PDA

Zobacz pełną wersję : Norma akustyczna ściany - jaka?????



marcinekpl
04-04-2019, 12:06
Witam serdecznie,

już nie wiem gdzie szukać pomocy i odpowiedzi na niby proste pytanie.

Jaką normę akustyczną powinna spełniać ściana międzylokalowa w domu jednorodzinnym w zabudowie bliźniaczej.
(nazwa w dokumentacji budynku dom jednorodzinny dwulokalowy w zabudowie bliźniaczej)

Nie chodzi o ścianę pomiędzy budynkami, lecz o tą ścianę rozdzielającą 2 lokale w jednym budynku.

Budynek budowany na przełomie 2015/2016

Pisałem już do różnych instytucji państwowych takich jak np Inspektorat Budowlany, czy do Starostwa które wystawia zezwolenia na budowę. Wszyscy albo odsyłają dalej albo twierdzą że oni nie muszą tego wiedzieć. Więc kto może odpowiedzieć na takie pytanie?

Może mieliście podobny problem? U mnie deweloper twierdzi że dla tej ściany nie ma żadnych norm, a ja słyszę jak sąsiadka odkłada łyżeczkę na talerzyk,
a o telewizorze czy głośniejszej rozmowie nie wspomnę. Ściana wykonana jest z gazobetonu typ 500. Na tej ścianie są pocieniowania takie jak instalacja wod-kan, CO, przymocowane ścianki działowe itd - to również obniża jej izolacyjność.

Z góry dziękuję za pomoc

marcinekpl
09-04-2019, 14:22
Witam,

naprawdę nikt nie pomoże w tym temacie? :(

Tomek W
09-04-2019, 15:41
Witaj
Norma PN-B-02151-3:2015-10 określa wymagania dotyczace izolacyjności akustycznej w budynkach i i tak dla budynków mieszkalnych przedstawia się to następująco :

Budynki jednorodzinne:
II.1 Ściany między budynkami przy zabudowie bliźniaczej i szeregowej, bez względu na rodzaj pomieszczeń przylegających z obu stron ściany R'A,1 ≥ 52 dB

Polecam zajrzeć do zeszytu katalogowego który został przygotowany właśnie na podstawie tejże normy
https://cdn01.rockwool.pl/siteassets/rw-pl/materialy-do-pobrania/katalogi/zeszyt-3---ciany-dziaowe-2018.10-e-book.pdf?f=20190108095812

interesujące cie wymagania znajdują sie na stronie 15

marcinekpl
11-04-2019, 20:49
Dzięki za odpowiedź.
Tyle że deweloper twierdzi że ta norma odnosi się tylko dla zabudowy bliźniaczej i szeregowej. A my kupiliśmy dom jednorodzinny dwulokalowy.

To teraz pytanie czy ta norma BN powinna być jak dla szeregowca czy mamy lukę w normach?

Tomek W
12-04-2019, 08:00
Wartości które podałem w poście wyżej dotyczą budynków jednorodzinnych. Poniżej przesyłam tabele z normy
429143

Nawet jeżeli pozwolenie zostało wydane w latach wcześniejszych i obejmuje starszą wersję normy to w normie z roku 99 również widnieje podobny zapis :
429144

Tak więc jak widzisz, żadnej luki w tym wypadku nie ma.

marcinekpl
13-04-2019, 13:30
Super dzięki za pomoc :) a mógłbyś udostępnić troszkę lepszej jakości te tabelki? Jak otwieram to wszystko zamazane :(

marcinkowalczuk
14-04-2019, 22:25
Dzięki, też tego poszukiwałem :)

Tomek W
15-04-2019, 08:35
Super dzięki za pomoc :) a mógłbyś udostępnić troszkę lepszej jakości te tabelki? Jak otwieram to wszystko zamazane :(

odezwij się na PRIV to ci podeślę bo widze że tutaj jakość wrzucanego obrazu została pogorszona

marcinekpl
15-04-2019, 10:16
poszedł PRIV,

czyli jeśli dobrze rozumiem ściana miedzy lokalami w domu jednorodzinnym powinna spełniać taką samą normę jak przy zabudowie szeregowej czy bliźniaczej?

marcinekpl
19-04-2019, 10:16
A mam jeszcze pytanie jak się mają Polskie Normy Akustyczne do Polskiego Prawa? Czytałem że część norm w ogóle nie musi być respektowana i jest to tylko wskazówka jak powinno być.

marcinekpl
04-06-2019, 07:44
Witam po dłuższym czasie,

PKN podało swoją interpretację dla ściany międzylkoalowej w zabudowie bliźniaczej. Jest dostępna na ich stronie i napisali że można przyjąć wartość 52dB.

Dopytałem oczywiście co oznacza słowo "można" - odpowiedź dostałem większa lub równa 52dB - czyli porównując opinię PKN do tego co mi wybudował deweloper brakuje mi jakieś 20dB na ścianie międzylokalowej....

I teraz co dalej z tym zrobić? Gdyż jest to tylko decyzja administracyjna, a nie prawna...

Deweloper twierdzi że jest to ściana miedzy pokojami, a wszyscy z którymi rozmawiam że ściana między dwoma lokalami...

Może spotkał się już ktoś z takim problemem?

kaszpir007
04-06-2019, 10:30
Deweloper twierdzi że jest to ściana miedzy pokojami, a wszyscy z którymi rozmawiam że ściana między dwoma lokalami...

Może spotkał się już ktoś z takim problemem?

To są właśnie te "dziwolągi prawne" stosowane przez dewelopera. Bo nie jest to ani bliźniak ani dom jednorodzinny a raczej jakaś hybryda ...

Co do gazobetonu to jest on bardzo popularny wśród deweloperów bo jest to materiał bardzo łatwy w obróbce a dodatkowo bardzo szybko się nim buduje. Dodatkowo to najcieplejszy materiał konstrukcyjny.

Niestety ma on też wady. Największą jest jego bardzo niska masa a co za tym idzie fatalne tłumienie hałasu ...

Jak dla mnie budowanie domów wielorodzinnych z gazobetonu to szaleństwo i głupota. Takie budynki powinny być z silikatu lub cegły , czyli materiałów o dużej masie i dobrym tłumieniu dźwięku , tyle że taki dom byłby droższy (droższa robocizna i materiały) a w czasie gdy cena jest najważniejsza , kto przejmuje się takimi "szczegółami" ..

marcinekpl
04-06-2019, 14:33
To są właśnie te "dziwolągi prawne" stosowane przez dewelopera. Bo nie jest to ani bliźniak ani dom jednorodzinny a raczej jakaś hybryda ...


W teorii jest to dom jednorodzinny - w teorii nie ma w normie nic o ścianie miedzy lokalami... Dlatego czy jest możliwe użycie normy jak dla ściany pełnej między pokojami jednego lokalu mieszkalnego? Skoro w praktyce jest to ściana oddzielająca dwa lokale mieszkalne w których mieszkają obcy dla siebie ludzie...

Ja też na początku myślałem że mieszkam w tzw czworaku czyli w zabudowie wielorodzinnej... niestety tak nie jest...

kaszpir007
05-06-2019, 06:21
No cóż gdyby miało być dobrze dla mieszkańców tego budynku to zbudowany by został z pełnego silikatu 25cm. Wtedy by tłumienie hałasu i dźwięków było najlepsze z możliwych. Budynki użyteczności publicznej czy budynki firm właśnie z tego się buduje. Ale tutaj to buduje deweloper dla którego cena i szybkość pracy jest najważniejsza i takie "bzdury" jak komfort mieszkańców ma głęboko gdzieś. Budynek jest niestandardowy , bo dom jednorodzinny to dom w którym mieszka jedna rodzina. Jak mieszka wiele niespokrewnionych osób to ciężko nazwać domem jednorodzinnym. Często deweloperzy wyszukują kruczki i niejasności przepisów i tam gdzie nie da się postawić bloku to stawiają bliźniaka który pomieści 4 rodziny a nawet więcej :)

Najlepiej było by nie kupować mieszkania-domu który ma sąsiadów za ścianą (ścianami) wybudowanego z gazobetonu a szukać takiego wykonanego z mateteriałów o wysokim tłumieniu.
Hałas może poza ścianami przechodzić przez np. lekki strop lub źle wykonane dylatacje ...

Co można zrobić ? Albo procesować się z deweloperem co oznacza mnóstwo kasy i czasu i brak pewności czy coś z tego będzie , albo starać się coś samemu zrobić.

Można by postawić stelaż i w nim zamontować wełnę. Zapewni to lepsze tłumienie hałasu , ale to też rozwiązanie które pomoże jak winna jest tylko ściana ...

marcinekpl
05-06-2019, 11:43
Najlepiej było by nie kupować mieszkania-domu który ma sąsiadów za ścianą (ścianami) wybudowanego z gazobetonu a szukać takiego wykonanego z mateteriałów o wysokim tłumieniu.
Hałas może poza ścianami przechodzić przez np. lekki strop lub źle wykonane dylatacje ...
...

Tyle że kupując dom nie każdy zna się na materiałach niestety, teraz wiem że gazobeton jest dobrym izolatorem termicznym, ale jeśli chodzi o akustykę to jest w sumie do niczego...

A co do braku sąsiadów za ścianą to już zupełnie inny koszt takiego domu się robi :) z bloków jestem więc stwierdziłem że jak nie było źle mając tylu sąsiadów dookoła to z trzema nie będzie gorzej. Jednak się myliłem. Najlepsze jest w tym wszystkim to że mieszkam w domu jednorodzinnym w którym mieszkają 4 rodziny i to nadal jest zabudowa jednorodzinna. I druga sprawa że wydając zgodę na budowę domu jednorodzinnego dwulokalowego nikt nie wie jaka powinna tam być norma, a przecież to nie jest nowy wymysł bo takie domy powstają od wielu lat...

Czekam na odpowiedzi z MIIR i INB, jedynie na chwilę obecną PKN opowiedział się po mojej stronie, no ale niby nic, ale zawsze coś :)