PDA

Zobacz pełną wersję : PEX czy PEX-AL-PEX na podłogówke



Waldon
09-05-2005, 07:18
PEX czy PEX-AL-PEX na podłogówke co polecacie
dzięki

echo
09-05-2005, 07:23
Ja dałem pex-al-pert Wavin (taka sama rura do grzejników i podłogówki)

http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=38495&highlight=pex

1950
09-05-2005, 21:23
jeżeli ktoś lubi się mocować z rurami polecam Pex

Senser
09-05-2005, 21:51
W wkładką chyba bardziej stabilne...

10-05-2005, 10:35
Witam,

Mam Alu Pex-y - są solidne (podłogówka oraz woda). Grzejniki mam w miedzi.

Cezarr
10-05-2005, 10:38
Może ktos powie, gdzie w Warszawie (okolicach) kupić dobrej jakości alupexy do podłogówki (np Wavin) w dobrej cenie.

10-05-2005, 10:49
Na Allegro sporo ludzi sprzedaje...

Cezarr
10-05-2005, 11:20
Na Allegro dominuje US Metrix, czy Purmo byłoby ok?

ADAMOS48
10-05-2005, 16:13
Dlaczego pod uwagę nikt nie bierze na poważnie miedżi do podłogówki ,która jest o niebo lepsza od najleprzych plastików .Dobrej jakości miedz w otulinie pvc 15x1mm można kupić po 8zł brutto.US METRIX jest po 1.90zł wiem ,ale doliczyć proszę potem koszt wylewki i powieschni wykańczających i czy chcecie ryzykować.Natomiast totalną głupotą jest zrobienie sobie podłogówki plastikowej do kotła na paliwa stałe.

woprz
10-05-2005, 16:32
Dlaczego pod uwagę nikt nie bierze na poważnie miedżi do podłogówki ,która jest o niebo lepsza od najleprzych plastików .Dobrej jakości miedz w otulinie pvc 15x1mm można kupić po 8zł brutto.US METRIX jest po 1.90zł wiem ,ale doliczyć proszę potem koszt wylewki i powieschni wykańczających i czy chcecie ryzykować.Natomiast totalną głupoą jest zrobienie sobie podłogówki plastikowej do kotła na paliwa stałe.

ale dla czego ?
tak czy inaczej nawet przy piecu gazowym na którym temp. max mam ustawioną na 80st. na podłogówkę nie puszczam więcej niż 45 st. za co odpowiada termostat sterujący pompą i zawtór 3 drożny

arek_s
10-05-2005, 16:34
Dlaczego pod uwagę nikt nie bierze na poważnie miedżi do podłogówki ,która jest o niebo lepsza od najleprzych plastików
dlaczego miedz jest o niebo lepsza od plastiku :o :o :o ???? ja az takiich zalet miedzi nie widze. Nie mówię że plastik jest super ale co lepsze miedz czy plastik to juz chyba zależy bardziej od własnych preferencji.

ADAMOS48
10-05-2005, 16:57
Jak nie widzisz to nie zobaczysz .Przykro mi ,że nie możesz odróżnić metalu od plastiku i parametrów z tym zwiazanych.

Mały
10-05-2005, 17:41
Dlaczego pod uwagę nikt nie bierze na poważnie miedżi do podłogówki ,która jest o niebo lepsza od najleprzych plastików .Dobrej jakości miedz w otulinie pvc 15x1mm można kupić po 8zł brutto.US METRIX jest po 1.90zł wiem ,ale doliczyć proszę potem koszt wylewki i powieschni wykańczających i czy chcecie ryzykować.Natomiast totalną głupotą jest zrobienie sobie podłogówki plastikowej do kotła na paliwa stałe.
Adamos co się z tobą dzieje??? Co Ty za bzdury opowiadasz??? Z Twojego postu wynika ,że jesteś jeszcze jednym "fachowcem" ciągnącym podłogówkę od powrotu grzejnika. Przeciez temp. podłogówki steruje zawór termostatyczny (np tzw.RTL). I co w tym wypadku ma do rzeczy pex???

ADAMOS48
10-05-2005, 19:08
Pokaz mi w którym miejscu napisane jest podłączenie z powrotu .Kocioł gazowy ma 3 zabezpieczenia a jest możliwe zagotowanie wody w czasie awarii ,wiec na kotle węglowym z prymitywnym zabezpieczeniem .albo wogóle co nie którzy robią pytam jest większe prawdopodobieństwo czy się mylę

Mały
10-05-2005, 19:42
Pokaz mi w którym miejscu napisane jest podłączenie z powrotu .Kocioł gazowy ma 3 zabezpieczenia a jest możliwe zagotowanie wody w czasie awarii ,wiec na kotle węglowym z prymitywnym zabezpieczeniem .albo wogóle co nie którzy robią pytam jest większe prawdopodobieństwo czy się mylę
Co ty piszesz??? Skoro jest sterownik pracy podłogówki w postaci regulatora termostatycznego to niby w czym przeszkadza zastosowanie plastiku w podłogówce??? Skoro w/g Ciebie przeszkadza to wnioskuję ,że stosujesz wcześniej opisany układ. Przeciez nawet jeśli węglówka sięzagotuje to podłogówka i tak się nie zdąży przegrzac bo zawór sie zamknie.
A co do tworzywa w podłogówce to roumiem ,że np f-a Wavin ,Rehau i inni potentaci są IDIOTAMI w/g ciebie?
Jeśli chcesz być fanatykiem miedzi to bądź, ale nie zarażaj na siłę innych.

ADAMOS48
10-05-2005, 19:56
Idiotami są ci co kupują bo wierzą reklamie a jak by się dało choć na chwilkę instalacje zrobić ze słomy owsianej to wierz mi sporo byłoby idiotów co by wykonali .Nie wszystki złoto co sie świeci .Zachód z byłych demoludów sie smieję i zaciera ręce bo jest kasa a my jak idioci wierzymy we wszystko .To gwoli zadumy nad własnym rozumem .Przy prawie jednakowej cenie miedzi i plastiku to tylko idiota kładzie plastik przy kotłach węglowych .Swoją drogą klapeczki na oczach leżą bardzo ciasno?

ADAMOS48
10-05-2005, 19:59
P.s. zapytajcie producentów tych plastików czy robili badania na starzenie sie w ekstremalnych warunkach i niech upublicznią co sie dzieje i czy 50 letnią gwaracje ktoś wyekzekwował po 1 jak sie instalacja sypła .Nie ponieważ zawsze jest wina inwestora a to pod rozwage

Mały
10-05-2005, 20:02
P.s. zapytajcie producentów tych plastików czy robili badania na starzenie sie w ekstremalnych warunkach i niech upublicznią co sie dzieje i czy 50 letnią gwaracje ktoś wyekzekwował po 1 jak sie instalacja sypła .Nie ponieważ zawsze jest wina inwestora a to pod rozwage
Taaa jasne a w Wielkiej Brytanii robia podłogówke w Rehau Rautherm pod podłogi drewniane (bez wylewki) i jakoś wszystko od lat działa... cud jaki czy co???A z wylewkami jeszcze lepiej...

ADAMOS48
10-05-2005, 20:02
Ponieważ mogę zostać posądzony plastykową fobię spieszę wyjaśnić ,że plastik jest też potrzebny i w wielu przypadkach jest nie zastąpiony ,ale panowie nie dajcie sobie wmówic ,że jest to panaceum na wszystko i to bezkrytyczne.

ADAMOS48
10-05-2005, 20:06
Przepraszam ty byłeś w angli czy tylko się naczytałeś lub przeszłeś kilkanaście plastikowych kursów na których wpoili ci nawyki myśleniowe .Z moich doświadczeń jest wręcz odwrotnie i 80% instalacji nawet w angli jest wykonywanych w miedzi i nerdzewce a pozostałe to domy na sprzedaż i czynszówki.

Mały
10-05-2005, 20:16
Przepraszam ty byłeś w angli czy tylko się naczytałeś lub przeszłeś kilkanaście plastikowych kursów na których wpoili ci nawyki myśleniowe .Z moich doświadczeń jest wręcz odwrotnie i 80% instalacji nawet w angli jest wykonywanych w miedzi i nerdzewce a pozostałe to domy na sprzedaż i czynszówki.
:wink:

ADAMOS48
10-05-2005, 20:22
oto jest pytanie"

Mały
10-05-2005, 20:23
jakims przypadkiem w tym siedzę...

ADAMOS48
10-05-2005, 21:58
I ja też { be or not to be there is a question}

ADAMOS48
10-05-2005, 22:19
Przepraszam ,a i odeszliśmy od tematu.

11-05-2005, 06:38
Witam,

Miedź niestety podraża koszty instalacji w stosunku do PEX'a przynajmniej razy 2 (do dobrych PEXów) a do tych no-name razy 4 - i to jest pewnie główny powód użycia na podłogówki PEX'a. Jeżeli chodzi o starzenie to problemem w przypadku tworzyw jest głównie promieniowanie UV oraz wysoka temperatura. Promieniowanie UV do podłogi nie dociera, a nawet 40-50 st. przy deklarowanej ciągłej temperaturze 90stC to nie jest dużo. Podejrzewam, że jeżeli pod wpływem starzenia PEX ulegnie uszkodzeniu to w miejscach odsłoniętych takich jak rozdzielacz, a nie w wylewce. Pamiętać należy, że podłogówka jest taka popularna, bo jej koszt jest niewiele większy od ogrzewania tradycyjnego.

echo
11-05-2005, 07:37
Z tą ceną dokładnie tak jest.
Ja za pex-al-pert Wavin zapłaciełem jakoś 3,12 zl brutto/mb. Cana rurki miedzianej jakoś ok 7-8 zł (że nie wspomnę już o cenie rury w otulinie).

inwestor
11-05-2005, 08:06
P.s. zapytajcie producentów tych plastików czy robili badania na starzenie sie w ekstremalnych warunkach i niech upublicznią co sie dzieje i czy 50 letnią gwaracje ktoś wyekzekwował po 1 jak sie instalacja sypła .Nie ponieważ zawsze jest wina inwestora a to pod rozwage
Nie słyszałem o 50 letniej gwarancji nażadne rury ani miedziane ani plastikowe. Jesli takie gwarancje są to jest to lipa najprawdopodobniej nie do wyegzekwowania. Jesli chodzi o instalacje PP-R która posiadam to nic sie z nią nie dzieje. Natomiast fragment instalacji miedzianej w miejscach lutowań zaczyna pokrywać się czymś zielonkawym a spoiwo którym były lutowane rury zamienia się w szary proszek. Jestem tym zaniepokojony nie wiem czy to jest normalne. Narazie jeszcze nic nie cieknie. Jeśli chodzi o badania na trwałość to jak najbardziej były robione i sa powszechnie dostępne. Przykładowo trwałość PP-R przy ciagłym obciażeniu temperaturą 70 oC i przy ciśnieniu ponad 10 Bar wynoci 50 lat, przy temperaturze 95 oC spada do 10 lat i cisnienie wytrzymywane spada do ok. 5 Bar. Przy temperaturze 50 oC trwałość wynosi 100 lat a ciśnienie wytrzymywane prawie 18 Bar. Więc takie rurki spokojnie na pokolenia wystarczą biorąc pod uwagę że ciśnienie w instalacji w domku nie przekracza 3 Bar a średnia temperatura zasilania przy instalacji 70/50 w sezonie wynosi pewnie gdzieś koło 45...50 oC. Nawet jak będziemy mieli z poł sezonu przegrzew do 95 oC to 100 lat możemy spokojnie spać. Tylko ADAMOS nie pisz o kotłach na wegiel bo moje wywody dotyczą instalacji niskotemperaturowych czyli z kotłami gazowymi i olejowymi o parametrach 75/50 a nawet 90/70. Oczywiście moje wywody nie ditycza podłogówki bo PP-R nie daje się do podłogówki. Ale moja wypowiedź była w kwestii trwałości plastików. Myślę że dane dotyczace innych plastików sa też powszechnie dostępne i trwałości nie bedą mniejsze niż PP-R o ile nie wieksze.
Pozdrawiam

Jarzeb
12-05-2005, 10:56
to jest troszke jak z moim tesciem ktorego namowilem na wymiane 15-letniego poloneza na Honde

I CO?????

I to, ze jakos zadowolony jest srednio bo

NIE CZUJE MOCY!!!!!!!!!!

zawsze sie znajda tacy, co twierdza ze A jest the best a tych co wola B najchetniej by powywieszali :wink:
osobiscie instalacje wody bede robil z plastiku zgrzewanego

mark1oc
12-05-2005, 18:26
Panowie robilem instalacje i wodna i centralna w niemczech tych zachodnich
1.uzywaja tam i miedzi i alupexa ze wskazaniem na alupexa
2 wogule nieuzywaja pp i innych odmian
3 przewaznie robia przez rozdzielacze ale tez widzialem instalacje w systemie trojnikowym
4 podlogowek widzialem malo bardziej system tradycyjny grzejniki
5 duzo kolektorow slonecznych najczesciej prozniowych ale prawie wszystkie do podgrzewania wody
6 gaz instalacja wewnetrzna w miedzi na zaciski[viega]
7 kotly rozne z gazowych to tylko kondensaty
8 do wody zimnej stosuja obligatoryjnie reduktory cisnienia i filtry z plukaniem wstecznym +armatura antyskazeniowa typ GA minimum
co do alupexa to bardzo duzo tam tego idzie ale tak jak wszedzie kazdy instalator ma swoje preferencje
p.s
nie stosuja zaworow kulowych tylko skosne na grzybek

mark1oc
12-05-2005, 18:27
Panowie robilem instalacje i wodna i centralna w niemczech tych zachodnich
1.uzywaja tam i miedzi i alupexa ze wskazaniem na alupexa
2 wogule nieuzywaja pp i innych odmian
3 przewaznie robia przez rozdzielacze ale tez widzialem instalacje w systemie trojnikowym
4 podlogowek widzialem malo bardziej system tradycyjny grzejniki
5 duzo kolektorow slonecznych najczesciej prozniowych ale prawie wszystkie do podgrzewania wody
6 gaz instalacja wewnetrzna w miedzi na zaciski[viega]
7 kotly rozne z gazowych to tylko kondensaty
8 do wody zimnej stosuja obligatoryjnie reduktory cisnienia i filtry z plukaniem wstecznym +armatura antyskazeniowa typ GA minimum
co do alupexa to bardzo duzo tam tego idzie ale tak jak wszedzie kazdy instalator ma swoje preferencje
p.s
nie stosuja zaworow kulowych tylko skosne na grzybek

Adaxis
16-03-2017, 06:03
Czy przez 10 lat coś się zmieniło w temacie? Pytam, bo właśnie na wężownice podłogówki spece przywieźli mi prawie przeźroczyste węże plastikowe a nie z alupexa :( Jaka może być różnica cenowa na 1mb i czy na pewno można je stosować równorzędnie? Jest to Uponor Smart PERT Base.

teres
16-03-2017, 19:47
Można stosować, nic się nie martw.