PDA

Zobacz pełną wersję : Zasadność inwestycji we własną studnię



antc1111
05-04-2019, 21:02
Witam.
Do wodociągu od działki mam około 70 metrów (wodociąg prywatny). Z właścicielem dogadałem się, że wyda mi zgodę za symboliczną opłatę 1000 zł. Problem w tym, że firma, która wykonuje projekty i przyłącza z polecenia gminy, za przyłącze do 10 metrów życzy sobie 3000 zł. Napisałem do nich o szacunkową wycenę tego przyłącza (ok. 70 m). Odesłali mnie jednak do gminy i powiedzieli że bez warunków technicznych wyceny nie wykonają (dziwne). Gmina natomiast do wydanie warunków twierdzi, że potrzebuje pisemnej zgody właściciela. Coś mi się wdaję, że koszt będzie dobiegał do 20 000 zł. Stąd moje pytania:
1. Jaki byłby koszt gdybym sam kupił materiał i częściowo sam wykonał, a częściowo zlecił roboty (wiem, że wiele zależy od warunków)?
2. Czy nie lepiej zainwestować we własną studnię (koszt w zależności od warunków gruntowych około 12 000). Tyle z tym, że pojawia się problem bo MPZP widnieje warunek, że studnia może być budowana tylko w uzasadnionych przypadkach. Nie wiem na jakiej zasadzie działa interpretacja pojęcia "uzasadniony przypadek". Napisałbym może po prostu, o odległości wodociągu od działki, wysokich kosztach wykonania przyłącza oraz braku zgody od właściciela wodociągu na przyłączenie.

Z góry dziękuję za sugestię i pozdrawiam

KILL BILL
05-04-2019, 21:40
Własna studnia kontra wodociągi to tak jak bio oczyszczalnia kontra kanalizacja.
Niby fajnie, niby taniej ale być może na chwilę bo wcale jedno i drugie ani nie jest tanie ani nie jest fajne w perspektywie kilku, kilkunastu czy kilkudziesięciu lat.
Zatem płacz i płac :)

antc1111
05-04-2019, 21:49
Mógłbyś trochę jaśniej co nie jest tanie i fajne bo trochę enigmatycznie napisałeś

KILL BILL
05-04-2019, 22:05
Mógłbyś trochę jaśniej co nie jest tanie i fajne bo trochę enigmatycznie napisałeś
Nie chce mi się jaśniej i konkretniej ale dla mnie byłby to bodziec, żeby samemu drążyć temat jak nie ma się doświadczenia w tym zakresie :)
Polecam jednak wodociągi :)

Elfir
05-04-2019, 22:59
Studnia - a masz wodę, która nie wymaga kosztownej stacji uzdatniania?

antc1111
05-04-2019, 23:00
Własna studnia kontra wodociągi to tak jak bio oczyszczalnia kontra kanalizacja.
Niby fajnie, niby taniej ale być może na chwilę bo wcale jedno i drugie ani nie jest tanie ani nie jest fajne w perspektywie kilku, kilkunastu czy kilkudziesięciu lat.
Zatem płacz i płac :)


No jak Ci się nie chce jaśniej i konkretniej to może warto się zastanowić czy w ogóle powinieneś się wypowiadać. Nie na tym polega wymiana doświadczeń na forum. Zobacz sam co napisałeś i co ma niby z tego wynikać? Nie wiadomo o co Ci chodzi. O uciążliwość w obsłudze studni o częstotliwości badania wody, o koszt? Jakie masz doświadczenie w użytkowaniu studni?Jedyne co można wywnioskować z Twojej wypowiedzi to fakt że polecasz wodociągi. Brak słów.

antc1111
05-04-2019, 23:03
Studnia - a masz wodę, która nie wymaga kosztownej stacji uzdatniania?

Nie wiem. Dlatego próbuję rozeznać się w temacie bo może ten 1000 właśnie zainwestować w takie badania.

KILL BILL
05-04-2019, 23:30
No jak Ci się nie chce jaśniej i konkretniej to może warto się zastanowić czy w ogóle powinieneś się wypowiadać. Nie na tym polega wymiana doświadczeń na forum. Zobacz sam co napisałeś i co ma niby z tego wynikać? Nie wiadomo o co Ci chodzi. O uciążliwość w obsłudze studni o częstotliwości badania wody, o koszt? Jakie masz doświadczenie w użytkowaniu studni?Jedyne co można wywnioskować z Twojej wypowiedzi to fakt że polecasz wodociągi. Brak słów.
A to już pretensje i opinię w tym zakresie proszę zgłaszać pod wskazany adres. Jest tego typu dział na forum :)

Kaizen
06-04-2019, 01:41
Popytaj sąsiadów, czy mają studnię. Jak maja, to popytaj o jakość wody a najlepiej weź butelkę i sam zleć badanie.
Dowiesz się, ile będzie kosztowało jej uzdatnienie.

Cenę na studnie masz szokującą. U mnie fakt, że już 4 lata temu, ale kosztowało 120zł/mb ze wszystkim. Skały masz jakieś czy inne komplikacje?
Chociaż przy takich komplikacjach z przyłączem, to pewnie się studnia bardziej opłaci nawet przy sporych kosztach uzdatniania.

A jak na działce nie znajdziesz wody - to też dylemat z głowy.

Pytajnick
06-04-2019, 07:30
W moim przypadku - odległość od budowanego domu do linii miejskiego wodociągu to 90m plus to, że teren i droga na którym jest moja działka, jest prywatny, należący do 6ciu właścicieli.
Żeby koszt nie był kosmiczny, poszedłem do gminy i wodociągów. Gmina napisała do starostwa powiatowego w sprawie rozbudowy sieci, wodociągi zrobiły mapki itd, my podpisaliśmy papier, że wodociąg na naszym terenie będzie należał do wodociągów - to tak w skrócie.
Oczywiście procedura trochę trwa, papiery się zebrały po kilku miesiącach, ale zgoda wszelka jest i wkrótce będą kopać a koszt ma być standardowy..cokolwiek to znaczy ;)

antc1111
06-04-2019, 07:41
Popytaj sąsiadów, czy mają studnię. Jak maja, to popytaj o jakość wody a najlepiej weź butelkę i sam zleć badanie.
Dowiesz się, ile będzie kosztowało jej uzdatnienie.

Cenę na studnie masz szokującą. U mnie fakt, że już 4 lata temu, ale kosztowało 120zł/mb ze wszystkim. Skały masz jakieś czy inne komplikacje?
Chociaż przy takich komplikacjach z przyłączem, to pewnie się studnia bardziej opłaci nawet przy sporych kosztach uzdatniania.

A jak na działce nie znajdziesz wody - to też dylemat z głowy.

Pierwsza z brzegu firma robiąca studnie ceni się tak:
wykonanie projektu ustalane indywidualnie ok 800 – 1500zł netto
wiercenie od ok. 150 do 350 zł netto/m w zależności od budowy geologicznej, ilości kolumn rur wiertniczych i średnicy (dla porównania metoda obrotowa od 50 do 100zł)
materiał czyli rury eksploatacyjne (podfiltrowa, filtr i nadfiltrowa) ok 30 do 60 zł netto/m (zależy od zaprojektowanej średnicy)
dokumentacja hydrogeologiczna (z pełnym badaniem wody i badaniem granulometrycznym gruntu) 1500 – 3000 zł netto
obudowa studni z montażem (studzienka PCV lub betonowa) od 700 do 2000 zł netto
pompa z całym osprzętem 2000-5000

Nie mam tam skał, sam piasek praktycznie. Zrobię tak jak mówisz, podzwonię do firm czy już robiły studnię u kogoś w mojej miejscowości, no i podjadę do gminy, chociaż urzędniczka odpowiedzialna tam za wodociągi, sprawia wrażenie jakby tam siedziała za karę. Dzięki za pomoc.

antc1111
06-04-2019, 07:44
W moim przypadku - odległość od budowanego domu do linii miejskiego wodociągu to 90m plus to, że teren i droga na którym jest moja działka, jest prywatny, należący do 6ciu właścicieli.
Żeby koszt nie był kosmiczny, poszedłem do gminy i wodociągów. Gmina napisała do starostwa powiatowego w sprawie rozbudowy sieci, wodociągi zrobiły mapki itd, my podpisaliśmy papier, że wodociąg na naszym terenie będzie należał do wodociągów - to tak w skrócie.
Oczywiście procedura trochę trwa, papiery się zebrały po kilku miesiącach, ale zgoda wszelka jest i wkrótce będą kopać a koszt ma być standardowy..cokolwiek to znaczy ;)

No to fajnie udało Ci się to załatwić. U mnie może być problem z rozbudową bo wodociąg jest prywatny, ale spróbuje pójść tą drogą też i się przejadę do urzędu.

kryzys
06-04-2019, 08:53
No jak Ci się nie chce jaśniej i konkretniej to może warto się zastanowić czy w ogóle powinieneś się wypowiadać. Nie na tym polega wymiana doświadczeń na forum. Zobacz sam co napisałeś i co ma niby z tego wynikać? Nie wiadomo o co Ci chodzi. O uciążliwość w obsłudze studni o częstotliwości badania wody, o koszt? Jakie masz doświadczenie w użytkowaniu studni?Jedyne co można wywnioskować z Twojej wypowiedzi to fakt że polecasz wodociągi. Brak słów.

Bo on chyba za dużo na forum elektrody siedzi , tam takie teksty na okrągło idą , nie połapiesz się .

antc1111
06-04-2019, 19:44
Bo on chyba za dużo na forum elektrody siedzi , tam takie teksty na okrągło idą , nie połapiesz się .

Własnie zauważyłem. Najważniejsze to nie karmić trolla :)

Co do wodociągów i studni będę informował w wątku o postępach. Póki co czekam na poniedziałek i otwarty Urząd Gminy.

antc1111
06-04-2019, 20:56
O rany.:jawdrop:
Zapomnieli jeszcze dopisać że trzeba zapłacić 1000 za zgodę na pocałowanie szefa firmy w rękę. :)
Ja płaciłem 70 zł za metr studni płukanej. Z rurą, obudową studni z kręgów betonowych i pompą głębinowa za 18m zapłaciłem 3500 zł.
Znajomy zapłacił 12k za studnię (na gotowo) o dużej wydajności (na dwa domy) wierconej w skale na glębokość 70m.

To widzę, że firma się ceni :) Czy instalowałeś uzdatniacz i kiedy robiłeś swoją instalację?