PDA

Zobacz pełną wersję : Wentylacja + ściany kolankowe



xgavrys
25-03-2019, 14:43
Drodzy moi

Od kilku dni mam w głowie dwa pytania przez które nie mogę spać w nocy.

Mój dom w stanie surowym otwartym zadaszonym czeka na kolejne ekipy, a ja nie za bardzo wiem jak rozwiązać dwa problemy.

1 . Wentylacja grawitacyjna
Zgodnie z projektem w 3 pomieszczeniach(garaż, kuchnia, łazienka) będę montował kratki wentylacyjne ale powiem szczerze, że nie MMA pojęcia jak się za to zabrać. W kuchni z racji użytkowania kuchenki gazowej muszę mieć dwa otwory wentylacyjne poprowadzone do dwóch dachówek z otworami kominowymi.
Planujemy zamontować okap przyczepiany do sufitu w formie tuby. Pytanie numer 1 to czy otwór wentylacyjny mogę zamontować w suficie i czy przy drugim otworze kratka wentylacyjna również może być zamontowana na suficie ? Szczerze to nie wiem jak się za ten temat zabrać bo nie wyobrażam sobie wiercenia w ścianach by wyjść z poddasza użytkowego na zewnątrz by ponownie wejść do budynku od bocznej ściany. Budynek jest budowany z porothermu 26 cm. Czytałem, że przez kratkę na suficie może dochodzić do skraplania się wilgoci. Nie chciałbym by coś kapało na okap i głowy domowników.

2. Ściana kolankowa
Na moim poddaszu użytkowym mam ściany kolankowe dookoła poddasza. Dach ocieplany będzie piana otwarto-komorkowa.
Jak po bożemu powinienem zabezpieczyć ściany kolankowe by nie tracić ciepła. Wiem że mogę wstawić wełnę pomiędzy więźbę ale czy takie rozwiązanie będzie najlepsze ?
Co myślicie o pomyśle stwierdzenia stelaża od strony zewnętrznej i zapianowanie całości podczas ocieplania dachu ?

Przepraszam za laickie pytania ale niestety nie jestem specjalistą jeśli chodzi o pracę budowlane.

kris2682
26-03-2019, 21:23
Ci do ściany kolankowej się nie wypowiadam. Wentylację w suficie często kapia. Te w ścianie też ale tak nie widać. Jest to mała ilość wody i te ścienne sobie radzą. Na sufitowych często widać zaciek.

Robaczywy
29-03-2019, 22:02
Ja okolice murłaty ocieplam w ten sposób, że od wewnątrz do murlaty przyklejam Styrodur, a od zewnętrznej strony przykleje 4cm styropian od wieńca aż do deskowania, a następnie od z obu stron go solidnie zapianuje, to nie musi byś estetycznie, bo będzie przykryte podbitka . Styropian elewacyjny dojdzie tylko do wysokości wieńca.

edit: w moim dzienniku jest szkic jak to planuję zrobić.