości przepisania się do innej firmy - każdy jest skazany na swojego operatora OSD.

Rozliczenie miesięczne stosuje kilku Kolegów. Chodzi o to, że w zimie PV produkuje mało i w rozliczeniu jest w zasadzie zużycie EE zbliżone do rzeczywistego.
Od wiosny produkcja jest wyższa od zużycia, a nadwyżka przechodzi na kolejne miesiące do późnej jesieni.
Kolega @bobrow ma 12 rozliczeń w roku, więc może Ci wyjaśni co i jak.

Powstał już pomysł w Ministerstwie Klimatu, by wszyscy sprzedawcy rozliczali energię wg tej samej metody - jak prędko to nastąpi tego nie wie nikt. Ale trzeba czekać.

Pyxis
08-07-2020, 01:17
Witam.
Jestem swiezym posiadaczem paneli i jedyna rzecza ktorej mi brakuje w "rozkmince" calosci jest algorytm rozliczania zuzycia przez Taurona. Z tego co doczytalem jest on proporcjonalny. Dotychczasowe roliczenie jest w okresach dwumiesiecznych.
Jak praktycznie bedzie to wygldalo? Moze na jakims przykladzie z realnej instalacji ktos sie skusi opisac?

vr5
08-07-2020, 09:37
Witam.
Jestem swiezym posiadaczem paneli i jedyna rzecza ktorej mi brakuje w "rozkmince" calosci jest algorytm rozliczania zuzycia przez Taurona. Z tego co doczytalem jest on proporcjonalny. Dotychczasowe roliczenie jest w okresach dwumiesiecznych.
Jak praktycznie bedzie to wygldalo? Moze na jakims przykladzie z realnej instalacji ktos sie skusi opisac?

To będzie wyglądać tak:

Jeśli produkcja od zużycia będzie większa (uwzględniając 20 %), to zapłacisz opłaty stałe, a całość nadwyżki przejdzie na kolejny okres rozliczeniowy bez rozbicia ile jest w poszczególnych strefach.

Jeśli będzie brakować, to za to zapłacisz w proporcji zużycia zarejestrowanego przez licznik.
Np:
- zużycie w dziennej: 40 %
- zużycie w nocnej: 60 %
Brakuje Ci np 1000 kWh, więc za 400 kWh zapłacisz w drogiej i za 600 kWh w taniej. Nie ma znaczenia, że w drogiej Twoja instalacja wyprodukowała znacznie więcej niż zużyłeś, a brakuje tylko w taniej.

SNCF
08-07-2020, 12:21
a jak w rozliczeniu rocznym Taurona?

dotychczas korzystam z taryfy G13 :) to jest dopiero majstersztyk zużyć 15MWh rocznie z czego 85% w 3ciej najtańszej, lata szlifowania ustawień programatorów.
Natomiast panele będą mi produkować przecież głównie prąd w najdroższym czasie
Jak to wtedy będzie? Jak zwykle obywatel wydymany?

gawel
08-07-2020, 14:03
a jak w rozliczeniu rocznym Taurona?

dotychczas korzystam z taryfy C13 :) to jest dopiero majstersztyk zużyć 15MWh rocznie z czego 85% w 3ciej najtańszej, lata szlifowania ustawień programatorów.
Natomiast panele będą mi produkować przecież głównie prąd w najdroższym czasie
Jak to wtedy będzie? Jak zwykle obywatel wydymany?

Jak sam się wydymasz i nawalisz na dach 10 kwp to owszem tak:yes:, w twoim przypadku to się może nie opłacać bo nie ma umów prokonsumenckich dla taryf c13, dlatego musiałbyś przeliczyć swoją strukturę zuzycia na tagyfę z grupy G. Z ciekawości ile kosztuje te 15 mwh w tej taryfie rocznie?

Pyxis
08-07-2020, 14:18
To będzie wyglądać tak:

Jeśli produkcja od zużycia będzie większa (uwzględniając 20 %), to zapłacisz opłaty stałe, a całość nadwyżki przejdzie na kolejny okres rozliczeniowy bez rozbicia ile jest w poszczególnych strefach.

Jeśli będzie brakować, to za to zapłacisz w proporcji zużycia zarejestrowanego przez licznik.
Np:
- zużycie w dziennej: 40 %
- zużycie w nocnej: 60 %
Brakuje Ci np 1000 kWh, więc za 400 kWh zapłacisz w drogiej i za 600 kWh w taniej. Nie ma znaczenia, że w drogiej Twoja instalacja wyprodukowała znacznie więcej niż zużyłeś, a brakuje tylko w taniej.

Instalacja 10kWp nie zaspokoi calego zapotrzebowania (bilansujac to rocznie). Jak bedzie w przypadku rozliczania co 2 miesiace?

Czyli place tak jak do tej pory za to co zuzylemm od dystrybutora w danej taryfie?
OK, a w okresie letnim gdy jest nadprodukcja rachunki sa na 0 zl + oplaty stale?
Jak zima bede odbieral swohe 80% nadprodukcji, to z jakiego klucza beda pomniejszali moje biezace zuzycie?

Jes to koowa mega nieintuicyjne. Taka nieintuicyjnosc zawsze oznacza, ze jestes rabany w rozne czesci ciala i masz o tym nie wiedziec. ;-)

SNCF
08-07-2020, 16:47
Literówka, wiadomo że chodziło o G13 :)

vr5
09-07-2020, 14:11
Instalacja 10kWp nie zaspokoi calego zapotrzebowania (bilansujac to rocznie). Jak bedzie w przypadku rozliczania co 2 miesiace?

Czyli place tak jak do tej pory za to co zuzylemm od dystrybutora w danej taryfie?
OK, a w okresie letnim gdy jest nadprodukcja rachunki sa na 0 zl + oplaty stale?
Jak zima bede odbieral swohe 80% nadprodukcji, to z jakiego klucza beda pomniejszali moje biezace zuzycie?

Jes to koowa mega nieintuicyjne. Taka nieintuicyjnosc zawsze oznacza, ze jestes rabany w rozne czesci ciala i masz o tym nie wiedziec. ;-)

Jeśli będziesz miał nadprodukcję za dany okres, to nie ważne, że była to w większości nadprodukcja w drogiej taryfie - na fakturze pojawi się na końcu komunikat:
"Informujemy, że zgodnie z Ustawą o OZE do wykorzystania pozostaje łączna ilość energii elektrycznej 800 kWh".

Te 800 kWh to przykład - z wyliczeń może być inaczej. Czyli tak na prawdę Twoją produkcję "ładują do jednego wora".

W kolejnej fakturze, jeśli będzie brakowało to zastosują proporcję ze zużycia zarejestrowanego przez licznik.

Wiem, że pojawiają się głosy, że Tauron to "to, lub owo" (wstaw sobie co chcesz), ale jak na razie nikt z tym nie poszedł do sądu i jest tak jak jest.

To dzieła tylko w drugą stronę, jak Cię złapią że coś kombinowałeś to skończyć się może tak:

wystarczy wpisać w wyszukiwarce "kradzież prądu"

Czego nikomu nie życzę.

Link wykasowałem, bo po co ma się komuś kojarzyć z jakimiś osobami...

gawel
09-07-2020, 14:37
U mnie w PGE do wykorzystania jest zapisane ile konkretnie w każdej strefie mam g12w

Pyxis
09-07-2020, 21:34
Jeśli będziesz miał nadprodukcję za dany okres, to nie ważne, że była to w większości nadprodukcja w drogiej taryfie - na fakturze pojawi się na końcu komunikat:
"Informujemy, że zgodnie z Ustawą o OZE do wykorzystania pozostaje łączna ilość energii elektrycznej 800 kWh".

Te 800 kWh to przykład - z wyliczeń może być inaczej. Czyli tak na prawdę Twoją produkcję "ładują do jednego wora".

W kolejnej fakturze, jeśli będzie brakowało to zastosują proporcję ze zużycia zarejestrowanego przez licznik.


CZyli jesli w lecie wypracuje te rzeczone 800kWh a w jakims rachunku zimowym bede mial zuzycie z Taurona gorujace nad produkcja, to mi z tych 800kWh pomniejsza do taryfy, w ktorej mam to zuzycie wieksze od produkcji? Bez ogladania sie, kiedy zostalo wytworzone (w jakiej taryfie) latem? Tak mam to rozumiec?

vr5
10-07-2020, 09:01
CZyli jesli w lecie wypracuje te rzeczone 800kWh a w jakims rachunku zimowym bede mial zuzycie z Taurona gorujace nad produkcja, to mi z tych 800kWh pomniejsza do taryfy, w ktorej mam to zuzycie wieksze od produkcji? Bez ogladania sie, kiedy zostalo wytworzone (w jakiej taryfie) latem? Tak mam to rozumiec?

Dla przykładu:

Jeśli zużyłeś 1200 kWh a zostało z "magazynu" 800 kWh (czyli widniało na poprzedniej fakturze 800 kWh "na plus") i w okresie od poprzedniej faktury "uciułałeś" jeszcze kolejne 100 kWh to będziesz musiał zapłacić za:

1200 - (800 + 100) = 300 kWh

Zapłacisz wg proporcji zużycia odnotowanego przez licznik w okresie od poprzedniego rachunku

Pyxis
10-07-2020, 23:47
Wyglada na dobry uklad, bo przy rozliczeniach w okresie co 2 mce, w zimie mam proporcje zuzycia prawie 10/90 bo pompa ciepla pracuje praktycznie tylko w tanim pradzie. :-)

Stafik73
04-08-2020, 12:17
Po półrocznym użytkowaniu fotowoltaiki okazuje się że mam dużą nadprodukcję.Obecnie mam taryfę G12W i 6-miesięczny sposób rozliczeń w tauronie. Umowę mam ważną do końca 2021 roku. Raz w roku mogę zmienić taryfę. Czy w moim przypadku nie powinienem przejść na G11 i rozliczenie roczne żeby opłaty handlowe,przesyłowe itp. zmniejszyć do absolutnego minimum.

bobrow
04-08-2020, 12:38
Po półrocznym użytkowaniu fotowoltaiki okazuje się że mam dużą nadprodukcję.Obecnie mam taryfę G12W i 6-miesięczny sposób rozliczeń w tauronie. Umowę mam ważną do końca 2021 roku. Raz w roku mogę zmienić taryfę. Czy w moim przypadku nie powinienem przejść na G11 i rozliczenie roczne żeby opłaty handlowe,przesyłowe itp. zmniejszyć do absolutnego minimum.

Ja mam miesięczne rozliczenie w Tauronie i tak mi pasuje-nie muszę czekać na rozliczenie oddanej energii.
Nie widzę żadnych zalet rozliczania się półrocznego czy rocznego.
Już 4 raz zapłacę tylko opłaty stałe tj 28pln

JTKirk
05-08-2020, 04:56
to że ty ich nie widzisz, to wcale nie znaczy że ich nie ma. Ja tam nie widzę z kolei żadnych zalet rozliczania miesięcznego....ale każdy przypadek jest indywidualny i należy podchodzić do tego ze spokojem ;)

kulibob
05-08-2020, 05:25
Ja mam miesięczne rozliczenie w Tauronie i tak mi pasuje-nie muszę czekać na rozliczenie oddanej energii.
Nie widzę żadnych zalet rozliczania się półrocznego czy rocznego.
Już 4 raz zapłacę tylko opłaty stałe tj 28pln

Przy rocznym są niższe opłaty stałe

_Grisza_
05-08-2020, 08:15
Ja mam miesięczne rozliczenie w Tauronie i tak mi pasuje-nie muszę czekać na rozliczenie oddanej energii.
Nie widzę żadnych zalet rozliczania się półrocznego czy rocznego.
Już 4 raz zapłacę tylko opłaty stałe tj 28pln

A co się stanie jeśli np. na początku stycznia wyczerpiesz magazyn do zera?
Przy rozliczeniu miesięcznym (za styczeń i luty być może marzec) zostaniesz obciążony za zużytą energię (przy założeniu że w ziemie z PV nie pokryjesz całego zużycia). Przy rozliczeniu pół-rocznym czy rocznym, nadrobisz to w miesiącach wiosennych i letnich, i nie będziesz musiał kredytować Tauronu.

gawel
05-08-2020, 08:57
A co się stanie jeśli np. na początku stycznia wyczerpiesz magazyn do zera?
Przy rozliczeniu miesięcznym (za styczeń i luty być może marzec) zostaniesz obciążony za zużytą energię (przy założeniu że w ziemie z PV nie pokryjesz całego zużycia). Przy rozliczeniu pół-rocznym czy rocznym, nadrobisz to w miesiącach wiosennych i letnich, i nie będziesz musiał kredytować Tauronu.

Teoretycznie nic się nie stanie bo masz 12 miesięcy na zużycie oddanej produkcji, co do kredytowania OSD to fakt nie ma to sensu. Płacenie co pół roku jest jak najbardziej ok

bobrow
05-08-2020, 09:11
Przy rocznym są niższe opłaty stałe

O...-to jakie są te opłaty ?

_Grisza_
05-08-2020, 09:18
Teoretycznie nic się nie stanie bo masz 12 miesięcy na zużycie oddanej produkcji
To wiadomo, ale niepotrzebnie zapłacisz za zużyte kWh w styczniu - marcu, które i tak później wyprodukujesz - czyli kredytowanie Tauronu.

_Grisza_
05-08-2020, 09:20
O...-to jakie są te opłaty ?

Sprawdź na fakturze czy nie masz jakieś opłaty stałej za tzw. dodatkowy cykl handlowy, czy jakoś tak.

bobrow
05-08-2020, 09:21
A co się stanie jeśli np. na początku stycznia wyczerpiesz magazyn do zera?
Przy rozliczeniu miesięcznym (za styczeń i luty być może marzec) zostaniesz obciążony za zużytą energię (przy założeniu że w ziemie z PV nie pokryjesz całego zużycia). Przy rozliczeniu pół-rocznym czy rocznym, nadrobisz to w miesiącach wiosennych i letnich, i nie będziesz musiał kredytować Tauronu.

Jeśli wyczerpię magazyn, to po prostu zapłacę za tyle ile zużyłem.
Jeśli jest rozliczenie co pół roku , albo roczne-to przy niepełnym pokryciu energii z PV jednak zostanę przy miesięcznym rozliczeniu.
Ale przy praktycznie pełnym pokryciu z PV , to już ma sens roczne rozliczenie.
Zresztą dokładnie to opisał (wielokrotnie:bash:) VR5.

bobrow
05-08-2020, 09:28
Sprawdź na fakturze czy nie masz jakieś opłaty stałej za tzw. dodatkowy cykl handlowy, czy jakoś tak.

Poniżej fragment faktury , kolejne 28,21pln brutto za cały miesiąc.A ile płaci się za pół roku czy rok w Tauronie ?
446868

JTKirk
05-08-2020, 09:45
A co się stanie jeśli np. na początku stycznia wyczerpiesz magazyn do zera?
Przy rozliczeniu miesięcznym (za styczeń i luty być może marzec) zostaniesz obciążony za zużytą energię (przy założeniu że w ziemie z PV nie pokryjesz całego zużycia). Przy rozliczeniu pół-rocznym czy rocznym, nadrobisz to w miesiącach wiosennych i letnich, i nie będziesz musiał kredytować Tauronu.

Przy rozliczeniu rocznym, jeśli wyczerpiesz magazyn do zera, to Tauron kredytuje ciebie, anie ty ich. Ale wszystko zależy od konkretnego profilu zużycia....

każdy dodatkowy cykl handlowy - to dodatkowa opłata. Strzelam - 7-8zł, a może i więcej za każdy miesiąc.

JTKirk
05-08-2020, 09:53
@bobrow - u mnie przy rozliczeniu rocznym za 1 miesiąc mam kwotę 3,99 brutto oplaty handlowej. Jak masz rozliczenie co miesiąc, to na pewno płacisz więcej, sporo wiecej.

_Grisza_
05-08-2020, 10:06
Jeśli wyczerpię magazyn, to po prostu zapłacę za tyle ile zużyłem.
Jeśli jest rozliczenie co pół roku , albo roczne-to przy niepełnym pokryciu energii z PV jednak zostanę przy miesięcznym rozliczeniu.
Ale przy praktycznie pełnym pokryciu z PV , to już ma sens roczne rozliczenie.
Zresztą dokładnie to opisał (wielokrotnie:bash:) VR5.

No ale po co walisz głową w mur?. Przecież to samo napisałem.
Sądząc po ilość kWp które masz byłem przekonany, że większość zużycia albo całość będziesz pokrywał z PV.


Przy rozliczeniu rocznym, jeśli wyczerpiesz magazyn do zera, to Tauron kredytuje ciebie, anie ty ich. Ale wszystko zależy od konkretnego profilu zużycia....

Dokładnie, ja wolę uniknąć płacenia z góry, wiec przeszedłem na rozliczenie roczne (planuje całość zużycia pokryć z PV, jak wyjdzie to się okaże).

imrahil
05-08-2020, 10:13
nie byłbym pewien czy płaci więcej. w pierwszy lepszym cenniku tauron:

Za dodatkową opłatą określoną w Cenniku/CUS Klient może wybrać inny niż standardowy sposób rozliczeń dostępny w ramach Cennika - dodatkowy cykl handlowy. Powyższe nie dotyczy Klientów będących Prosumentami, którzy rozliczani są na podstawie odczytów układów pomiarowo – rozliczeniowych podawanych przez OSD. Wybrany przez Klienta sposób rozliczeń określony jest w Umowie.

u siebie wybrałem cykl dwumiesięczny, bo nie mam nadprodukcji i wolę płacić za prąd wg proporcji w miesiącach zimowych (więcej taniej taryfy) a nie z całego roku.

bobrow
05-08-2020, 10:42
@bobrow - u mnie przy rozliczeniu rocznym za 1 miesiąc mam kwotę 3,99 brutto oplaty handlowej. Jak masz rozliczenie co miesiąc, to na pewno płacisz więcej, sporo wiecej.

Sprawdziłem stare faktury i umowy -wszędzie mam tę samą opłatę handlową tj 10,54pln netto/m-c

Wcześniej miałem prognozy 6 mcy.

A to ile płacisz samych opłat przy np zerowym zużyciu ?

A poniżej fragment starej umowy :

§4 Zasady prowadzenia rozliczeń
1. Wysokość opłaty za energię elektryczną pobraną w danym okresie rozliczeniowym
Sprzedawcy („okres rozliczeniowy”) oblicza się jako iloczyn ilości sprzedanej energii
elektrycznej w poszczególnych strefach czasowych i ceny energii elektrycznej
określonej w § 2 Cennika.
2. Należność za sprzedaż energii elektrycznej oblicza się jako sumę wartości opisanej
w ust.1 oraz opłaty handlowej określonej w § 2 Cennika przemnożonej przez ilość
miesięcy w danym okresie rozliczeniowym. Należność do zapłaty przez Klienta
uwzględnia podatek VAT.
3. Opłata handlowa, o której mowa w §2 Cennika pobierana jest w pełnej wysokości,
niezależnie od dnia miesiąca, w którym nastąpiło zawarcie lub rozwiązanie Umowy.
4. Faktury będą dostarczane Klientowi w formie elektronicznej albo listem zwykłym,
w zależności od dokonanego przez Klienta wyboru.
5. Rozliczenia między stronami będą się odbywały w okresach rozliczeniowych
określonych w Umowie. Jeżeli okres rozliczeniowy jest dłuższy niż 1 miesiąc, w okresie
tym mogą być pobierane opłaty w wysokości określonej na podstawie prognozowanego
zużycia energii elektrycznej w tym okresie. Standardowo, Klient rozliczany jest w 6 –
miesięcznych okresach rozliczeniowych.
6. Jeżeli w wyniku rozliczenia, na podstawie prognozowanego zużycia energii
elektrycznej, o którym mowa w ust. 5 wystąpi nadpłata, wówczas podlega ona
zaliczeniu na poczet płatności na najbliższy okres rozliczeniowy, o ile Klient nie zażąda
jej zwrotu. Niedopłata doliczona będzie do pierwszej płatności ustalonej dla
najbliższego okresu rozliczeniowego albo do rozliczenia końcowego. Klient jest
uprawniony do wyboru z oferty Sprzedawcy innej formy zarachowania.
7. Sprzedawca zastrzega sobie prawo do dokonania, co najmniej raz na 12 miesięcy
kontroli i korekty rozliczenia dokonanego na podstawie prognozowanego zużycia
energii elektrycznej lub zgłoszeń Klienta, jeżeli dane przyjęte do rozliczeń odbiegają od
rzeczywistego zużycia energii przez Klienta udostępnionego przez OSD. Korekta
obejmuje cały okres, w którym występowały stwierdzone rozbieżności.
8. Klient ma prawo jednorazowo wystąpić do Sprzedawcy z wnioskiem o zmianę Cennika
na inny cennik dostępny w ramach oferty bieżącej, którego okres obowiązywania jest
nie krótszy niż okres obowiązywania niniejszego Cennika i którego kryteria Klient
spełnia. Opisana zmiana Cennika może być dokonana jedynie w przypadku:
8.1. gdy w trakcie trwania niniejszego Cennika nastąpi zmiana cen lub stawek opłat
Taryfy Sprzedawcy dotyczącej Klientów grup taryfowych G; zmiana
dokonywana jest na wniosek Klienta, złożony w terminie do 2 miesięcy od dnia
wejścia w życie zmienionej Taryfy Sprzedawcy
Klient nie ponosi żadnych kosztów związanych z wyżej wymienioną zmianą Cennika,
zaś zapisy § 6 dotyczące Opłaty jednorazowej nie znajdą zastosowania. Taka zmiana
Cennika nie daje Klientowi prawa do wypowiedzenia Umowy

miecio 301
05-08-2020, 10:50
W tauronie w G11 opłaty stałe przy rozliczeniu 12-m z wyjątkiem obszaru gliwickiego i bez promocyjnych umów z gwarancją ceny to brutto/m-c 8,13 , netto to: 5,9(licznik 3-faz) + 0,38 + 0,33 (przy poborze z sieci en. pow. 1200kWh rocznie)

przy rozliczeniu 6-m to brutto/m-c 8,60 , netto to: 5,9 + 0,76 + 0,33
przy miesięcznym to brutto /m-c 13,27 netto to: 5,9+4,56+0,33
przy 2miesięcznym to brutto /m-c 10,47 netto to: 5,9+2,28+0,33

Przy proporcjonalnym rozliczeniu taryf może i to miesięczne być korzystniejsze

bobrow
05-08-2020, 11:29
Zadzwoniłem do Tauronu i powiedzieli tak :
-opłata handlowa u mnie (tj Jelenia Góra) zawsze za każdy m-c
-przy rozliczeniu rocznym max prognoza co 2 mce (więc coś trzeba jednak płacić...)
Moja umowa jest do 31.10.br-zapytałem o obecne stawki dla G12W i tak :
-dzienna 0,3862 pln netto (teraz 0,3016 pln netto)
-nocna 0,1867 pln netto (teraz 0,1455 pln netto)
Tak na "oko" prawie 30% więcej...No to się PV zwróci trochę szybciej !
Tymczasem

PS
Policzyłem średnią cenę kWh wg obecnych cen i przy 60% w T2 -wychodzi 0,48pln brutto (energia+przesył+OZE).Obecnie wychodzi ok 0,42pln brutto czyli realnie ok 15% więcej.
Jeszcze nie najgorzej wyszło...

vr5
05-08-2020, 14:37
Koledzy

Tauron jako jedyny dla Prosumentów, którzy wybrali taryfę z serii G12 stosuje rozliczenie proporcjonalne.
Jest to rozliczenie nie koniecznie zgodne z zasadami księgowości (i nie tylko). Jak dotychczas Organy Kontrolne przymykają na to oko mimo, że klienci w większości są bici po kieszeni.

Wg anonimowego pracownika tej firmy najbezpieczniej wybrać na początek rozliczenie comiesięczne, a dopiero po roku lub 2 przejść na inne, jeśli wyjdzie, że to dla danego klienta jest korzystne.
Mając rozliczenie 12 razy w roku ma się dowód na to, że proporcja nie powinna być stosowana. Ma się dowód, więc można iść do Sądu - droga wolna.

Na infolinii takich informacji nie udzielą, bo rozmowy są nagrywane, a na piśmie to podadzą, że rozliczenie proporcjonalne jest najkorzystniejsze gdyż klient może kiedy chce czerpać prąd (czy jakoś tak...).

_Grisza_
05-08-2020, 22:08
W Tauronie jest kumulacja, ruchanie na dwa baty, brak bilansowania międzyfazowego + proporcja w taryfie

miecio 301
05-08-2020, 22:48
Oprócz PGE to bilansowania inni operatorzy też nie mają a też pocieszeniem jest elicznik i ceny takie poniżej średnich

_Grisza_
06-08-2020, 06:29
Oprócz PGE to bilansowania inni operatorzy też nie mają a też pocieszeniem jest elicznik i ceny takie poniżej średnich

PGE widać najbardziej przyjazne prosumentowi, nie bawi się w proporcje i bilansuje międzyfazowo, do drugie dla mnie bardziej istotne.

vr5
06-08-2020, 08:42
W Tauronie jest kumulacja, ruchanie na dwa baty, brak bilansowania międzyfazowego + proporcja w taryfie

Jak dowiedziałem się od pracownika tej firmy proporcję stosuje się, gdy okaże się że licznik uległ uszkodzeniu i klient w takim przypadku ma obliczone zużycie energii w sposób przybliżony. W przypadku sprawnego licznika zużycie energii policzone w kompilacji przez nich zastosowanej jest po prostu nieprawdziwe.

Jeśli oddał byś sprawę do Sądu to może i byś wygrał, bo każdy Rzeczoznawca jest w stanie wyliczyć jakie poniosłeś straty.

Ja na 2 pierwszych fakturach trochę straciłem, ale się z tym pogodziłem. Mogłem sprawę oddać do Sądu, jak sugerowała Instytucja Kontrolna (UOKiK). Oni tym się nie byli zainteresowani - wręcz sugerowali, że nie warto, bo sprawa może się ciągnąć latami z niewiadomym skutkiem.

Na bilansowaniu międzyfazowym to prawie wszystkie OSD "dorabiają" i robią to od ponad 4 lat bezkarnie.

Energetyka też czasem jest okradana przez niektórych odbiorców energii to fakt, więc pewnie wychodzą z założenia, że im też wolno.

Niby Ministerstwo Klimatu w geście dobrej woli próbuje to naprawić, ale jak na razie tylko trwają "konsultacje".
Dałem w cudzysłowie, bo nie powinno się konsultować z tymi którzy okr*dają Klientów, a po stwierdzeniu, że jest to działanie niezgodne z prawem od razu przystąpić do działań naprawczych.

kulibob
06-08-2020, 10:31
O...-to jakie są te opłaty ?

Opłata abonamentowa ceny za mc .Tabele z 2018 pierwsze wpadły mi w łapy .
Rozliczenie 1mc =4,72
2mc =2,36
6mc 0,79
12mc 0,39

wierzba1234
11-09-2020, 07:57
Witam,
od miesiąca mam FV 10kW w celu grzania domu prądem. Dom w trakcie wykańczania nie ma jeszcze ogrzewania. Ogrzewanie planowane bufor 1000l z grzałkami, 100% podłogówka. Zapotrzebowanie na ciepło CO i CWU to max. 12kW. Tauron z automatu dał mi taryfę G11. Zastanawiam się nad zmianą na G12w nie wiem co w moim przypadku będzie lepsze ? Liczę na to ze FV pokryje jakies 70% zapotrzebowania. Co radzicie ?

gawel
11-09-2020, 08:21
Witam,
od miesiąca mam FV 10kW w celu grzania domu prądem. Dom w trakcie wykańczania nie ma jeszcze ogrzewania. Ogrzewanie planowane bufor 1000l z grzałkami, 100% podłogówka. Zapotrzebowanie na ciepło CO i CWU to max. 12kW. Tauron z automatu dał mi taryfę G11. Zastanawiam się nad zmianą na G12w nie wiem co w moim przypadku będzie lepsze ? Liczę na to ze FV pokryje jakies 70% zapotrzebowania. Co radzicie ?

A po co ten bufor? Co on ma na celu. Od listopada do lutego produkcja z PV jest bardzo mała i nie nagrzejesz bufora, a w lecie nie ma takiej potzreby bufory miały sens jak nie było pv teraz to całkowicie bez sensu/

wierzba1234
11-09-2020, 08:37
Tak myślałem że podłogówka zakumuluje dużo ciepła i wystarczy grzanie przepływowo np. Kospelem, ale mam kominek z płaszczem wodnym bufor ma służyć za sprzęgło.

gawel
11-09-2020, 08:41
Tak myślałem że podłogówka zakumuluje dużo ciepła i wystarczy grzanie przepływowo np. Kospelem, ale mam kominek z płaszczem wodnym bufor ma służyć za sprzęgło.

no akurat kominki wychodzą z mody u mnie już uchwalono zakazy więc ładowanie się w takie frankensztajny to marnowanie pieniedzy.

wierzba1234
11-09-2020, 09:05
Kominek nowy zgodny z ekoprojektem i wszystkimi nowymi normami. Poza tym dom jest na małej wiosce szybko zakazy tam nie dotrą.
Ok wracając do tematu. Jeśli grzałbym przepływowo bez bufora, nie wliczam kominka bo to nie jest główne źródło ciepła,
to jak taryfa dla mnie jest najlepsza? Mógłbym odpalać piec elektryczny w G12w od 22-6 nagrzać podłogę i dogrzewać w popołudniowej taryfie.
Ale czy to ma sens pchać się w g12w przy FV i moim małym zapotrzebowaniu na ciepło ?

JTKirk
11-09-2020, 09:20
wszystko fajnie...tylko, że znam coraz więcej ludzi u których kominek to najdroższy mebel w domu i do tego najrzadziej używany....u ciebie jeszcze do tego dojdzie bufor :)
Jak masz możliwość, to jeszcze przemyśl ten temat...I nie chodzi mi o zakazy, tylko wyobrażenia co poniektórych odnośnie faktu, jak to pięknie jest palić w kominku...życie to bardzo szybko weryfikuje...

kulibob
11-09-2020, 09:50
wszystko fajnie...tylko, że znam coraz więcej ludzi u których kominek to najdroższy mebel w domu i do tego najrzadziej używany....u ciebie jeszcze do tego dojdzie bufor :)
Jak masz możliwość, to jeszcze przemyśl ten temat...I nie chodzi mi o zakazy, tylko wyobrażenia co poniektórych odnośnie faktu, jak to pięknie jest palić w kominku...życie to bardzo szybko weryfikuje...

Kominek to tak ale powietrzny lub akumulacyjny a najlepiej to koza . i parę swoich drzewka i palenie rekreacyjne. Anie kotłowanie nonstop

vvvv
11-09-2020, 09:58
wszystko fajnie...tylko, że znam coraz więcej ludzi u których kominek to najdroższy mebel w domu i do tego najrzadziej używany....u ciebie jeszcze do tego dojdzie bufor :)
Jak masz możliwość, to jeszcze przemyśl ten temat...I nie chodzi mi o zakazy, tylko wyobrażenia co poniektórych odnośnie faktu, jak to pięknie jest palić w kominku...życie to bardzo szybko weryfikuje...

Ja ma kominek. Super sprawa. Jak przejdę na PC to będę go podpinał pod bufor, który mam. Obecne częste palenie rekreacyjne, a potem dodatkowe źródło ciepełka. Badyle swoje do palenia.

@wierzba1234 rób kominek i G12W. U mnie też niby wiocha, ale kuźwa już jakiś deweloper kupił ziemię i szeregówkę będzie budował. Podobno kilka ma powstać. :bash: Na szczęście daleko ode mnie.

wierzba1234
11-09-2020, 10:30
Nie chce się spierać czy kominek jest dobry czy nie. Miałem u rodziców paliłem często u siebie też zakładam i też będę palił.
Znajomi mają kupę kasy i wolą mieszkać w bloku bo nie lubią zieleni. Dziwią się dlaczego ja buduję dom. Każdy ma inne upodobania, ale nie o to chodzi w pytaniu.
Ok załóżmy że mam G12w. Produkcja z FV jest największa latem w dzień. Ja odbieram nadprodukcję w zimie nocami bo w nocy ładuję bufor. Jak Tauron to rozlicza ?
Na infolinii dowiedziałem się że "w g11 będzie tanioa w g12w też będzie tanio" :D

vvvv
11-09-2020, 10:34
Nie chce się spierać czy kominek jest dobry czy nie. Miałem u rodziców paliłem często u siebie też zakładam i też będę palił.
Znajomi mają kupę kasy i wolą mieszkać w bloku bo nie lubią zieleni. Dziwią się dlaczego ja buduję dom. Każdy ma inne upodobania, ale nie o to chodzi w pytaniu.
Ok załóżmy że mam G12w. Produkcja z FV jest największa latem w dzień. Ja odbieram nadprodukcję w zimie nocami bo w nocy ładuję bufor. Jak Tauron to rozlicza ?
Na infolinii dowiedziałem się że "w g11 będzie tanioa w g12w też będzie tanio" :D

Fajnie z tym kominkiem. Tutaj są prawie sami anty-kominkowcy. Taka moda na FM. Do tego dużo frustratów i leczą kompleksy.

Jak nie masz 100% pokrycia z PV to bierz G12W. Zawsze wyjdzie taniej.

gawel
11-09-2020, 10:53
Kominek nowy zgodny z ekoprojektem i wszystkimi nowymi normami. Poza tym dom jest na małej wiosce szybko zakazy tam nie dotrą.
Ok wracając do tematu. Jeśli grzałbym przepływowo bez bufora, nie wliczam kominka bo to nie jest główne źródło ciepła,
to jak taryfa dla mnie jest najlepsza? Mógłbym odpalać piec elektryczny w G12w od 22-6 nagrzać podłogę i dogrzewać w popołudniowej taryfie.
Ale czy to ma sens pchać się w g12w przy FV i moim małym zapotrzebowaniu na ciepło ?

Wielkość wioski nie ma znaczenia , jeden z zakazów obejmuje teren województwa mazowieckiego, a trochę tych wiosek małych tutaj jest

Taryfa g12 ma sens i z pv i bez pv mam ją już ponad 10 lat

vvvv
11-09-2020, 11:14
Wielkość wioski nie ma znaczenia , jeden z zakazów obejmuje teren województwa mazowieckiego, a trochę tych wiosek małych tutaj jest


U was to gorzej niż w Krakowie, no ale to ze "stolycy" idzie przykład.
Jak masz jedno źródło ciepła, którym jest kominek to zakaz nie obowiązuje.

gawel
11-09-2020, 11:21
U mnie podstawowe było ogrzewanie elektryczne, teraz klima+elektryczne

vr5
11-09-2020, 12:08
@wierzba1234

Wybierz G12 lub G12W. Zawsze są jakieś oszczędności nawet w Tauronie, który rozlicza proporcją zużycia odnotowanego przez licznik. Jak będziesz musiał dokupić energii to przemyśl rozliczenie co miesiąc. Parę złotych większe opłaty stałe, ale mniej "zarobią" na proporcji.

Do tego co oferują jako dobre dla klienta panienki z infolinii należy podchodzić z pewną rezerwą, bo mówią to co im narzuca szefostwo firmy.

oletomada
14-09-2020, 10:15
Witam, myślę nad założeniem PV z wykorzystaniem G12W. Operator Energa. Myślałem nad instalacją która pokryje moje zapotrzebowanie w T1, za taryfę T2 bym normalnie płacił. Za 2019 rok mam zużycie T1- 1666kwh, natomiast T2- 4837kwh. Czy zakładając instalacje PV mocy 2 kWh uzyskał bym oczekiwany efekt?

gawel
14-09-2020, 10:25
Witam, myślę nad założeniem PV z wykorzystaniem G12W. Operator Energa. Myślałem nad instalacją która pokryje moje zapotrzebowanie w T1, za taryfę T2 bym normalnie płacił. Za 2019 rok mam zużycie T1- 1666kwh, natomiast T2- 4837kwh. Czy zakładając instalacje PV mocy 2 kWh uzyskał bym oczekiwany efekt?

Raczej nie mam bardzo podobnie do Ciebie zużycie 2 MWh w I strefie, 5 MWh w II strefie Ogrzewając konwektorami non-stop struktura zużycia wyszła 32/68 (I/II) produkcja wychodzi odwrotnie, mam 3,91 kwp myslę że musiałbys mieś 3 kwp

oletomada
14-09-2020, 12:34
Gawel a jak wygląda rozliczenie energii? Czy jest ono automatyczne uwzględniane przy kolejnych fakturach? Zakładając że mamy niedobór w T1 oraz w T2 to która taryfa jest jako pierwsza uzupełniania z wirtualnego magazynu ZE? Wiadomo że część energii T1 jest zabezpieczana z bieżącego użycia w dzień z paneli PV.

gawel
14-09-2020, 12:59
Gawel a jak wygląda rozliczenie energii? Czy jest ono automatyczne uwzględniane przy kolejnych fakturach? Zakładając że mamy niedobór w T1 oraz w T2 to która taryfa jest jako pierwsza uzupełniania z wirtualnego magazynu ZE? Wiadomo że część energii T1 jest zabezpieczana z bieżącego użycia w dzień z paneli PV.

No nie tylko w taryfie G12w masz okienko dzienne 2h i weekendy oraz święta państwowe. W PGE jest bilansowanie międzystrefowe czyli jeżeli cała I strefa zostanie odliczona i coś jeszcze w magazynie zostanie to zostaje odliczone z II strefy i odwrotnie gdyby się tak jakimś cudem zdarzyło.

oletomada
14-09-2020, 13:31
No nie tylko w taryfie G12w masz okienko dzienne 2h i weekendy oraz święta państwowe. W PGE jest bilansowanie międzystrefowe czyli jeżeli cała I strefa zostanie odliczona i coś jeszcze w magazynie zostanie to zostaje odliczone z II strefy i odwrotnie gdyby się tak jakimś cudem zdarzyło.

Czyli nadmiar energii jest również podzielony na uzysk w T1 oraz uzysk w T2. Wiadomo że więcej będzie uzysku w T1. Jak dobrze rozumiem uzysk z T1 będzie najpierw odliczany na pokrycie kWh w T1 a dopiero później na pokrycie kWh w T2 tak?

gawel
14-09-2020, 13:44
Czyli nadmiar energii jest również podzielony na uzysk w T1 oraz uzysk w T2. Wiadomo że więcej będzie uzysku w T1. Jak dobrze rozumiem uzysk z T1 będzie najpierw odliczany na pokrycie kWh w T1 a dopiero później na pokrycie kWh w T2 tak?

Jest podzielony masz to w liczniku 1.8.1 i 1.8.2 pobranie I i II oraz 2.8.1 i 2.8.2 oddanie I iII

Tak to jest u mnie liczone jak piszesz

gawel
14-09-2020, 13:58
Czyli nadmiar energii jest również podzielony na uzysk w T1 oraz uzysk w T2. Wiadomo że więcej będzie uzysku w T1. Jak dobrze rozumiem uzysk z T1 będzie najpierw odliczany na pokrycie kWh w T1 a dopiero później na pokrycie kWh w T2 tak?

tak

codix
15-09-2020, 14:13
Dzisiaj zostałem poinformowany przez pracownika Tauronu że w przypadku taryf np.g12,g12w,g13 energia wyprodukowana trafia do magazynu bez podzialu w jakiej strefie zostala wyprodukowana ale gdy chcemy ja odebrac to jest obliczana proporcja wedlug wzoru(niestety nie bylem w stanie go zapamietac;) ale obliczaja procentowy udzial ile energi bylo wprowadzone do sieci w T1 w T2 i wT3.
I tak np.do magazynu trafilo 200kwh zabieraja 20% zostaje 160kwh do odbioru to licza ze np.w T1 bylo wprowadzone 40% w T2 wprowadzone 0% a w T3-60% i do odbioru jest w T1-64kwh w T2-0kwh w T3-96kwh
Cztery razy dopytywalem i chodzi w tych proporcjach o energie wprowadzona do sieci a nie o profil zużycia energi.

Wiec po co to tak komplikowac nie lepiej powiedziec ile w danej strefie wprowadzicie tyle bedziecie miec do odbioru w tej samej strefie?(oczywiscie pomniejszone o 20%)???
I jak ktos w danej strefie bedzie produkowal wiecej niz zużywa to ta energia nie zostanie przezucona na inna strefę tylko po 365 dniach przepadnie.
Ja juz tego wszystkiego nie kumam :(
Diwiedzialem sie jeszcze ze przy G13 mozna wybrac rozliczenie co miesiac ,dwa,6 i 12 przy 1miesiacu oplaty stale 12,16zl przy 2mcach 9,36zl/mc przy 6mcach 7,49zl/mc przy 12mcach Pani poległa nie znalazła.
Najpierw byly to ceny netto potem niby brutto tak wiec znowu nic pewnego.Ręce opadają.

JTKirk
15-09-2020, 19:04
I tak np.do magazynu trafilo 200kwh zabieraja 20% zostaje 160kwh do odbioru to licza ze np.w T1 bylo wprowadzone 40% w T2 wprowadzone 0% a w T3-60% i do odbioru jest w T1-64kwh w T2-0kwh w T3-96kwh
Cztery razy dopytywalem i chodzi w tych proporcjach o energie wprowadzona do sieci a nie o profil zużycia energi.



Albo zostałeś wprowadzony w błąd, albo coś się zmienilo...

Z tego co się orientuję, jak dajmy na to zostało do odbioru 160kWh, to nie ma znaczenia w jakiej taryfie to wprowadziłeś, tylko jaki jest twój profil odbioru energii. Jeśi zużywasz dajmy na to 70% w taniej taryfie, to te 70% z tyc 160kWh dostaniesz w T2 (czyli 112kWh) - a resze, czyli 30% dostaniesz w T1.
A np. dla instalacji południowej, produkcja w drogiej taryfie to może być 55-60%, a w taniej 40-45% Widać więc, jak bardzo taki system rozliczeń jest korzystny dla ZE.

autorus
15-09-2020, 19:28
A jak to jest w PGE?

gawel
15-09-2020, 19:30
A jak to jest w PGE?

Normalnie jest bilansowanie międzyfazowe i międzystrefowe

vr5
15-09-2020, 19:32
@codix

Rozliczają wg proporcji zużycia odnotowanego przez licznik a nie wprowadzonej energii do sieci. Praktycznie rzecz biorą jeśli zużycie masz większe od produkcji (z uwzględnieniem współczynnika) to tracisz w stosunku do innych Prosumentów w Polsce.
Rozliczenie co miesiąc, dwa, sześć lub dwanaście można wybrać w każdej grupie taryfowej.
Mniej się traci na proporcji przy rozliczeniu co miesiąc.

codix
15-09-2020, 19:38
Tez tak myślałem dlatego babkę dopytywalem czy napewno a on że tak nawet podawala mi jakies trzy wzory na kazda strefe w ktorych byla mowa tylko o sumie emneegi wprowadzonej dzielonej przez cos razy cos tam itp.
Najgorsze jest ro ze nie ma na to zadnych dokumentów typu regulaminy na pismie którymi możnaby bylo sie podeprzec wrazie jakiegos sporu dlatego moga sobie robic co chcą i dowolnie zmieniać jak im pasuje.
A nam zostaje polegać albo na babce z infolini ktora może niebardzo wiedziec albo na jakis opiniach po forach gdzie tez komus moze sie wydawac ze jest jak jest a moze byc inaczej.
Nawet jak by ktos przedstawil takie rozliczenie z G13 to i tak za rok moga sobie to zmienic wedle uznania.

Mam taryfę G13 i niechcialbym jej zmieniac bo mam zuzycie okolo 10%w T1 10%w T2 i 80% w T3
A z tego co liczylem to produkcja w G13 wygladala by tak że w T1 bylo by jakies 40% produkcji wT3 jakies 60% a w T2 0%.
Z uwagi na ograniczone miejsce na dachu i tez fundusze chcialem założyć mala instalacje powiedzmy cos kolo 2,5kw na inwerterze 2kw bo dosyc szybko by sie to zwrocilo koszt ok 10tys minus 5tys dotacji minus z 900zl podatku to wyszlo by ze 4tys.
Instalacja ta dala by mi z 2000kwh rocznie (na czysto) to max po 6latach by sie wróclo.Ale jak oni zaczna liczyc sobie to jak chcą to moze to wyjsc calkiem inaczej.
Chyba nie ma sensu kombinowac i albo zakladac tak żeby pokrywalo w 100% i przejsc na g11 albo wcale

daro.s
15-09-2020, 19:38
A jak to jest w PGE?

Cytat z broszury informacyjnej PGE
"Jeśli jest to możliwe bilansowanie energii następuje wyłącznie „wewnątrz” strefy - pobór jest bilansowany nadwyżką zarejestrowaną w tej samej strefie. Jeśli jednak po takim bilansowaniu
„wewnętrznym” okaże się, że w jednej strefie Klient nadal dysponuje nadwyżką energii,
natomiast w drugiej strefie znajduje się jej niedobór, wtedy brakujące kWh zostają przeniesione między strefami w proporcji 1:1. Te przeniesione kWh także zostaną rozliczone
zgodnie ze współczynnikiem bilansowania w kolejnym kroku, ale to potrącenie jest wykonywane wyłącznie jednorazowo. "

Cała broszura jest równie "interesująco" napisana.

kedlaw0
16-09-2020, 05:58
Tez tak myślałem dlatego babkę dopytywalem czy napewno a on że tak nawet podawala mi jakies trzy wzory na kazda strefe w ktorych byla mowa tylko o sumie emneegi wprowadzonej dzielonej przez cos razy cos tam itp.
Najgorsze jest ro ze nie ma na to zadnych dokumentów typu regulaminy na pismie którymi możnaby bylo sie podeprzec wrazie jakiegos sporu dlatego moga sobie robic co chcą i dowolnie zmieniać jak im pasuje.
A nam zostaje polegać albo na babce z infolini ktora może niebardzo wiedziec albo na jakis opiniach po forach gdzie tez komus moze sie wydawac ze jest jak jest a moze byc inaczej.
Nawet jak by ktos przedstawil takie rozliczenie z G13 to i tak za rok moga sobie to zmienic wedle uznania.

Mam taryfę G13 i niechcialbym jej zmieniac bo mam zuzycie okolo 10%w T1 10%w T2 i 80% w T3
A z tego co liczylem to produkcja w G13 wygladala by tak że w T1 bylo by jakies 40% produkcji wT3 jakies 60% a w T2 0%.
Z uwagi na ograniczone miejsce na dachu i tez fundusze chcialem założyć mala instalacje powiedzmy cos kolo 2,5kw na inwerterze 2kw bo dosyc szybko by sie to zwrocilo koszt ok 10tys minus 5tys dotacji minus z 900zl podatku to wyszlo by ze 4tys.
Instalacja ta dala by mi z 2000kwh rocznie (na czysto) to max po 6latach by sie wróclo.Ale jak oni zaczna liczyc sobie to jak chcą to moze to wyjsc calkiem inaczej.
Chyba nie ma sensu kombinowac i albo zakladac tak żeby pokrywalo w 100% i przejsc na g11 albo wcale

Codix, nie byłbym taki pewny, że jeszcze zdążysz na dotację z Mój Prąd.