PDA

Zobacz pełną wersję : rozłącznik za licznikiem energii w skrzynce w ogrodzeniu



pierwek
30-03-2019, 20:14
Czy jeżeli licznik energii elektrycznej znajduje się w skrzynce w ogrodzeniu to w przypadku gdy do instalacji domowej jest podłączona instalacja FW należy ZA licznikiem energii el. dołożyć rozłącznik, który umożliwi pracownikowi ZE bezpieczną wymianę licznika energii?
CZyli żebym był dobrze zrozumiany - rozłącznik (np bezpiecznik 3faz) dokładamy między licznikiem en.el. a instalacją domową w skrzynce.
W tej chwili jest tam oczywiście zabezpieczenie przedlicznikowe (zaplombowane), licznik en. el. (zaplombowany) oraz złącze które łączy licznik z instalcją domową.

Gdzieś o tym czytałem ale teraz nie mogę tego znaleźć i nie wiem czy coś mi się przyśniło czy tak jest faktycznie.
Mój ZE to Tauron.

marcinbbb
30-03-2019, 21:14
W projekcie przyłącza musisz zaznaczyć rozgraniczenie własności Twoje i ZE. W zależności gdzie zaznaczysz ten będzie to robił. U mnie rozgraniczeniem jest przyłącze do domu (prąd) do ściany ale licznik mam w domu tym samym zabezpieczenia przedlicznikowe -> licznik i za licznikowe. W Twoim przypadku wszystko co przed licznikiem to ZE i ty tam grzebać nie możesz. Tak jak samego licznika tykać nie możesz a tego co przed nim już w ogóle bo to "kradzież prądu".

pierwek
30-03-2019, 21:35
No jasna sprawa że to co zaplombowane tego tykać nie mogę. U mnie przyłącze jest właśnie w tej skrzynce i za licznikiem mogę bez naruszania plomb dołożyć rozłącznik. Już zresztą znalazłęm ten punkt w Zgłoszeniu do ZE:
pkt8.
" Podłączenie mikroinstalacji powinno być wykonane za licznikiem rozliczeniowym energii elektrycznej, w instalacji wewnętrznej Zgłaszającego. Pomiędzy ww. licznikiem a mikroinstalacją należy bezwzględnie zabudować łącznik umożliwiający jej odłączenie spod napięcia. Rozwiązanie techniczne zabudowy mikroinstalacji, musi umożliwiać wymianę/obsługę licznika rozliczeniowego energii elektrycznej w stanie beznapięciowym."

No domyślam się że jak zrobię sobie ten rozłącznik u siebie w rozdzielnicy w domu to pan z ZE będzie miał problem żeby z niego skorzystać jak akurat przyjdzie wymieniać licznik w skrzynce.
Zastanawiam się tylko jak mają to zrobione osoby które mają licznik w płocie. W Twoim przypadku jest inna sytuacja skoro licznik masz w domu.

marcin225
30-03-2019, 21:38
Standardowe złącza typu ZK1x-1P mają taki rozłącznik zabudowany. Tak jest przynajmniej w ENEI.

ksysju
31-03-2019, 11:41
Rozłącznik daj gdzie Ci pasuje, Panowie z ZE dadzą sobie radę.
U mnie przyłącze z bezpiecznikami pod dachem, dostęp nie ciekawy.
Z tego powodu, ostatnio wymieniano mi licznik pod napięciem, tylko obciążenie (czyli i falownik) wyłączono.