PDA

Zobacz pełną wersję : Podmurówka pod drzwiami balkonowymi



mlody90x
21-03-2019, 09:23
Witam, muszę zrobić podmurówkę pod drzwiami balkonowymi, w tym momencie mam drzwi zamontowane na uchwyty do ściany + pianka + kliny, odległość od stropu dolnego do ramy 16 cm. wylewki bede mial za jakies 2 tygonia, widzę to tak:

1. wyjmuję kliny, w ich miejsca + 2 na srodku, wstawiam śrubę gwintowaną z nakrętkami (na dole 1 na górze 2 + płaskownik wycięty na szerokość ramy tj. 8 cm) dokręconą na wyczucie z lekkim oporem (ręką nie kluczem!) ------ podpieram ramę drzwi ( rama około 180 cm)
2. odsuwam się od ściany zewnętrznej z którą są zlicowane drzwi na 2 cm (zostawiam,miejsce na styropian) i wstawiam pustak solbet12 x 12 x 59
3 w tym pustaku wycinam otwory na śruby z pkt 1 (takie wyżłobienia w pustaku)
4. wszystko łączę zaprawą murarską, śruby z pkt 1 też zalewam zaprawą

podsumowując, co uda mi się uzyskać,

szczelina między pustakiem a ramą 4cm pod grubość wylewki, rama będzie stabilniesa, nie powinna "pracować",
rama ma 8 cm szerokośći, w 6 cm będzie oparta na wylewce i 2 cm będzie na styropianie (podobno izolacja pionowa coś tam pomoże/uchroni)

w załączniku foto mniej wiecej jak to wyglądać ma.
niebieski okno
czerwone śruby z gwintem i nakrętkami + płaskownik 8 cm
czarny po bokach ściana działowa w środku pustak 12 cm z wyżlobieniem na śruby (podparcie dla ramy)


428331

jak_to_mozliwe
21-03-2019, 11:33
Czy ja dobrze rozumiem, że zamontowali drzwi balkonowe przed montażem poszerzeń?

Ok**se
21-03-2019, 11:47
zapewne standardowo - na cegłach i wmówili klientowi że jak będzie robił wylewki na styropianie to sobie podleje i ten "betonik" zagwarantuje podparcie
I teraz zaczyna się rzeźbienie bez jakiejkolwiek gwarancji prawidłowego zamontowania okna

mlody90x
21-03-2019, 12:14
zapewne standardowo - na cegłach i wmówili klientowi że jak będzie robił wylewki na styropianie to sobie podleje i ten "betonik" zagwarantuje podparcie
I teraz zaczyna się rzeźbienie bez jakiejkolwiek gwarancji prawidłowego zamontowania okna

coś w tym stylu, czasu nie cofnę niestety tak jest już zrobione i muszę jakoś sobie poradzić, co myślicie o moim rozwiązaniu tej nietypowej sytuacji

IVO333
21-03-2019, 20:17
Primo; dość duża możliwość przemarzania , narysuj to sobie w przekroju i zobacz jaka będzie realnie termoizolacja poniżej ramy.
Secundo; wylewka 4 cm oparta na podmurowaniu a reszta na styropianie prawdopodobnie pęknie wzdłuż krawędzi podmurowania.

jareko
21-03-2019, 20:37
IVO
I tak pęknie i tak pęknie
Wręcz często ekipy rysują wylewke by pekala przewidywalnie - mówimy oczywiście o sytuacji gdy jest ogrzewanie podłogowe
Termika i późniejszy komfort użytkowania będzie tragiczny

mlody90x
21-03-2019, 20:39
Primo; dość duża możliwość przemarzania , narysuj to sobie w przekroju i zobacz jaka będzie realnie termoizolacja poniżej ramy.
Secundo; wylewka 4 cm oparta na podmurowaniu a reszta na styropianie prawdopodobnie pęknie wzdłuż krawędzi podmurowania.

wiec może zamiast pchac wylewke pod rame wsunąć styrodur i zapiankować na łączeniach z scianą i w spoinach, podpory z gwintowanych prętów z pkt 1 zapobiegną uginaniu ramy ? co myślisz ?

jak_to_mozliwe
21-03-2019, 20:41
Nie znam się, ale czy nie można zdemontować okna, zamontować poszerzenie i w taki otwór na powrót zamontować okno? Na etapie jak nie ma ocieplenia i tynków, to chyba nie jest niemożliwe? A sam montaż reklamować z tytułu rękojmi...

cezary.pl
21-03-2019, 20:51
Witam, w tym momencie mam drzwi zamontowane na uchwyty do ściany + pianka + kliny,


428331

To jeszcze nie masz tragedii. Rwij te drzwi balkonowe i podkładaj odpowiedniej wysokości poszerzenia systemowe (producenta drzwi/okien)
Najpierw mocuje się poszerzenia, a później wstawia się drzwi.
A tu przeczytasz jak prawidłowo obrobić próg/poszerzenia na zewnątrz. OknoHouse wstawił świetne zdjęcie.
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?335217-Okna-balkonowe-(tarasowe)-na-XPS-czy-poszerzenia/page4

mlody90x
21-03-2019, 20:52
jareko może coś podpowiesz ? doradzisz ? terminy gonią trzeba zaraz styropian rozkladać na dole a tam też mam drzzwi na taras

jareko
21-03-2019, 20:56
Cezary już Ci doradzi
Zrozumcie w końcu
Jeśli jeszcze można to poprawiać tak by było dobrze a nie później mieć problem
Tynkarz poczeka
Wylewkqrz poczeka
Ale sp.... okno nie poczeka

Ok**se
25-03-2019, 10:52
jareko może coś podpowiesz ? doradzisz ? terminy gonią trzeba zaraz styropian rozkladać na dole a tam też mam drzzwi na taras

Nie wiem czy się zorientowałeś ale po godzinach pracy udzielam się jako ja - czyli Jareko

Co Ci poradzić ?
Póki nie ma wylewek, tynków i elewacji wyrwać to w cholerę i zamontować na nowo z wykorzystaniem albo systemowych poszerzeń, albo puronitu, albo klinarytu.
Wciskanie styroduru i uszczelnianie pianą nie spełni swego zadania - a tak tu często podpowiadają domorośli spece od okien bo im się tak wydaje że skoro ciepłe parapety to XPS to spokojnie można go użyć. TYlko problem w tym że dedykowane rozwiązania mają kształt przystosowany do profila i całą (!!!) płaszczyzną z nim styku przenoszą ciężar okna. Przyjrzyj się dokładnie temu zdjęciu a zrozumiesz o co mi chodzi. Wciskając styrodur pod okno nie uzyskasz takiego przeniesienia ciężaru jak na zdjęciu
428446
Tak naprawdę nie ma innej możliwości by wykonać to prawidłowo - jak już wspomniałem - jest to rzeźbienie bez gwarancji sukcesu

I pomyśl od razu o prawidłowym uszczelnieniu połączenia okna z murem
Było to tu opisywane nie raz

Montujesz raz do końca życia okna - zrób to po prostu raz a dobrze