PDA

Zobacz pełną wersję : Sieć LAN w domku jednorodzinnym



heteranthera
23-03-2019, 18:52
Cześć,

Mój domek będzie piętrowy, będzie miał podłogówkę na dole i na górze i piec gazowy. Na dole będzie salon, kuchnia, sypialnia, garaż a na górze 3 pokoje, garderoba i dwie łazienki.

Nie chcę mieć internetu tylko po WIFI. Chciałbym aby w każdym pokoju było gniazdo LAN. W związku z tym, że kable nie powinny się walać po domu, chciałbym je ukryć, dom dopiero będzie budowany, więc mam wiele możliwości, można je nawet w ścianach przeprowadzić.

Czy ktoś tutaj widział taki projekt? Potrafi doradzić?

Aktualnie mieszkam w bloku i mam internet kablowy. Przyszedł provider, przeprowadził kable przez przedpokój do salonu, stoi tam router i cały dom jest po wifi od niego. W związku z tym internet działa wolniej niż mógłby.

W domu chyba router też mógłby stać w salonie a od niego powinny być przeprowadzone kable do wszystkich pokojów na parterze i piętrze, co myślicie? No i do wejścia do domu, gdzie podepnę się pewnie pod łącze od providera.

O czym należy pamiętać, co wziąć pod uwagę? Jakie to powinny być kable ? Może trzeba by to zlecić firmie która zaprojektuje sieć domową ?

Bertha
23-03-2019, 20:08
Po jednym kablu do pokoju to trochę skromnie.

Nurek_
23-03-2019, 20:11
Jeśli stawiasz na kabel to proponowałbym nawet więcej niż jeden przewód do pomieszczenia. Przykładowo do salonu - telewizor, konsola, komputer - już masz trzy gniazda. W gabinecie komp + drukarka sieciowa, w pokoju dzieciaków komp + konsola - jak widzisz jeden kabel będzie mało. Moim zdaniem optymalnie jest 4 gniazda do salonu i minimum dwa, a w wersji na bogato 4 do każdego pokoju. Chociaż z doświadczenia wiem, że ile byś nie zrobił gniazdek, zawsze ci jednego braknie :-). Jeśli zrobisz po jednym kablu do pokoju a będziesz miał więcej "odbiorników" w danym pomieszczeniu, wtedy będziesz musiał podłączać dodatkowe switche.
Kable mają się zbiegać w jednym miejscu, najlepiej w pomieszczeniu technicznym, tam je wpinasz do switcha. Najlepiej połączyć to w szafce typu https://www.morele.net/szafa-digitalbox-wiszaca-6u-rack-19-600x600mm-czarny-stlwmc-6u-66-gsb-925788/?gclid=CjwKCAjwstfkBRBoEiwADTmnEPxqjfbftvnmOo_tqKm ndqWruVScLt2X0Cm7dd_LvdmYXdRr7UwJXhoCFL8QAvD_BwE&gclsrc=aw.ds

tam umieścisz też router i inne urządzenia sieciowe np. jakiś NAS

Kabel proponuję kupić miedziany (oznaczenie CU) a nie jakiś badziewny aluminiowy (oznaczany CCA) minimum CAT 5e. Jak jesteś w stanie dopłacić to nawet CAT6 możesz brać.

heteranthera
23-03-2019, 20:38
Przykładowo do salonu - telewizor, konsola, komputer - już masz trzy gniazda.

Dwa pytanka:
- nie ma gniazdek z trzema lub czterema dziurkami ?
- jeśli w salonie chciałbym również wifi, to rozumiem, że mogę do tego gniazdka podłączyć antenkę albo routerek który roześle sygnał po salonie a dodatkowo będę mógł podłaczać inne urządzenia kablem do gniazdka ?

Kaizen
23-03-2019, 20:56
Dwa pytanka:
- nie ma gniazdek z trzema lub czterema dziurkami ?
- jeśli w salonie chciałbym również wifi, to rozumiem, że mogę do tego gniazdka podłączyć antenkę albo routerek który roześle sygnał po salonie a dodatkowo będę mógł podłaczać inne urządzenia kablem do gniazdka ?

Do wyboru, do koloru.

https://www.aliexpress.com/item/4-Ports-CAT5E-LAN-RJ45-Network-Plug-Socket-86x86mm-Faceplate-Golden-Color/32857599973.html

https://www.aliexpress.com/item/SeTo-120-Type-4-Ports-RJ45-Cat6-Network-Lan-Panel-Wall-Plate-Socket-Keystone-Faceplate/32887856470.html

Może być z wbudowanym access pointem i ładowarka:
https://www.aliexpress.com/item/AP-Router-150-Mbps-Indoor-Wall-Embedded-Wireless-WiFi-Router-repeater-3G-5V-2A-USB-Charger/32621639422.html

Można też przyszłościowo oprócz skrętki pociągnąć światłowód
https://www.aliexpress.com/item/Golden-4-Ports-CAT5e-RJ45-LAN-Plug-Socket-With-SC-Optical-Fiber-Wall-Outlet/32853329262.html


IMO dwie skrętki to minimum. Do kącika TV i "gabinetu" cztery.

Nurek_
23-03-2019, 23:02
Dwa pytanka:
- nie ma gniazdek z trzema lub czterema dziurkami ?
Raczej rzadko się takie stosuje. Jeśli masz zamiar zastosować jakiś system ramkowy to raczej nie znajdziesz.


- jeśli w salonie chciałbym również wifi, to rozumiem, że mogę do tego gniazdka podłączyć antenkę albo routerek który roześle sygnał po salonie a dodatkowo będę mógł podłaczać inne urządzenia kablem do gniazdka ?
Dobrze rozumiesz. Z tym, ze jeśli chodzi o wi-fi to proponuję jeden porządny router w centrum domu, ewentualnie jeden na górze i drugi na dole - z reguły to wystarcza żeby pokryć zasięgiem cały dom. Kombinowanie z kilkoma/kilkunastoma urządzeniami rozrzuconymi po całym domu jest bez sensu.

jajmar
24-03-2019, 00:08
Raczej rzadko się takie stosuje. Jeśli masz zamiar zastosować jakiś system ramkowy to raczej nie znajdziesz.


Dobrze rozumiesz. Z tym, ze jeśli chodzi o wi-fi to proponuję jeden porządny router w centrum domu, ewentualnie jeden na górze i drugi na dole - z reguły to wystarcza żeby pokryć zasięgiem cały dom. Kombinowanie z kilkoma/kilkunastoma urządzeniami rozrzuconymi po całym domu jest bez sensu.

Mam strop monolityczny podwójnie zbrojony + podłogówka z foliami i WI-FI z parteru na piętro ni chu-chu nie przechodzi........... ruter to dość mocny Asus.
Ruter na kazdej kondygnacji wskazany wg moich doświadczeń.

wg39070
24-03-2019, 08:03
Do wyboru, do koloru.

https://www.aliexpress.com/item/4-Ports-CAT5E-LAN-RJ45-Network-Plug-Socket-86x86mm-Faceplate-Golden-Color/32857599973.html

https://www.aliexpress.com/item/SeTo-120-Type-4-Ports-RJ45-Cat6-Network-Lan-Panel-Wall-Plate-Socket-Keystone-Faceplate/32887856470.html

Może być z wbudowanym access pointem i ładowarka:
https://www.aliexpress.com/item/AP-Router-150-Mbps-Indoor-Wall-Embedded-Wireless-WiFi-Router-repeater-3G-5V-2A-USB-Charger/32621639422.html

Można też przyszłościowo oprócz skrętki pociągnąć światłowód
https://www.aliexpress.com/item/Golden-4-Ports-CAT5e-RJ45-LAN-Plug-Socket-With-SC-Optical-Fiber-Wall-Outlet/32853329262.html


IMO dwie skrętki to minimum. Do kącika TV i "gabinetu" cztery.

W aliexpress kupuje się dwa razy - pierwszy i ...ostatni.

fighter1983
24-03-2019, 08:21
Jakie TP-Link jakie asusy.
3 lata temu odkryłem urządzenia Fritz.
Jest siła... Super konfigurowalne, współpracujące z dectem, stabilne, nie wieszajace się.
Moc i siła !
Z kompatybilnymi reapeterami sieci wifi, z działającym Mesh-em.

jajmar
24-03-2019, 10:48
Nie chcę mieć internetu tylko po WIFI. Chciałbym aby w każdym pokoju było gniazdo LAN.



- jeśli w salonie chciałbym również wifi,


Autor pyta o kable bo nie chce wi-fi w domu.

Doczytaj ... autor che WI-FI i kable.

Kaizen
24-03-2019, 10:59
W aliexpress kupuje się dwa razy - pierwszy i ...ostatni.

Kurcze, nie wiedziałem. Kilka setek drobiazgów mniejszych i większych (w tym puszki i gniazda LAN) kupiłem. Niektóre tańsze, niż w PL sama ich przesyłka (większość kupowałem z darmową dostawą), inne kilkakrotnie taniej, niż w PL. Trzy razy (czyli z 1%) mi oVATowali - a i tak się opłaciło (telefon, NVR z kamerami i baterię kuchenną).

marcin225
24-03-2019, 11:04
Może od razu niech doprowadzi po 20 skrętek do każdego pomieszczenia... Kto w salonie komputer trzyma jak ma od groma pokoi innych? Większość urządzeń śmiga po WIFI . Do salonu 2x skrętka, do pokojów po jednej , ewentualnie w gabinecie też dwie. W zupełności wystarczy + na każdym piętrze w centralnym punkcie wyprowadzić po 1 skrętce do Acces Pointów np Ubiquiti (ładnie się prezentuje na suficie i zasięg duży). Wszystko sprowadzić w jedno miejsce tam gdzie będzie router i switch.

Kaizen
24-03-2019, 12:20
Do salonu 2x skrętka,

Amplituner, TV, konsola, modem/dekoder i przy czterech już trzeba coś przepinać, jak chcę coś z laptopa puścić.
WiFi się zapycha, więc niech zostanie dla urządzeń, które nie dają się (przynajmniej łatwo) podpiąć kabelkiem.


w gabinecie też dwie.

Komputer, drukarka i już trzeba coś odpinać, żeby klientowi/gościowi sieć udostępnić (a wolę nie udostępniać WiFi w takich sytuacjach - bo nie do upilnowania kto ma dostęp a i nie każdemu domownikowi chcę dawać dostęp do routera.
A to sytuacja na teraz - a co będzie za pięć czy dziesięć lat?

marcin225
24-03-2019, 13:08
Konsola, dekoder i tv masz po wifi. Kto teraz komputery stacjonarne ma? W większości laptopy i leżenie na kanapie z nim na kolanach ( czyli wifi w użytku) .

marcin225
24-03-2019, 13:51
Laptop na kolanach z aktywnym wi-fi a potem płacenie za lekarza od rozrodczości. Invitro i temu podobne. :)

Mam dwójkę dzieci a tak trzymałem:D znasz jakieś przypadki bezpłodności od laptopa?

marcin225
24-03-2019, 14:04
Piszesz głupoty:)

agb
24-03-2019, 14:06
Konsola, dekoder i tv masz po wifi. Kto teraz komputery stacjonarne ma? W większości laptopy i leżenie na kanapie z nim na kolanach ( czyli wifi w użytku) .

Niektórzy operatorzy dekoder puszczają po LAN-ie. TV, jak mam coś z większym bitrate, też wolę po kablu. Konsola to samo. Dlatego wszędzie mam LAN cat 7 z jednym zapasem na wypadek uszkodzenia.

Ubiquity też łyka 2xLAN, bo ma ponad 1Gbps ;)

marcin225
24-03-2019, 14:45
Niektórzy operatorzy dekoder puszczają po LAN-ie. TV, jak mam coś z większym bitrate, też wolę po kablu. Konsola to samo. Dlatego wszędzie mam LAN cat 7 z jednym zapasem na wypadek uszkodzenia.

Ubiquity też łyka 2xLAN, bo ma ponad 1Gbps ;)

Ja wszystko ( Konsola, tv , dekoder) mam po wifi i śmiga. Jak kto woli Ale wg mnie niedługo wszystko już po wifi będzie. Ubiquity ma 2 wejścia LAN w tej najdroższej wersji. U mnie jest takie zatrzęsienie przewodów na ścianach i trochę w posadzce że jakbym jeszcze składał do 4 gniazd internetowych w każdym pomieszczeniu to nie wiem. Już jestem cały w nerwach jak cokolwiek wiercic trzeba mimo setek porobionych zdjęć i 2 filmów z ułożonych instalacji.

agb
24-03-2019, 14:51
Ale wg mnie niedługo wszystko już po wifi będzie.

Gdybym za każdym razem, gdy to słyszę, dostawał złotówkę, to mój LAN byłby ze złotych żył :D Prędkość Wi-Fi rośnie, ale wraz z nią ruch, który przez sieć przechodzi.

heteranthera
24-03-2019, 17:23
A czemu piszecie o prowadzeniu 4 kabli w ścianie i jednocześnie o tym, że zawsze jednego braknie i o switchach ? Nie wystarczy 1 kabelek w ścianie w pokoju i podłączony switch z wyjściem na 6 gniazdek? Chodzi o to, że sygnał będzie dzielony przez 6 i mniej wydajny ?

agb
24-03-2019, 18:02
Można i tak. Przy czym ja z jednym kablem nie ryzykowałem i mam na wszelki wypadek podwójny. Dziś 1Gbps spokojnie wystarczy. Nawet podzielony na 6. Tak jak kiedyś 10Mbps ;) A co będzie za 10-20 lat? Dlatego ja puściłem cat 7 na przyszłość.

Nurek_
24-03-2019, 18:27
Mam strop monolityczny podwójnie zbrojony + podłogówka z foliami i WI-FI z parteru na piętro ni chu-chu nie przechodzi........... ruter to dość mocny Asus.
Ruter na kazdej kondygnacji wskazany wg moich doświadczeń.

Zgadza się, gruby beton + zbrojenie bardzo mocno tłumi wi-fi


A czemu piszecie o prowadzeniu 4 kabli w ścianie i jednocześnie o tym, że zawsze jednego braknie i o switchach ? Nie wystarczy 1 kabelek w ścianie w pokoju i podłączony switch z wyjściem na 6 gniazdek? Chodzi o to, że sygnał będzie dzielony przez 6 i mniej wydajny ?

Można puścić 1 kabel do pokoju i rozdzielać dalej switchem. Ale to rozwiązanie mało eleganckie, router musisz zasilić, potem od rutera ciągniesz kable do urzadzeń - robi ci się plątanina. Z technicznego punktu widzenia budując sieć unika się nadmiernej liczby urządzeń sieciowych, najlepiej żeby sieć miała topologię gwiazdy.

agb
24-03-2019, 18:35
Gdzieś czytałem że cat 7 jest nie ze wszystkim kompatybilny.
Cat 6a też jest dobry dla 10Gb a jest kompatibilny ze wszystkim.

To dalej 8 żył. AFAIK komplikuje się jak chcesz >10Gbps osiągnąć.

Kaizen
24-03-2019, 18:49
Nie wystarczy 1 kabelek w ścianie w pokoju i podłączony switch z wyjściem na 6 gniazdek? Chodzi o to, że sygnał będzie dzielony przez 6 i mniej wydajny ?

Mniej wydajny. Raczej nie będziesz stawiał w każdym pokoju UPSa - a centralny może być. No i jeden wieloportowy switch + kable kosztuje mniej, niż 6 czy więcej małych. Jednym łatwiej zarządzać i będzie to szybsze rozwiązanie.

Dokładanie switcha w pokoju to IMO rozwizanie awaryjne - a planować lepiej eleganckie.


Już jestem cały w nerwach jak cokolwiek wiercic trzeba mimo setek porobionych zdjęć i 2 filmów z ułożonych instalacji.

Kup wykrywacz kabli.
Ale to też argument za puszczaniem co najmniej dwóch kabli jako backup.

marcin225
24-03-2019, 19:19
Kup wykrywacz kabli.
Ale to też argument za puszczaniem co najmniej dwóch kabli jako backup.

Wykrywaczy Ci u mnie dostatek :D i to nie takich za stówę :) Przy takiej ilości strasznie sieje i absolutnie bym nie zaufał. Na podstawie zdjęć jest najpewniej.

agb
24-03-2019, 19:37
I na obecną chwilę w zupełności mi to wystarczy.

mku7i
08-09-2019, 21:22
Odświeżę temat.
Jedyna opcją internetu jest u mnie internet domowy. Padło na T-Mobile ze względu na najlepszy zasięg. W tej chwili router Huawei b529 stoi w salonie na dole. Na poddasze zasięg oczywiscie nie sięga. Planuje wrzucić ten router na strych. Do modemu podepnę switch do którego wprowadzę wszystkie kable LAN.
Co dać na parter i poddasze? Routery w trybie Access pointy czy Access pointy jako osobne urządzenia? Jest jakaś różnica ? I drugie pytanie - czy parter i poddasze będą traktowane jako osobne sieci czy będą jedną siecią ?
Dzięki.

.ajk
08-09-2019, 22:59
wszystko jest konfigurowalne, chcesz mieć 1 sieć robisz jedną chcesz kilka robisz kilka (choć nie widzę sensu chyba że 1 sieć dla gości a jedna dla domowników).
Podstawowa różnica między AP a routerem jest taka że router może pracować jako AP, ale AP nie może pracować jako router. Na poddaszu już masz router, więc dodaj AP na parterze i tyle.

martingg
09-09-2019, 06:44
albo kupić lepszy router, nie wiem z czego masz ściany, ale ostatnio sąsiadowi konfigurowałem w domu b525 to miałem na telefonie jeszcze 2/4 kresek jakieś 60m od budynku.

mku7i
09-09-2019, 07:16
wszystko jest konfigurowalne, chcesz mieć 1 sieć robisz jedną chcesz kilka robisz kilka (choć nie widzę sensu chyba że 1 sieć dla gości a jedna dla domowników).
Podstawowa różnica między AP a routerem jest taka że router może pracować jako AP, ale AP nie może pracować jako router. Na poddaszu już masz router, więc dodaj AP na parterze i tyle.

Poprzez 2 sieci mam na myśli że przechodząc z zasięgu jednego AP do drugiego telefon czy laptop na moment stracą sygnał przełączając się między AP. Patrzę po cenach w necie i często AP jest droższy niż sam router z funkcją AP. O co kaman?

mku7i
09-09-2019, 07:19
albo kupić lepszy router, nie wiem z czego masz ściany, ale ostatnio sąsiadowi konfigurowałem w domu b525 to miałem na telefonie jeszcze 2/4 kresek jakieś 60m od budynku.

Strop monolit, ściany BK. Router od T-Mobile musi stać na strychu bo tam jest najlepszy zasięg. Poddasze moze jeszcze obsłuży bo przeszkodą dzielącą strych od poddasza jest tylko drewniana podłoga na strychu, wełna i regipsy. Ale na parter nie sięgnie właśnie przez strop monolityczny.

fighter1983
09-09-2019, 07:25
Poprzez 2 sieci mam na myśli że przechodząc z zasięgu jednego AP do drugiego telefon czy laptop na moment stracą sygnał przełączając się między AP. Patrzę po cenach w necie i często AP jest droższy niż sam router z funkcją AP. O co kaman?
Zacznijcie korzystac z porzadnych urzadzen a nie "routerow za zlotowke" od operatora
Fritz - routery mega jakosci, dosc specyficzne w konfiguracji ale mega stabilne, wspolpracuja doskonace ze swoimi repetarami, mozna zestawiac kilka routerow ze soba tworzac mesh. rozwiazuje sie problem zanikania sygnalu i utraty polaczenia w przelaczaniu sie miedzy urzadzeniami. zarzadzalne z jednego miejsca(routera glownego)

peter08
09-09-2019, 19:27
jesli chcesz miec w domu porzadne WIFI to wogole zapomnij o korzystaniu z routerow,ja mam duzy dom i mam swoim routerze wylaczone wifi a uzywam dwoch AP UNIFI (takie spodki na suficie) mam je skonfigurowane w jedna siec i dziala rewelacyjnie.Oczywiscie trzeba porzadnie przemyslec lokalizacje i ilosc takich spodków aby pokryć cały dom i żeby wszedzie był super sygnał.Mozesz tez popatrzec na firme Aruba,robi jeszcze lepsze AP ale cena z niektorymi modelami powala.
To jest jedyna droga do super stabilnego wifi w calym domu.

agb
09-09-2019, 19:41
Tylko do AP Unify musisz mieć doprowadzone wcześniej kable i najlepiej switch z PoE.

mku7i
09-09-2019, 19:57
Widzę, że od razu w koszty trzeba iść.
Zaryzykuję switch TP-LINK TL-SF1016D i do tego 2 routery z niższej półki, również TP Link. Nie mam przewodów w sufitach na AP, odpuszczę również Fritza, który kosztuje fortunę. W każdym z pokoi jest LAN, Wifi ma służyć na potrzeby telefonu czy smart cloud do pompy ciepła. Byłem u sąsiada, jedzie na starych routerach i nie narzeka. Nie widzę podstaw żeby iść po mercedesa klasy S, kiedy założone są najtańsze opony (taki jest mój internet z tmobile).
Tak czy siak dzięki.
Pzdr

Janekk1234
09-09-2019, 20:32
Ciekawej jak ze szkodliwością tego całego WiFi.
Kolega ma świra na tym punkcie. Mieszka w bloku.
Zhakował sąsiadowi hasła do routerów i obniżył im moc nadawania. Haha

fighter1983
10-09-2019, 16:02
Widzę, że od razu w koszty trzeba iść.
Zaryzykuję switch TP-LINK TL-SF1016D i do tego 2 routery z niższej półki, również TP Link. Nie mam przewodów w sufitach na AP, odpuszczę również Fritza, który kosztuje fortunę. W każdym z pokoi jest LAN, Wifi ma służyć na potrzeby telefonu czy smart cloud do pompy ciepła. Byłem u sąsiada, jedzie na starych routerach i nie narzeka. Nie widzę podstaw żeby iść po mercedesa klasy S, kiedy założone są najtańsze opony (taki jest mój internet z tmobile).
Tak czy siak dzięki.
Pzdr

nie do konca tak.. budujesz solidna baze pod fajna rozbudowe. a rozpoczecie tej budowy trzeba zaczynac od wypasnego routera. ktory obsluzy zapasowe lacze, ktory moze dzialac jako modem dsl/adsl na chwile obecna masz tmobile ... ale za chwile moze sie to zmienic i bedziesz korzystac z tego lcza jako backupu a latac a swiatlowodzie. no i dlatego bez wymiany - tylko przepiecie i juz.

Robaczywy
10-09-2019, 19:15
Dość tanie i naprawdę stabilne sa APki Ubiquiti UniFi, które już tu były polecane. Zarządzałem swego czasu siecią składającą się z kilkudzieisęciu takich i nie było żadnych problemów. Co do routeraz, to Tektonika ma bardzo dobre z modemem LTE. Natomiast jeśli nie potrzebujecie LTE, to absolutnie rewelacyjny stosunek ceny do jakości ma Ubiquiti Edge Router X, który kosztuje około 220zł i ma 4 konfigurowalne porty (L2/L3/LAN/WAN).