PDA

Zobacz pełną wersję : Wymiana gruntu pod domem



krzysiek17-18
20-03-2019, 17:24
Witam dziś dowiedziałem się że konieczne jest częsciowa lub całkowita wymiana gruntu pod zaprojektowanym domem
Do głębokosci ok 170cm
Dom wymiary 10x13
Ktoś robił coś takiego i może napisać jak to wygląda z finansowej strony
Albo architekt proponuje przesunac projekt co wymaga badan gruntu oraz adaptacji projektu

pandzik
20-03-2019, 18:38
5 cyfrowa suma. Raczej z 2 na przedzie. Wszystko zależy od tego skąd i co będziesz zwozić i jak daleko będziesz zmuszony wywozić uroibek. Ja w zeszłym tygodniu zapłaciłem 13 tys za pracę 3 dniową 3-4 czteroosiowych wywrotek i obrotowej koparki. Przywóz darmowego kamienia (ok 500 ton) z dobrych 25km. Darmowa dziura na urobek też w tej odległości.

d7d
20-03-2019, 19:12
Witam dziś dowiedziałem się że konieczne jest częsciowa lub całkowita wymiana gruntu pod zaprojektowanym domem
Do głębokosci ok 170cm
Dom wymiary 10x13
Ktoś robił coś takiego i może napisać jak to wygląda z finansowej strony
Albo architekt proponuje przesunac projekt co wymaga badan gruntu oraz adaptacji projektu

Co to znaczy "architekt proponuje przesunac projekt co wymaga badan gruntu" ?
Masz badania w obecnej lokalizacji czy chcesz wymieniać grunt - ok. 300m3 - w ciemno?
Nie masz badań podłoża za ok. 1.000 PLN ??

krzysiek17-18
20-03-2019, 19:41
Badania byly robione architekt je dostal osadzil dom i teraz przyszlo co do czego i firma projektujaca plyte mowi wymiana gruntu w jednym odwiercie piaski glina wiec ok w drogim jakies torfy czy cos
Nie wiadomo gdzie przebiega granica dobrego i zlego gruntu wiadomo ze na gruncie z jednego otwiertu postawic halupy sie nie da

jajmar
21-03-2019, 00:02
Badania byly robione architekt je dostal osadzil dom i teraz przyszlo co do czego i firma projektujaca plyte mowi wymiana gruntu w jednym odwiercie piaski glina wiec ok w drogim jakies torfy czy cos
Nie wiadomo gdzie przebiega granica dobrego i zlego gruntu wiadomo ze na gruncie z jednego otwiertu postawic halupy sie nie da

Architekt ustawił dom na torfie?

krzysiek17-18
21-03-2019, 05:25
No na to wygląda

Frofo007
21-03-2019, 07:56
Mam podobnych rozmiarów dom i u mnie koszt wymiany gruntu to było 15tyś :/ Ale wymieniałem około 80cm i koparka nie mogła wjeżdżać do wykopu aby nie uplastycznić ziemi dlatego była droga w wynajmie. Co 20cm grunt oczywiście był zagęszczany zagęszczarką 500kg.
Jak masz wodę wysoko to może się okazać, że jeszcze drenaż będzie potrzebny, u mnie kolejne 5tyś.

krzysiek17-18
21-03-2019, 08:44
Wode mam na 170cm
Mnie bardziej interesuje sprawa dlaczego dom zostal osadzony na gruncie ktory jest do wymiany co prawda architelt pytal nas gdzie chcemy dom i po okresleniu jego pozycji zostaly zrobione badania ziemi i na ich podstawie projekt ale nikt nie mowil ze czeka nas dodatkowy koszt zwiazany z wymiana ziemi lub z przesunieciem domu
Architekt po kontakcie z mojej strony odrazu zaproponowal adaptacje projektu jako tansze rozwiazanie co dziwne nie bul zdziwiony tym ze dzwonie z takim problemem
Nie chce tez by ktos zrobil sobie ze mnie stale zrudło dochodu i pakowal mnie na finansowe miny by potem w okazyjnej cenie zmieniac projekt

d7d
21-03-2019, 08:53
Może trzeba zrobić dodatkowe badania podłoża gruntowego które dokładniej określą ułożenie poszczególnych warstw.
Budynek został zaprojektowany na płycie fundamentowej?
Może inne rozwiązania będę korzystniejsze?
Może zwykłe posadowienie na studniach lub płyta na studniach?

krzysiek17-18
21-03-2019, 09:16
W projekcie mam fundament ale chcialem plyte fundamentowa i gdy juz byla w trakcie omawiana szczegulow to firma poinformowala mnie o koniecznosci wymiany gruntu pod domem lub czesviowo pod nim architekt nic nie wspominal o tym zwlaszcza ze ma na tyle miejsca do przesyniecia domu w kazda strone
Firma robiaca plyte chce wymiany gruntu do 170 cm oczywiscie zageszczenie i potem badanie nosnosci jesli wymiane zrobie sam

Marcin1984T
20-06-2019, 19:56
Witam, to mój pierwszy wpis i szkoda, że nie wcześniej.Dwa lata temu kupiłem działkę nic nie wskazywało na to,że będzie to nieudana inwestycja wokół działki prawie z każdej strony budynki z jednej strony bujny żywopłot ukrył kopany staw działka równa...Po badaniach okazało się,że na większej działki zalega warstwa torfów i namułów 1,6-3,6. Wymieniłem grunt zgodnie z zaleceniami wsypane ok 750t zagęszczane zagęszczarką 500kg przez profesjonalną firmę. Bo badaniu stopnia zagęszczenia wyszło, że zagęszczenie jest trochę za słabe Is 0,96-0,97 wymagane 0,98 po przeliczeniu konstruktor uznał,że jest to wystarczająco.Zaprojektowana płyta fundamentowa izolowana xps w tą sobotę zalewamy 30cm beton, Moje najważniejsze pytanie czy ma ktoś doświadczenie czy takie budowanie daje 100% pewności,że będzie ok.Budowa jest mocno zaawansowana, a moje obawy jeszcze większe czy nie wycofać się z tego i nie postawić jakiegoś drewniaka może ktoś pomoże?

d7d
20-06-2019, 21:45
Nie powinno nic złego się dziać z budynkiem.
Zagęszczenie dobre co potwierdził też konstruktor (pod warunkiem że było dobrze zagęszczane warstwami i dobrze przebadane a nie tylko ostatnia warstwa).

Marcin1984T
21-06-2019, 08:01
Dziękuję za odpowiedz, byłem podczas całej wymiany gruntu warstwy 35-50cm zagęszczarka 500kg dodatkowo piasek podlany wodą, przez cały czas wymiany pracowały igłofiltry, dno wykopu było delikatnie wilgotne ale to chyba nie przeszkoda.Badanie wykonane w trzech miejscach na głębokość 3m, może jest ktoś na forum kto już mieszka w domu wybudowanym w podobnych warunkach mój dom budowany według projektu Malik beton komórkowy.

boconek03
11-07-2019, 09:33
Mój brat tak też miał ale chyba do 130cm, na dno chudy beton, na boki prefabrykowane bloczki betonowe, do środka ta podsypka i na to płyta fundamentowa.
Koparka, podsypka i bloczki: 30tyś.