PDA

Zobacz pełną wersję : Podłogówka na sterowniku z automatyką



Claudynka
17-03-2019, 18:21
Hej
Czy podłogowka za pośrednictwem regulatorów temperatury w każdym pomieszczeniu ma sens przy kotle gazowym kondensacyjnym?
Rozmawiałam z wiodąca firmą i pracownik wyjasniał, że zastosowanie listwy, regulatora temp. w pomieszczeniach i silownikow termostatycznych pozwoli na automatyczną, niezależna względem siebie regulacje temp. w pomieszczeniach.
Czyli np. salon po rozpaleniu kominka wyłącza sobie strefę grzewcza a np. w sypialni na poddaszu grzeje się bo daleko od kominka a za oknem mróz. itp.

Czy wtedy montaż rotametrów ma uzasadnienie?

cezary.pl
17-03-2019, 18:27
Rotametry wizualizują przepływ. Przydaje się przy ewentualnych awariach, odpowietrzeniach instalacji.

Claudynka
17-03-2019, 18:43
Dziękuję a czy taka automatyka- siłowniki termoelektryczne,czujniki pokojowe oraz jeden wspólny panel do kontroli pomieszczen są zasadne względem ekonomicznego ogrzewania?

cezary.pl
17-03-2019, 21:18
Do parterówki 120m2 nie potrzebne.
Ja nie posiadam tak rozbudowanej automatyki, ale pozostawiłem sobie otwartą drogę, gdybym jednak się zdecydował.
Teraz mam w holu (pomieszczenie referencyjne) jeden sterownik pompy cyrkulacyjnej.

Kaizen
17-03-2019, 21:30
Bezwładność podłogówki jest taka, że nie ma sensu zmiana temperatury w czasie w energooszczędnym domu. Chyba, że z wyprzedzeniem - np. wyłączamy już w piątek po południu grzanie salonu, bo w sobotę przed południem szalejmy w kuchni a po południu rozpalamy kominek. Ale czy to warto? Owszem, przegrzejemy zapewne trochę salon. Ale nie tak dużo, bo podłoga przestanie grzać jak temperatura powietrza będzie o te 2* wyższa, niż normalnie.

Claudynka
17-03-2019, 22:12
W takim razie wyciągniemy kable pod tynk w puszki i pod sterownik a jak będzie taka potrzeba to się zamontuje automatykę.
Więc jak tym najlepiej sterować ekonomicznie przy kominku. Jest jakis słuszny sterownik -programator itp?

cezary.pl
17-03-2019, 22:21
Jak zamieszkasz, to będziesz próbować różnych ustawień.
W kable i puszki możesz zainwestować, bo są niewielkim kosztem.
Ale przyznam że ja odpuściłem, jeśli mnie najdzie na sterowanie zainwestuję w radiowe.
Pamiętać trzeba, aby belki rozdzielaczy były wyposażone w rotametry i zawory przystosowane do napędu.

Claudynka
17-03-2019, 22:52
a jak sterujecie swoja podlogówką oprócz pogodówki? Tzn chodzi mi o jakoś manipulator naścienny itp

teres
17-03-2019, 22:59
Sterownik dedykowany do kotła, umożliwia korektę pracy kotła jeśli pomylimy się z doborem krzywej.

Claudynka
17-03-2019, 23:02
przewodowy czy po kabelku? nie wiem jak szykowac instalacje

Mareks77
18-03-2019, 07:17
Przewodowy. Jeśli poddasze jest użytkowe to drugi kabel podciągnąć także tam. W przypadku rozdziału ogrzewania na dwie strefy grzewcze zastosowanie osobnego zdalnego sterowania dla dugiej strefy pozwala uniezależnić poddasze od kominka lub zysków cieplnych ze słońca.