PDA

Zobacz pełną wersję : Fotowoltaika a ogrzewanie



Dawid623
03-04-2019, 13:00
Witam. Panowie jestem totalnym laikiem w temacie, Przymierzamy się z żona do budowy domu, powierzchnia 115m. Nie umiemy zdecydować się na rodzaj ogrzewania. Najpierw był piec na pelet. Teraz duzo slyszy się o fotowoltaice. Powiedzcie czy jest realne ogrzać(maty na podczerwień) i pozyskiwać energie do innych sprzętów domowych z samej fotowoltaiki? bo rożnie się słyszy, a nie chcemy wdepnąć w bagno i instalować coś co nie da nam energii na ogrzewanie i korzystanie ze sprzetów na prąd. Dodam ,ze dach idealnie obrócony na poludnie, dwuspadowy. Likalizacja śląsk. Dom z prefabrykatów drewnianych. Jesli jest taka możliwość jaka +- byłaby cena takiego zestawu? . Dziekuje za odpowiedzi. Pozdrawiam

marcinbbb
03-04-2019, 13:39
Maty na podczerwień charakteryzują się dużym poborem energii elektrycznej i z 1kW energii elektrycznej zrobić 1kW ciepła.
Owszem maty na podczerwień nie są drogie ale aby ogrzać mini dom potrzebujesz około 10kW fotowoltaiki za około 40k PLN. Możesz kupić też pompę ciepła powietrze - woda która z 1kW prądu zrobi 4kW ciepła, ale... Pompa ciepła kosztuje od około 18 do 38k PLN do tego fotowoltaika przynajmniej 5kW aby nie płacić w ogóle za ogrzewanie a tylko za tzw. Bytowe.
Oczywiście to założenia i należało by zlecić OZC dla budynku aby nie przestrzelić z mocą pompy ciepła, lub paneli na podczerwień.
Niezależnie od wyboru wybór nie jest łatwy i każda decyzja ogrzewania domu prądem powinna mieć porównywalną moc do zapotrzebowania domu na ciepło w postaci PV.
Jak widzisz tanio nie będzie, przemyśl pompę ciepła a fotowoltaikę dołożysz kiedyś. Przy PC za ogrzewanie i cwu rocznie zapłacisz około 3000 PLN (pi razy oko) ale będzie to bezobsługowe źródło ciepła i nie musisz budować kotłowni, ani komina - i tyle zaoszczędzisz na domu co byś wydał na pc.

kulibob
03-04-2019, 15:31
A skąd Ci się wzięło 3000zł w nowym 115m2 domu przy PC?
Tyle to prądem bez cudów wyjdzie.


Nie bierz pelletu najlepiej PC.
u bardzo dobrze ocieplij dom z rekuperacją i grzej porostu prądem w taniej taryfie.

cuuube
03-04-2019, 16:02
@ Dawid623 Jeśli wszystko na prąd w domu będzie , to mozna szacowac zużycie na poziomioe 3 do 4 tys kWh na bytowy , czyli instalacja PV powinna byc roche większa by pokryć opust 0,8, bo zimą to prądu z PV jak na lekarstwo i musisz naprodukowac na zapas ... W projekcie domu chyba masz jakies zapotrzebowanie na ciepło , to bys musiał dodać do bytowego (równiez apasem na opust) i wyjdzie moc instalacji , obsstawiam ,że nie zmieścisz się w 10 kWp grzejąc 1:1 , co innego przy PC , ale z tym COPem to marcinbbb , tez troche przesadziił chyba , realnej jest liczyc 3.



@ kulibob Jak dom z prefbrykatów drewnianych to nie zakumuluje zbyt wiele na później , no chyba ,ze machnie płytę i dom będzie parterowy, a nie normalne fundamenty z cienką wylewką i piętro.

@marcinbbb , te 3 tyś to chyba tak jak pisze poprzednik mocno przestrzelone . Grzeje peletem blisko 160m2 za 2 - 2,4 tyś wraz CWU . Ten rok zamknę w kosztach 1800 . Nie pamietasz jak Arturo72 sie chwalił ,że grzeje za 600zł ( nie pamietam ile to on dokładnie miał metrów , ale tez cos 120-140)

gogush
05-04-2019, 19:41
obsstawiam ,że nie zmieścisz się w 10 kWp grzejąc 1:1 , co innego przy PC , ale z tym COPem to marcinbbb , tez troche przesadziił chyba , realnej jest liczyc 3.


No ja z PC tez sie bym nie zmiescil w 10kWp , ale ja mam duzy zamek i wszystko na prad :)

miron2
17-04-2019, 12:32
Witajcie, @ Dawid623 czy masz możliwość podłączenia gazu?
3.5 sezonu grzewczego za mną, dom około 110m2 grzane 100, temp 22-24, G12W piec elektryczny kospela 4kW - grzanie 98% tania taryfa, poddasze 80m2 ocieplone nieużytkowe nieogrzewane(może kiedyś) temp około 15-16 (dom jeszcze nieszczelny), zimy średnio 5200 - 6500 kW (1100 -1400zł), bez cwu no i tanio już było....,

Skończyła mi się umowa z Duon/Fortum na drugą taryfę za 0.11 pln netto, na dziś cena G12 duuuużo w górę, myślę że drugie tyle(bez zapowiadanych podwyżek), przyszły rok pewnie II taryfa (teraz chyba około 0.22 netto pewnie 30-40% w góre.

Parę dni temu zdecydowałem się na panele PV, zadaszenie tarasu od południa (50m2) około 8,8kW(instalacja używana - 16000 pln + własne założenie)
Po sugestii kolegi z PGE poczytałem o wymianie liczników i zamiarze naliczania opłat za moc bierną, pierwsze próby na prosumentach, wtedy nieudane, już były.
O zmianach w ustawie, wymaganych przez unię, m.in.o możliwości zdalnego wyłączenia invertera o mocy od 800W w górę, czy o zakończeniu programu opustów za parę lat nawet nie mówię.
Musisz pamiętać o znikomej produkcji własnego prądu w zimie, jeżeli jeszcze będziemy musieli płacić za wprowadzenie do sieci mocy biernej pojemnościowej za każdego VAR-a to posiadanie takiej instalacji już nie będzie takie opłacalne, a prądu do ogrzewania potrzebujemy wtedy kiedy go nie ma.
Znowu mamy pod górkę.

Dlaczego pytam o gaz?, nigdy go nie chciałem, nie mam kominów, mam wentylację mech. nawiewno-wywiewną. U mnie, teraz, po kilku latach jest możliwość podłączenia gazu cena za kilowat podobna jak przy starej umowie na g12W, przyłącz 2500 pln, też się zastanawiam

Pompa ciepła, fajna bestia mam małego Hewalexa do cwu, do ogrzewania pewnie byłaby super tylko ta cena, remedium na dziś, przynajmniej dla mnie to chyba gaz + mała fotowoltaika off-grid.
O jednym pamiętaj, ciepło tańsze nie będzie - dobrze i szczelnie ociepl dom

vr5
20-04-2019, 08:13
@Dawid623
W ubiegłym miesiącu byłem u właściciela domku wybudowanego kilka lat temu z drewna. Chwalił się, że koszty ogrzewania są minimalne, znacznie niższe niż u sąsiadów.
Posiada PV (tak "na oko" 5 kW), 4 klimatyzacje typu split, PC do grzania wody oraz gaz.
Ja mam podobnie, ale dom jest z przed wojny, więc to "inna bajka". W najbliższym czasie w układ C.O. wepnę PC.

Jesteś ze Śląska, więc pewnie w Tauronie. Tauron delikwentów, którzy są pod jego "opieką" w taryfie G12 i pochodnych, jak na razie rozlicza metodą "proporcjonalną".
Cokolwiek by to oznaczało jest to metoda niekorzystna dla tych Prosumentów, którzy mają większe zużycie energii, niż produkcję PV.