PDA

Zobacz pełną wersję : Fotowoltaika 2019 - wątek techniczny ;)



Strony : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9

abes99
23-03-2019, 00:01
Śledzę wątek domowych mikroinstalacji fotowoltaicznych od dłuższego czasu. W najbliższym miesiącach mam nadzieję zrealizować taką instalację u siebie. Główny wątek forumowy Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie. (https://forum.muratordom.pl/showthread.php?164927-Ma-kto%C5%9B-panele-fotowoltaiczne-Prosz%C4%99-o-opinie) znam na wylot. Ma już swoje lata, znacznie się rozrósł, a i tematycznie ostatnio kuleje (ostatnio ponad 25 stron dyskusji na temat ekologii i elektromobilności). Proponuję nowy wątek (poniekąd na wzór wątku Ogrzewanie kablami 2017 (https://forum.muratordom.pl/showthread.php?336803-Ogrzewanie-kablami-2017/)), w którym będziemy dyskutować na temat naszych istniejących, jak i planowanych bądź rozważanych, mikroinstalacji PV. Bez wielkich dyskusji czy się opłaca (choć pewnie tego do końca nie unikniemy), bez rozważań nad sensem ekologicznym PV, czy jej wpływem na sieć energetyczną.

Załóżmy wstępnie, że wątek będzie się kręcił wokół:
- kwestii technicznych PV - czyli panele, inwertery, okablowanie, zabezpieczenia, konstrukcje itd. - opinie, porady i pomysły;
- finansowanie PV - od kosztów samych mikroinstalacji po możliwości ich dofinansowania;
- przepisów dotyczących mikroinstalacji oraz działań na linii "prosumenci - operatorzy sieci dystrybucyjnych";
- wszelkich opinii, newsów czy warunków technicznych dotyczących mikroinstalacji PV;
- dla przejrzystości wątku proponuję również, by skupić się na instalacjach on-grid, czyli chyba najbardziej aktualnie popularnym wariancie mikroinstalacji PV.

Na początek wrzucam swój post z "głównego wątku", który zniknął gdzieś w czeluściach dyskusji pobocznych. Spotykamy się z opinią, że koszt mikroinstalacji PV wykonanej "na gotowo" w okolicach 4k zł/kWp jest ogólnie akceptowalny (a są już informacje od forumowiczów, że bywa taniej). Często dyskutujemy, iż biorąc się samemu za montaż instalacji można znacząco zejść z ceną. Ale są też opinie, że nie da się zejść poniżej 3,5k zł/kWp. A jak wiadomo, wszyscy kalkulujemy i okres zwrotu inwestycji jest przeważnie dla nas istotny. Sam zresztą planuję wykonanie takiej instalacji o mocy zbliżonej do 10kWp, wykonanej w sporej mierze samodzielnie przy współudziale elektryka, który wykonuje nam całą instalację elektryczna w remontowanym domu.


Nie jest tak źle, planuję zakup sprzętu przez elektryka, który będzie to ze mną montował i podłączał. Mam działalność, więc założyłem sobie konta w dwóch hurtowniach sprzedających sprzęt PV (pewnie mam najwyższy próg cenowy, ale i tak wygląda to ciut lepiej niż detal w sieci). Na dzień dzisiejszy można kupić np. panele Q.Cells G.Peak 310W (mono) za ok. 500 zł/szt. Nad inwerterem się zastanawiam, ale zakładając że ma być budżetowo, poszedłbym w chińszczyznę, czyli Sofar 8.8KTL-X (niecałe 4000 zł). Wolałbym Froniusa 8.2-3M, ale kosztuje jakieś 3/4 więcej i ma krótszą gwarancję (Sofar daje 10 lat w standardzie). A na jakość Froniusa coś ostatnio ludzie narzekają. Czyli licząc na szybko dla mikroinstalacji 9,92kWp:
- 32 panele po 500 zł -> 16000 zł
- inwerter -> 4000 zł
- konstrukcja 100 zł na panel -> 3200 zł
- elektryk, zabezpieczenia, kable -> 2000 zł (?)
Czyli mamy razem 25200 zł / 9,92 kWp -> 2540 zł/kWp
Wszędzie ceny brutto z 8% VAT...

d7d
23-03-2019, 00:22
Na dzień dzisiejszy można kupić np. panele Q.Cells G.Peak 310W (mono) za ok. 500 zł/szt.
Gdzie można kupić w tej cenie z 8% VAT ?
Czyli 570 brutto z 23% VAT.

abes99
23-03-2019, 00:25
Gdzie można kupić w tej cenie z 8% VAT ?
Czyli 570 brutto z 23% VAT.
Zacytuję swój post z głównego wątku, może przy okazji ktoś coś podpowie ;). W nim szukaj odpowiedzi...


Znacie jakieś hurtownie / dystrybutorów, u których zaopatrują się instalatorzy PV? Najlepiej z dostępną platformą b2b z podglądam cen i stanów. Ze strony gramwzielone.pl namierzałym Corab i Keno Energy. Coś jeszcze?

vvvv
23-03-2019, 17:43
Wątek dotyczy tylko on-grid czy off-grid też?
Ps. Może i dobrze, bo nie przyjdzie tutaj żądny gazowiec, jeszcze bez PV i nie napisze do kogoś z kablami i PV, że syfi. :eek:

maciuspala
23-03-2019, 18:45
Nigdy nie dostaniesz ceny takiej jak na instalator, a w zeszłym miesiącu widziałem się z moim instalatorem i powiedział mi że tak ludzie się rzucili na PV że brakuje paneli i nawet inwerter ów Fronius, z uwagi na bum ceny rosną a powinny tanieć.
A tak też się zastanawiam jak ZE odbierze Ci instalacje jak nie masz uprawnień.
Panele to jedyna inwestycja w której nie miałem znajomości i rabatów, tylko instalatora z polecenia, ale akurat to najlepiej wydane pieniądze w moim domu. Dziś mam rekord 38 kWh z instalacji 7,2 kWp i kurcze cały dzień uśmiech na twarzy że się prąd produkuje a szczęście jest bezcenne.

d7d
23-03-2019, 19:20
Nigdy nie dostaniesz ceny takiej jak na instalator, a w zeszłym miesiącu widziałem się z moim instalatorem i powiedział mi że tak ludzie się rzucili na PV że brakuje paneli i nawet inwerter ów Fronius, z uwagi na bum ceny rosną a powinny tanieć.

Panele drożeją a nie tanieją. M.in. dlatego że jest ulga podatkowa.
Możliwe że cent dla instalatorów są dostępne tylko dla "licencjonowanych" instalatorów a nie dla wszystkich mających zupełnie inne działalnośc gospodarczą.
Jeżeli tak jest to tyko świadczy o tym że rynek PV jest nie do końca jest normalny.
Instalator kupuje panel za 500 PLN netto a później przy montażu nalicza 800 PLN + 8% VAT?

maciuspala
23-03-2019, 19:42
A czemu się temu dziwisz, idź do hurtowni hydraulicznej albo kup piec gazowy, dostaniesz ceny katalogowe a hydraulik na 30/50/70% rabatu od cennika i tak naprawdę nie wiesz ile co kosztuje. Kiedyś chciałem kupić piec Beretta i w hurtowni mi powiedzieli 2900 zł a kupiłem od znajomego hydraulika za 1850 zł.
Najgorsze jest to że jak ja sprzedaje styropian i zarabiam 1 czy 2 zł na m3 to każdemu się wydaje że zostaje mi 50% marży, a hydraulicy myślą swoim tokiem rozumowania i twierdzą że jak sprzedaje styropian za 170 zł to kupuje po 100 zł albo taniej.
Mój pierwszy hydraulik chciał mi zbiornik 200 l z 1 wezownicą sprzedać na 8% za 2 tyś okazyjnie a na hurtowni na moją firmę dostałem cenę 1100 zł netto a jakiś wielkich rabatów nie mam.
Przy PV podejrzewam że jest tak samo, ale życie jest za krótkie i widzę sam po sobie że jak ostatnio w tłusty czwartek były pączki z 3 różnych firm i pani polecała i z konkretnej firmy to już w głowie miałem myśl, że ma największą marżę, producent wypłaca procent lub pod ladą ma skrzynkę gratisów do domu..... Zaczyna być to chore.

abes99
23-03-2019, 23:04
Nigdy nie dostaniesz ceny takiej jak na instalator, a w zeszłym miesiącu widziałem się z moim instalatorem i powiedział mi że tak ludzie się rzucili na PV że brakuje paneli i nawet inwerter ów Fronius, z uwagi na bum ceny rosną a powinny tanieć.
A tak też się zastanawiam jak ZE odbierze Ci instalacje jak nie masz uprawnień.
Wiem, że nie dostanę takiej ceny jak instalator. Dlatego napisałem dokładnie w pierwszym poście, że to cena dla mnie - prowadzącego działalność, w branży budowlanej, choć nie związanej z instalacjami PV. Mogę w takiej cenie kupić, więc dla takiej kalkuluję. A z odbiorem też nie będzie problemu, bo jak pisałem chcę zakładać tą instalację wspólnie ze znajomym elektrykiem, który uprawnienia ma. Zresztą, same uprawnienia też nie są problemem - kilka osób pisało tu na forum, że znalazło elektryka, które za "dwie stówki" rzucił okiem (albo i nie) na instalację i podbił papiery. Chciałem tylko pokazać, że da się zamontować (oczywiście przy sporym swoim wkładzie) instalację PV w rozsądnych pieniądzach. A sam czekam na rozstrzygnięcie jednego programu unijnego - bo jest szansa, że załapiemy się na dofinansowanie (mała, bo mała, ale zawsze jest)...

PS. A nawet pomijając kwestię zakupu od dystrybutora czy hurtownika. Przy zakupie ok. 30 paneli nawet w niektórych sklepach internetowych jesteś traktowany jak odbiorca hurtowy i możesz liczyć na lepszą cenę, niż na stronie.

kysztof_2
24-03-2019, 22:03
Dokładnie, niektóre sklepy internetowe informują o tym że przy zamówieniach większych (z reguły pow. 20-30 szt.) można negocjować cenę. Wszystko zależy od stanów magazynowych danej hurtowni, czasami mając większą dostawę mogą się pozbyć tego co maja na składzie po bardzo atrakcyjnych cenach. Z tym że faktycznie w tym roku jest booom na fotowoltaike to prawda i większość nie ma zbytnich "stanów magazynowych" bo prawie wszyscy czekają na dostawę, ale zawsze rabat dają - jeśli się o niego ktoś upomni

kysztof_2
24-03-2019, 22:09
A takie pytanie jeszcze. Będziesz montować ok 10 kWp. Będziesz montował na jednej płaszczyźnie czy dwóch? Ten falownik ile ma stringów ? Czy nie rozważałeś zamontowania innych paneli, choćby Q.cells 325 DUO albo Exe solar 320 ?

abes99
24-03-2019, 22:47
A takie pytanie jeszcze. Będziesz montować ok 10 kWp. Będziesz montował na jednej płaszczyźnie czy dwóch? Ten falownik ile ma stringów ? Czy nie rozważałeś zamontowania innych paneli, choćby Q.cells 325 DUO albo Exe solar 320 ?
Mam dach płaski, co niestety trochę limituje mi ilość paneli na nim. Chcę zamontować między 9 a 10kWp. Falownik ma 2MPPT (tutaj (https://fotowoltaika.corab.eu/oferta/inwertery-falowniki/sofarsolar.html) m.in. karta serii KTL-X). A odnośnie paneli, to rozważałem/rozważam kilka opcji (m.in. te które podałeś). Wszystko zależy od tego, jak będziemy finansować naszą instalację - jak za nasze, to skłaniam się m.in. do wersji przedstawionej w moim pierwszym poście - budżetowo, aby jak najprędzej instalacja się zwróciła i zaczęła zarabiać. Jak z dofinansowanie, to można by rozważyć coś lepszego sprzętowo (chyba najsensowniej wtedy iść w panele LG + Fronius/SMA). Do tego dochodzi kwestia, co akurat w danym momencie będzie dla mnie dostępne i w jakiej cenie ;).

Na PV jesteśmy praktycznie w 100% zdecydowani, ale mamy złożone dwa wnioski o dofinansowanie (80% dla 7kWp i 100% dla 3kWp). Oba zależne są od programu unijnego, który miał zostać rozstrzygnięty pierwotnie we wrześniu 2018r., a tymczasem do dnia dzisiejszego brak rozstrzygnięcia. W obu nie możemy mieć PV wcześniej na dachu. Szanse są niewielkie, ale głupio by było nie skorzystać z kilkunastu tysięcy dofinansowania. W kwietniu miały wejść zmiany w IRiESD, więc chciałem montować przed ich wejściem, ale jak na razie prezes URE jeszcze ich nie klepnął, więc wygląda na to, że nie wejdą w życie (choć u nas to nigdy nie wiadomo). Tak więc na chwilę obecną czekamy, a ja śledzę sytuację na rynku PV...

Juras44
25-03-2019, 05:57
Witam
Również i ja chcę założyć około 9,8kw dach płaski.
Jestem w programie granatowym i mogę mieć dofinansowanie 25tys zł.
Z tym że panele muszą zasilać główne źródło ogrzewania może to być piec elektryczny grzałki z buforem.
Podzwonilem trochę i cenowo bufor np 1000l z dwiema wężownicami plus elektryka sterowanie z montażem wołają po około 20tyszl to jakaś paranoja.
Koszt pv LG 340w ponad 50tyszl z montażem.
Także cenowo jest nie wesoło.

Slak
25-03-2019, 14:55
Oto dotacje mamy...
Zarobią tylko wyłącznie dostawcy (marża) i to nasze państewko (podatki).

kysztof_2
25-03-2019, 20:35
Jeśli chodzi o to ze wcześniej nie można mieć tego na dachu to nie jest z tym tak do końca. Na dachu można to mieć....,byle by fakturę mieć przedstawioną po podpisanej umowie na dotacje. Czyli jak robi to jakaś firma to trzeba się z nią dogadać że fakturę wystawi nam w późniejszym terminie.

kysztof_2
25-03-2019, 20:38
Nie wiem czy jest sens się pchać w LG. Wszystko dobrze tylko że trochę cena niewspółmierna do produktu. Q,cells ,Longi czy Exe mają naprawdę zbliżone parametry a są około połowy tańsze.

marcin225
25-03-2019, 21:08
Oczywiście , że nie ma sensu kupować LG za o wiele większe pieniądze. Ja chyba wybiorę Longi ale w wersji ALL BLACK.

abes99
25-03-2019, 21:34
Jeśli chodzi o to ze wcześniej nie można mieć tego na dachu to nie jest z tym tak do końca. Na dachu można to mieć....,byle by fakturę mieć przedstawioną po podpisanej umowie na dotacje. Czyli jak robi to jakaś firma to trzeba się z nią dogadać że fakturę wystawi nam w późniejszym terminie.
Problem jest taki - chcę zmieścić na dachu 10kWp. Mamy złożone dwa wnioski o dofinansowanie - jeden na 7kWp, drugi na 3kWp (takie były maksymalne możliwości). Nie ma opcji załapania się na obydwa, bo jak siądzie jedno to wyklucza drugie (nie może być innej instalacji na dachu przed zgłoszeniem tej dotowanej do OSD). Założenie jest też takie, że nie można tej instalacji rozbudować w okresie 5 lat (czyli odpada inwerter ~8kW i dołożenie paneli po dofinansowaniu). Mogę dołożyć drugą, niezależną instalację, po odebraniu tej dotowanej. Czyli jeżeli dostaniemy któreś dofinansowanie, to będę musiał najpierw postawić 3kWp (lub 7kWp), zgłosić do OSD, dopiero po uzyskaniu umowy kompleksowej jako prosument (dokument wymagany do rozliczenia dofinansowania) będą mógł założyć kolejną instalację 7kWp (lub 3kWp), aby docelowo mieć 10kWp i zgłosić rozbudowę mikroinstalacji. I tu się robi mały problem, bo zakładając brak dofinansowania montuję 10kWp z inwerterem ok. 8,0-8,5kW. A otrzymując dotację muszę założyć albo trzy inwertery 1-fazowe albo jeden 1-fazowy i jeden 3-fazowy. Więc trochę kicha, żeby startować z zakupami przed rozstrzygnięciem, a rozstrzygnięcie programy się przeciągu już ponad 0,5 roku...


Nie wiem czy jest sens się pchać w LG. Wszystko dobrze tylko że trochę cena niewspółmierna do produktu. Q,cells ,Longi czy Exe mają naprawdę zbliżone parametry a są około połowy tańsze.
Ja rozważam LG jedynie w przypadku uzyskania dofinansowania. Produkt super, fajna gwarancja, ale niestety cenowo trochę za dużo jak dla mnie, aby zbudować na nich 10kWp (podnoszą koszt paneli o ponad 40%). O Q.Cellsach napotkałem ostatnio trochę niepokojących opinii, że zeszli z jakością znacznie. Również rozważam Longi i Exe.


Oczywiście , że nie ma sensu kupować LG za o wiele większe pieniądze. Ja chyba wybiorę Longi ale w wersji ALL BLACK.
Jeśli bardzo zależy Ci na wyglądzie, to bierz czarne panele. Ale ogólnie krąży opinia, że czarne panele będą mniej wydajne ze względy na szybsze nagrzewanie (wraz ze wzrostem temperatury spada wydajność panelu). Weź to pod uwagę...

marcin225
25-03-2019, 21:41
Jeśli bardzo zależy Ci na wyglądzie, to bierz czarne panele. Ale ogólnie krąży opinia, że czarne panele będą mniej wydajne ze względy na szybsze nagrzewanie (wraz ze wzrostem temperatury spada wydajność panelu). Weź to pod uwagę...

Gdzie przeczytałeś takie opinie bo pierwsze słyszę. Dużo widziałem czarnych paneli na dachach. Maciuspala z forum też chyba czarne montował .

abes99
25-03-2019, 21:45
Gdzie przeczytałeś takie opinie bo pierwsze słyszę. Dużo widziałem czarnych paneli na dachach. Maciuspala z forum też chyba czarne montował .

Czytam głównie tutaj i na elektrodzie, więc gdzieś w tych dwóch miejscach. W sumie nawet to chyba logiczne?

ksysju
26-03-2019, 05:32
Producenci paneli walczą o każdy 0,01% wydajności, czy wydaje się Wam, że nikt nad tym nie myśli ?
Już dla mnie było śmieszne, jak jakaś firma, ogłosiła, że zmiejszyła ilość połączeń w jednej celi, co spowoduje mniejsze zacienienie krzemu.

marcin225
26-03-2019, 07:21
Czytam głównie tutaj i na elektrodzie, więc gdzieś w tych dwóch miejscach. W sumie nawet to chyba logiczne?

No patrząc na parametry i wykresy to mi wyglądają tak samo panele czarne i "nie czarne" tej samej firmy (w tym przypadku Longi) . Zauważ , że jednak moc jest delikatnie mniejsza w przypadku czarnych (300 W). Jakoś przeżyje te 5-10 W na panelu może. Aczkolwiek nie wykluczam , że jeszcze zmienie na zwykłe i wezmę np 320 W. Wciąż się zastanawiam.
Aktualnie konstrukcje na dach rozmyślam . Muszę wszystko wymierzyć i zamówić (pewno z Coraba) . U mnie instalacja skromna bo tylko ok 5 kW.

abes99
26-03-2019, 07:23
Teraz mi się przypomniało, że czarne panele z reguły mają mniejszą moc. Zerknąłem na szybko i faktycznie tak jest (w ramach tego samego modelu):
- seria Q.Cells Q.Peak Duo-G5 ma 315-330W, a w wersji czarnej Q.Peak Duo BLK-G5 ma 300-320W
- seria Q.Cells Q.Peak G4.1 ma 300-310W, a w wersji czarnej Q.Peak BLK-G4.1 ma 290-300W
- seria LG Neon2 ma 335-340W, a w wersji czarnej LG Neon2 Black ma 320-325W
- seria Longi LR6-60PE ma 300-320W. a w wersji czarne Longi LR6-60PB ma 295-315W
Czyli coś jest na rzeczy z tym czarnym ;)

marcinbbb
26-03-2019, 07:43
Czyli coś jest na rzeczy z tym czarnym ;)
Czarne bardziej nagrzewa się od słońca a co za tym idzie sprawność panela też spada wraz ze wzrostem temperatury. Porównaj parametry NOC i te S... czarne wyjdą trochę lepiej.

bajba1
26-03-2019, 22:11
Poznań i okolice zapraszam. Fotowoltaiką zajmuję się zawodowo.
Pozdrawiam
Krzysztof

kysztof_2
26-03-2019, 22:56
Gdzie przeczytałeś takie opinie bo pierwsze słyszę. Dużo widziałem czarnych paneli na dachach. Maciuspala z forum też chyba czarne montował .

Oczywiście ze czarne panele maja mniejszą wydajność ze względu na to ze szybciej sie przegrzewają. Każdy instalator to potwierdzi- o ile nie ma interesu akurat sprzedać tego danego panelu.
Aczkolwiek ta wydajność, co prawda to chyba dopiero drugie miejsce po przecinku wiec wiadomo, jeśli mamy sobie zniszczyć wygląd domu to nie ma to większego sensu

kysztof_2
26-03-2019, 23:06
Ja rozważam LG jedynie w przypadku uzyskania dofinansowania. Produkt super, fajna gwarancja, ale niestety cenowo trochę za dużo jak dla mnie, aby zbudować na nich 10kWp (podnoszą koszt paneli o ponad 40%). O Q.Cellsach napotkałem ostatnio trochę niepokojących opinii, że zeszli z jakością znacznie. Również rozważam Longi i Exe.

No fakt. Jeśli miałbym dostać dofinansowanie na jak najlepszych warunkach to oczywiście ze bym się tez nie zastanawiał ,w innym przypadku racja że trzeba mieć plan B. Osobiście wybrałem Exe bo w porównaniu do Longi mają dłuższą gwarancje. Brałem pod uwagę Q.cells ale jednak problem był straszny z dostępnością

kysztof_2
26-03-2019, 23:08
Sorrka ,wcześniej był cytat później dopiero moje zdanie :D

abes99
27-03-2019, 07:32
No fakt. Jeśli miałbym dostać dofinansowanie na jak najlepszych warunkach to oczywiście ze bym się tez nie zastanawiał ,w innym przypadku racja że trzeba mieć plan B. Osobiście wybrałem Exe bo w porównaniu do Longi mają dłuższą gwarancje. Brałem pod uwagę Q.cells ale jednak problem był straszny z dostępnością

Które Exe wybrałeś? Half-cuty? Masz już je u siebie? Też takie rozważam...

marcinbbb
27-03-2019, 07:39
Tu macie "all black" widać że to musi się grzać na słońcu
428508

Dofinansowanie: Szkoda czasu i pieniędzy na to. Zawsze trzeba oddać 19% podatku od wzbogacenia, dodatkowo obowiązkowe ubezpieczenie na okres kredytowania.

manix76
27-03-2019, 08:10
Jak jest miejsce na dachu to nie warto pchać się w „ mocne moduły”

marcinbbb
27-03-2019, 08:12
Jak jest miejsce na dachu to nie warto pchać się w „ mocne moduły”

Pewnie lepiej amorficzne kupić - ahahahahaha :)

manix76
27-03-2019, 08:28
Co do kwestii czarne czy nie czarne moduły, czarne to tylko estetyka i jak ktoś wyżej wspomniał, mają mniejszą sprawność

abes99
27-03-2019, 08:32
Dofinansowanie: Szkoda czasu i pieniędzy na to. Zawsze trzeba oddać 19% podatku od wzbogacenia, dodatkowo obowiązkowe ubezpieczenie na okres kredytowania.

Ja bym tak nie generalizował. Mamy złożone wnioski w dwóch programach i czekamy na rozstrzygnięcie (już ponad 0,5 roku obsuwy). W obu programach sami wybieramy wykonawcę, po prostu na końcu przedstawiamy fakturę + wymagane papiery (karty techniczne, umowę kompleksową itd.), które są podstawą do wypłacenia grantu (jak np. przy dofinansowaniu wymiany pieców). Instalacja od początku jest naszą własnością, jedynie musimy zapewnić jej funkcjonowanie przez okres 5 lat (bez zmian, więc nie ma można jej rozbudować, można dołożyć kolejną niezależną). A finansowe wsparcie wygląda tak:
1) od 2 do 7kWp, dofinansowanie 80% kosztów kwalifikowanych, max. 4k zł/kWp brutto, w sumie max. 20k zł brutto
2) ~3kWp (10 paneli), dofinansowanie 100% kosztów kwalifikowanych, max. 4,7k zł/kWp netto, w sumie max. 14,1k zł netto
Gdyby nie to, że są jakieś niewielkie szanse na załapanie się na to dofinansowanie, mielibyśmy już PV na dachu...

W obu programach nic nie jest napisane o rozliczeniu podatków. W drugim jedynie o VAT, że w całości jest po naszej stronie. Ale rok temu dostaliśmy grant na termomodernizację czy pompę ciepła do c.w.u. i żadnych papierów, że mamy od tego odprowadzić podatek nie dostaliśmy.

marcinbbb
27-03-2019, 08:52
Czy to się czasem nie nazywa czyste powietrze? Bo to nie dofinansowanie tylko kredyt na preferencyjnych warunkach.

abes99
27-03-2019, 08:57
Czy to się czasem nie nazywa czyste powietrze? Bo to nie dofinansowanie tylko kredyt na preferencyjnych warunkach.

A czy gdyby tak było, to pisałbym o takich progach dofinansowania? Nie, to nie "Czyste powietrze". Za bardzo generalizujesz właśnie ;).
Czekamy na rozstrzygnięcie tego programu (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Frpo.slaskie.pl%2F lsi%2Fnabor%2F255), w ramach którego mamy zgłoszone wnioski w programie miejskim i subregionalnym...

marcinbbb
27-03-2019, 09:00
W mojej okolicy też były takie programy zobacz jak się skończyły: http://www.tugazeta.pl/1,dotacje-z-rpo-nie-dla-wieruszowa,34842.html
Wiedziałem jak to się skończy i nawet nie wpłacałem 500 PLN na to.

abes99
27-03-2019, 09:24
W mojej okolicy też były takie programy zobacz jak się skończyły: http://www.tugazeta.pl/1,dotacje-z-rpo-nie-dla-wieruszowa,34842.html (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.tugazeta.pl%2F 1%2Cdotacje-z-rpo-nie-dla-wieruszowa%2C34842.html)
Wiedziałem jak to się skończy i nawet nie wpłacałem 500 PLN na to.

I znowu generalizujesz ;). Wiadomo, że nie dla wszystkich starczy pieniędzy z UE. Ale jeśli jest szansa, to czemu nie skorzystać? Miejski wniosek nie generował żadnych kosztów wstępnych. W subregionalnym już sobie życzyli pieczątkę z UDT (bądź SEP D+E), wniosek zamknął się w koszcie 100 zł (w 95% sam go przygotowałem). Teraz czekamy na rozstrzygnięcie RPO, szanse są na niewielkie, ale na pewno większe niż w totka, a ludzie i tak grają :D...

abes99
27-03-2019, 09:30
Jak jest miejsce na dachu to nie warto pchać się w „ mocne moduły”

Wszystko trzeba przeliczyć. Przy dzisiejszych niewielkich różnicach w cenie między np. polikrystalicznym panelem ~270W a monokrystalicznym 310W - koszt dodatkowych stelaży może być większy niż zakup mocniejszych paneli. Wiadomo, nie ma co szaleć i iść w panele mocno odstające ceną od średniej, ale z głową ;). Dla mnie aktualny koszt paneli mono ok. 310-320W jest już na akceptowalnym poziomie...

marcinbbb
27-03-2019, 10:13
Przy dzisiejszych niewielkich różnicach w cenie między np. polikrystalicznym panelem ~270W a monokrystalicznym 310W - koszt dodatkowych stelaży może być większy niż zakup mocniejszych paneli.
Chłopie panele 250- 330W są identycznej wielkości więc koszty stelażu odpadają. Jeśli chodzi o moce paneli w 2015r kupiłem jedne z najmocniejszych Suntech 275W niespełna 4 lata później mamy 330W jako te "mocniejsze". Równie dobrze można jeszcze poczekać ze 3-4 lata i panele będą miały około 400W, problem jest taki że moje przez te 4 lata zrobiły ponad 13,5MWh a Wy nawet jeszcze nie kupiliście paneli tylko dyskutujecie.
Niezależnie jakie panele kupicie i tak moje słabsze będą zawsze przed Waszymi, pomyślcie o tym że może taniej już kupić 280W i niech zaczynają się zwracać a później za 10 - 15 lat pomyślicie na co je wymienić. Taka luźna propozycja lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu.

d7d
27-03-2019, 10:14
Wszystko trzeba przeliczyć. Przy dzisiejszych niewielkich różnicach w cenie między np. polikrystalicznym panelem ~270W a monokrystalicznym 310W - koszt dodatkowych stelaży może być większy niż zakup mocniejszych paneli. Wiadomo, nie ma co szaleć i iść w panele mocno odstające ceną od średniej, ale z głową ;). Dla mnie aktualny koszt paneli mono ok. 310-320W jest już na akceptowalnym poziomie...
Możesz sprawdzić - porównać ceny w "swoich" hurtowniach tych paneli:
Q-Cells Q.PEAK DUO G5 325 - 749,00 PLN brutto
https://sklepsoltech.pl/pl/p/Panel-Fotowoltaiczny-Q-Cells-Q.PEAK-DUO-G5-325/725 - 749,00 PLN brutto
Longi LR6-60HPH 320M - 629,00 PLN brutto
https://sklepsoltech.pl/pl/p/Panel-fotowoltaiczny-Longi-LR6-60HPH-320M/821
IBC MonoSol 325 VL5-HC - 599,00 PLN brutto
https://sklepsoltech.pl/pl/p/Panel-fotowoltaiczny-IBC-MonoSol-325-VL5-HC/828

Q.Cells mają znacznie wyższe ceny i są trudno dostępne.
Czy są aż tak lepsze czy to tylko marketing ?

d7d
27-03-2019, 10:19
Chłopie panele 250- 330W są identycznej wielkości więc koszty stelażu odpadają.
Chodzi o liczbę paneli czyi o liczbę elementów montażowych.
10 kWp / 280 Wp = 36 mocowań po 100 PLN = 3.600 PLN
10 kWp / 320 Wp = 31 mocowań po 100 PLN = 3.100 PLN.
Tylko 500 PLN różnicy na 31 panelach to jest tylko 16 PLN na jeden panel.
Fakt, żadna różnica.
Może mieć znaczenie tylko dostępna powierzchnia dachu na 5 paneli więcej (ok. 8,5m2).
U mnie nie ma miejsca.

abes99
27-03-2019, 10:54
Możesz sprawdzić - porównać ceny w "swoich" hurtowniach tych paneli:...
Akurat z tych tylko Longi 320W widzę poniżej 590 zł brutto (23%). Z połówkowych są jeszcze Exe 320W po ok. 640 zł brutto (też 23%). Q.Cellsy G5 325W rozważałem w Asacie jakoś w listopadzie (660 zł/szt), ale już nie mieli i nie mają do dzisiaj. Coś jest na rzeczy z ich dostawami...


Chodzi o liczbę paneli czyi o liczbę elementów montażowych.
10 kWp / 280 Wp = 36 mocowań po 100 PLN = 3.600 PLN
10 kWp / 320 Wp = 31 mocowań po 100 PLN = 3.100 PLN.
Tylko 500 PLN różnicy na 31 panelach to jest tylko 16 PLN na jeden panel.
Fakt, żadna różnica.
Może mieć znaczenie tylko dostępna powierzchnia dachu na 5 paneli więcej (ok. 8,5m2).
U mnie nie ma miejsca.

W sumie racja, zapędziłem się z tym kosztem mocowania, choć czasami różnica między poli a mono jest niewiele większa (trzeba by też doliczyć nakład pracy dla +5 paneli więcej i może wyjdzie podobnie :D). Mniej akurat też dach (płaski) dość mocno limituje, mam opcję na 28 paneli w dwóch rzędach pod kątem 30-35 stopni albo 33 panele w trzech rzędach, ale pod kątem 20 stopni.

marcinbbb
27-03-2019, 10:57
Może mieć znaczenie tylko dostępna powierzchnia dachu na 5 paneli więcej (ok. 8,5m2).
U mnie nie ma miejsca.
To ja bym czekał przynajmniej na panele o mocy 500W i standardowej wielkości. Policzmy zatem:
Kupiłeś w 2015r 5 x 275W = 1,375kWp w 1 rok taka instalacja robi 1,3MWh i teraz razy 4 lata = 5,2MWh byś już miał uciułane ile to jest warte?
Licząc w G11 i założeniu że przy takiej mocy zużywasz wszystko co leci na własne potrzeby.
5200kWh * 0,52PLN/kWh (najtańszy Tauron) = 2700 PLN do przodu.
Okres zwrotu około 7 lat z czego zostało by Ci jeszcze 3-4... zakładając że byś kupił jak ja w 2015r

d7d
27-03-2019, 11:31
To ja bym czekał przynajmniej na panele o mocy 500W i standardowej wielkości. Policzmy zatem:
Kupiłeś w 2015r 5 x 275W = 1,375kWp w 1 rok taka instalacja robi 1,3MWh i teraz razy 4 lata = 5,2MWh byś już miał uciułane ile to jest warte?
Licząc w G11 i założeniu że przy takiej mocy zużywasz wszystko co leci na własne potrzeby.
5200kWh * 0,52PLN/kWh (najtańszy Tauron) = 2700 PLN do przodu.
Okres zwrotu około 7 lat z czego zostało by Ci jeszcze 3-4... zakładając że byś kupił jak ja w 2015r
Np. wiosną 2016 roku miałem wycenę 18x260Wp = 4.680 Wp na 32.000 PLN.
później w 2016 roku kolejna wycena18 x 265Wp = 4.770 kWp za 33.500 PLN
Jesienią 2018 17 x 325Wp = 5.525Wp na 29.800 PLN.
Przez dwa lata cena spadła o 3.700 PLN a potencjalna "moc" instalacji wzrosła o 755 Wp (żadna różnica bo rocznie to 350 PLN).
Rcznie "darmowy" prąd to ok. 3.440 kWh po 0,52 zł = 1.900 PLN oszczędności nie uzyskanych.
Przez dwa lata to 3.600 PLN.
Czyli zaoszczędziłem 100 PLN nie montując PV w 2016 roku ?

marcinbbb
27-03-2019, 11:49
Np. wiosną 2016 roku miałem wycenę 18x260Wp = 4.680 Wp na 32.000 PLN.
później w 2016 roku kolejna wycena18 x 265Wp = 4.770 kWp za 33.500 PLN
Jesienią 2018 17 x 325Wp = 5.525Wp na 29.800 PLN.
Przez dwa lata cena spadła o 3.700 PLN a potencjalna "moc" instalacji wzrosła o 755 Wp (żadna różnica bo rocznie to 350 PLN).
Rcznie "darmowy" prąd to ok. 3.440 kWh po 0,52 zł = 1.900 PLN oszczędności nie uzyskanych.
Przez dwa lata to 3.600 PLN.
Czyli zaoszczędziłem 100 PLN nie montując PV w 2016 roku ?

Nie wiem ile wycen na przestrzeni lat miałeś, ja kiedy decydowałem się na zakup miałem realną gotówkę w portfelu i szukałem w tamtych czasach najtaniej. Raz kupiłem i leży na dachu.

Wyceny też masz jakieś z tyłka!!!
2018r 29800 PLN/5,5kW=5418PLN/kWp
a teraz porównaj swoją to tej oferty:
https://images89.fotosik.pl/150/23f1b6a4ef7c0688.png

Edit jakiś mały print scrn mi wyszedł wrzucę w inne miejsce.

marcinbbb
27-03-2019, 11:58
Tu masz jeszcze ofertę na innym sprzęcie 9,8kWp za 40500 PLN
https://images89.fotosik.pl/150/6863cb25ccb25e09.png

Około 4000 PLN/kWp a Ty Za połowę masz zapłacić 30k PLN!!!???
Zwróć uwagę że oferta była ważna do 15.03 tego roku

EDIT: Ale ja zapomniałem że wy chcecie ofertę z dofinansowaniem:) to widzicie jakie są różnice w cenie dofinansowanie 5,5kPLN/kWp za swoje 4k PLN/kWp.

marcin225
27-03-2019, 12:14
Które to inwertery oprócz Froniusa mają spełniać te nowe wymogi zakładów energetycznych? (coś tam było o sterowaniu nimi zdalnie) .

marcinbbb
27-03-2019, 12:17
Które to inwertery oprócz Froniusa mają spełniać te nowe wymogi zakładów energetycznych? (coś tam było o sterowaniu nimi zdalnie) .

Widać że ten wątek zaraz umrze tu gadacie o prawie które nawet nie weszło, i że niby Fronius to spełnia - ahahahha. Zmieńcie nazwę wątku na amatorzy o PV. Bo technicznie to tu 0 wiedzy.

ad_mar
27-03-2019, 12:26
Też nie wiem skąd tak wysokie wyceny powyżej 5k/kWp się pojawiają u kolegi. Bardzo łatwo znaleźć takie oscylujące w granicach 4-4.5k/kWp i to jest normalna cena.
Mi ostatecznie udało się zamontować zestaw mono 8.54kWp za nieco ponad 33000 brutto więc nawet poniżej 4000/kWp. I wcale się przy szukaniu nie wysilałem.428521

abes99
27-03-2019, 12:42
Które to inwertery oprócz Froniusa mają spełniać te nowe wymogi zakładów energetycznych? (coś tam było o sterowaniu nimi zdalnie) .

Fronius i SMA mają obsługę protokołu SunSpec, który ma służyć do komunikacja inwertera z OSD. Zmiany w warunkach przyłączeniowych (IRiESD) nie zostały jeszcze zaakceptowane przez prezesa URE, więc nie wiadomo czy i kiedy wejdą w życie (OSD próbują je przepchnąć od lutego zeszłego roku).


Widać że ten wątek zaraz umrze tu gadacie o prawie które nawet nie weszło, i że niby Fronius to spełnia - ahahahha. Zmieńcie nazwę wątku na amatorzy o PV. Bo technicznie to tu 0 wiedzy.

To udzielaj się tu "technicznie", bo takie jest założenie tego wątku. Jak na razie to na tych trzech stronach jest więcej informacji niż na ostatnich 25 stronach głównego wątku o PV.


Też nie wiem skąd tak wysokie wyceny powyżej 5k/kWp się pojawiają u kolegi. Bardzo łatwo znaleźć takie oscylujące w granicach 4-4.5k/kWp i to jest normalna cena.
Mi ostatecznie udało się zamontować zestaw mono 8.54kWp za nieco ponad 33000 brutto więc nawet poniżej 4000/kWp. I wcale się przy szukaniu nie wysilałem.428521

Jak pisałem w pierwszym poście, 4k zł/kWp to taka średnia cena rynkowa uznawana za sensowną. Ja, co prawda przy swoim współudziale w montażu, celuję w cenę poniżej 3k zł/kWp.

Edit: w sumie, to patrząc na wyceny d7d z 2016r. i odrzucając jego ofertę z 2018r. oraz przyjmując dla niej średnią cenę 4k zł/kWp, wychodzi na to, że zaoszczędził jeszcze więcej nie montując w 2016r. Faktem jest, że na przestrzeni ostatnich 2-3 lat mikroinstalacje PV staniały znacznie, o dobre kilkadziesiąt %. Dalszej aż takie obniżki chyba nie będzie (a przynajmniej nie w takim tempie). Koszt PV jest też już na akceptowalnym poziomie zwrotu inwestycji w ok. 7-9 lat.

marcin225
27-03-2019, 12:47
Fronius i SMA mają obsługę protokołu SunSpec, który ma służyć do komunikacja inwertera z OSD. Zmiany w warunkach przyłączeniowych (IRiESD) nie zostały jeszcze zaakceptowane przez prezesa URE, więc nie wiadomo czy i kiedy wejdą w życie (OSD próbują je przepchnąć od lutego zeszłego roku).
.

No i takiej informacji oczekiwałem. Dzięki :)

abes99
27-03-2019, 13:22
EDIT: Ale ja zapomniałem że wy chcecie ofertę z dofinansowaniem:) to widzicie jakie są różnice w cenie dofinansowanie 5,5kPLN/kWp za swoje 4k PLN/kWp.

Teraz doczytałem, więc pozwolę sobie skomentować. Znowu za bardzo generalizujesz, czepiając się dofinansowań. Faktem jest, że w ubiegłych latach (może w sumie i nadal), sporo dofinansowań polegało na tym, że urząd zlecał wykonanie mikroinstalcji PV. Przeglądając kilka takich przetargów (m.in. w naszym mieście), można było zauważyć, iż ceny mocno odbiegają od rynkowych (w górę oczywiście), pomimo iż sprzętowo raczej były z najniższej półki. Ale ostatnimi czasy często dofinansowania mają formułę grantu (pisałem o tym wyżej, jak np. przy dofinansowaniu wymiany pieca). Sam znajdujesz sobie wykonawcę, wybierasz sprzęt, a po zrealizowaniu dostajesz zwrot części inwestycji. Co w takim razie śmiesznego w tym, że czekamy na rozstrzygnięcie takiego programu, w którym mamy złożone wnioski? Skoro mogę założyć sobie PV w cenie np. 3k zł/kWp (czyli sporo poniżej ceny rynkowej, załóżmy że mi się uda) i dostać nawet 100% zwrotu od wartości netto? IMHO, warto poczekać jeszcze kilka miesięcy, pomimo że na PV jesteśmy zdecydowani od jesieni zeszłego roku i tak czy siak chcemy montować, nawet jak nie dostaniemy dofinansowania...

mitch
27-03-2019, 13:32
Co do tych cen to trzeba jeszcze brać pod uwagę wielkość instalacji. Przy instalacji 5 kWp siłą rzeczy cena za 1 kWp będzie wyższa niż przy 10 kWp. Najczęściej instalatorzy dają stałą cenę za usługę montażu, czy to będzie 5 czy 10 kWp, w dodatku cena falownika nie rośnie proporcjonalnie do wielkości instalacji, co się mocno przekłada na cenę per kWp.

No ale fakt, cena 5500 za 1 kWp jest przesadzona, w tym momencie mam ofertę ok. 4,9 kpln za instalację na SolarEdge i poniżej 4,3 kpln na Froniusie.

abes99
27-03-2019, 13:54
Powracając do wątku zmian w przyłączaniu instalacji PV do sieci, chyba jednak będą zmiany od 27 kwietnia (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fgramwzielone.pl%2F trendy%2F100410%2Fniedlugo-nowe-procedury-przylaczania-jednostek-wytworczych-do-sieci). Wg jednego z ich wcześniejszych artykułów dotyczących zmian (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fgramwzielone.pl%2F energia-sloneczna%2F31745%2Fnowe-wymogi-w-zakresie-przylaczania-mikroinstalacji-drugie-podejscie):

"...W nowym projekcie Karty Aktualizacji IRiESD zrezygnowano z postulowanego wcześniej zapisu, który umożliwiłby operatorom zdalne wyłączanie mikroinsalacji o mocy ponad 10 kW.
Ta zmiana wynika z wprowadzenia od kwietnia przyszłego roku unijnych wymogów Kodeksu Sieciowego RfG, który i tak umożliwi OSD nadanie sygnału wyłączającego mikroinstalację o mocy wynoszącej nawet tylko 800 W. ..."

"... PTPiREE zapewnia, że wprowadzane zmiany obejmą tylko nowe mikroinstalacje, realizowane po zatwierdzeniu zmian w IRiESD. Co więcej, w zakresie regulacji dotyczących minimalnego progu mocy mikroinstalacji, które wprowadzą obowiązek montażu falownika trójfazowego, obowiązywać ma odpowiednie vacatio legis. ..."

Ciekawe, czy od razu będą chcieli mieć możliwość odłączania mniejszych instalacji, czy dadzą nam jeszcze trochę spokoju...

anatema
27-03-2019, 13:55
Pytanie techniczne - czy jeśli w jakiejś fazie dnia (konkretnie o wschodzie) na cześć paneli będzie padał niewielki ale jednak cień to jak to się ma do produkcji prądu? To jest liniowa zależność tj. produkuje proporcjonalnie mniej do powierzchni zacienienia ?

abes99
27-03-2019, 14:46
Pytanie techniczne - czy jeśli w jakiejś fazie dnia (konkretnie o wschodzie) na cześć paneli będzie padał niewielki ale jednak cień to jak to się ma do produkcji prądu? To jest liniowa zależność tj. produkuje proporcjonalnie mniej do powierzchni zacienienia ?

Nie zgłębiałem tego tematu, bo mnie nie dotyczy. Z tego co kojarzę, to zacienienie fragmentu jednego panelu ma wpływ na pracę całego stringu (spada wydajność całego stringu). Można temu zapobiec stosuję np. wydzielenie zacienionych paneli do osobnego stringu lub poprzez stosowanie optymizerów mocy - inwertery SolarEdge mają takie rozwiązanie. Wtedy każdy panel pracuje jakby "samodzielnie", bez wpływu na resztę. Oprócz tego, w którychś materiałach promocyjnych spotkałem się z informację, iż panele typu połówkowego (half-cut) są bardziej odporne na częściowe zacienienie (w sensie, nie redukują aż tak mocy panelu).

Pozostaje też kwestia, co uznajesz za pracę o "wschodzie" słońca ;). Jeżeli jest to krótka chwila zaraz po wschodzie słońca, to może się okazać iż nic nie stracisz, bo moc generowana przez panele będzie jeszcze za niska, aby uruchomić produkcję na inwerterze. Jeśli cień trwa dłużej, to będzie miał wpływ na pracę instalacji...

d7d
27-03-2019, 15:18
Około 4000 PLN/kWp a Ty Za połowę masz zapłacić 30k PLN!!!???
Zwróć uwagę że oferta była ważna do 15.03 tego roku

EDIT: Ale ja zapomniałem że wy chcecie ofertę z dofinansowaniem:) to widzicie jakie są różnice w cenie dofinansowanie 5,5kPLN/kWp za swoje 4k PLN/kWp.
Wszystko zależy od tego co masz miec zamontowane na dachu.
Nowy samochód też można kupić "full wypas" za 80 kzł i za 180 kzł.
A konkretnie:
Panele 320-330 Wp można kupić i za 500 PLN i za 750 PLN.(IBC vs. Q.Cells)
To różnica ceny na 1 panelu wynosi ok. 220 PLN z 8% VAT co daje 685 PLN na 1 kWp.
Dolicz do tego optymalizatory po ok. 230 brutto co daje dodatkowo 200 PLN / 0,320kWp = 625 PLN z 8% VAT.
Razem za te dwa elementy masz 685+625 = 1.310 PLN więcej z 1 kWp.
I np. 1.310 PLN x 5,5 kWp = 7.200 PLN więcej niż tańsza oferta ale z innych elementów.
Dla 10 kWp jest to 13 .100 PLN różnicy.

marcinbbb
27-03-2019, 15:35
Dla 10 kWp jest to 13 .100 PLN różnicy.
Tak jak pisałem wstrzymaj się aż Niemcy będą wymieniali panele po 500W na nowsze co stanie się za jakieś 10-15 lat wtedy będzie najtaniej i najkorzystniej. Używki kupisz w cenie sztoru a falownik i optymizery w gratisie.

cuuube
27-03-2019, 18:11
Widocznie Poznań to dziwna kraina
https://images89.fotosik.pl/150/1a54d6d729ddb489m.jpg (https://images89.fotosik.pl/150/1a54d6d729ddb489.jpg)
.
https://images90.fotosik.pl/150/3d9ee96faea64933m.jpg (https://images90.fotosik.pl/150/3d9ee96faea64933.jpg)
.

oferty mają 12 miesięcy

https://images90.fotosik.pl/150/e0e7adcd648a1e58m.jpg (https://images90.fotosik.pl/150/e0e7adcd648a1e58.jpg)
.
https://images90.fotosik.pl/150/efcf2a90b5bfd391m.jpg (https://images90.fotosik.pl/150/efcf2a90b5bfd391.jpg)

abes99
27-03-2019, 19:03
Widocznie Poznań to dziwna kraina
...
oferty mają 12 miesięcy


Ładne stawki mają w Wielkopolsce ;). Powiem szczerze, że w moim przypadku nawet nie wyceniałem u instalatorów. Wystarczyła mi rozmowa z teściem (nadzory w energetyce, więc większość elektryków zna). Jak rozpocząłem temat PV to zasięgnął języka, pomijając pewne bzdury które usłyszał, to pewien instalator zaoferował mu "po znajomości" montaż instalacji po cenie 7k zł/kWp. Trochę się zdziwił, jak mu powiedziałem że celuję w poniżej 3k zł/kWp. Dach mamy płaski, więc z montażem sobie poradzę. Elektryk mi to podłączy i zgłosi, więc powinno być ok :D...

marcin225
27-03-2019, 20:34
Ładne stawki mają w Wielkopolsce ;). Powiem szczerze, że w moim przypadku nawet nie wyceniałem u instalatorów. Wystarczyła mi rozmowa z teściem (nadzory w energetyce, więc większość elektryków zna). Jak rozpocząłem temat PV to zasięgnął języka, pomijając pewne bzdury które usłyszał, to pewien instalator zaoferował mu "po znajomości" montaż instalacji po cenie 7k zł/kWp. Trochę się zdziwił, jak mu powiedziałem że celuję w poniżej 3k zł/kWp. Dach mamy płaski, więc z montażem sobie poradzę. Elektryk mi to podłączy i zgłosi, więc powinno być ok :D...

Ciężko będziesz miał z tym poniżej 3k za KW . Ja jak liczę to mi wychodzi ok 3,4 k za KW . Fakt , że za robociznę zakładam 4k (nie mam dachu płaskiego to mi to musi ktoś tam zamontować) ale może uda się taniej. Jeśli chodzi o podłączenia itp to nie mam problemu ale na dachu montować paneli nie wejdę .

bajba1
27-03-2019, 21:08
Ciężko będziesz miał z tym poniżej 3k za KW . Ja jak liczę to mi wychodzi ok 3,4 k za KW . Fakt , że za robociznę zakładam 4k (nie mam dachu płaskiego to mi to musi ktoś tam zamontować) ale może uda się taniej. Jeśli chodzi o podłączenia itp to nie mam problemu ale na dachu montować paneli nie wejdę .

jakim cudem chcecie tego dokonać? odważni, czy lekkomyślni?

abes99
27-03-2019, 21:13
Opisałem to w pierwszym wątku, myślę że <3k zł/kWp jest jak najbardziej realne. Oczywiście zakładając, że ma się znajomego elektryka, który pomoże i weźmie sprzęt na siebie, żeby finalnie wystawić fakturę z 8% VAT. A potem pomoże się mu w montażu, żeby się za bardzo nie przemęczał ;).

Edit: A przy okazji witam instalatora PV w wątku ;). Możesz zdradzić na jakim pułapie się kształtują ceny u Ciebie?


Jeśli okolice Poznania to zapraszam do kontaktu w sprawie wycen i konsultacji.
pozdrawiam serdecznie
Krzysztof

marcin225
27-03-2019, 21:22
Coś mi ta konstrukcja nie pasuje bo na dach płaski to gdzie nie patrze to wychodzi minimum 500 zł za 1kW. No ale walcz jak wejdziesz na 3zł za kW to i tak dobrze.
Ja dzisiaj analizowałem i mi wyszło że jednak zmieszcze 7kW na dachu zamiast 5 :D Jakbym poszedł w inwerter Sofar jak Ty to mi też się w okolicach 3,15 zł /kW by zakręciło. Jednak Fronius podwyższa znacznie koszta.

bajba1
27-03-2019, 21:23
Opisałem to w pierwszym wątku, myślę że <3k zł/kWp jest jak najbardziej realne. Oczywiście zakładając, że ma się znajomego elektryka, który pomoże i weźmie sprzęt na siebie, żeby finalnie wystawić fakturę z 8% VAT. A potem pomoże się mu w montażu, żeby się za bardzo nie przemęczał ;).

Edit: A przy okazji witam instalatora PV w wątku ;). Możesz zdradzić na jakim pułapie się kształtują ceny u Ciebie?

oj zdecydowanie wyżej niż piszesz ;), a to chyba Twoje "myślenie życzeniowe"..
dużo zależy od podzespołów, pokrycia dachu i orientacji, ewentualnych przeszkód, zabezpieczenia, itd. o jak dużej instalacji mówimy?? O takiej cenie, jaką byś chciał to nie udało mi się zejść nawet przy instalacji 50kWp.

bajba1
27-03-2019, 21:25
Pamiętajcie tylko, że tu nadmierne oszczędności mogą się zemścić, a to może boleć, pół biedy jak tylko finansowo...

kysztof_2
27-03-2019, 21:29
Ja wybrałem Panel fotowoltaiczny EXE Solar A-HCUTM320-120 320W , prawdopodobnie będę je miał w tym tygodniu a montaż w przyszłym

mitch
27-03-2019, 21:31
Ciężko, żeby instalatorowi udało się zejść w okolice 3 tys per 1 kWp. Tylko trzeba wyraźnie oddzielić instalowanie przez firmę od montażu własnymi rękoma.

kysztof_2
27-03-2019, 21:35
U mnie wychodzi 3.258 za 1 kWp, co moim zdaniem jest dla mnie bardzo atrakcyjną ceną , biorąc pod uwagę ze wszystko montuje firma

abes99
27-03-2019, 21:36
Coś mi ta konstrukcja nie pasuje bo na dach płaski to gdzie nie patrze to wychodzi minimum 500 zł za 1kW. No ale walcz jak wejdziesz na 3zł za kW to i tak dobrze.
Ja dzisiaj analizowałem i mi wyszło że jednak zmieszcze 7kW na dachu zamiast 5 :D Jakbym poszedł w inwerter Sofar jak Ty to mi też się w okolicach 3,15 zł /kW by zakręciło. Jednak Fronius podwyższa znacznie koszta.
Akurat wczoraj orientacyjnie dobrałem sobie profile montażowe, żeby sprawdzić faktycznie koszt. Masz rację, przy dachu płaskim ciężko będzie się zmieścić w 100zł na panel. Wychodzi mi wstępnie w okolicach 140zł / panel (450zł / kWp). Przy panelach Longi mono 310W (32 szt.) i inwerterze Fronius 8.2-3M dalej wychodzi mi, że <3k zł/kWp jest realne, choć zbliżam się do tej granicy.


oj zdecydowanie wyżej niż piszesz ;), a to chyba Twoje "myślenie życzeniowe"..
dużo zależy od podzespołów, pokrycia dachu i orientacji, ewentualnych przeszkód, zabezpieczenia, itd. o jak dużej instalacji mówimy?? O takiej cenie, jaką byś chciał to nie udało mi się zejść nawet przy instalacji 50kWp.
Instalacja ~10kWp (np. 32 x 310W), dach płaski, bez przeszkód i zacienienia. Raczej rozglądam się za sprzętami ze "średniej półki" niż totalnymi krzakami...

kysztof_2
27-03-2019, 21:37
W dodatku warto uwzględnić ze będę miał instalacje odgromową , gdzie nie zawsze podają do wiadomości firmy ze tego nie robią bądź wtedy chcą więcej

abes99
27-03-2019, 21:40
Ja wybrałem Panel fotowoltaiczny EXE Solar A-HCUTM320-120 320W , prawdopodobnie będę je miał w tym tygodniu a montaż w przyszłym


U mnie wychodzi 3.258 za 1 kWp, co moim zdaniem jest dla mnie bardzo atrakcyjną ceną , biorąc pod uwagę ze wszystko montuje firma

Wygląda na to, że masz chyba najlepszą ofertę na forum jeśli chodzi o kompleksową usługę dostawy i montażu PV. Bardzo dobra cena, żeby zejść poniżej jej trzeba zakasać rękawy i wziąć się samemu do roboty. Zresztą mamy parę postów wyżej porównanie do wycen z Wielkopolski. Daj znać jak dotrą do Ciebie te panele, sam się nad nimi zastanawiam.

bajba1
27-03-2019, 21:43
Ciężko, żeby instalatorowi udało się zejść w okolice 3 tys per 1 kWp. Tylko trzeba wyraźnie oddzielić instalowanie przez firmę od montażu własnymi rękoma.

nie jestem pewien czy udało by mi się kupić podzespoły, które miałbym odwagę i sumienie montować w tej kwocie....
gwarancji brak, jak odleci moduł i komuś odetnie głowę.... jak się dom spali.... ach szkoda gadać...
Tak wiem wygląda na to, że tylko straszę by być może zarobić więcej...
Na początku mojej drogi z fotowoltaiką też wszystko wydawało mi się proste, ale dopiero teraz wiem jak wiele jeszcze nie wiem...

abes99
27-03-2019, 21:43
Przy cenie w okolicach 3,3k / kWp sam bym się nie zastanawiał nad tym, żeby brać się za to. Wolałbym zlecić firmie. Ale patrząc na to, że realnie wyceny oscylują raczej w cenach >4k / kWp, w moim wypadku chcąc ~10kWp cena końcowa zaczyna robić "różnicę"...

marcin225
27-03-2019, 21:48
.... jak się dom spali.... ach szkoda gadać...


Tak spali się dom :)

abes99
27-03-2019, 21:48
nie jestem pewien czy udało by mi się kupić podzespoły, które miałbym odwagę i sumienie montować w tej kwocie....
gwarancji brak, jak odleci moduł i komuś odetnie głowę.... jak się dom spali.... ach szkoda gadać...
Tak wiem wygląda na to, że tylko straszę by być może zarobić więcej...
Na początku mojej drogi z fotowoltaiką też wszystko wydawało mi się proste, ale dopiero teraz wiem jak wiele jeszcze nie wiem...
Jak pisałem wyżej, panele Longi mono 310W (Q.Cellsy mono 310W też się mieszczą), inwerter Fronius, kompletna konstrukcja systemowa (nie druciarstwo) od dostawcy PV - całość mieści się przy ~10kWp w cenie poniżej 3k zł/kWp. Nie miałbyś sumienia tego wstawić komuś na dach?
Jak coś za słabo dokręcę, to nikomu nie utnie głowy, co najwyżej spadnie kilkadziesiąt cm niżej na dach (płaski).
A instalację będzie podłączał elektryk z uprawnieniami SEP D+E, więc chyba dom mi się nie spali?

abes99
27-03-2019, 21:52
... jak się dom spali.... ach szkoda gadać...
Tak spali się dom :)
Parafrazują klasykę:
W gdyby w tym domu staruszka akurat była. To by się staruszka spaliła, tak? A to być może Wasza matka!!!

kysztof_2
27-03-2019, 21:53
Dokładnie mozna dywagowac jeśli się mysli o założeniu 3-4 kWp, wtedy jest trochę więcej do zaplaty ale i tak to jeszcze nie jest tak dużo. Natomiast przy montażu ok 10 kWp robi się dosyć poważna suma obok której nie można przejść obojętnie jeśli się finalizuje wszystko z własnej kieszeni

manix76
27-03-2019, 21:55
Co do tych cen to trzeba jeszcze brać pod uwagę wielkość instalacji. Przy instalacji 5 kWp siłą rzeczy cena za 1 kWp będzie wyższa niż przy 10 kWp. Najczęściej instalatorzy dają stałą cenę za usługę montażu, czy to będzie 5 czy 10 kWp, w dodatku cena falownika nie rośnie proporcjonalnie do wielkości instalacji, co się mocno przekłada na cenę per kWp.
No ale fakt, cena 5500 za 1 kWp jest przesadzona, w tym momencie mam ofertę ok. 4,9 kpln za instalację na SolarEdge i poniżej 4,3 kpln na Froniusie.

Na jakiej mocy instalacje masz te wyceny za 1kWp ?

bajba1
27-03-2019, 21:58
Jak pisałem wyżej, panele Longi mono 310W (Q.Cellsy mono 310W też się mieszczą), inwerter Fronius, kompletna konstrukcja systemowa (nie druciarstwo) od dostawcy PV - całość mieści się przy ~10kWp w cenie poniżej 3k zł/kWp. Nie miałbyś sumienia tego wstawić komuś na dach?
Jak coś za słabo dokręcę, to nikomu nie utnie głowy, co najwyżej spadnie kilkadziesiąt cm niżej na dach (płaski).
A instalację będzie podłączał elektryk z uprawnieniami SEP D+E, więc chyba dom mi się nie spali?

przy 10kWp masz szansę
a jak chcesz jeszcze taniej to weź huawei zamiast fronka

kysztof_2
27-03-2019, 22:00
Wygląda na to, że masz chyba najlepszą ofertę na forum jeśli chodzi o kompleksową usługę dostawy i montażu PV. Bardzo dobra cena, żeby zejść poniżej jej trzeba zakasać rękawy i wziąć się samemu do roboty. Zresztą mamy parę postów wyżej porównanie do wycen z Wielkopolski. Daj znać jak dotrą do Ciebie te panele, sam się nad nimi zastanawiam.
Poleciłem te firmę znajomemu. I też zdecydował się na nich, tylko z ta różnica ze on wziął panele Longi 310 ( nie duo ) bo były dostępne jako tako od ręki. No i paczka z panelami przyszła mu wczoraj wiec montaż może odbyć się u niego jeszcze w tym tygodniu jeśli pogoda pozwoli. Ja na te Exe musze czekać , ale jakoś one wydawały mi się rozsadniejsze

mitch
27-03-2019, 22:02
@manix76 Instalacja 5,4 kWp.

cuuube
27-03-2019, 22:10
... by być może zarobić więcej...
Na początku mojej drogi z fotowoltaiką też wszystko wydawało mi się proste, ale dopiero teraz wiem jak wiele jeszcze nie wiem... jeżeli chcesz coś tutaj zarobić to utwórz płatny profil , bo możesz długo tutaj nie zagościć .

bajba1
27-03-2019, 22:14
jeżeli chcesz coś tutaj zarobić to utwórz płatny profil , bo możesz długo tutaj nie zagościć .

tu??
raczej nie realne.. :)
czytaj ze zrozumieniem

abes99
27-03-2019, 22:17
przy 10kWp masz szansę
a jak chcesz jeszcze taniej to weź huawei zamiast fronka
Da się ten inwerter "jakoś" usieciowić? Nie widzę przy nim żadnej opcji WiFi ani Ethernet. Z budżetowych opcji rozważałem Sofar 8,8KTL-X...
Zastanawiam się jeszcze nad przewymiarowaniem. Załóżmy, że będę miał 9,92kW w panelach, Sofar dopuszcza bodajże max 9,6kW DC, Huawei SUN2000-8KTL dopuszcza max 9,0kW DC. Czy takie przewymiarowanie będzie akceptowalne?


Poleciłem te firmę znajomemu. I też zdecydował się na nich, tylko z ta różnica ze on wziął panele Longi 310 ( nie duo ) bo były dostępne jako tako od ręki. No i paczka z panelami przyszła mu wczoraj wiec montaż może odbyć się u niego jeszcze w tym tygodniu jeśli pogoda pozwoli. Ja na te Exe musze czekać , ale jakoś one wydawały mi się rozsadniejsze
Będziesz miał może dostęp do tych paneli Longi "fizycznie"? Byłbym wdzięczny za kilka lepszych fotek plus opinię "z pierwszej ręki" na temat jakości i wykonania. Tak samo jak już dostaniesz swoje Exe ;)...

bajba1
27-03-2019, 22:23
Da się ten inwerter "jakoś" usieciowić? Nie widzę przy nim żadnej opcji WiFi ani Ethernet. Z budżetowych opcji rozważałem Sofar 8,8KTL-X...
Zastanawiam się jeszcze nad przewymiarowaniem. Załóżmy, że będę miał 9,92kW w panelach, Sofar dopuszcza bodajże max 9,6kW DC, Huawei SUN2000-8KTL dopuszcza max 9,0kW DC. Czy takie przewymiarowanie będzie akceptowalne?


Będziesz miał może dostęp do tych paneli Longi "fizycznie"? Byłbym wdzięczny za kilka lepszych fotek plus opinię "z pierwszej ręki" na temat jakości i wykonania. Tak samo jak już dostaniesz swoje Exe ;)...

Longi 310 ostatnio montowałem, naprawdę fajny moduł
Huawei to nie jest produkt budżetowy(w sensie jakości)
rozsądny monitoring do niego to tylko pvmonitor.pl
jak chcesz to tu masz podgląd pracy instalacji na 18 modułach Longi 310 i Huawei sun2000 8ktl
https://pvmonitor.pl/user.php?idinst=11027

bajba1
27-03-2019, 22:24
Longi 310 ostatnio montowałem, naprawdę fajny moduł
Huawei to nie jest produkt budżetowy(w sensie jakości)
rozsądny monitoring do niego to tylko pvmonitor.pl
jak chcesz to tu masz podgląd pracy instalacji na 18 modułach Longi 310 i Huawei sun2000 8ktl
https://pvmonitor.pl/user.php?idinst=11027

428540

cuuube
27-03-2019, 22:33
tu??
raczej nie realne.. :)
czytaj ze zrozumieniem

masz w stopce reklame firmy to już jest powód do pożegnania , bo nie jest to zgodne z regulaminem tego forum . Także albo ją usuń zanim moderator zobaczy , albo zalegalizuj .

abes99
27-03-2019, 22:35
Longi 310 ostatnio montowałem, naprawdę fajny moduł
Huawei to nie jest produkt budżetowy(w sensie jakości)
rozsądny monitoring do niego to tylko pvmonitor.pl
jak chcesz to tu masz podgląd pracy instalacji na 18 modułach Longi 310 i Huawei sun2000 8ktl
https://pvmonitor.pl/user.php?idinst=11027 (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fpvmonitor.pl%2Fus er.php%3Fidinst%3D11027)
Dzięki za opinię fachowca. Jakichś jeszcze producentów paneli / inwerterów polecasz lub odradzasz? Ciekawa opcja z tym Huawei + PVmonitor, do rozważenia, choć trochę wysokie napięcie startowe ma (250V). A ta instalacja na 18 panelach 310W zakładam, że do dalszej rozbudowy? Jaka planowana moc końcowa? Pytam odnośnie mojego pytania o przewymiarowanie tego inwertera Huawei...

bajba1
27-03-2019, 22:47
Dzięki za opinię fachowca. Jakichś jeszcze producentów paneli / inwerterów polecasz lub odradzasz? Ciekawa opcja z tym Huawei + PVmonitor, do rozważenia, choć trochę wysokie napięcie startowe ma (250V). A ta instalacja na 18 panelach 310W zakładam, że do dalszej rozbudowy? Jaka planowana moc końcowa? Pytam odnośnie mojego pytania o przewymiarowanie tego inwertera Huawei...

Tego jeszcze nie wiadomo... pewnie dopiero za parę lat, choć kto wie... fotowoltaika wciąga :)
napięcie wystarczające, będziesz miał po 16 modułów to i tak ponad 480V w punkcie pracy, więc do 200 daleko
EXE też fajny moduł, qcells, jest tego trochę
Jeśli nie musisz mieć czarnych ze względów estetycznych to bierz srebrną ramkę

d7d
27-03-2019, 23:35
Tak jak pisałem wstrzymaj się aż Niemcy będą wymieniali panele po 500W na nowsze co stanie się za jakieś 10-15 lat wtedy będzie najtaniej i najkorzystniej. Używki kupisz w cenie sztoru a falownik i optymizery w gratisie.
Kupuję nowe, sprawne i z gwarancją a nie używki.
Nie kupuję staroci i nie robię z Polski składowiska odpadów.
Nawet tych z PV.
Może Ty tak robisz ;)

kysztof_2
28-03-2019, 11:31
Stare jest dobre - ale wino.
A nie panele , które sprawność tracą z roku na rok. Niech sobie sami w niemczech składują stare odpady

d7d
28-03-2019, 19:52
Może marcinbbb jest importerem starych poniemieckich paneli ?
Ale chyba nie bo mówi żeby się wstrzymać .... ;)

marcin225
28-03-2019, 20:58
Ktoś zakładał panele mając taryfę C11 czyli w trakcie budowy? Jak to potem wygląda z rozliczeniem przy zmianie na G11 po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie?

abes99
29-03-2019, 09:28
Przy okazji wątku na elektrodzie o zmianach w warunkach przyłączania PV (https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3434392.html) znalazłem w projekcie aktualizacji IRiESD potwierdzenie, że sterowanie mocą czynną i odłączanie mikroinstalacji ma być realizowane poprzez protokół SunSpec (wcześniej było o to pytanie). Pojawiło się też info, że oprócz Froniusa i SMA jeszcze SolarEdge ma obsługiwać ten protokół.
428596

marcinbbb
29-03-2019, 11:17
Może marcinbbb jest importerem starych poniemieckich paneli ?
Ale chyba nie bo mówi żeby się wstrzymać .... ;)

Nie mierz wszystkich swoją miarą koleszko. Nie bawię się w używki a na dachu mam Suntech, TrinaSolat i ostatnie 2kW Recom`ów jeszcze czeka na zamontowanie. A ty chodzisz i szukasz, pewnie nigdy nie założysz :)

d7d
29-03-2019, 13:16
Nie bawisz się w używki to dlaczego radzisz poczekać....
Nie każdy ma proste warunki montażowe i bezproblemowo nassłonecznienie. To że ktoś policzył koszty PV w granicach 4kzl/1kWp to nie znaczy że wszystkie droższe są za drogie ....
Nie mierz innych swoją miarą.

marcinbbb
29-03-2019, 14:11
Radzę TOBIE poczekać będą lepsze i sprawniejsze. Za 2-3 lata zamiast 330W kupisz sobie 450W.

d7d
29-03-2019, 15:06
Nikt nie prosił CIEBIE o rady tego typu zwłaszcza że są głupie.
Wątek jest o sprawach technicznych więc twoje wypowiedzi są nie na temat.
Każdy robi swoje kalkulacje i musi sam ocenić czy jest zainteresowany taką instalacją w danej cenie.
Moderator może zrobić porządek i usunąć zbędne posty nie na temat.
Także ten mój.

Qbaas
02-04-2019, 23:02
Witam serdecznie,

Mam nadzieję, że piszę w dobrym wątku :)
Chciałem się poradzić w sprawie doboru falownika.
Instalacja będzie oparta na 10 panelach LONGi LR6-60HPH-320M, jednak mam do wyboru kilka możliwości jeżeli chodzi o falowniki.
Prawdopodobnie może się zdarzyć, że komin nieco zaciemni 1-2 panele, czy inwerter wyposażony w trackery MPPT poradzi sobie z tym problemem czy może pójść w optimizery SE? Przy wyposażeniu wszystkich paneli w optimizer koszt niestety znacznie wzrośnie, a chciałbym tego uniknąć. Czy falowniki podane przez mnie poradzą sobie z mocą 3,2kWp oraz czy bez przeszkód mógłbym w przyszłości dołożyć 2panele FV czy może lepiej pokusić się o kupno falownika 3,6-7kWp?


SMA SUNNY TRIPOWER STP 3.0-3AV-40
SolarEdge SE3K-00E
Fronius Primo 3.0-1
HUAWEI SUN2000L-3KTL
KOSTAL PIKO MP plus 3.0-2
DELTA H3 Flex


Z góry dziękuję.
Pozdrawiam

manix76
03-04-2019, 06:56
Jeżeli byś chciał dać optymalizery SE to musisz również mieć falownik SE z innym falownikiem nie będą one działać. Alternatywą są optymalizery Tigo , działają one ze wszystkimi falownikami i możesz je dać tylko tam gdzie będzie padał cień.
Co do mocy tego froniusa to dopuszcza on przewymiarowanie o 100% więc będziesz mógł dołożyć te panele ale wtedy może ucinać moc szczytową ale nie ma się czym martwić bo taka sytuacja może pojawić się tylko kilka razy w roku a zazwyczaj na wiosnę a u ciebie po dołożeniu tylko tych dwóch paneli może i w ogóle.

mitch
03-04-2019, 07:11
Instalacja będzie oparta na 10 panelach LONGi LR6-60HPH-320M, jednak mam do wyboru kilka możliwości jeżeli chodzi o falowniki.
Prawdopodobnie może się zdarzyć, że komin nieco zaciemni 1-2 panele, czy inwerter wyposażony w trackery MPPT poradzi sobie z tym problemem czy może pójść w optimizery SE? Przy wyposażeniu wszystkich paneli w optimizer koszt niestety znacznie wzrośnie, a chciałbym tego uniknąć. Czy falowniki podane przez mnie poradzą sobie z mocą 3,2kWp oraz czy bez przeszkód mógłbym w przyszłości dołożyć 2panele FV czy może lepiej pokusić się o kupno falownika 3,6-7kWp?

Tracker MPPT nie ma nic wspólnego z radzeniem sobie z częściowym zacienieniem. Przy jakimkolwiek zacienieniu choćby jednego panela wydajność całego stringu spadnie do wydajności tego zacienionego panela. Jeśli chodzi tylko o 1 czy 2 panele, nie musisz od razu kupować systemu SolarEdge, możesz kupić tylko dla tych 2 paneli optymalizatory (np. Tigo).
Falowniki sobie pewnie poradzą z większą mocą DC, po prostu utną nadmiar. Trzeba byłoby spojrzeć w specyfikację, jak bardzo można przewymiarować DC. A czy potrzebujesz większego falownika, to zależy od usytuowania paneli. Jeśli masz południowy azymut z 30-40 stopniowym pochyleniem, to powinieneś kupić mocniejszy falownik, zwłaszcza jeśli będziesz chciał dołożyć panele. W innym przypadku trzeba sprawdzić, jakie będą maksymalne uzyski i czy można zostać przy słabszym falowniku.

funky_koval
03-04-2019, 08:07
W wypowiedzi mitch-a jest tylko jedna nieścisłość. Współczesne panele mają segmenty zabezpieczone diodami, zacieniony segment jest odcinany bez szkody dla wydajności reszty stringu. Z doświadczenia wiem że po założeniu optymazytora tigo (kolor żółty)spadek po zacienieniu panela wynosi około 220w. Bez tego było 380w, myślę że diody swoje brały. Optymalizator kosztuje 190 zł i pomimo fajnego efektu raczej się nigdy nie zwróci.

cuuube
03-04-2019, 18:23
o średnich cenach https://globenergia.pl/mikroinstalacje-fotowoltaiczne-na-dom-jednorodzinny-koszty-na-2019/

d7d
03-04-2019, 18:44
W wypowiedzi mitch-a jest tylko jedna nieścisłość. Współczesne panele mają segmenty zabezpieczone diodami, zacieniony segment jest odcinany bez szkody dla wydajności reszty stringu. Z doświadczenia wiem że po założeniu optymazytora tigo (kolor żółty)spadek po zacienieniu panela wynosi około 220w. Bez tego było 380w, myślę że diody swoje brały. Optymalizator kosztuje 190 zł i pomimo fajnego efektu raczej się nigdy nie zwróci.

Chyba podałeś złe wartości:
- z optymalizatorem Tigo 220 W
- bez optymalizatora Tigo 380 W ??
Zabezpieczeni diodami chyba problemu zacieniania nie załatwia - w sensie utraty części mocy danego panela.
Chyba wyłącza cały panel mimo częściowego zacienienia??
Faktycznie, w kalkulacji opłacalności montowania optymalizatorów, istotne jest jaki będzie uzysk z panela (paneli) częściowo zacienionego z opty i bez opty.
Koszt jednego opty to ok. 230-250 PLN co podnosi koszt jednego kWp o ok. 720-780 PLN/1kWp czyli bardzo dużo (ceny brutto 23% VAT).

Dioda bypass w panelach fotowoltaicznych
http://solaris18.blogspot.com/2012/01/dioda-bypass-w-panelach.html

funky_koval
03-04-2019, 19:30
Nie ma pomyłki moje canadiany tak się zachowują, przy zacienionym w pełni panelu produkcja na stringu spada o 380 W a po zastosowaniu Tigo zdecydowanie mniej. Te same canadiany mają 3 diody dla 3 segmentów po 20 pół.

d7d
04-04-2019, 12:16
Jeżeli teraz dobrze zrozumiałem to spadek całej produkcji (a nie z jednego panela, wynosi bez optymalizatorów 380 W a z optymalizatorami Tigo spadek wynosi 220 W.
Jaka jest całkowita moc instalacji i ile jest czasami zacienionych paneli?
Opty Tigo masz na kilku panelach czy na wszystkich ?

funky_koval
04-04-2019, 14:23
Na dwóch najbardziej narażonych mam Tigo, a liczby dotyczyły jednego panela . Moc inwertera 3.5, paneli było 3.025kwp. Robiłem test przez zakrycie panela z opty i bez opty.

michalsiak
05-04-2019, 07:25
Cześć
Liczyłem że instalator wapnia się z instalacją fotowoltaiczną w garażu do wolnego gniazda siłowego ale stwierdził że muszę pociągnąć do rozdzielni nowy kabel bo ten w siłowym za cienki. 2,5 kwadrat.
Co o tym myślicie?
Instalacja 8 kw

michalsiak

bajba1
10-04-2019, 21:04
jaka odległość od RG?

michalsiak
11-04-2019, 07:34
myślę że ok 10 m będzie

Juchy
11-04-2019, 10:51
Ciężko będziesz miał z tym poniżej 3k za KW . Ja jak liczę to mi wychodzi ok 3,4 k za KW . Fakt , że za robociznę zakładam 4k (nie mam dachu płaskiego to mi to musi ktoś tam zamontować) ale może uda się taniej. Jeśli chodzi o podłączenia itp to nie mam problemu ale na dachu montować paneli nie wejdę .

Jak Ci się uda z tymi kosztami to napisz jak tego dokonałeś z chęcią powtórzył bym to u siebie :)

abes99
18-04-2019, 09:28
Nowe wieści w sprawie zmian w przyłączaniu mikroinstalacji od końca kwietnia:
http://gramwzielone.pl/energia-sloneczna/100560/przylaczanie-mikroinstalacji-w-trybie-na-zgloszenie-zmiany-w-formalnosciach

vr5
25-04-2019, 09:14
Nowe wieści w sprawie zmian w przyłączaniu mikroinstalacji od końca kwietnia:
http://gramwzielone.pl/energia-sloneczna/100560/przylaczanie-mikroinstalacji-w-trybie-na-zgloszenie-zmiany-w-formalnosciach

Ja wczoraj zgłosiłem aktualizację danych do drugiego przyłącza. Przyjęto bez uwag.

Slak
25-04-2019, 13:35
Ja zgłosiłem rozbudowę instalacji i nadal czekam na decyzję...
Żaden z inwerterów nie spełnia nowych wymagań...

vr5
25-04-2019, 16:52
Ja zgłosiłem rozbudowę instalacji i nadal czekam na decyzję...
Żaden z inwerterów nie spełnia nowych wymagań...

U mnie żaden problem. Jeśli będzie trzeba dać "kaganiec" to zostanę przy starej konfiguracji. Te kilka paneli pójdzie do małego off-grid`a. Inwerter po staremu zostanie SolarMax.

Slak
25-04-2019, 19:25
U mnie żaden problem. Jeśli będzie trzeba dać "kaganiec" to zostanę przy starej konfiguracji. Te kilka paneli pójdzie do małego off-grid`a. Inwerter po staremu zostanie SolarMax.

Ja dokładnie tak samo - w PGE kierownik od OZE kręci nosem i kazał już uzupełniać wniosek o dokumenty, które składałem w 2018 roku a wtedy nie mieli zastrzeżeń.
Jak się nie spodoba w PGE to te 12 paneli wrzucę jako off-grid - jeden z falowników jest hybrydowy - 6 na dach i 6 na tracker (będę miał motywację, żeby go zrobić he, he, he...)

Szymek98
24-05-2019, 06:54
Witam szukam instalatora do instalacji naziemnej w okolicy Starachowic jak jest ktoś to zapraszam do kontaktu.

rutino78
27-05-2019, 12:04
Witam, dostanę 10k dotacji i chciałbym zrobić instalację pokrywającą z lekkim naddatkiem moje zużycie prądu.
Mam dach na południe, z nachyleniem 30 stopni.
Co powiecie o takich cenach:
OFERTA 1:
1) Zestaw Fotowoltaiczny o mocy 4500 Wp z modułami monokrystalicznymi 300Wp :

15 szt. modułów monokrystalicznych Bauer Solartechnik 300W
Falownik fotowoltaiczny trójfazowy SOFAR 4.4KTL-X 1 szt, ze zintegrowanym rozłącznikiem DC,
+wszystkie dodatkowe akcesoria, uruchomienie, zgłoszenie itd
Cena brutto z podatkiem VAT 8% : 19.600 zł.
OFERTA 2:
moc 4,34kWp
14szt. paneli CSUN 310-60m 310w
Inwerter SolaX X3 4.0T MIC
+wszystkie dodatkowe akcesoria, uruchomienie, zgłoszenie itd
Cena brutto z podatkiem VAT 8% : 19 000 zł ,

Co o tym myślicie, bardzo drogo? ma sens taka instalacja w ogóle?

d7d
27-05-2019, 12:18
Nie potrzebujesz większej instalacji ?
Jakie masz roczne zużycie prądu?
Bauer są tez mocniejsze, np. 320Wp.
Ceny takie w miarę.

rutino78
27-05-2019, 12:26
Maksymalne roczne zużycie prądu 3865kWh.
Dołożyć jeden panel?
Jeszcze mam pytanie, czy grad tego nie zniszczy? Warto to ująć w ubezpieczeniu domu?

d7d
27-05-2019, 14:46
Sprawdź jakie masz nasłonecznienie w swojej lokalizacji i policz ile wyprodukuje instalacja.
Bieżące zużycie to pewnie ok. 25% więc potrzebujesz produkcji rocznej na poziomie 4550 MWh aby być na zero.
Dolicz do tego spadek wydajności (mocy paneli) przez 20-25 lat.
I dolicz początkowy spadek 2%.
Średnio wyjdzie 90% początkowej produkcji.
Czyli potrzebujesz rocznie 4550 /0,90 = 5.050 MWh.
Przy produkcji 1000 kWh z 1 kWp to potrzebujesz istalację o mocy 5.50 kWp.
Odpowiednie inaczej przy większej lub mniejszej produkcji z 1kWp.

Szymek98
28-05-2019, 06:47
A skąd takie dotacje? Można się załapać?

Ja chcę zrobić instalację 10kW na gruncie a możliwe że od czerwca już przejdzie że na gruncie będzie również 8%VAT (informacja od jednej z firm ofertującej)
Panele chciałem z jak najdłuższą gwarancją i już sam nie wiem czy mono czy polikrystaliczne i chyba z solar edge żeby można było szybko znaleźć ten który ma awarię, bo chyba w innm przypadku nie jest to tak łatwo? Falownik Fronius z dostępem online oraz chcę spiąć tak aby było wiadomo ile prądu pobieram a ile produkuję.

Co sądzicie? Opinie bym poprosił.

cuuube
28-05-2019, 08:08
Jeszcze mam pytanie, czy grad tego nie zniszczy?

https://www.youtube.com/watch?v=g1eNpWRnESs

https://www.youtube.com/watch?v=UAX2pV45f5I



takiego chyba nic nie przetrwa

https://www.wykop.pl/link/4966047/dzisiaj-w-szimanowsku-spadl-gradzik-taki-niewielki-gradzik/

Szymek98
31-05-2019, 06:48
Co sądzicie o nowych panelach LG NeON 2 BiFacial ? Warto się w nie pchać czy nie?

Ciągle zastanawiam się jakie Panele no chcę zastosować coś takiego

https://pvmonitor.pl/user.php?idinst=10459 tu jest w mojej okolicy

marcin225
31-05-2019, 07:05
Co sądzicie o nowych panelach LG NeON 2 BiFacial ? Warto się w nie pchać czy nie?

Ciągle zastanawiam się jakie Panele no chcę zastosować coś takiego

https://pvmonitor.pl/user.php?idinst=10459 tu jest w mojej okolicy

Duże , ciężkie i drogie przede wszystkim. W cenie tego panelu będziesz miał 2 szt. takich ze średniej półki. Wg mnie szkoda pieniędzy.

Szymek98
31-05-2019, 07:24
Duże , ciężkie i drogie przede wszystkim. W cenie tego panelu będziesz miał 2 szt. takich ze średniej półki. Wg mnie szkoda pieniędzy.

To jaki zestaw byś mi polecił do 10kW na Gruncie? Chcę coś z dużą sprawnością i długą gwarancją.

xyzm
03-06-2019, 08:16
Czy ktoś miał montowane panele fotowoltaiczne firmy bauer? Informacje w polskim internecie są bardzo lakoniczne. Niemiecki znam słabo. Mam ofertę i cena jest atrakcyjna w porównaniu do innych ofert.

konkretnie ten model paneli:
https://bauer-energiekonzepte.de/pdf/BS-6MHB5-EL-030419-DEU-PERC.pdf

Na razie oferty spływają napisałem do różnych firm z mojej okolicy, jeszcze będę czekał na razie mam 3:

Bauer Mono DUO 320Ww ilości 17szt.2. Falownik fotowoltaiczny SMA STP 5.0 razem z montażem za 23800 z vat, (intalacja5,44kw)

Inna firma panele Sharp NU-AK 18 sztuk 310W (5.58kw), inwerter SMA SB 5.0 (wyczytałem, że to jednofazowy inwerter), z montażem za 27127 brutto. Sharp to znana firma, pytanie czy warto dopłacić, to ma działać kilkadziesiąt lat przynajmniej.

Jest jeszcze oferta na CSUN 300 Mono 5,4KW (i nie wiadomo jakim inwerterem) ale dają tylko 10 lat gwarancji za 26 780zł

Dopóki nie mam jeszcze innych ofert najbardziej skłaniam się do tej oferty na panele Bauer, mają 320W i falownik trójfazowy oraz cena przemawiają za tą ofertą. Tylko firma tych paneli mnie zastanawia. Jeśli cena miałby być kryterium to one tak w samodzielnej sprzedaży wychodzą drogo, więc sugerowałoby to dobrą jakość.

d7d
03-06-2019, 09:47
Znam dwie takie instalacje.
Obie jeszcze nie działają (nie są podłączone do sieci).
Panele mają 25 lat gwarancji produktowej.
Masz dokładniejszy symbol tych paneli?

xyzm
03-06-2019, 13:41
Znam dwie takie instalacje.
Obie jeszcze nie działają (nie są podłączone do sieci).
Panele mają 25 lat gwarancji produktowej.
Masz dokładniejszy symbol tych paneli?

Kliknij w linka którego podałem w poprzednim poście. model:BS-6MHB5-EL

d7d
03-06-2019, 14:12
Kliknij w linka którego podałem w poprzednim poście. model:BS-6MHB5-EL
Tak, to powinny być te same panele. Typ 320W-120M-BW.
Masz wersję angielską
https://bauer-energiekonzepte.de/pdf/BS-6MHB5-EL-030419-ENG-PERC.pdf
Min. 80% po 25 latach to ni jest źle.
I mają 20 gwarancji na produkt.
Panele podobno produkowane w Niemczech ale ogniwa już nie.
Mają też panele 310Wp z 30 letnioą gwarancją na panel i na moc - BAUER BS-6MBB5-GG-EL-250718-DEU-PERC.

marcinwlkp2014
03-06-2019, 15:53
Witam. Mam pytanie trochę techniczne,moze ktoś miał tez taki problem. Mam od roku instalacje PV. Falownik Soltax. Od kilku dni codziennie kasuje mi się zapis produkcji za ostatni miesiąc. Całkowita produkcja jest podawana. Data ustawiona. Co to może być? Pozdr

Szymek98
09-06-2019, 12:13
WItam ponowię pytanie z racji tego iż jest tu dużo specjalistów jaki zestaw 10kW byście polecili na gruncie? Nie chcę przepłacać za coś co nie jest opłacalne finansowo Jakie panele i inverter chcę wszystko podłączyć pod PV monitor lub podobne. Chcę wiedzieć ile pobieram a ile produkuję energii. Mam pompę ciepła Atlantic Tri 11 więc pobieram trochę rocznie.

domelek
09-06-2019, 14:18
pytanko techniczne planuję zrobic sobie instalacje PV ok 10kW na dachu stodoly - stodola kryta papą - pytanie czy lepiej dac falownik na/w stodole czy też lepiej ciągnąc przewody DC do domu - ok 30m razem? Zdjęcia dla poglądu - dach kierunek SSW (azymut 210)

I drugie pytanko - mama moc przyłączeniową 9kw - ile kosztuje zmiana do 10kw (PGE)? Czy też nie trzeba zmieniac?

homeboy
09-06-2019, 20:21
Planuję założenie instalacji PV 5 do 6 kWp. Na razie zebrałem oferty od czterech firm i rozrzut cenowy jest spory. Najlepsza oferta to 5,12 kWp za 19656 brutto na panelach Risen (mono, w technologi połówkowej (half-cut), czyli 120 małych ogniw), 3 fazowy falownik SolarEdge, system montażowy CORAB T-021. Jeśli chodzi o cenę to chyba nie jest zła za sprzęt tej klasy? Niektóre firmy życzą sobie więcej za panele poli i inwertery Afore czy Sofar. Niestety oferta nic nie wspomina o instalacji odgromowej, a chyba taka powinna być ? Może za tą ceną kryją się jeszcze jakieś inne haczyki. Na co zwrócić uwagę ?

mitch
10-06-2019, 07:18
Najlepsza oferta to 5,12 kWp za 19656 brutto na panelach Risen (mono, w technologi połówkowej (half-cut), czyli 120 małych ogniw), 3 fazowy falownik SolarEdge, system montażowy CORAB T-021. Jeśli chodzi o cenę to chyba nie jest zła za sprzęt tej klasy? Niektóre firmy życzą sobie więcej za panele poli i inwertery Afore czy Sofar. Niestety oferta nic nie wspomina o instalacji odgromowej, a chyba taka powinna być ? Może za tą ceną kryją się jeszcze jakieś inne haczyki. Na co zwrócić uwagę ?
Jeśli to jest cena "pod klucz", to jak na instalację opartą o SolarEdge jest bardzo dobra. Na tyle dobra, że aż podejrzana. Nie dziwię się, że inni chcą więcej, bo cena jest praktycznie dumpingowa. Zakładam, że panele mają 300+ ;) , jest porządna ochrona przeciwprzepięciowa po stronie DC i AC, a sprzęty są nowe. Co do instalacji odgromowej, ortodoksi twierdzą, że PV czy nie PV, to odgrom i tak musi być. Natomiast nigdy nie widziałem wyceny PV, w której firma bez wyraźnego życzenia klienta zamieściłaby instalację odgromową. Powodów jest kilka: koszty, brak odpowiednich kwalifikacji, zbytnia pracochłonność oraz niepotrzebne oderwanie od głównego biznesu jakim jest montaż PV. Z haczyków przychodzi mi na myśl jeszcze jakość, kultura i estetyka montażu. Dość ciężko to wycenić, jednak widziałem montaż instalacji za ciężkie pieniądze w wykonaniu ogólnopolskiej, dużej firmy i wyglądało to koszmarnie w garażu. No i wpięli się do gniazda siłowego, zamiast do rozdzielni. Niektórym to nie przeszkadza, wtedy można to olać.

homeboy
10-06-2019, 09:01
Jeśli to jest cena "pod klucz", to jak na instalację opartą o SolarEdge jest bardzo dobra. Na tyle dobra, że aż podejrzana. Nie dziwię się, że inni chcą więcej, bo cena jest praktycznie dumpingowa. Zakładam, że panele mają 300+ ;)

Tak, panele mono 320 Wp. Pytam właśnie dlatego, bo niska cena wzbudziła moje podejrzenia. Dostałem właśnie odpowiedź z firmy na moje pytania i już jasne gdzie jest haczyk. Inwerter o mocy 4 kWp, do tego 5,12 kWp paneli. Oczywiście przewymiarowanie o 25% to nic złego, ale oni sprzedają to jako instalację 5 kWp, a powinno się chyba liczyć wg. mocy inwertera ? Wg. ich wyliczeń roczna produkcja będzie ponad 4800 kWp, czyli sporo ponad średnią dla Polski, ale może SolarEdge + panele mono dadzą aż tyle ?

Pytałem o inne inwertery niż SolarEdge, ale nie odpowiedzieli. U mnie dach jest skierowany idealnie na południe i oświetlony od rana do wieczora, nie ma żadnego zacienienia, więc SolarEdge mi raczej nie potrzebny.

vr5
10-06-2019, 09:36
I drugie pytanko - mama moc przyłączeniową 9kw - ile kosztuje zmiana do 10kw (PGE)? Czy też nie trzeba zmieniac?

Teoretycznie, jeśli przyłącze nie wymaga przebudowy, to powinna wystarczyć zmiana Umowy. Ale często ZE ma zapisy, że trzeba uruchomić nową procedurę przyłącza, czyli co najmniej "nowe papiery", a co za tym idzie schemat podpisany przez osobę uprawnioną. A to kosztuje. Chętnie zrobi Ci ktoś projekt techniczny (metodą "kopiuj-wklej") za 1500 zł lub więcej...

d7d
10-06-2019, 09:50
Tak, panele mono 320 Wp. Pytam właśnie dlatego, bo niska cena wzbudziła moje podejrzenia. Dostałem właśnie odpowiedź z firmy na moje pytania i już jasne gdzie jest haczyk. Inwerter o mocy 4 kWp, do tego 5,12 kWp paneli. Oczywiście przewymiarowanie o 20% to nic złego, ale oni sprzedają to jako instalację 5 kWp, a powinno się chyba liczyć wg. mocy inwertera ? Wg. ich wyliczeń roczna produkcja będzie ponad 4800 kWp, czyli sporo ponad średnią dla Polski, ale może SolarEdge + panele mono dadzą aż tyle ?

Pytałem o inne inwertery niż SolarEdge, ale nie odpowiedzieli. U mnie dach jest skierowany idealnie na południe i oświetlony od rana do wieczora, nie ma żadnego zacienienia, więc SolarEdge mi raczej nie potrzebny.

Różnica w cenie między SE4K a SE5K jest niewielka. Kilkaset złotych.
16 paneli 320Wp = 5120Wp.
Podaj dokładny typ tego panela Risen 320Wp.
19.656 PLN / 5,12 kWp = 3.840 PLN/1kWp.
Bardzo dobra cena.
Może w wycenie nie ma optymalizatorów? 16 x 200 PLN = 3.200 brutto z 8% VAT.
Moc liczy się od mocy paneli.

homeboy
10-06-2019, 10:03
Różnica w cenie między SE4K a SE5K jest niewielka. Kilkaset złotych.
16 paneli 320Wp = 5120Wp.
Podaj dokładny typ tego panela Risen 320Wp.
19.656 PLN / 5,12 kWp = 3.840 PLN/1kWp.
Bardzo dobra cena.
Może w wycenie nie ma optymalizatorów? 16 x 200 PLN = 3.200 brutto z 8% VAT.
Moc liczy się od mocy paneli.

Tak, napisali mi że cena SE5K jest niewiele wyższa i mogą dać ten falownik, ale wtedy dają 6 kWp paneli, więc w sumie będzie drożej.

Optymalizatory muszą być, z tego co wiem bez nich inwerter SolarEdge nie działa. Ale racja, dopytam, żeby się nie okazało że każą mi dopłacić ekstra. Panele to Risen RSM-120-6-320M (mono, half-cut).

Pytanie, czy faktycznie SE4K + 5kWp paneli może wyprodukować rocznie 4880 kWh, tak jak mi oszacowali ? Wydaje mi się to trochę zbyt optymistyczne, bo w warunkach najlepszego nasłonecznienia inwerter będzie obcinał max. moc do 4 kW. Przynajmniej tak wynika ze specyfikacji (max. moc AC 4000 W), chyba że w praktyce SE4K daje więcej ?

mitch
10-06-2019, 10:05
Tak, panele mono 320 Wp. Pytam właśnie dlatego, bo niska cena wzbudziła moje podejrzenia. Dostałem właśnie odpowiedź z firmy na moje pytania i już jasne gdzie jest haczyk. Inwerter o mocy 4 kWp, do tego 5,12 kWp paneli. Oczywiście przewymiarowanie o 20% to nic złego, ale oni sprzedają to jako instalację 5 kWp, a powinno się chyba liczyć wg. mocy inwertera ? Wg. ich wyliczeń roczna produkcja będzie ponad 4800 kWp, czyli sporo ponad średnią dla Polski, ale może SolarEdge + panele mono dadzą aż tyle ?

Pytałem o inne inwertery niż SolarEdge, ale nie odpowiedzieli. U mnie dach jest skierowany idealnie na południe i oświetlony od rana do wieczora, nie ma żadnego zacienienia, więc SolarEdge mi raczej nie potrzebny.
Różnica cenowa między SE4K i SE5K nie jest znowu taka duża. Szczerze - Jeśli dach masz na południe (i kąt 30-40 stopni), to SE4K będzie po prostu często pracował na pełnym obciążeniu. Sensowniej byłoby u Ciebie wrzucić inwerter 4,5 kW, ale SolarEdge takich nie ma. Z paneli 5,12 kWp w Twoich warunkach spokojnie uzyskasz ponad 4800 kW rocznie.



19.656 PLN / 5,12 kWp = 3.840 PLN/1kWp.
Bardzo dobra cena.
Może w wycenie nie ma optymalizatorów? 16 x 200 PLN = 3.200 brutto z 8% VAT.

Muszą mieć sprzęt w bardzo dobrych cenach i/lub bardzo tanich pracowników, żeby taką cenę zaoferować. Same zabezpieczenia na dobrych podzespołach kosztują z 2 kpln. Nie sądzę, żeby w wycenie zapomnieli optymalizatorów - bez tego instalacja to bezużyteczny kawał złomu na dachu i w garażu. Jeśli faktycznie dają coś takiego, to tylko brać :)

homeboy
10-06-2019, 12:00
Obecnie mam taryfę G12w w Tauronie. Czytałem że Tauron stosuje w takim przypadku niekorzystne rozliczenie proporcjonalne, zamiast rzeczywistych wskazań licznika. Może lepiej przejść na G11 i uniknąć komplikacji ?

rutino78
10-06-2019, 14:48
ja chyba zdecyduję się na panele bauer, ale mam jeszcze inne pytanie.
Warto dołożyć tych paneli, żeby CWU grzać słońcem? Jeszcze mam ekogroszek, ale za rok może już będzie gaz.

jajmar
10-06-2019, 16:47
Właśnie otrzymałem kilka ofert oto jedna z nich która jakby na chwile obecną w moim odczuciu wygrywa : moc 5,6 kWp
- panele Risen Poly 280W - 20 sztuk
-Inwenter SolarEdge 6kW
-optymizery SolarEdge P300-20 sztuk
-konstrukcja wsporcza, okablowanie, zabezpieczenia, przygotowanie dokumentacji do PGE...
Całość 26800 z 8 VAT.

Ktoś się odniesie do osprzętu, i ceny? Co można próbować poprawić?

Wrzuciłem to w tym dużym wątku ale bez odzewu.

domelek
10-06-2019, 18:23
Teoretycznie, jeśli przyłącze nie wymaga przebudowy, to powinna wystarczyć zmiana Umowy. Ale często ZE ma zapisy, że trzeba uruchomić nową procedurę przyłącza, czyli co najmniej "nowe papiery", a co za tym idzie schemat podpisany przez osobę uprawnioną. A to kosztuje. Chętnie zrobi Ci ktoś projekt techniczny (metodą "kopiuj-wklej") za 1500 zł lub więcej...

Dzięki zacząłem wczytywac się w temat i na stronie PGE jest napisane jak niżej:

''Jeżeli moc instalowana w budowanej mikroinstalacji wymaga wymiany zabezpieczenia głównego wynikającego ze zwiększenia mocy dla istniejącego obiektu, Podmiot zobowiązany jest do złożenia wniosku o zwiększenie mocy przyłączeniowej dla tego obiektu.''

Zabezpieczenia mam 25A - przyłącze trójfazowe... chyba trzeba się będzie zapytac w PGE...

d7d
10-06-2019, 18:34
Planuję założenie instalacji PV 5 do 6 kWp. Na razie zebrałem oferty od czterech firm i rozrzut cenowy jest spory. Najlepsza oferta to 5,12 kWp za 19656 brutto na panelach Risen (mono, w technologi połówkowej (half-cut), czyli 120 małych ogniw), 3 fazowy falownik SolarEdge, system montażowy CORAB T-021. Jeśli chodzi o cenę to chyba nie jest zła za sprzęt tej klasy? Niektóre firmy życzą sobie więcej za panele poli i inwertery Afore czy Sofar. Niestety oferta nic nie wspomina o instalacji odgromowej, a chyba taka powinna być ? Może za tą ceną kryją się jeszcze jakieś inne haczyki. Na co zwrócić uwagę ?
Przedstaw szczegóły oferty.
Potrzebujesz SolarEdge z optymalizatorami?
Masz różne połacie i zacieniena?

homeboy
10-06-2019, 19:32
Przedstaw szczegóły oferty.
Potrzebujesz SolarEdge z optymalizatorami?
Masz różne połacie i zacieniena?

Przecież przedstawiłem we wcześniejszych postach. Powtórzę jeszcze raz: panele Risen, mono 320 Wp, 16 sztuk, inwerter SolarEdge SE4k, system montażowy Corab za 19656 brutto. I to jest najlepsza oferta. Inne firmy chcą więcej za panele poli i inwertery Afore czy Sofar. Myślę, że nie potrzebuję SolarEdge, bo mam jedną połać skierowaną prawie idealnie na południe, bez żadnego zacienienia. Od rana do wieczora dach jest idealnie oświetlony. Niestety moje pytania dotyczące innych niż SolarEdge inwerterów firma zbywa milczeniem. Podobnie nic nie odpisali na pytanie o to jakie zabezpieczenia przepięciowe stosują, ani o instalację odgromową.

mitch
10-06-2019, 19:38
Niestety moje pytania dotyczące innych niż SolarEdge inwerterów firma zbywa milczeniem. Podobnie nic nie odpisali na pytanie o to jakie zabezpieczenia przepięciowe stosują, ani o instalację odgromową.
Może warto zadzwonić? A jeśli w tej cenie robią instalację odgromową, to chyba musieliby dokładać do interesu :) Pozostaje jeszcze pytanie o solidność wykonawcy. Widziałeś ich poprzednie instalacje? Jak wygląda sprawa płatności?

vr5
11-06-2019, 13:08
Dzięki zacząłem wczytywac się w temat i na stronie PGE jest napisane jak niżej:

''Jeżeli moc instalowana w budowanej mikroinstalacji wymaga wymiany zabezpieczenia głównego wynikającego ze zwiększenia mocy dla istniejącego obiektu, Podmiot zobowiązany jest do złożenia wniosku o zwiększenie mocy przyłączeniowej dla tego obiektu.''

Zabezpieczenia mam 25A - przyłącze trójfazowe... chyba trzeba się będzie zapytac w PGE...

Masz w Umowie Kompleksowej podaną moc przyłączeniową. Wiem, że PGE nie podaje w fakturach, jaka jest moc, ale opłaty stałe od niej są zależne, więc jeśli gdzieś się zawieruszyła umowa można zadzwonić, to udzielą odpowiedzi. Zawsze można wysłać pismo z zapytaniem.

Mój Dostawca przy każdej fakturze podaje te dane, więc nie ma problemu.

Przy 25 A może być z 15 kW

Ryba007
11-06-2019, 13:35
W Tauronie zabezpieczenie 25A jest dla mocy 13-16 kW

Kaizen
11-06-2019, 13:47
Masz w Umowie Kompleksowej podaną moc przyłączeniową. Wiem, że PGE nie podaje w fakturach, jaka jest moc, ale opłaty stałe od niej są zależne

Przy taryfach z grupy G opłaty stałe ani zmienne nie zależą od mocy umownej ani przyłączeniowej. Za moc umowną płaci się przy jej zamawianiu/zwiększaniu jednorazową opłatę.

jajmar
11-06-2019, 15:32
Ja planując panele na dachu z ociepleniem na krokwiowym zastawiam się jak je skutecznie zamocować. Mocowania typowe (wg sprzedawcy) dadzą radę, ja mam wątpliwość bo śruba sięgnie "tylko" kontralty a nie krokwi która jest 18 cm poniżej. Szukam pomysłu, i śrub.

vr5
11-06-2019, 19:16
@Kaizen, @stos

Dziękuję za skorygowanie mojej wypowiedzi.

domelek
11-06-2019, 21:02
U mnie PGE podaje moc i zabezpieczenie na fakturze stąd znam moje wartości...

Jastrząb
12-06-2019, 07:27
Ja planując panele na dachu z ociepleniem na krokwiowym zastawiam się jak je skutecznie zamocować. Mocowania typowe (wg sprzedawcy) dadzą radę, ja mam wątpliwość bo śruba sięgnie "tylko" kontralty a nie krokwi która jest 18 cm poniżej. Szukam pomysłu, i śrub.

A jak grube to ocieplenie? Pod hasłem wkręty ciesielskie 8x300mm google pokazuje ponad 10.000 wyników.

vr5
12-06-2019, 07:45
U mnie PGE podaje moc i zabezpieczenie na fakturze stąd znam moje wartości...

Maksymalna moc PV nie może być większa od mocy przyłączeniowej, więc jeśli planujesz mikroinstalację w tych granicach to nic nie trzeba zmieniać. Jak widzę, to większość przyszłych Prosumentów planuje PV do mocy 10 kW. Jeśli większą to sporo (większą), gdyż determinuje to rozliczenie z ZE.
PV o mocy do 10 kW - możesz odebrać 80 % zgromadzonej w sieci własnej energii, powyżej 10 kW - tylko 70 %.

sruba014
12-06-2019, 08:39
Witajcie.

Chciałem Was zapytać o panele Csun, nad zakupem, których myśli Bobrow. Poczytałem w specyfikacji i porównałem je z np Longisolarem to wychodzi na to, że Csun jest gorszym jakościowo panelem o jakieś 2 klasy (jeżeli się mylę to proszę poprawcie mnie). Spadek mocy Csunów w pierwszym roku użytkowania jest duży a współczynnik Tem (cokolwiek on znaczy) to 0,43 gdzie longi mają 0,37 w jakimś porównaniu wyczytałem, że to dramat :)

Nie jestem znawcą i dopiero się wdrażam w temat ponieważ sam chcę zakupić podzespoły do budowy instalacji, także gdybym się mylił to jak pisałem - poprawcie mnie :)

Jastrząb
12-06-2019, 16:20
współczynnik Tem (cokolwiek on znaczy) to 0,43 gdzie longi mają 0,37 w jakimś porównaniu wyczytałem, że to dramat :)

Ano dramat. Powiedzmy że panel ma moc w waunkach standardowych 300W. Przy nagrzaniu się do 60C, ten pierwszy straci 51W, drugi 45W. Może i dramat, zależy jak kto definiuje dramat. W warunkach rzeczywistych róznica będzie jeszcze mniejsza niż te 6W.

sruba014
12-06-2019, 17:34
czyli jednak nie dramat :) także je rozważam stąd to zapytanie. Dzięki Jastrząb!

jajmar
12-06-2019, 23:23
A jak grube to ocieplenie? Pod hasłem wkręty ciesielskie 8x300mm google pokazuje ponad 10.000 wyników.

Ocieplenia mam 18 cm, od góry krokwi do góry fal na blacho dachowce jest 29-30 cm.... więc śruba by musiała być mega długa 45-50 cm. Z tego co już się zorientowałem nie ma czegoś takiego na rynku nikt. Na razie idę w stronę kotwienia w łaty, kontr łaty. Nie wiem jeszcze co zrobię.

Jastrząb
13-06-2019, 07:26
Ocieplenia mam 18 cm, od góry krokwi do góry fal na blacho dachowce jest 29-30 cm.... więc śruba by musiała być mega długa 45-50 cm. Z tego co już się zorientowałem nie ma czegoś takiego na rynku nikt. Na razie idę w stronę kotwienia w łaty, kontr łaty. Nie wiem jeszcze co zrobię.
Teraz jasne. Ja myślałem z perspektywy swojej dachóki o zwyklych wkrętach do drewna. I takie 450mm spokojnie znajdziesz.
https://montman.pl/wkrety_ciesielskie,3,2552,2649.

Ale skoro blacha jest, czyli muszą być jakieś dwugwinty.
Proszę. ALe tanio nie będzie ;-) 18PLN za śrube ;-(
https://www.dobrysklepmetalowy.pl/wkret_dwugwintowy_m12x400_z_plytka_montazowa_82x40 x5_a2_do_systemow_solarnych,0,53290.html

mitch
13-06-2019, 07:39
Ocieplenia mam 18 cm, od góry krokwi do góry fal na blacho dachowce jest 29-30 cm.... więc śruba by musiała być mega długa 45-50 cm. Z tego co już się zorientowałem nie ma czegoś takiego na rynku nikt. Na razie idę w stronę kotwienia w łaty, kontr łaty. Nie wiem jeszcze co zrobię.
Nie rozumiem, jak byś chciał sięgnąć krokwi? Przecież przy przykręcaniu do łat/kontrłat masz zapewnioną szczelność dachu, a jak byś się chciał przebijać do krokwi, ryzykowałbyś naruszenie szczelności dachu i odkształcenie blachodachówki. Pomijając więc brak rozwiązań na rynku, to nie byłby najlepszy pomysł. Co Ci przeszkadza mocowanie zaproponowane przez instalatora?

Jastrząb
13-06-2019, 08:43
Nie rozumiem, jak byś chciał sięgnąć krokwi? Przecież przy przykręcaniu do łat/kontrłat masz zapewnioną szczelność dachu, a jak byś się chciał przebijać do krokwi, ryzykowałbyś naruszenie szczelności dachu i odkształcenie blachodachówki. Pomijając więc brak rozwiązań na rynku, to nie byłby najlepszy pomysł. Co Ci przeszkadza mocowanie zaproponowane przez instalatora?

Przecież kontrłata też jest obecnie przykręcona śrubą do krokwi? Co ma zmienić wkręcenei drugiej?
Przykręcając do kontrłaty czy głębiej do krokwi, i tak musisz przedziurawić blachę i możesz ją odkształcić. Co za różnica czy wkręcasz śrubę 10cm czy 40cm? Dziura to dziura. Po to jest uszczelka na dwugwincie, żeby nie ciekło przez tą dziurę.
Mówimy o mocowaniu do kontrłaty która biegnie nad krokwią. Musi, bo dociska piankę ocieplenia nakrokwiowego.

Ja przykręcałem pod dachówką to prodcuent haków jasno mówił że musi to być przykręcone do krokwi. Łaty są zazwyczaj zbyt cienkie. Co więcej kolega tutaj ma ocielnie nakrokwiowe. Kontrłata leży na warstwei sztywnej ale jednak pianki. Ta kontrłata nie jest tak sztywna jak gdyby leżałą bezpośrednio na krokwi, czyli konstrukcja nie była by mega stabilna czy sztywna.
Ja bym zdecydowanie szukał długich dwugintów żeby sięgnąć krokwi.

mitch
13-06-2019, 09:18
Przecież kontrłata też jest obecnie przykręcona śrubą do krokwi? Co ma zmienić wkręcenei drugiej?
Przykręcając do kontrłaty czy głębiej do krokwi, i tak musisz przedziurawić blachę i możesz ją odkształcić. Co za różnica czy wkręcasz śrubę 10cm czy 40cm? Dziura to dziura. Po to jest uszczelka na dwugwincie, żeby nie ciekło przez tą dziurę.

Jeśli przykręcisz do krokwi, to dach w tym miejscu (jeśli nie ma pełnego deskowania) wisi w powietrzu, więc dużo łatwiej go zdeformować. Jak przykręcasz do kontrłat, to nie masz możliwości odkształcenia. W dodatku nie dziurawisz membrany.


Ja przykręcałem pod dachówką to prodcuent haków jasno mówił że musi to być przykręcone do krokwi. Łaty są zazwyczaj zbyt cienkie. Co więcej kolega tutaj ma ocielnie nakrokwiowe. Kontrłata leży na warstwei sztywnej ale jednak pianki. Ta kontrłata nie jest tak sztywna jak gdyby leżałą bezpośrednio na krokwi, czyli konstrukcja nie była by mega stabilna czy sztywna.
Ja bym zdecydowanie szukał długich dwugintów żeby sięgnąć krokwi.
Właśnie nie do końca ogarniałem, jak to wisi w powietrzu. Nie zauważyłem, że napisał, że ma piankę, dopowiedziałem sobie, że jakieś ocieplenie wełną. Nevermind. Ja mam to inaczej zrobione (gorzej ze względu na przenikanie ciepła). A przy dachówce, to nie powinieneś mieć pełnego deskowania?

Jastrząb
13-06-2019, 09:28
Jeśli przykręcisz do krokwi, to dach w tym miejscu (jeśli nie ma pełnego deskowania) wisi w powietrzu, więc dużo łatwiej go zdeformować. Jak przykręcasz do kontrłat, to nie masz możliwości odkształcenia. W dodatku nie dziurawisz membrany.

Właśnie nie do końca ogarniałem, jak to wisi w powietrzu. Nie zauważyłem, że napisał, że ma piankę, dopowiedziałem sobie, że jakieś ocieplenie wełną. Nevermind. Ja mam to inaczej zrobione (gorzej ze względu na przenikanie ciepła). A przy dachówce, to nie powinieneś mieć pełnego deskowania?

Sory, nie ograniam zupełnie tego co piszesz :-(
Jaki wiszący dach. Jaka wełna?
Jaki wymóg pełnego deskowania przy dachówce?
Jaka deformacja dachu?

mitch
13-06-2019, 10:00
Sory, nie ograniam zupełnie tego co piszesz :-(
Jaki wiszący dach. Jaka wełna?
Jaki wymóg pełnego deskowania przy dachówce?
Jaka deformacja dachu?
Spoko, ja nie jestem z tej działki, to mogę głupoty pisać teraz :) Jak dla mnie, jeśli blacha opiera się o kontrłatę, to przykręcając do niej, nie masz możliwości deformacji dachu, bo blokuje Cię kontrłata. Przy przykręcaniu do krokwi (założyłem, że nie przykręcasz przez kontrłatę - być może błędnie), jak za mocno wkręcisz, to zdeformujesz dach. Być może mam błędne założenia?

Właśnie nie ogarniam, jak to wygląda, że między krokwiami a blachodachówką jest 18 cm przestrzeni. Nie rozumiem, jak to się trzyma. Ale to w sumie trochę offtopic, więc lepiej załóżmy, że moje wpisy były bez sensu ;) Chyba, że wytłumaczysz mi to na priv jak to wygląda, albo chociaż jakiś link.

Jastrząb
13-06-2019, 10:23
Spoko, ja nie jestem z tej działki, to mogę głupoty pisać teraz :) Jak dla mnie, jeśli blacha opiera się o kontrłatę, to przykręcając do niej, nie masz możliwości deformacji dachu, bo blokuje Cię kontrłata. Przy przykręcaniu do krokwi (założyłem, że nie przykręcasz przez kontrłatę - być może błędnie), jak za mocno wkręcisz, to zdeformujesz dach. Być może mam błędne założenia?

Właśnie nie ogarniam, jak to wygląda, że między krokwiami a blachodachówką jest 18 cm przestrzeni. Nie rozumiem, jak to się trzyma. Ale to w sumie trochę offtopic, więc lepiej załóżmy, że moje wpisy były bez sensu ;) Chyba, że wytłumaczysz mi to na priv jak to wygląda, albo chociaż jakiś link.
Trzyma się tak samo jak gdyby nie było 18cm pianki. PIanka tylko odsuwa kontrłate o te 18cm, wiec jest potrzebna dłuuuuga śruba.
Masz krokiew, na tym membrane, na krokiew nabitra kontrłata która trzyma membrane. W poprzek do kontrłat (czyli horyznotalnie) przybite łaty w takich dystansach żeby w dolinach blachy falistej przykręcić ją do tych łat wkrętami dekarskimi z uszczelką.

Jak masz ocieplenie nakrokwiowe to wygląda to identyczniem tylko między krokwią a kontrłatą masz dodatkowo te 18cm pianki. Tyle. Pianke trzymają, dociskaja do krokwi kontrłaty właśnie.

Kontrłaty/łaty są cienkie. Ja bym się nie odważył do tego mocować PV.

Jak masz blachę falistą to nie masz gwarancji, że dolina blachy jest dokładnie nad krokwią. Wiec montaż wygląda tak, że robisz dziurę przez blachę i wkręcasz w krokiew dwugwint, który sterczy przez ten otwór w blachodachówce. Tyle Nie opierea się na blasze, nie dociska blachy do deski pod spodem. Śruba go lekko przyciska przez gumową uszczelke. Wrzuc do googla dwugwint PV to zobaczysz jak to wygląda.

Nowypv
13-06-2019, 10:44
Witam, nadpiszę się w tym temacie nie wiem w sumie czy właściwym - z góry przepraszam jesli nie.

Jestem na etapie poszukiwania najlepszego zestawu do instalacji fotowoltaicznej o mocy około 8-9kw.
Instalacja będzie zamontowana na dachu dwuspadowym z blachodachówki o kącie nachylenia 30stopni skierowanym na południe.
Według wyliczeń kilku firm montujących wejdzie maksymalnie 28 paneli układanych na zakładkę nie w rzędach pionowo.
Roczne zużycie prądu około 7300kWh.

Jedyne dla mnie kryteria to cena około 34-35 tysięcy zł. oraz możliwie najlepsze podzespoły w tej cenie.

Mam kilka ofert i chciałbym uzyskać o od bardziej doświadczonych osób opinie, porady co można by było wybrać na co zwrócić uwagę.
Wszystkie oferty zawierają kompletny zestaw PV, konstrukcja, zabezpieczenia, okablowanie, montaż instalacji, uruchomienie instalacji,

Opcja 1.
28 paneli mono Q-cells 310W + falownik Sofar8,8 KTL (10 lat gwarancji)- cena 35700zł mogę wziąść Qcellsa 325W z dopłatą około 100zł za panel.
opcja 2
28 paneli mono longi 310W + falownik SMA - cena 36900zł
opcja 3
26 paneli mono longi 320W + falownik solaredge z optymalizerami - cena 37900zł
opcja 4
28 paneli mono Winaico 310W + falownik do wyboru ABB (5lat gwarancji) lub Afore (10 lat gwarancji z mozliwością wydłużenia do 15lat) - cena 33500zł

Która opcja byłaby najlepsza? a może ktoś zaproponuje coś innego?

Trzeba wziąć również pod uwagę dostęp do serwisu falownika głównie ale nie tylko, najlepiej jakby był door to door.

Co do instalacji na Solar edge to nie wiem czy jest sens wydawać te kila tysi więcej, gdyż żadnych zacienień na panelach z drzew, czy kominów nie będzie. Jedynie, chyba dla tego, aby podczas awarii w przyszłości wiedzieć, który to panel dzięki optymalizatorom na każdym panelu.

Pozdrawiam.

homeboy
13-06-2019, 12:33
Może warto zadzwonić? A jeśli w tej cenie robią instalację odgromową, to chyba musieliby dokładać do interesu :) Pozostaje jeszcze pytanie o solidność wykonawcy. Widziałeś ich poprzednie instalacje? Jak wygląda sprawa płatności?



Muszą mieć sprzęt w bardzo dobrych cenach i/lub bardzo tanich pracowników, żeby taką cenę zaoferować. Same zabezpieczenia na dobrych podzespołach kosztują z 2 kpln. Nie sądzę, żeby w wycenie zapomnieli optymalizatorów - bez tego instalacja to bezużyteczny kawał złomu na dachu i w garażu. Jeśli faktycznie dają coś takiego, to tylko brać :)


Zadzwoniłem i okazało się że wycena nie zawiera optymalizatorów, trzeba by doliczyć około 3000. A w momencie jak usłyszałem, że osoba przygotowująca wycenę nie wiedziała że optymalizatory SolarEdge są niezbędne, to straciłem ochotę na zakupy w tej firmie.

d7d
13-06-2019, 13:06
Zadzwoniłem i okazało się że wycena nie zawiera optymalizatorów, trzeba by doliczyć około 3000. A w momencie jak usłyszałem, że osoba przygotowująca wycenę nie wiedziała że optymalizatory SolarEdge są niezbędne, to straciłem ochotę na zakupy w tej firmie.
Tak jak przypuszczałem

Różnica w cenie między SE4K a SE5K jest niewielka. Kilkaset złotych.
16 paneli 320Wp = 5120Wp.
Podaj dokładny typ tego panela Risen 320Wp.
19.656 PLN / 5,12 kWp = 3.840 PLN/1kWp.
Bardzo dobra cena.
Może w wycenie nie ma optymalizatorów? 16 x 200 PLN = 3.200 brutto z 8% VAT.

Ale nie przejmuj się.
Poproś o nową ofertę ale bez Solar Edge.

mitch
13-06-2019, 13:11
Zadzwoniłem i okazało się że wycena nie zawiera optymalizatorów, trzeba by doliczyć około 3000. A w momencie jak usłyszałem, że osoba przygotowująca wycenę nie wiedziała że optymalizatory SolarEdge są niezbędne, to straciłem ochotę na zakupy w tej firmie.
To rewelacja ;) Faktycznie lepiej sobie odpuścić.

mitch
13-06-2019, 13:13
Trzyma się tak samo jak gdyby nie było 18cm pianki. [...] Wrzuc do googla dwugwint PV to zobaczysz jak to wygląda.

Dzięki. Człowiek uczy się całe życie.

Stafik73
13-06-2019, 16:54
Witam.Mam nadzieję że piszę w dobrym wątku.Planuje założyć panele około 6kW.Zużycie roczne planuje na 5000kwh.Dach mam na wschód-zachód z przesunięciem około 25 stopni połaci wschodniej w kierunku południowym. Kilku sprzedawców oferuje mi ułożenie paneli po obu stronach, jeden proponuje tylko na połaci wschodniej,ponieważ wyliczył w jakimś programie że nawet danie paneli w rozkładzie 8 na zachód a 14 na wschód daje mniejsze wartości niż wszystkie na wschód.Czy może ktoś powiedzieć jak będzie lepiej w moim przypadku i jakiej mocy instalacje wybrać.

d7d
13-06-2019, 17:48
Jeżeli południe ma azymut 0 to jaki azymut mają te dwie połacie?
Wschodnia -65 stopni a zachodnia +115 stopni?
Jaki masz kąt pochylenia połaci?

Stafik73
13-06-2019, 18:38
Zgadza się,kąt dachu 35 stopni. Planuje 20-22 panele. Nie mam problemu z miejscem na dachu.

d7d
13-06-2019, 19:07
Dla okolic Wrocławia 1kWp na połaci o azymucie -65 wyprodukuje ok. 845 kWh a na połaci +115 ok. 672 kWh.
Czyli lepiej jest wsadzić ile się na na połać -65 stopni.
Wtedy 6kWp powinno wyprodukować ok. 5.070 kWh.
Przy azymucie 0 - ok. 5.670 kWh.
Przy azymucie +115 - ok. 4.040 kWh.

Stafik73
13-06-2019, 19:37
Czyli tylko w przypadku idealnego ustawienia montuje się wschód/zachód. Czy jednak nie powinno się zamontować kilku paneli na zachodniej stronie żeby mieć prąd bytowy popołudniu ze słońca a nie z sieci.

d7d
13-06-2019, 21:15
Też tak może być ale masz na zachodzie produkcję mniejszą o 20% więc wychodzi podobnie.

Jastrząb
14-06-2019, 08:45
Czyli tylko w przypadku idealnego ustawienia montuje się wschód/zachód. Czy jednak nie powinno się zamontować kilku paneli na zachodniej stronie żeby mieć prąd bytowy popołudniu ze słońca a nie z sieci.
Montuje się tak, żeby produkcja była największa. A największa jest na południe rzecz jasna.
Przy 45stopniach od południa jest raptem 5% mniej w skali roku.
Przy 65 stopniach - 12%
Przy 90 stopnaich (Dokłądnie wsch lub zachód) - 22% gorzej
Przy 115 stopniach - prawie 40% gorzej.

NIe ma sensu wkladać paneli w kierunku pólnocno zachodnim (115 od poludnia) zamiast w kierunku 65stop od południa. Roznica w produkcji na tych połąciach bedzie siegałą 25% w skali roku. Nie zyskas tyle tyle włąsną konsumpcją w godzinach popołudiowych i tylko latem.

homeboy
14-06-2019, 13:34
Zadzwoniłem i okazało się że wycena nie zawiera optymalizatorów, trzeba by doliczyć około 3000. A w momencie jak usłyszałem, że osoba przygotowująca wycenę nie wiedziała że optymalizatory SolarEdge są niezbędne, to straciłem ochotę na zakupy w tej firmie.
To rewelacja ;) Faktycznie lepiej sobie odpuścić.


Tym razem mam wycenę od firmy działającej od 25 lat w branży elektrycznej i polecanej na innym forum.
19986 zł brutto za 5.49 kWp (18 paneli mono Longi LR6-60PE 305Wp i falownik 3-fazowy Fronius 4,5 kW). Wychodzi 3640 zł brutto za kWp, czyli poniżej 3000 zł po uldze podatkowej. Biorę, bo chyba ciężko byłoby znaleźć coś lepszego na takim sprzęcie.

Konsultant Viessmann
14-06-2019, 13:40
To może ja dzisiaj wypowiem się na temat newsów/zasłyszane/przecztane o uldze termomodernizacyjnej. Prawdopodobnie zasady ulegną zmianie.

Może słyszeliście, ale jeśli nie, to myślę, że to dla Was ciekawa informacja.
Ulga termomodernizacyjna, obowiązująca od 1 stycznia 2019 polega na wprowadzeniu prawa do odliczenia od podstawy obliczenia podatku, wydatków poniesione w roku podatkowym na materiały budowlane, urządzenia i usługi, związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego (w rozumieniu ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów), które zostanie zakończone w okresie 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek. Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 000 zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w poszczególnych budynkach, których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem.

Na dzisiaj, z takiej ulgi mogą korzystać jedynie właściciele i współwłaściciele istniejących już budynków. Jak wynika z najnowszych informacji jakie przedstawił Piotr Woźny, Pełnomocnik Premiera d. Programu Czyste Powietrze, ulga termomodernizacyjna powinna obowiązywać również dla nowo budowanych domów.

Pod jednym warunkiem…. że inwestor popełni inwestycję kompleksowo na pompę ciepła i fotowoltaikę!
Dobra opcja?

Jastrząb
14-06-2019, 14:10
To może ja dzisiaj wypowiem się na temat newsów/zasłyszane/przecztane o uldze termomodernizacyjnej. Prawdopodobnie zasady ulegną zmianie.

Może słyszeliście, ale jeśli nie, to myślę, że to dla Was ciekawa informacja.
Ulga termomodernizacyjna, obowiązująca od 1 stycznia 2019 polega na wprowadzeniu prawa do odliczenia od podstawy obliczenia podatku, wydatków poniesione w roku podatkowym na materiały budowlane, urządzenia i usługi, związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego (w rozumieniu ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów), które zostanie zakończone w okresie 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek. Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 000 zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w poszczególnych budynkach, których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem.

Na dzisiaj, z takiej ulgi mogą korzystać jedynie właściciele i współwłaściciele istniejących już budynków. Jak wynika z najnowszych informacji jakie przedstawił Piotr Woźny, Pełnomocnik Premiera d. Programu Czyste Powietrze, ulga termomodernizacyjna powinna obowiązywać również dla nowo budowanych domów.

Pod jednym warunkiem…. że inwestor popełni inwestycję kompleksowo na pompę ciepła i fotowoltaikę!
Dobra opcja?

Na każde wywalenie pieca wunglowego, zamiana pieca gazowego na PV i/lub PC, dom stary, dom nowy, powinna być ulga podatkowa.
Wszystko co zmiejsza emisję i zuzycie energii powinno być objęte ulgą. Na zawsze. W każdych warunkach. Jak komuś po 20latach strzeli spręzarka w PC też powinn być ulga.

graucho
14-06-2019, 14:57
Tym razem mam wycenę od firmy działającej od 25 lat w branży elektrycznej i polecanej na innym forum.
19986 zł brutto za 5.49 kWp (18 paneli mono Longi LR6-60PE 305Wp i falownik 3-fazowy Fronius 4,5 kW). Wychodzi 3640 zł brutto za kWp, czyli poniżej 3000 zł po uldze podatkowej. Biorę, bo chyba ciężko byłoby znaleźć coś lepszego na takim sprzęcie.

Czy możesz dać mi namiar na tą firmę. Za podobną instalację na przyzwoitym sprzęcie mam oferty 24-25kpln

homeboy
14-06-2019, 15:56
Czy możesz dać mi namiar na tą firmę. Za podobną instalację na przyzwoitym sprzęcie mam oferty 24-25kpln

Wysłałem na PW. Nie wiem czy na forum można rekomendować konkretne firmy.

Stafik73
14-06-2019, 16:05
Czy mógłbym prosić również namiar na tą firmę. Moje wyceny na 6-6,3 kW też są zdecydowanie droższe.

d7d
14-06-2019, 16:24
Wysłałem na PW. Nie wiem czy na forum można rekomendować konkretne firmy.
Podaj na FM - to nie będzie reklama.

Stafik73
14-06-2019, 19:01
Mam jeszcze jedno pytanie. Czy w moim przypadku czyli dach 35 st. i kierunek -65-70 ważne jest jakie panele zastosuje tzn.poli czy mono, czy nie ma to znaczenia. Czy powinienem zwrócić uwagę na jakiś parametr falownika który wykorzysta maksymalnie moją instalację.

Pytajnick
14-06-2019, 21:28
To może ja dzisiaj wypowiem się na temat newsów/zasłyszane/przecztane o uldze termomodernizacyjnej. Prawdopodobnie zasady ulegną zmianie.

Może słyszeliście, ale jeśli nie, to myślę, że to dla Was ciekawa informacja.
Ulga termomodernizacyjna, obowiązująca od 1 stycznia 2019 polega na wprowadzeniu prawa do odliczenia od podstawy obliczenia podatku, wydatków poniesione w roku podatkowym na materiały budowlane, urządzenia i usługi, związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego (w rozumieniu ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów), które zostanie zakończone w okresie 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek. Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 000 zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w poszczególnych budynkach, których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem.

Na dzisiaj, z takiej ulgi mogą korzystać jedynie właściciele i współwłaściciele istniejących już budynków. Jak wynika z najnowszych informacji jakie przedstawił Piotr Woźny, Pełnomocnik Premiera d. Programu Czyste Powietrze, ulga termomodernizacyjna powinna obowiązywać również dla nowo budowanych domów.

Pod jednym warunkiem…. że inwestor popełni inwestycję kompleksowo na pompę ciepła i fotowoltaikę!
Dobra opcja?

Są już na to jakieś "papiery" czy tylko informacja w stylu - nie płaćcie abonamentu (Premier) a Ustawodawcy niepłacącym ściągają z konta z naliczoną karą ;)
Czy PC plus np PV 3kWp spełni warunki czy moc paneli będzie narzucona ?

Pytajnick
14-06-2019, 21:30
Na każde wywalenie pieca wunglowego, zamiana pieca gazowego na PV i/lub PC, dom stary, dom nowy, powinna być ulga podatkowa.
Wszystko co zmiejsza emisję i zuzycie energii powinno być objęte ulgą. Na zawsze. W każdych warunkach. Jak komuś po 20latach strzeli spręzarka w PC też powinn być ulga.

Łoj Panie...aleś się rozmarzył ;)
Niech choćby VAT na PV na gruncie czy budynku gosp. zrównają do 8% to już będzie krok w przód.

Jastrząb
15-06-2019, 08:25
Łoj Panie...aleś się rozmarzył ;)
Niech choćby VAT na PV na gruncie czy budynku gosp. zrównają do 8% to już będzie krok w przód.
Pewnie, że się rozmazylem. Wiem że coś takiego w Polsce jest na granicy fikcji. Co nie zmienia faktu, że z emisyjnością i jakością powietrza jesteśy w czarnej doooopie i tylko drastyczne rozwiązania przyniosą zauważalną różnice.

dusiaka
15-06-2019, 10:29
Tym razem mam wycenę od firmy działającej od 25 lat w branży elektrycznej i polecanej na innym forum.
19986 zł brutto za 5.49 kWp (18 paneli mono Longi LR6-60PE 305Wp i falownik 3-fazowy Fronius 4,5 kW). Wychodzi 3640 zł brutto za kWp, czyli poniżej 3000 zł po uldze podatkowej. Biorę, bo chyba ciężko byłoby znaleźć coś lepszego na takim sprzęcie.

Ja też poproszę o namiar.
Mam zdecydowanie droższe wyceny :-(

d7d
15-06-2019, 12:47
Tym razem mam wycenę od firmy działającej od 25 lat w branży elektrycznej i polecanej na innym forum.
19986 zł brutto za 5.49 kWp (18 paneli mono Longi LR6-60PE 305Wp i falownik 3-fazowy Fronius 4,5 kW). Wychodzi 3640 zł brutto za kWp, czyli poniżej 3000 zł po uldze podatkowej. Biorę, bo chyba ciężko byłoby znaleźć coś lepszego na takim sprzęcie.
Podaj linka do tego forum :)

homeboy
16-06-2019, 21:56
Podaj na FM - to nie będzie reklama.

http://www.wicharytechnic.pl - firma z Zabrza, więc raczej dla osób z południa Polski, bo inaczej koszty transportu mogą znacznie podnieść wycenę. Najbliższe wolne terminy mają w sierpniu :o. Na razie mam tylko dobrą wycenę, a jak będę miał panele na dachu, to będę mógł polecać, albo odradzać :)


Podaj linka do tego forum :)

https://www.wykop.pl/link/4950217/comment/65549203/#comment-65549203

CityMatic
19-06-2019, 07:52
Pytanie
Co sądzicie o tego typu Falownikach? Enfinity 1650TL zastanawiam się nad pewną niewielką inwestycją i jest akurat do dostania. Może ktoś uzywa i jest w stanie coś powiedzieć.
Pozdrawiam

vr5
19-06-2019, 11:07
Pytanie
Co sądzicie o tego typu Falownikach? Enfinity 1650TL zastanawiam się nad pewną niewielką inwestycją i jest akurat do dostania. Może ktoś uzywa i jest w stanie coś powiedzieć.
Pozdrawiam

Cena atrakcyjna (jeśli chodzi o znany portal aukcyjny). Ważne czy ma certyfikat NC RfG, bo jeśli nie to kłopot...

jajmar
19-06-2019, 11:11
Słuchajcie, mam pytanie czy warto iść panale mono krystaliczne? Czy polikrystaliczne ? Im więcej o tym czytam tym mniej wiem.
Z tego co wiem za mono :
- deko wyższa sprawność
-większe moce z tej samej wielkości,
- estetyka zdaniem wielu lepsza

Na minus:
- wyższa cena

Jak czytam że sprawność w słońcu mają lepszą ale w dni pochmurne lepiej wypada polikryształy i że w zasadzie ekonomicznie nie są one uzasadnione to zastanawiam się skąd taka popularność w ofertach.
Z rozmów z potencjalnym dostawacą FV wynika że nie do końca warto iść w "czarne"

Jakie są wasze przemyślenia, dlaczego takie a nie inne decyzje , podpowedzcie coś.

homeboy
19-06-2019, 11:59
Słuchajcie, mam pytanie czy warto iść panale mono krystaliczne? Czy polikrystaliczne ?

Jak czytam że sprawność w słońcu mają lepszą ale w dni pochmurne lepiej wypada polikryształy i że w zasadzie ekonomicznie nie są one uzasadnione to zastanawiam się skąd taka popularność w ofertach.
Z rozmów z potencjalnym dostawacą FV wynika że nie do końca warto iść w "czarne"



Z tą lepszą sprawnością poli w dni pochmurne to jakiś mit z czasów, gdy mono były bardzo drogie i ludzie sobie racjonalizowali że poli lepsze. Monokrystaliczne są lepsze pod każdym względem (żywotności, wydajności), ale niestety droższe ze względu na bardziej skomplikowany proces produkcji. Popularność mono rośnie, bo różnica w cenie między poli i mono robi się coraz mniejsza. Coraz więcej firm porzuca też produkcję poli na rzecz mono, przez co udział tych drugich w rynku rośnie. Widzałem nawet prognozy pokazujące że za kilka lat mono całkowicie wyprą poli z rynku. Natomiast panele "all-black" faktycznie mają nieco niższą sprawność, pewnie ze względu na większe nagrzewanie.

Konsultant Viessmann
19-06-2019, 14:22
Są już na to jakieś "papiery" czy tylko informacja w stylu - nie płaćcie abonamentu (Premier) a Ustawodawcy niepłacącym ściągają z konta z naliczoną karą ;)
Czy PC plus np PV 3kWp spełni warunki czy moc paneli będzie narzucona ?

Nie ma na to na razie "papierów". Z tego co wiem, co odpowiedź Piotra Woźnego na kampanię Dom bez Rachunków, a więc zapewne na konkrety jeszcze poczekamy. Jeśli zatem sens tej zmiany przepisów miałaby iść właśnie w kierunku budynku bez rachunków, to 3kW PV do domu z PC nie zdałoby egzaminu, ale to tylko moje zdanie... Zobaczymy czy to znajdzie jakieś umocowanie prawne i czy nowe przepisy będą konsultowane. Branża z pewnością pomoże lub chociaż zasugeruje najlepsze rozwiązanie.

marcinbbb
19-06-2019, 14:23
Natomiast panele "all-black" faktycznie mają nieco niższą sprawność, pewnie ze względu na większe nagrzewanie.
All-black są fajne jeśli ktoś ma na domu czarny dach wtedy bardzo ładnie się prezentują bez srebrnych ramek i białego plastiku pod ogniwami. Odnośnie nagrzewania mierzyłem pirometrem różnica prawie niezauważalna jedne panele 25* all-blacki 8* różnica w temperaturze jedne 52*C drugie 54*C te 2* różnicy to 0,5% sprawności tyle co nic.
Odnośnie sprawności mam mono, poli i all-black wszystko zależy od podpiętego inwertera instalacja 3,3kW MPPT startuje od 80V około 20:40 się wyłącza, instalacja 1,7kW z inwerterem solax pracuje do bardzo późnych godzin popołudniowych powiedzmy 21:30 produkując przy tym około 30W - podobnie z all-black.

EDIT:
via. Vieśśman oczywiście że 3kW ogarnie pompę ciepła w średniej wielkości domu ale... ogarnie TYLKO pompę ciepła a tzw. bytowe nadal będziemy płacić. Tym samym jak kto woli ogrzewanie będzie darnowe z "własnego prądu" przechowywanego w tzw. opuście. Przy podłogówce rocznie mniej więcej 3MWh pompa wciągnie.

d7d
22-06-2019, 17:28
Tak pięknie to szybko nie będzie.
W nocy panele nie produkują prądu.
W okresie jesień wiosna produkują za mało.

jacek22
23-06-2019, 21:27
Już od dość dawna powinniśmy mieć jedną , idealnie 2 elektrownie jądrowe...

d7d
23-06-2019, 22:29
To jest dobry kierunek !

cuuube
24-06-2019, 11:22
Ostatnio fotowoltaika robi się coraz bardziej popularna. Czytałam ciekawy artykuł na ten temat https://www.money.pl/gospodarka/przetwarzanie-energii-slonecznej-w-prad-jak-to-dziala-krok-po-kroku-6383401538041473a.html Jeśli tak dalej pójdzie, to niedługo nie będziemy musieli używać węgla, gazu czy innych paliw, bo całą energię będzie można czerpać ze słońca. to byłoby świetne.

musisz jeszcze sporo poczytać .

cuuube
24-06-2019, 11:25
Tak pięknie to szybko nie będzie.
W nocy panele nie produkują prądu.
W okresie jesień wiosna produkują za mało.

tu lekarstwem lub raczej witaminą mogą być https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3425181.html

cuuube
24-06-2019, 11:27
Już od dość dawna powinniśmy mieć jedną , idealnie 2 elektrownie jądrowe...

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3522261.html

vvvv
24-06-2019, 12:02
To jest dobry kierunek !

Jak kolega "widzi" finansowanie tych EJ?

vvvv
24-06-2019, 12:20
tu lekarstwem lub raczej witaminą mogą być https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3425181.html

Pozwolę sobie zacytować kolegę


...
Zapomniałeś dodać że KWh w Australii jest dobre 2x droższa niż w PL. A akumulatory kosztują tyle samo czy je kupisz tu czy tam. Porównujesz nieporównywalne. ...

Kaizen
24-06-2019, 12:28
Jak kolega "widzi" finansowanie tych EJ?

Koszt budowy elektrowni jądrowej to około 15mld zł/1000MW.
Roczny koszt 500+ dla wszystkich dzieci to 40mld zl

Stać nas nas na budowę 2667MW ROCZNIE.
I to zdecydowanie bardziej opłacalna inwestycja w dzieci niż 500+

vvvv
24-06-2019, 12:36
Koszt budowy elektrowni jądrowej to około 15mld zł/1000MW.
Roczny koszt 500+ dla wszystkich dzieci to 40mld zl

Stać nas nas na budowę 2667MW ROCZNIE.
I to zdecydowanie bardziej opłacalna inwestycja w dzieci niż 500+

Z tego nie będzie kasy na EJ. Pytam o realne źródło finansowania.
Zresztą zamiast na EJ to trzeba wydać kasę na np. na termomodernizację i OZE z magazynami, ale przed wszystkim na biogaz. Zresztą zobaczysz niedługo na swoim rachunku nowe pozycje m. in. za ten atom.

Kaizen
24-06-2019, 12:41
Z tego nie będzie kasy na EJ.

Czemu nie? Zlikwidować 500+ i mamy 40mld w budżecie do wykorzystania.
I to przy założeniu, że będzie to elektrownia państwowa i przyniesie też zyski państwu. A jeżeli prywatna, to niech prywatny inwestor się martwi o finansowanie. Zarobi na prądzie, który z atomu jest tańszy, niż z węgla.


Zresztą zamiast na EJ to trzeba wydać kasę na np. na termomodernizację i OZE z magazynami, ale przed wszystkim na biogaz. Zresztą zobaczysz niedługo na swoim rachunku nowe pozycje m. in. za ten atom.

Na rachunku to podobno już widzę koszty emisji CO2 i mają rosnąć.
Czemu termomodernizacja i OZE mają być zamiast? Termomodernizacja i OZE jest finansowana z certyfikatów CO2 - a i to mamy problem z wydaniem wymaganej przez UE połowy wpływów z certyfikatów.

vvvv
24-06-2019, 12:49
Czemu nie? Zlikwidować 500+ i mamy 40mld w budżecie do wykorzystania.
I to przy założeniu, że będzie to elektrownia państwowa i przyniesie też zyski państwu. A jeżeli prywatna, to niech prywatny inwestor się martwi o finansowanie. Zarobi na prądzie, który z atomu jest tańszy, niż z węgla.



Na rachunku to podobno już widzę koszty emisji CO2 i mają rosnąć.
Czemu termomodernizacja i OZE mają być zamiast? Termomodernizacja i OZE jest finansowana z certyfikatów CO2 - a i to mamy problem z wydaniem wymaganej przez UE połowy wpływów z certyfikatów.

To spróbuj to zlikwidować te 500+. Zamiast, bo nie będzie kasy na wszystko. Albo albo. Proste. Takie miało być założenie, że kasa z CO2 ma być przeznaczone na poprawę efektywności energetycznej, tylko u nas to nie działa. Gdzie jest kasa? A np. żabojady wiedzą co z tym zrobić i robią.

Jak to pozycja u Ciebie na rachunku jest za CO2?

Kaizen
24-06-2019, 12:55
Jak to pozycja u Ciebie na rachunku jest za CO2?

Kwota i stawka za kWh. To, że nie jest wyszczególniona nie sprawia, że jej nie ma.

Chętnie bym zlikwidował 500+. Inne plusy też. Problem jest taki, że tylko plankton polityczny to proponuje. PO obiecywała fajne rzeczy - a potem działała odwrotnie. PiS obiecuje straszne rzeczy i co gorsza znaczną część realizuje.
A gawiedź nie rozumie, że żeby państwo im "dało" 500zł musi zabrać z 600zł albo i więcej - w końcu trzeba opłacić urzędników, co tym się zajmują.

vvvv
24-06-2019, 13:02
Kwota i stawka za kWh. To, że nie jest wyszczególniona nie sprawia, że jej nie ma.

Chętnie bym zlikwidował 500+. Inne plusy też. Problem jest taki, że tylko plankton polityczny to proponuje.
A gawiedź nie rozumie, że żeby państwo im "dało" 500zł musi zabrać z 600zł albo i więcej - w końcu trzeba opłacić urzędników, co tym się zajmują.

No na razie masz ceny zamrożone, więc nie widzisz na rachunku. To jest kolejne "mistrzostwo". Zresztą poczekaj na transfery statyczne. Będzie ciekawie. Wiesz ja też bym to 500+ wywalił, ale się nie da - "Taki mam klimat". Także niestety trzeba poszukać innego źródła finansowania.

d7d
24-06-2019, 15:32
Jak kolega "widzi" finansowanie tych EJ?

"Widzę" kilka możliwości.
Z państwowych czyli z "naszych" czyli z podatków, z kredytów, z prywatnych, z dotacji, z zrzutki społecznej.
Zachodni, chiński, koreański może hinduski kapitał.
A arabski może nie ?

Po co Tobie taka wiedza?

vvvv
24-06-2019, 16:57
"Widzę" kilka możliwości.
Z państwowych czyli z "naszych" czyli z podatków, z kredytów, z prywatnych, z dotacji, z zrzutki społecznej.
Zachodni, chiński, koreański może hinduski kapitał.
A arabski może nie ?

Po co Tobie taka wiedza?

No tak Chińczycy przyjadą i dadzą nam swoją kasę.
E tam.Nie dokładam się do EJ.
Po co mi widza? No jak to po co? Kasę trzeba wydać a są inne opcje.

Stafik73
06-08-2019, 11:19
Czy montując na jednej połaci dachu wszystkie panele(około 20szt.) lepiej jest je podłączyć jednym stringiem do falownika czy rozbić na dwa stringi?

Jastrząb
06-08-2019, 11:30
Czy montując na jednej połaci dachu wszystkie panele(około 20szt.) lepiej jest je podłączyć jednym stringiem do falownika czy rozbić na dwa stringi?
To zależy od parametrów paneli i parametrów falownika. Falownik ma graniczne wartości napięcia i istnieje dla danego panelu maksymalna ich ilość w kjednym stringu.
Jeśli wartości nie przekracza to jeden string. Mniej kabli, mniej zabezpieczeń, mniej roboty, odrobinę wcześniej falownik zacznie produkcje niż na 2 mnejszych stringach.

axel83
07-08-2019, 06:23
Witam,
Czy może ktoś polecić inwerter o mocy 2-3kW 1 -fazowy ?
Chodzi mi o coś w granicach 2-2,5 tyś zł - czyli fronius i sma odpada.
W tych cenach znalazłem falowniki firm : SOFAR SOLAR, AFORE, Growatt, Zeversolar - czy ma ktoś jakiekolwiek opinie o takim sprzęcie?

vr5
07-08-2019, 08:25
Witam,
Czy może ktoś polecić inwerter o mocy 2-3kW 1 -fazowy ?
Chodzi mi o coś w granicach 2-2,5 tyś zł - czyli fronius i sma odpada.
W tych cenach znalazłem falowniki firm : SOFAR SOLAR, AFORE, Growatt, Zeversolar - czy ma ktoś jakiekolwiek opinie o takim sprzęcie?

Poszukaj czegoś na OLX, byle miał gwarancję i koniecznie certyfikat NC RfG.

CityMatic
07-08-2019, 12:18
Może ktoś zerknąć?
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?356906-Fotowoltaika-schemat-instalacji-i-pod%C5%82%C4%85cze%C5%84&p=7840199&viewfull=1#post7840199

vr5
08-08-2019, 08:24
W poście #23 Kolega @stos napisał, jak najlepiej to podłączyć.

Diody separują poszczególne stringi, co powoduje, że pracują niezależnie (no może nie całkiem niezależnie, ale za to bezkonfliktowo).

CityMatic
08-08-2019, 08:27
Diody separują poszczególne stringi, co powoduje, że pracują niezależnie (no może nie całkiem niezależnie, ale za to bezkonfliktowo).

Dziękuję:cool:

vr5
08-08-2019, 19:50
Dziękuję:cool:

Jeśli to ma być w panelach 2 kW (lub więcej) to zastanów się, czy nie zbudować "prawdziwą" PV podłączoną do sieci ZE, tak jak Kolega @bobrow.

Inwerter około 3 kW z certyfikatem NC RfG na znanym portalu (nie na Alle-Drogo) można kupić za mniej niż 2000 złotych.
Ooo! Widzę za 1800 zł o mocy 3,4 kW. Kiedyś takiego "Chinolka" o mocy 4,5 kW miałem w rękach. Miał 2 niezależne wejścia po stronie DC, więc ten chyba też, bo jest z tego samego szeregu.

axel83
09-08-2019, 11:24
Czy ma ktoś doświadczenie w montażu paneli do blachodachówki??
Rozumiem że szpilki mocuje się do krokwi - co jeśli na wysokości krokwi wypada akurat góra fali blachy?
Chyba że można mocować do samych łat ??

miecio 301
09-08-2019, 12:37
Czy ma ktoś doświadczenie w montażu paneli do blachodachówki??
Rozumiem że szpilki mocuje się do krokwi - co jeśli na wysokości krokwi wypada akurat góra fali blachy?
Chyba że można mocować do samych łat ??

Ta szpilka to średnica fi 10 i łata to raczej się rozleci na dwie części, można użyć szpilek j dłuższych tam gdzie dołek a krótszych tam gdzie góra fali ale rozważ inne mocowanie

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?164927-Ma-kto%C5%9B-panele-fotowoltaiczne-Prosz%C4%99-o-opinie/page600

Stafik73
11-08-2019, 09:37
Czy mogę prosić o informacje jak wygląda sprawa przeglądów instalacji. Czy coś takiego jest wymagane żeby była ważna gwarancja. Jak często należy wykonywać takie przeglądy i jakie są średnie koszty.

TomekLew
18-08-2019, 10:16
Witam wszystkich, mam prośbę o konsultację: czy podłączenie uziemienia matrycy paneli bezpośrednio do biegnącej nad kalenicą instalacji odgromowej jest poprawne? Pytam, bo nigdy takiego nie widziałem na innym domu, a nie chciałbym wnosić bezpodstawnych zastrzeżeń. Proszę o opinie fachowców, nie klientów. Z góry dziękuję

miecio 301
18-08-2019, 12:56
Fachowcem od instal. odgromowej to nie jestem ale ogólnie podpowiem co też można znaleźć w wielu opracowaniach, jeżeli dach na którym są zamontowane panele nie jest przewodzący np. ceramika i jeżeli odległość tych paneli od inst. odgromowej jest większa niż przerwa izolacyjna która po wyliczeniach wynosi ok. 0,5 m to nie łączymy konstrukcji PV z odgromówką, następną sprawą jest sprawdzenie czy PV mieści się w strefie ochrony instal. odgromowej a to zależy od innych czynników jak np. kąt dachu

Vld
18-08-2019, 18:08
W żadnym wypadku nie wolno połączyć paneli do zwodu odgromowego. Trzeba zamontować osobny zwód (nie wewnątrz domu) od ram paneli do uziemienia. Połączenie należy wykonać w ziemi i pewnej odległości (min 0,5m) od połączenia inst odgromowej.

komandor112
18-08-2019, 21:50
Witam
12 paneli Longi 310 Watt oraz INWERTER FALOWNIK SOFAR SOLAR 4,4KTLX 3fazy 2Mppt.
Czy to dobry zestaw. Czy dobrze dobrany falownik, a może za duży. Ale w przyszłości można by dodać paneli. Co o tym sądzicie?
wszystkie panele idealnie na południowej stronie dachu
Cena z montażem 16000. Odpowiednia?
Pozdrawiam

miecio 301
18-08-2019, 21:58
W żadnym wypadku nie wolno połączyć paneli do zwodu odgromowego. Trzeba zamontować osobny zwód (nie wewnątrz domu) od ram paneli do uziemienia. Połączenie należy wykonać w ziemi i pewnej odległości (min 0,5m) od połączenia inst odgromowej.


Przyznaje że dość dawno nie przeglądałem norm i może się to zmieniło ale ja nic innego nie znalazłem więc polegam na tym co jest publikowane.
Najlepsza jest ochrona odgromowa izolowana z odpowiednią przerwą izolacyjną i umieszczenie paneli s strefie ochronnej instalacji odgromowej ale jeżeli nie można uzyskać wymaganego odstępu izolacyjnego s lub panele są zainstalowane na dachu z pokryciem przewodzącym to instalacja PV powinna znaleźć się w przestrzeni ochronnej zwodów i należy wykonać dodatkowe połączenia wyrównawcze pomiędzy konstrukcją paneli a układem zwodów.
Dla przykładu rys.3 z https://www.dehn.pl/sites/default/files/uploads/dehn/DEHN-PL/artykuly/elektroinfo-3-2009.pdf

A o tym że w żadnym wypadku nie wolno połączyć paneli do zwodu odgromowego i trzeba zamontować osobny zwód (nie wewnątrz domu) od ram paneli do uziemienia i połączenie należy wykonać w ziemi i pewnej odległości (min 0,5m) od połączenia inst odgromowej nie natknąłem się w żadnym opracowaniu a jest ich sporo i nie twierdzę że takiego zapisu nie ma i chętnie bym o tym poczytał gdyby kol. Vld podrzucił.

kol. TomekLew podrzucam takie opracowania w których częściowo poruszono " podłączenie uziemienia paneli bezpośrednio do biegnącej nad kalenicą instalacji odgromowej"
http://www.fachowyelektryk.pl/technologie/ochrona-odgromowa/57-ochrona-odgromowa-i-przepieciowa-systemow-fotowoltaicznych.html, https://www.katywroclawskie.pl/sites/default/files/pliki/1219_ochronaistalacji_fotowoltaicznej.pdf,
http://solaris18.blogspot.com/2012/09/instalacja-odgromowa.html

CityMatic
19-08-2019, 08:28
Panowie - pytanie
Jaka może być "bezpieczna" odległość od paneli słonecznych do inwertera bez zbyt dużych strat
(chodzi mi o odległość np - panele na budynku gospodarczym i przewodem do rozdzieli w domu ok 25m)
Czy ktoś coś ma podobnego , może podzielić się wiedzą? jeśli straty występują to jakiej są wielkości, czy zauważalne, dokuczliwe , wpływające na sprawność.

CityMatic
19-08-2019, 10:27
Im wyższe napięcie stringu tym miejsze straty na przesyle.
Nie obeszło się bez kabelków DC o przekroju 6mm2.
Dzięki , energetyka też korzysta z tego zjawiska :)
Ale skoro masz i nic nie sprawia większego problemu to warto się zastanowić.

robert26
21-08-2019, 17:38
Witam . to moj pierwszy post na forum prosze wiec o wyrozumialosc.
Chce zalozyc instalacje fv na dachu mojego domu. okolice Krakowa dach z dachowki ceramicznej dwuspadowy 40 stopni nachylenia. Mozliwy montaz tylko na stronie zachodniej odchyl 65 stopni od poludnia , bez zacienienia. roczne zuzycie energii elektrycznej ponizej 4000kWh . Dodatkowo planuje zainstalowac klimatyzacje split w (poczatkowo) w salonie i lazience . Chodzi o oczywiscie ochladzanie ale tez o osuszanie w lazience i dogrzewanie w okresie przejsciowym. Mam ogrzewanie poglogowe wiec nie za bardzo jest mozliwosc regulacji na jedno, dwa pomieszczenia. Otrzymalem oferte od firmy, ktora byla tu wymieniana na prawie 5,5kWp
zestawy z fronius oraz z solaredge
zestaw I
Longi LR6-60PE 305M Monokrystaliczny 305W 18
2 Solaredge SE5K WiFi 1
3 Zlacze szeregowe kompatybilne z MC4 6
4 P300-5R M4M RS 18
5 Zestaw mocowania optymalizatora SE (K-31) 18
za 23k pln
zestaw II
Longi LR6-60PE 305M Monokrystaliczny 305W 18
2 FRONIUS Symo 4.5-3-S 1
3 Zlacze szeregowe kompatybilne z MC4 6
za 20k pln
zestaw I z optymalizerami , nie wiem czy to jest mi potzrebne , gwarancja na falownik solaredge jest tez dluzsza
oczywiscie skrzynki i stealaze

Zestaw solaredge ma "pelny monitoring" mam pytanie czy warto zainstalowac ten droszy zestaw (dluzsza gwarancja) , czy podzespoly sa ok (gdzies czytalem ze zlacze kompatybilne MC4 jest gorsze od oryginalu. Nie znam sie na tym a kazdy sprzedawca chwali swoj produkt, Na co zwrocic uwage przy montazu.. przewod z dachu bedzie poprowadzony do garazu kanalem wentylacyjnym i tam podlaczony do instalacji 3fazowej. Moim dostawca jest Tauron czy ma znaczenie kiedy podpisze sie umowe(wiosna, jesien) , chodzi o rozliczenia .

mibas
22-08-2019, 20:47
Na praktycznie wszystkie pytania znajdziesz odpowiedzi na forum. Jeżeli nie masz zacienienia, to nie ma potrzeby instalowania optymalizatorów. W sąsiednim wątku podawałem link do australijskiej strony, gdzie znajdziesz zarówno podpowiedź kiedy, dlaczego i jaki wybrać falownik, oraz opinie o różnych falownikach.

robert26
23-08-2019, 17:14
Dzieki za odpowiedz, oczywiscie wiadomosci na forum sledze od dawna chcialem zamontowac pv juz na wiosne. Ozcywiscie innaczej sie przyjmuje wiadomosci jezeli nas to nie dotyczy. Jednak gdy mamy podjac decyzje to juz troche gorzej. Zdecydowalem sie na sysytem z solaredge. Dla mnie najwazniejsza byla gwarancja 12 lat. Zostalem tez przekonany ze system z optymalizerami pozwoli uzyskac kilka % wiecej energii( rozna degradacja pv, jakis snieg, maly cien , ptak narobi...) i w sumie roznica zwroci sie w czasie eksploatacji a pelny monitoring jako +. Zostalem tez przekonany ze jak chce zalozyc pv za minimum kosztow to systemy z ogniwami poli lub jakies uzywane byly by jeszce tansze. troche sie wahalem bo 3k roznicy akurat wystarczy na klimatyzator do salonu , ktory musze zalozyc.

Daniellos_
25-08-2019, 01:19
Mogę się wypowiadać jedynie w mieniu przyszłego użytkownika.
Ja zdecyduję się chyba na Sofar-a. Ma 10 lat gwarancji i czytałem, że ta gwarancja jest wykupiona w jakimś funduszu w US gdyby firma upadła.
W razie czego to za różnicę w cenie będę w stanie kupić nowy, drugi inwerter. Sporo funkcji ma podobno w standardzie - jakies monitoringi itp

d7d
25-08-2019, 12:21
Zdecydowalem sie na sysytem z solaredge. Dla mnie najwazniejsza byla gwarancja 12 lat. Zostalem tez przekonany ze system z optymalizerami pozwoli uzyskac kilka % wiecej energii( rozna degradacja pv, jakis snieg, maly cien , ptak narobi...) i w sumie roznica zwroci sie w czasie eksploatacji a pelny monitoring jako +. Zostalem tez przekonany ze jak chce zalozyc pv za minimum kosztow to systemy z ogniwami poli lub jakies uzywane byly by jeszce tansze. troche sie wahalem bo 3k roznicy akurat wystarczy na klimatyzator do salonu , ktory musze zalozyc.
Jak pisał mibas nie zawsze Solar Edge z optymalizatorami jest optymalnym rozwiązaniem.
Ma też swoje wymagania.
Poczytaj informacje podane przez mibas w linku.
Kilka % więcej chyba nie zwróci się.
Optymalizatory SE podwyższają cenę za 1 kWp instalacji PV o ok. 700 PLN / 1 kWp więc lepiej to przekalkulować.
Chybiona inwestycja (kilka % zysku) zwróci się po ~25-30 latach.
https://mcelectrical.com.au/blog/best-solar-inverter-2019/

surgi22
25-08-2019, 16:23
Przy obecnych cenach przyjmując 5% poprawy sprawności układu dzięki optymalizatorom SE faktycznie czas zwrotu wynosi ok 20 lat ( gwarancja jest na 25 lat ). Jezeli ceny pójdą wyraźnie w górę to zbliży się to do 15 lat. Niezaprzeczalną zaletą jest możliwość śledznia pracy każde z paneli oddzielnie i wczesnego wychwycenia problemów .
Ps. dzięki optymalizatorom wiedziałem od razu że moi fachowcy nie podłaczyli mi jednego z 60 paneli - a tak nie wiadono kiedy bym to wyłapał. Podobnie jak przykleją się liście, nafajda ptok czy jakaś inna przygoda - można wychwycić problem i odpowiednio zareagować.

marcinbbb
25-08-2019, 16:30
Podobnie jak przykleją się liście, nafajda ptok czy jakaś inna przygoda - można wychwycić problem i odpowiednio zareagować.
Jak śnieg nawali na panele to zmuszam się aby zapakować się na dach płaski i zrzucić zalegający śnieg, ale aby wchodzi na dach aby zdjąć liść, czy czyścić ptasią kupę... no chyba że bocian "naptaka" to od razu pół panela do mycia ale aby włazić na dach dla liścia - bo jeden panel ma niższą o 3% produkcję dzięki Ci że kiedy ja montowałem panele nikt tego nie montował.

surgi22
25-08-2019, 16:49
Róznica jest taka że ja na monitoringu widzę na bieżąco jak pracuje kązdy panel i nie muszę zasuwac na dach aby to widzieć. Dopiero jak występują wyrażne róznice to sprawdzam dach.
Ps. dodatkowo mam nadzieję na ciekawe obserwcje dotyczące uzysków z różnych połaci dachu ( tj . wchód, południe i zachód ) - ciekawy jestem jak to będzie wyglądać jesienią, zimą czy wiosną ( instalacja chodzi od czerwca ).

marcinbbb
25-08-2019, 18:50
Moja chodzi od 4,5 roku i nie jest mi niezbędna wiedza ile produkuje każdy panel, lecz to aby z 6,7kWp było na koniec roku około 7MWh później podzielę sobie przez ilość paneli i wiem ile klepał każdy panel. A czy jeden zacieniony panel o 17:30 pomniejsza produkcję całej instalacji... do 17:30 robił to co do niego należało klepał prąd a teylko tego od niego oczekuje, i tego aby cena 1kWp na dachu kosztowała mniej niż 4k PLN i aby zwrot nastąpił max po 8 latach, bo te z optimizerami mają szansę nie zwrócić się do 2035r kiedy przestanie obowiązywać opust.

surgi22
25-08-2019, 20:37
Optymalizatory wydłużają czas zwrotu instalacji ok1,5-2 lat max. A po 15 latach dają dodatkowy zysk. Dodatkowo umożliwiją szybką identyfikację w razie uszkodzenia czy gorszych warunków pracy panela . Nie mając tych danych nawet nie wiesz czy wszystkie panele Ci działają prawidłowo czy też nie.

Vld
25-08-2019, 21:10
Biorę napięcie obciążonego stringu, dzielę przez ilość paneli, uwglęfniam temperaturę i porównuję z Vmp jednego panela dla 25C. Nie ma w tym żadnej wiedzy tajemnej i nie potrzeba do tego optymalizatorów. Zbędny wynalazek, który podwyższa i tak nie mały koszt inwestycji. Jedyny sens jaki ja widzę, to skomplikowane dachy, różne kierunki, kąty i zacienienie, gdzie typowych 2 MPPT za mało by to wszystko ogarnąć.

marcinbbb
25-08-2019, 21:29
Optymizery wydłużają czas zwrotu... a jakie są ceny? ;)
Słuchaj dla mnie sprawa jest jasna bo sprzęt mam od LAT, Ty od czerwca chłopie se mierz, pokazuj różnicę panela na połaci takiej a takiej - prawie wiedza tajemna. Moim zdaniem po prawie 5 latach liczy się ustawienie pd. i niewiele więcej jakieś rozdrabnianie że wch-zach robi robotę bo wieczorem zużywam swój prąd.
Po to mam opust od 4 lat aby brać 8gr z każdych 10 groszy i nie musi to być w lato ale w ZIMĘ klima kręci, urządzenia kręcą

robert26
25-08-2019, 22:59
Dzieki za info odnosnie optymalizerow. Troche zle to policzylem instalacja drozsza o 3k 20k vs 23k policzylem ze 3k to 15 % wiec jezeli optymalizator dolozy 3-5% to za ok 4 lata bedzie 15% i sie zwroci. niestety te 3-5% to ok 80-120pln/ rok wiec 3k zwroci sie dopiero po 25 latach. Tez jestem zwolennikiem prostych dzialajacych ukladow i nie chce brac wszystkiego co sprzedawca zaoferuje. Problem sie troche skomplikowal bo na dach na czesc bez cienia zmiesci sie tylko 16 paneli 2 beda w strefie z cieniem wczesnym popoludniem. Zuzywam 4mWh rocznie z klima pewnie bedzie troche wiecej wg symulacji PHOTOVOLTAIC GEOGRAPHICAL INFORMATION SYSTEM moja instalacja powinna wyprodukowac 4,8mWh z 14% straty a wg projektu technicznego ktory otrzymalem bedzie to 5,4mWh strata chyba 5%???(dach 63stopnie zachod) poniewaz na 2 panele konstrukcja musi byc na drugiej czesci dachu za mala lukarna (tu bedzie troche cienia) zastanawiam sie czy nie dolozyc jeszcze 2 panele x 305 W . w sumie bedzie 6,1 kWp Mysle ze nie spowoduje to jakiegos duzego wzrostu ceny bo falownik zostaje stelaze beda troche przedluzone , tylko panele i ew optymalizatory. Jest jeszcze jedna sprawa o ile dobrze rozumiem to fronius 4.5-3s( nie wiem jaka roznica ceny miedzy 4,5 a 5k) bedzie max produkowal 4,5kw a solar edge se5k w mojej ofercie 5kw. Probuje troche usprawiedliwic wyzszy wydatek . montaz za ok 3 tygodnie to jeszcze moge zmienic.

d7d
25-08-2019, 23:06
Są jeszcze optymalizatory Tigo.

surgi22
25-08-2019, 23:49
Optymizery wydłużają czas zwrotu... a jakie są ceny? ;)
Słuchaj dla mnie sprawa jest jasna bo sprzęt mam od LAT, Ty od czerwca chłopie se mierz, pokazuj różnicę panela na połaci takiej a takiej - prawie wiedza tajemna. Moim zdaniem po prawie 5 latach liczy się ustawienie pd. i niewiele więcej jakieś rozdrabnianie że wch-zach robi robotę bo wieczorem zużywam swój prąd.
Po to mam opust od 4 lat aby brać 8gr z każdych 10 groszy i nie musi to być w lato ale w ZIMĘ klima kręci, urządzenia kręcą

Ok pogadamy za rok - ja pokażę swoją produkcję , Ty swoją i policzymy czas zwrotu.

marcinbbb
26-08-2019, 08:09
Ale co chcesz porównywać 1 instalację 10kW do kolejnych 3 instalacji 3,3kW + 1,65kW +1,75kW wszystko na inwerterach 1 fazowych? z czego 5kWp chodzi już od 3 lat i od 3 lat odcinam od niej kupony. Pan poczeka kilka latek bo Pan jesteś zbyt zafascynowany swoją instalacją a Pan ochłonie, bo się Pan zachłysnął swoją mocą 10kWp. Na spokojnie Panie kolego na spokojnie, 2 -3 lata i będziemy mogli porozmawiać o bezawaryjności ile lat komu zostało do zwrotu inwestycji. Bo chyba próżno porównywać instalację mającą 2 miesiące do takiej która tych miesięcy ma 50?

Proste pytanie co zrobiłeś aby instalacja szybciej się zwróciła? Pytanie kontrolne czy masz choć minimalne pojęcie o czasie zwrotu instalacji.

Jastrząb
26-08-2019, 08:13
Ale co chcesz porównywać 1 instalację 10kW do kolejnych 3 instalacji 3,3kW + 1,65kW +1,75kW wszystko na inwerterach 1 fazowych? z czego 5kWp chodzi już od 3 lat i od 3 lat odcinam od niej kupony. Pan poczeka kilka latek bo Pan jesteś zbyt zafascynowany swoją instalacją a Pan ochłonie, bo się Pan zachłysnął swoją mocą 10kWp. Na spokojnie Panie kolego na spokojnie, 2 -3 lata i będziemy mogli porozmawiać o bezawaryjności ile lat komu zostało do zwrotu inwestycji. Bo chyba próżno porównywać instalację mającą 2 miesiące do takiej która tych miesięcy ma 50?

Proste pytanie co zrobiłeś aby instalacja szybciej się zwróciła? Pytanie kontrolne czy masz choć minimalne pojęcie o czasie zwrotu instalacji.
Pan ochłonie, boś się Pan zachyłysnął tym, że masz instalcje od 4.5 lat.