PDA

Zobacz pełną wersję : Sufit podwieszany



5y1w3k
18-03-2019, 22:06
Jak podwójnie obniżyć sufit?
Będę miał obniżony sufit płytami karton-gips a na nim położone ocieplenie pianą pur. Strop drewniany (wiązary). Chciałbym w kuchni i łazienkach obniżyć sufit o 10cm względem innych pomieszczeń. Jak to wykonać?
Zrobić jeden poziom, później do niego jeszcze raz wieszaki i jeszcze jedna płyta?

jajmar
18-03-2019, 22:11
Daj dłuższe wieszaki.

cristoteles
19-03-2019, 06:17
A o ile docelowo będziesz obniżał sufit w kuchni i łazienkach? Najlepiej taki sufit zrobić na wieszakach obrotowych i dostosować długość pręta do wymaganego poziomu sufitu.

5y1w3k
19-03-2019, 07:22
Daj dłuższe wieszaki.


A o ile docelowo będziesz obniżał sufit w kuchni i łazienkach? Najlepiej taki sufit zrobić na wieszakach obrotowych i dostosować długość pręta do wymaganego poziomu sufitu.

Chcę dodatkowo obniżyć o 10cm. I jeśli chodzi o wspomniane przez Was wieszaki, to będę je używał do obniżenia pierwszej warstwy, na której ma leżeć piana.
Druga warstwa to tak jakby następne płytowanie tyle że z dostępem. Zastanawiam się właśnie jak to wykonać? Czy wieszaki na drugą warstwę mogą być przymocowane do profili pierwszej warstwy?

cristoteles
19-03-2019, 10:28
Ta druga warstwa to obniżony sufit o te 10 cm? Po prostu zamiast pręta 25 cm, daj pręt 35 cm. Trochę chcesz przekombinować robotę.

5y1w3k
19-03-2019, 11:05
Ta druga warstwa to obniżony sufit o te 10 cm? Po prostu zamiast pręta 25 cm, daj pręt 35 cm. Trochę chcesz przekombinować robotę.

normalnie tak by to wyglądało, ale jeśli bym tak zrobił to w tych miejscach doszłoby 10cm ocieplenia co podwyższyło by znacznie koszt. zamiast 30cm piany- 40.

cristoteles
19-03-2019, 13:26
Pianę będziesz kładł na przykręcone płyty od góry?
Jak chcesz obniżać sufit na dwa razy to zwróć uwagę że pierwszy ruszt musi przenieść podwójne obciążenie. Przy kupnie profili patrz na ich grubość. Min. to 0.55 mm.

5y1w3k
19-03-2019, 14:07
Pianę będziesz kładł na przykręcone płyty od góry?
Jak chcesz obniżać sufit na dwa razy to zwróć uwagę że pierwszy ruszt musi przenieść podwójne obciążenie. Przy kupnie profili patrz na ich grubość. Min. to 0.55 mm.
Tak, dokładnie. Piana będzie kładziona na przykręcone płyty od góry.
Dzięki za uwagę dotyczącą grubości profila.
A jeszcze jedna kwestia techniczna... żeby ułożyć tą drugą warstwę płyt, to wieszaki przykręcam do profili tych powyżej? Potrzebuję jakieś specjalne wkręty? Czy takie jak do przykręcenia płyty wystarczą?

cristoteles
21-03-2019, 13:34
Druga warstwę zrobisz na esach, które przykręcisz do profili powyżej, nazwijmy je nośnych. Wkręt typowy z niskim skokiem. Ważniejszy od wkręta jest tu ten profil nośny, im jego ścianka grubsza tym lepiej wkręt będzie trzymał. O dobre profile coraz ciężej - często można spotkać na składach tandetę w normalnej cenie.
Profile z drugiej warstwy dałbym w poprzek - coś na rodzaj konstrukcji dwupoziomowo-krzyżowej. Zadbaj o odpowiednie zagęszczenie wieszaków dla profili nośnych i będzie git.

jaromkv
28-03-2019, 16:36
Podepne się z pytaniem.
Będę kładł płyty. Czy jest jakaś zasada odnośnie najmniejszej szerokości dicinanej płyty.
Np. mam pomieszczenie 288 cm.
Płyta 115 cm (od ściany obcinam fazowanie) + płyta 120 cm i zostaje 53 cm.
Jaka może być najmniejsza szerokość tego kawałka ? W innych pomieszczeniach mam jeszcze mniejsze.
Drugie pytanie czy wkręty 25 mm długie wystarczy do płyty 12.5 mm. Na płytach będzie docieplenie granulatem celulozy 30 cm.
Z góry dzięki za pomoc

cristoteles
28-03-2019, 21:35
Punktem wyjścia powinno być odpowiednie rozmieszczenie profili. Wkręty 25 mm sa wystarczające, przecież profil ma grubość duzo poniżej 1mm. Ważne jest odpowiednie zagęszczenie wkrętów na płycie.

jaromkv
29-03-2019, 21:00
Pierwsze dwa pokoju zrobione.
Powiedzcie mi czy jeśli dałem wkręty co 10 cm czy będzie ok. Zagęściłem ze względu na to, że ocieplane będzie granulatem i płyty jednak przyjmą większość ciężaru. W przypadku wełny ciężar ten przejmuje stelaż.
Na szerokość płyty wychodzi jakieś 11 wkrętów.

cristoteles
29-03-2019, 21:47
Sporo. Producenci płyt zalecają co 15-17 cm. Zaczyna się 10-15 mm od krawędzi płyty, w zależności czy jest oryginalna czy cięta.
Wieszaki przy stelażu powinny być odpowiednio zageszczone, a o grubości profila już nie będę wspominał.

jaromkv
29-03-2019, 23:27
Wieszaki są zagęszczone. Profil 0.6 mm. Kolejne płyty zrobię co 15 cm najwyżej, choć myślę, że lepiej więcej niż mniej.

cristoteles
30-03-2019, 06:18
Wieszaki są zagęszczone. Profil 0.6 mm. Kolejne płyty zrobię co 15 cm najwyżej, choć myślę, że lepiej więcej niż mniej.
I dobrze myślisz :D