PDA

Zobacz pełną wersję : Brama garażowa szpary



tinjap
07-04-2019, 15:15
Witam
Mam pytanie dotyczące poprawności montażu bramy. Na moje oko coś jest nie tak z uszczelnieniem gdyz po zamknięciu bramy uszczelki w górnych naroznikach nie spełniają swej funkcji
Prosze o weryfikację. Dziękuję
428932
428933

finlandia
08-04-2019, 13:11
Tak, dobrze to oceniasz. Coś jest nie tak i na pewno producenci mogliby to poprawić.
Tylko czy to jest niezbędne.. ? Z punktu widzenia dążenia do maksymalnej szczelności: TAK.
Czy to jest zdrowe i uzasadnione? Nie wiem. Pamiętam za to pewną niemiecką markę, która w standardzie dostarczała bramy z "kratką wentylacyjną" przez całą szerokość panela (na polski rynek dawali uszczelkę która to zaślepiała).

Reasumując: szczelina wygląda źle. Natomiast wg mojej wiedzy jest to złożone prawidłowo, zgodnie z instrukcją. Są producenci, którzy dają dodatkowe uszczelnienie montowane na ścianie które trochę ratuje tą sytuację..

Czy masz podstawy do reklamacji? A jaką szczelność deklaruje producent Twojej bramy? Zapewne jak większość: znikomą...

tinjap
08-04-2019, 13:30
Tylko czy to jest niezbędne.. ? Z punktu widzenia dążenia do maksymalnej szczelności: TAK.
Latem, zimą itp. po co ma wiać szparami? Tym bardziej że jest to w bryle domu. Współczynnik jak wszędzie, inny na panelach inny na całości bramy. Przedmiotowa brama ma 5x2,3 więc troche ciepła ucieknie zimą samą bramą a do tego te "dziury". Irytuje mnie ta "fachowość" rzemieślników.

finlandia
08-04-2019, 14:41
Latem, zimą itp. po co ma wiać szparami? Tym bardziej że jest to w bryle domu. Współczynnik jak wszędzie, inny na panelach inny na całości bramy. Przedmiotowa brama ma 5x2,3 więc troche ciepła ucieknie zimą samą bramą a do tego te "dziury". Irytuje mnie ta "fachowość" rzemieślników.
Może to zakładana wymiana powietrza? Ja nie wiem co projektant konstrukcji miał na myśli: celowo zostawiał nieszczelność, czy może mu wyobraźni zabrakło. A może księgowy współdziałając z marketingowcem odrzucili uszczelkę, która w niektórych konstrukcjach jest montowana na nadprożu (w miejscu gdzie u Ciebie widać siatkę i klej, czyli najprawdopodobniej i tak nie byłoby jak poprawnie zamontować tej uszczelki).

Współczynnik U (tzw "przenikalność cieplna"?) jest zupełnie innym współczynnikiem niż przepuszczalność powietrza. To dwa niezależne, ale jakże pożądane parametry.
Wklej tu deklarację właściwości użytkowych swojej bramy.

tinjap
08-04-2019, 14:57
czyli najprawdopodobniej i tak nie byłoby jak poprawnie zamontować tej uszczelki).
Czemu nie?

finlandia
08-04-2019, 15:13
Czemu nie?

Obniżałeś nadproże styropianem? Ja nie wiem co jest pod siatką. Listwę z uszczelką montuje się kołkami do nadproża. Nie podejmuję dalszej dyskusji - nie wiem jaką masz bramę, jakie ona ma przyjęte rozwiązania konstrukcyjne, jak wyglądał otwór u Ciebie. Mówię tylko, że spotykałem bramy, które mają takie "przypadłości" i nie jest to wadą montażu.

Jeśli masz wątpliwości wyślij te materiały do producenta. On będzie wiedział lepiej i jeśli "tak ma być" to może wniosek klientów sprawi, że zechce coś w tym temacie zmienić. A jeśli jest źle, to wskaże co konkretnie poprawić

tinjap
08-04-2019, 15:45
Ja nie wiem co jest pod siatką
styrodur XPS- więc kołek powinien utrzymać się

nie wiem jaką masz bramę
producent regionalny

spotykałem bramy, które mają takie "przypadłości" i nie jest to wadą montażu.
hm to tak jak by okno np taki HS miało "dziurę" przy uszczelnieniach-bo sie nie da.

Jeśli masz wątpliwości wyślij te materiały do producenta
był oglądał mało sie przejął -zalecił wklejenie gąbki :mad:

finlandia
08-04-2019, 16:11
styrodur XPS- więc kołek powinien utrzymać się

producent regionalny


był oglądał mało sie przejął -zalecił wklejenie gąbki :mad:

Ja kołki wkręcam jedynie w stałe materiały.
Regionalny - masz odpowiedź... masz chociaż jakiś papier na potwierdzenie parametrów bramy? Nawet jeśli, to zapewne przepuszczalność powietrza (szczelność!) bramy będzie w klasie 2, może 1 (najsłabszej) więc wszystko zgodnie z "ofertą"

bwojtek
08-04-2019, 20:38
Jaka cena bramy taka i jakość!
Porządne bramy mają jak już napisano blendę przykręcaną do nadproża i na niej uszczelkę. Tutaj zastosowano najtańszą możliwą wersję gdzie nawet wał ze sprężynami nie jest połączony z prowadnicami pionowymi. Może jeszcze jest tylko 1 sprężyna skrętna? Zdaje się, że jest też tylko 1 "bieżnia" w prowadnicy poziomej? To najbardziej budżetowe rozwiązanie...
Jednym słowem - klient dostał to za co zapłacił. Ale było taniej niż Wiśniowski, Krispol, Nice, Novoferm czy Hormann, prawda?

A żeby nie było, że się tylko "pastwię" to można przeciąć uszczelkę na górnym panelu przy samej uszczelce pionowej. Zauważalnie poprawi to szczelność.

tinjap
08-04-2019, 21:15
Porządne bramy mają jak już napisano blendę przykręcaną do nadproża
nie pozostaje nic innego jak to przykręcić

Tutaj zastosowano najtańszą możliwą wersję gdzie nawet wał ze sprężynami nie jest połączony z prowadnicami pionowymi.
Nie wiem czy to jest różnica gdy sa oddzielnie te elementy. Dla mnie brama jak brama ma działać ale być w miarę szczelna - bez "szpar"

Może jeszcze jest tylko 1 sprężyna skrętna?
Dwie spręzyny, dwie omegi,
Napęd Hg1000 na łańcuchu

finlandia
09-04-2019, 09:28
nie pozostaje nic innego jak to przykręcić

Nie wiem czy to jest różnica gdy sa oddzielnie te elementy. Dla mnie brama jak brama ma działać ale być w miarę szczelna - bez "szpar"

Dwie spręzyny, dwie omegi,
Napęd Hg1000 na łańcuchu
Najpierw musisz taką listwę dokupić. A nie sądzę by ten producent to miał w ofercie, bo może po wizycie by zaproponował..

Brama zapewne jest "w miarę szczelna" w rozumieniu jej producenta. Być może dostałeś nawet od niego odpowiednią deklaracją właściwości użytkowych a przy uczciwym podejściu miałeś możliwość się z nimi zapoznać przed zakupem (np. w materiałach informacyjnych).

Także - "mentalnie" przyznajemy Ci rację - szpary które widać na zdjęciu w dzisiejszych czasach nie są pożądane. I albo producent to zmieni, albo następni inwestorzy będą narażeni na taki zawód po zakupie..

Jak doraźnie, szybko i bezkosztowo poprawić to co masz napisał już bwojtek.

tinjap
09-04-2019, 10:19
ok dziękuję.
Zapytam nie zakladając dodatkowego wątku- czy w bramach ogrodzeniowych jest też taka zależność że nie firmowe to złe? Potrzebuje 5metrów bramy i pytanie czy skrzydłowa czy rozsuwana.