PDA

Zobacz pełną wersję : dworek z silikatu ocieplony wełną skalną. Czy to dobre połączenie.



dworek7
22-03-2019, 22:28
Witam
W tym roku planujemy zacząć budowę domu z silikatów 24 i ocieplenie wełną skalną 15 cm. Dom z dala od zabudowań - pola rolne, stąd wybór wełny. Ławy fundamentu ocieplone styropianem z dwóch stron plus folia. Ocieplenie stropu wełna 25 cm. Oczywiście pytanie bardzo ogólne ale proszę o wyrażenie swojej opinii. Czy taka budowla i dobrane materiały dadzą wystarczającą izolację. Będę bardzo wdzięczny za wszelkie wskazówki. :)

cezary.pl
22-03-2019, 23:16
Witam
Dom z dala od zabudowań - pola rolne, stąd wybór wełny.

Przyznam że nie bardzo rozumiem. Też mam wokół pola rolne i zastosowałem styropian.
Może masz na myśli względy pożarowe?
Mam ocieplone fundamenty z dwóch stron, ale nie ocieplałem ław fundamentowych.
Ogólnie planujesz dość mizerną izolację. Lepiej skupić się na izolacji spełniającej WT 2021 lub lepszej.

Kaizen
22-03-2019, 23:44
Jak już znajdziesz (a nie będzie to łatwe) ekipy, co robi elewacje z wełną to wycena wyrwie z butów.
Do tego to ledwo spełnia minimum U wymagane prawem.

Rozumiałbym, jakby to była ochrona przed hałasem bogacza budującego przy autostradzie czy torach kolejowych. Że niby wierzysz, że wełna chroni przed gryzoniami? Mit.

BCS
23-03-2019, 05:40
15 cm dobrej wełny czy ciepłego styropianu to dzisiaj minimum, coby coś więcej podpowiedzieć warto znać proporcje okien do powierzchni elewacji, jeśli okna nie obniżają ogólnej izolacji budynku (nie są duże i zimne) oraz nie ma innych zbędnych radiatorów balkony/wykusze/lukarny to można śmiało pomyśleć o grubszych o 20% warstwach ocieplenia. a jak do tego dołożysz wentylację mechaniczną to i 25cm dobrego ocieplenia może mieć sens.

dworek7
23-03-2019, 09:54
Dziękuje za odpowiedzi. Właśnie o hałas mi chodziło. Szukam materiałów na temat przeliczenia ilości okien do ewentualnych strat. Największą stratą będzie duże rozsuwane drzwi w salonie..
BCS -Czy przy zastosowaniu 20 cm wełny będzie już wystarczająco. Szukam jak to policzyć. Nie upieram się przy wełnie po postach Kaizen sprawdzam koszty robocizny. Bo może one już na starcie spowodują zmianę decyzji. Co do płyty to po czytaniu o niej zdecydowałem się na zwykły fundament bo spora powierzania zabudowy i obawiałem się pęknięć jakby jakieś ruchy ziemi były obok facet jakiś kamień chce wykopywać pod drogi. Czy po ociepleniu fundamentów grubszą warstwą styropianu np 15 efekt izolacji będzie wystarczający. Przepraszam za mało precyzyjne pisanie ale dopiero zdobywam wiedzę w tym temacie, a wszyscy doradzają jak im wygodniej lub to co sprzedają .

cezary.pl
23-03-2019, 13:41
Silikaty jako materiał na ściany powinny zapewnić Ci ciszę na wystarczającym poziomie, nawet ze styropianem na ocieplenie.

Na pewno masz już wymyśloną koncepcję dworku.
Przy zlecaniu projektu architektowi, podaj jako jedne z założeń, zużycie energii na ogrzewanie np. 25W/m2/rok. I niech się architekt gimnastykuje.
Kontrola projektu pod względem zużycia energii na ogrzewanie polegać będzie na zleceniu OZC innemu niezależnemu audytorowi.
Wedle zasady, że fachową robotę trzeba powierzyć fachowcowi:)

fotohobby
23-03-2019, 14:25
A co tam Tobie tak hałasuje, skoro masz dom oddalony od innych zabudowań ?
Droga ? Torowisko ?

Kaizen
23-03-2019, 14:31
Dziękuje za odpowiedzi. Właśnie o hałas mi chodziło.

Że rośliny głośno rosną? Czy te kilka dni w roku, gdzie pohałasuje (a i to umiarkowanie) traktor czy kombajn mają być problemem?

Do liczenia możesz użyć builddeska (http://bdec.builddesk.pl).
Wełna i silka mają teoretycznie dobre parametry akustyczne, a słabe izolacyjne. Teoretycznie, bo akustyka przy warstwowej ścianie to skomplikowany temat.
Linki na końcu wpisu (https://forum.muratordom.pl/entry.php?131787-Akustyka-we%C5%82na-styropian)

Ocieplanie fundamentów od wewnątrz, jak kładziesz EPS na chudziaka nie ma sensu.

cezary.pl
23-03-2019, 16:36
Ocieplanie fundamentów od wewnątrz, jak kładziesz EPS na chudziaka nie ma sensu.

Moim zdaniem ma sens, zwłaszcza że planowane są ściany z silikatu.
Twoje zdanie miałoby sens, gdybyś napisał je do mnie.:)

Kaizen
23-03-2019, 17:19
Moim zdaniem ma sens, zwłaszcza że planowane są ściany z silikatu.
Twoje zdanie miałoby sens, gdybyś napisał je do mnie.:)

Dalej nie ma sensu. Nie zmieni to już znacząco temperatury pod domem a dalej ciepło ucieknie ze ścian (zarówno nośnych jak i działowych) do chudziaka i do gruntu. Nie będą to jednak ilości uzasadniające poniesienie kosztu styropianu (czytaj nigdy się nie zwróci). To na podstawie ilości ciepła, jakie uciekają do gruntu przy braku jakiejkolwiek izolacji ścian fundamentowych. Bo nie znalazłem programu, ani wyliczeń na konkretnych przykładach, co daje izolacja ścian fundamentowych od wewnątrz/zewnątrz w zależności od jej grubości. A szukałem, bo bardzo mnie ciekawi, czy np. lepiej dać 15cm od zewnątrz i 0 od wewnątrz, 10/5 czy w ogóle powyżej 5cm od zewnątrz nie ma sensu ekonomicznego. Programy uwzględniają wyłącznie izolację przegrody (w tym przypadku poziomą termoizolację PnG czy to pod, czy na chudziaku).

Można dołożyć styropian pod chudziaka, ale robi się wtedy drożej, niż płyta fundamentowa i dalej zimniej. No i osobna kwestia wielokrotnie dyskutowana to sens wrzucania styropianu w grunt - a zmiana na XPS winduje dalej koszt.

BCS
24-03-2019, 06:27
20cm wełny przy lambdzie 0.036/7 to lepsza decyzja niż 15cm, wełna jest o 10% gorszym izolatorem od styropianu grafitowego, ciężej (->drożej) się ją montuje, trzeba rozsądnie rozważyć taką decyzję, przy ścianach z silki, które już dobrze tłumią hałas i lokalizacji domu, to jedyny dźwięk jaki będzie doskwierał to lodówka;)

Tomek W
01-04-2019, 08:37
Rozwiązanie z zastosowaniem wełny mineralnej jest jak najbardziej prawidłowe. Polecałbym jednak rozważenie zwiększenia grubości izolacji o czym wczesniej wspominali inni użytkownicy. Aby uzyskac energooszczedny standard przegrody należałoby zastosować izolacje pozwalająca na spełnienie wymogów warunków technicznych na rok 2021 ( współczynnik U na poziomie 0,2 W/m^2*K)
Paby uzyskac spełnienie warunków technicznych WT2021 przy silikacie 24cm nalezałoby zastosowac ok 18cm izoalcji o lambdzie 0,036 W/mK ( np. wełna Frontrock max E https://www.rockwool.pl/produkty/frontrock-max-e/ ). Jest to warte rozwązenia tym abrdziej że koszt izoalcji jest jednorazowy a jednak zwraca się on w cyklu użytkowania budynku poprzez zmniejszenie rachunków za ogrzewanie.