PDA

Zobacz pełną wersję : Podparcie stropu. Prosze o pomoc



wisnia579
08-04-2019, 22:11
Witam. Potrzebuje podpowiedzi dotyczacej wytrzymalosci belki zelbetowej. Mam spory problem ze stropem w garazu. Szerokosc garazu zostala powiekszona o 2m. Architekt zapewnial ze wystarczy przeduzyc prety gorne w zbrojeniu.Ekipa tak zrobila i zalano beton 16cm grubosci. Centralnie na srodku na doszedl slup podpierajacy dach na poddaszu nad garazem. Strop ugial sie 3cm a jeszcze nie ma dachowki. Postanowilem wybic dziury w scianach bocznych garazu i zalac belke 25x30x670 a nastepnie podlewarowac 25cm do gory aby podparla strop. Architekt zapewnia ze bedzie az za mocna ale chcialbym sie upewnic ze da rade.Pytanie do Was to jakie zbrojenie zastosowac zeby spac spokojnie i juz tego nie poprawiac. Czy 4x pret 16mm na dole i 2 na gorze beda wystarczajace? Zrobilem juz szalunek i nie wiem jaka stal zamawiac

jajmar
08-04-2019, 23:00
Witam. Potrzebuje podpowiedzi dotyczacej wytrzymalosci belki zelbetowej. Mam spory problem ze stropem w garazu. Szerokosc garazu zostala powiekszona o 2m. Architekt zapewnial ze wystarczy przeduzyc prety gorne w zbrojeniu.Ekipa tak zrobila i zalano beton 16cm grubosci. Centralnie na srodku na doszedl slup podpierajacy dach na poddaszu nad garazem. Strop ugial sie 3cm a jeszcze nie ma dachowki. Postanowilem wybic dziury w scianach bocznych garazu i zalac belke 25x30x670 a nastepnie podlewarowac 25cm do gory aby podparla strop. Architekt zapewnia ze bedzie az za mocna ale chcialbym sie upewnic ze da rade.Pytanie do Was to jakie zbrojenie zastosowac zeby spac spokojnie i juz tego nie poprawiac. Czy 4x pret 16mm na dole i 2 na gorze beda wystarczajace? Zrobilem juz szalunek i nie wiem jaka stal zamawiac

A może skorzystaj z porady KONSTRUKTORA?

Pręty górne w zbrojeniu belki (jednoprzęsłowej) mają mniejsze znaczenie niż strzemiona.........

Belka 30 cm na 6,7 metra za mocna.........litości.

Prosisz się o katastrofę budowlaną. 3cm na golym stropie to sporo, nie masz pokrycia nie masz posadzek na stropie.

Na poważnie, weż kogoś kto sie zna na liczeniu tego i z OC architekta i kierownika wyburz strop.

wisnia579
09-04-2019, 07:30
A może skorzystaj z porady KONSTRUKTORA?

Pręty górne w zbrojeniu belki (jednoprzęsłowej) mają mniejsze znaczenie niż strzemiona.........

Belka 30 cm na 6,7 metra za mocna.........litości.

Prosisz się o katastrofę budowlaną. 3cm na golym stropie to sporo, nie masz pokrycia nie masz posadzek na stropie.

Na poważnie, weż kogoś kto sie zna na liczeniu tego i z OC architekta i kierownika wyburz strop.

Dzieki za odpowiedz. Napisalem bo mam watpliwosci co do goscia. Strop nie ma zadnych pekniec od spodu. Delikatne pajeczynki ale to podobno normalne. Kierownik budowu nie widzi problemu. Budowlaniec mowi o tregli metalowej dla swietego spokoju. Jestem po tynkach ale garaz zostawilem zeby to jakos ogarnac i chcialbym to zrobic jak najszybciej.

Stermaj
09-04-2019, 07:50
A nie można dać tej belki na stropie, będzie to w czymś przeszkadzać?

wisnia579
09-04-2019, 08:30
A nie można dać tej belki na stropie, będzie to w czymś przeszkadzać?

Nie ma mozliwości bo tam pomieszczenie uzytkowe i bardzo niska ścianka kolankowa wiec nie ma jak wsunąc sie w mury a polożenie na stropie to chyba tylko by go dociążyło. Dodam ze jest możliwośc zrobienia jej max 40cm wysokości oczywiscie pod strop

jajmar
09-04-2019, 09:49
Dodam ze jest możliwośc zrobienia jej max 40cm wysokości oczywiscie pod strop

Nie wiem jak to chcesz wzmocnić, skoro strop siadł to jak go ta belka ma wyprostować? Moze jakieś fotki wrzuć.

d7d
09-04-2019, 10:59
Witam. Potrzebuje podpowiedzi dotyczacej wytrzymalosci belki zelbetowej. Mam spory problem ze stropem w garazu. Szerokosc garazu zostala powiekszona o 2m. Architekt zapewnial ze wystarczy przeduzyc prety gorne w zbrojeniu.Ekipa tak zrobila i zalano beton 16cm grubosci. Centralnie na srodku na doszedl slup podpierajacy dach na poddaszu nad garazem. Strop ugial sie 3cm a jeszcze nie ma dachowki. Postanowilem wybic dziury w scianach bocznych garazu i zalac belke 25x30x670 a nastepnie podlewarowac 25cm do gory aby podparla strop. Architekt zapewnia ze bedzie az za mocna ale chcialbym sie upewnic ze da rade.Pytanie do Was to jakie zbrojenie zastosowac zeby spac spokojnie i juz tego nie poprawiac. Czy 4x pret 16mm na dole i 2 na gorze beda wystarczajace? Zrobilem juz szalunek i nie wiem jaka stal zamawiac

Nie podałeś żadnych informacji o rozpiętościach stropu i o obciążeniach.
Generalnie wszystko jest źle doradzone i w konsekwencji źle wykonane.
Zmiana rozpiętości stropu wymaga przeliczenia i zaprojektowania nowego zbrojenia.
Strop na garażem to żelbetowa płyta jednoprzęsłowa czy wieloprzęsłowa?
Architekci, w większości nie mają bladego pojęcia o konstrukcji, więc słuchanie takich ich rad wiąże się z zagrożeniem życia i możliwą katastrofą budowlaną.

"Centralnie na srodku na doszedl slup podpierajacy dach na poddaszu nad garazem." - to znaczy że doszło nowe obciążenia od dachu i prawdopodobnie nowe obciążenia stałe i użytkowe.
Totalna zmiana obciążeń i rozpiętości stropu.
Nie da się "wylać" beli żelbetowej a następnie podlewarować jej ....
Ten "Architekt" nie zna się na konstrukcji a udaje znawcę.
Źle doradza.

Temat wymaga zaangażowania odpowiedzialnego i w miarę doświadczonego projektanta konstrukcji.
Projekt domu jest typowy czy indywidualny?
Zamienne pozwolenie na budowę już masz?

Kaizen
09-04-2019, 11:11
Szerokosc garazu zostala powiekszona o 2m. Architekt zapewnial ze wystarczy przeduzyc prety gorne w zbrojeniu.

Jakie wymiary ma strop?
Architekt podpisał się pod projektem z odpowiednio zmodyfikowanym zbrojeniem? To raczej dolne zbrojenie trzeba było wzmocnić, bo to ono dostało większe siły rozciągające. Na górze, po środku stropu masz siły ściskające które ogarnia beton i tam zbrojenie jest zbędne.

Tak czy inaczej temat dla konstruktora co wymyśli i zaprojektuje rozwiązanie i się pod nim podpisze (albo po wyoiczeniach stwierdzi, że jest OK), a nie do radosnej twórczości ustnej projektanta czy internautów (nawet, jak są konstruktorami).

Lektura (http://www.inzynierbudownictwa.pl/technika,materialy_i_technologie,artykul,zapobiega nie_uszkodzeniom_murowanych_scian_wypelniajacych_s powodowanym_uginaniem_sie_zelbetowych_stropow_w_bu dynkach_mieszkalnych,7110)

wisnia579
09-04-2019, 11:54
Nie wiem jak to chcesz wzmocnić, skoro strop siadł to jak go ta belka ma wyprostować? Moze jakieś fotki wrzuć.

Ugiecie jest i mi nie przeszkadza. Chce zabezpieczyc przed dalszym uginaniem nie prostując a dodatkowo wzmacniając aby po dołożeniu obciązenia z dachu nie pierdzielneło tynkiem albo całym stropem na łeb.

wisnia579
09-04-2019, 12:08
Przeróbek dokonał architekt (kierownik budowy). Wszystko odebrał i wpisał w dziennik budowy. Teraz zgłaszającmu problem twierdzi ze nic nie trzeba robic ale taka belka da pewność. Wole teraz cos dołożyc niż pózniej kombinowac jak juz dojda tony dachu. Wymiary stropu 6,20m x 6,50m. Zastanawia mnie czy taka belka zabezpieczy przed dalszym uginaniem i stąd moja prośba o pomoc

Stermaj
09-04-2019, 14:45
Może stalowy dwuteownik załatwił by sprawę. Strop zawsze można podnieść podnośnikiem o kilka centymetrów, włożyć dwuteownik i opuścić na niego strop. Można też inaczej, czyli większe otwory pod dwuteownik i po włożeniu go w otwory końce podnieść podnośnikiem i "zaklinować".
To są pomysły z serii pomysłowy Dobromir, ale czego się nie robi jak G w portkach.

d7d
09-04-2019, 15:59
Ugiecie jest i mi nie przeszkadza. Chce zabezpieczyc przed dalszym uginaniem nie prostując a dodatkowo wzmacniając aby po dołożeniu obciązenia z dachu nie pierdzielneło tynkiem albo całym stropem na łeb.

Wklej zdjęcie z projektu konstrukcji tego stropu.
Jak by było dobrze zaprojektowane to by się tyle nie ugiął od ciężaru własnego.

d7d
09-04-2019, 16:00
Może stalowy dwuteownik załatwił by sprawę. Strop zawsze można podnieść podnośnikiem o kilka centymetrów, włożyć dwuteownik i opuścić na niego strop. Można też inaczej, czyli większe otwory pod dwuteownik i po włożeniu go w otwory końce podnieść podnośnikiem i "zaklinować".
To są pomysły z serii pomysłowy Dobromir, ale czego się nie robi jak G w portkach.
Stalowy dwuteownik sprawę może załatwić a może nie załatwić.
Przy okazji zmieni się schemat statyczny stropu.
Nie wiadomo jakie jest zbrojenie zaprojektowana a jakie zamontowane.

wisnia579
09-04-2019, 16:15
Może stalowy dwuteownik załatwił by sprawę. Strop zawsze można podnieść podnośnikiem o kilka centymetrów, włożyć dwuteownik i opuścić na niego strop. Można też inaczej, czyli większe otwory pod dwuteownik i po włożeniu go w otwory końce podnieść podnośnikiem i "zaklinować".
To są pomysły z serii pomysłowy Dobromir, ale czego się nie robi jak G w portkach.

Myślałem o dwuteowniku ale co zadzwoniłem to 6mb max.

wisnia579
09-04-2019, 16:17
Stalowy dwuteownik sprawę może załatwić a może nie załatwić.
Przy okazji zmieni się schemat statyczny stropu.
Nie wiadomo jakie jest zbrojenie zaprojektowana a jakie zamontowane.

wrzuce jutro rzut zbrojenia bo nie mam dzis dostepu do projektu.

Andrzej733
09-04-2019, 19:05
Kiedyś znajomy opowiadał że miał taka sytuację , że strop siadł za dużo. U niego konstruktor zalecił dwuteownik 300.

Tam lewarkami podnieśli strop i wstawili belkę...ale to nie jest p[oprawne bo zmieniasz statykę stropu który nie jest tak zaprojektowany (nie rzutuje to na strop, ale nie jest zgodne ze sztuką, pojawi się moment nad dwuteownikiem i rysa, ale strop będzie leżał i leżał).
Jak chcesz to możesz podlewać taką belkę jak piszesz, podbić dobrze pod stropem, wtedy strop zacznie na nią naciskać pod obciążeniem , a nie wyginać się w druga strone.

Jest taka zasada niepisana dla nadproży ...ile metrów nadproże tyle prętów dołem fi 12.

U ciebie taką belke niech ktoś przeliczy (siły dociążające będą zbierane od stanu obecnego do finalnego (czyli bez obciążenia stropem), mnożnik należy przyjąć nieksiążkowo razy 4...czyli podsumowując daj to do policzenia komuś kto ma 40 lat praktyki :) w konstrukcjach, bo każdy młody w życiu nie podstawi nieksiążkowo

d7d
09-04-2019, 20:12
Jest taka zasada niepisana dla nadproży ...ile metrów nadproże tyle prętów dołem fi 12.

U ciebie taką belke niech ktoś przeliczy (siły dociążające będą zbierane od stanu obecnego do finalnego (czyli bez obciążenia stropem), mnożnik należy przyjąć nieksiążkowo razy 4...czyli podsumowując daj to do policzenia komuś kto ma 40 lat praktyki :) w konstrukcjach, bo każdy młody w życiu nie podstawi nieksiążkowo
Nadproże 3m rozpiętości, 3pręty fi 12 (nie wiadomo z jakiej stali ale kiedyś powszechnie używało sie zwykłą stal.
I jakie maja być wymiary tego nadproża z prętami 3fi 12 ?
O obciążeniu nie wspomnę bo zasada też nie wspomina.

Mnożniki na obciążenia można przyjąć normowe ale należy dobrze przemyśleć obciążenia (oddziaływania na belkę) które powstają przy dodaniu takiej belki wzmacniającej.

Stermaj
10-04-2019, 12:01
Myślałem o dwuteowniku ale co zadzwoniłem to 6mb max.

Można kawałek dospawać, dodając odpowiednie wzmocnienia z płaskowników.

wisnia579
11-04-2019, 08:54
429100
Wczoraj dostałem od architekta taki rysunek. Co wy na to? Z 3pretów cienkich o których mówil bedąc na budowie nagle zrobiło sie 6x18mm

wisnia579
11-04-2019, 09:54
429100
Wczoraj dostałem od architekta taki rysunek. Co wy na to? Z 3pretów cienkich o których mówil bedąc na budowie nagle zrobiło sie 6x18mm

jajmar
11-04-2019, 11:04
429100
Wczoraj dostałem od architekta taki rysunek. Co wy na to? Z 3pretów cienkich o których mówil bedąc na budowie nagle zrobiło sie 6x18mm

Ale co to jest za element , pokaz to na jakimś rzucie stropu bo tak cięzko coś wywnioskować

Edit.
Dla mnie bardzo dziwne to zbrojenie co by to nie była za belka. Namieszane prętów #12, #16, #18. Strzemiona wg mnie powinny być 4 cięte. Zagęszczenie przy podporach chyba strzelane nie liczone. Nie rozumiem tych odgiętych pretów do polowy belki. I jeszcze te 4# 16 góra , to się daje na ujmny moment ktory w takiej belce nie występuje.

wisnia579
11-04-2019, 11:50
Ale co to jest za element , pokaz to na jakimś rzucie stropu bo tak cięzko coś wywnioskować

Edit.
Dla mnie bardzo dziwne to zbrojenie co by to nie była za belka. Namieszane prętów #12, #16, #18. Strzemiona wg mnie powinny być 4 cięte. Zagęszczenie przy podporach chyba strzelane nie liczone. Nie rozumiem tych odgiętych pretów do polowy belki. I jeszcze te 4# 16 góra , to się daje na ujmny moment ktory w takiej belce nie występuje.

Tego nie ma na schemacie stropu. Tą belke chcemy dolac i posunąć pod strop o wymiarach 6x7m bo sie ugiął i jest obawa przed awaria. Co do górnych prętów to też uważam ze sa niepotrzebne

jacentyy
11-04-2019, 12:16
^^
Tą belkę to rzeczywiście projektował architekt :) Ty sie lepiej zapytaj kim on naprawdę jest bo uprawnień konstruktorski to zapewne nie ma , a jak ma to powinni je mu odebrać;)
Tak jak pisał jajmar prety odgiete do połowy wysokosci przekroju pracującego na ścinanie to jakieś nieporozumienie , nie po to odgina się pręty aby je kotwić w połowe belki . Poza tym najbardziej potrzebna nośność na ścinanie jest przy podporze , tak działają siły scinajace w belce wolnopodartej . Poza tym te pręty 4 fi 16 to z jakiego powodu ? Jak mu sie nie miesci w belce 6 pretów fi 18 to moze dac 4 prety fi 25 i beda przynajmiej na jednym poziomie. Jeszcze jedna sprawa gdzie bedzie podparta ta belka? jezeli klasycznie na koncach to te konce w ogole nie maja strzemion a tam powino ich byc najwiecej bo sie przekroj belki zmniejsza , jak dla mnie to jakiś amator projektował .....

jajmar
11-04-2019, 16:27
Tego nie ma na schemacie stropu. Tą belke chcemy dolac i posunąć pod strop o wymiarach 6x7m bo sie ugiął i jest obawa przed awaria. Co do górnych prętów to też uważam ze sa niepotrzebne

Wzmacnianie nietaniejącego stropu żelbetem to nieporozumienie. Tak czy siak pokaż wreszcie ten rzut i zaznacz gdzie planują to wzmocnienie dać.

d7d
11-04-2019, 17:56
Rysunek zbrojenia belki wygląda na bardzo dziwny..
6 prętów fi 18 wewnątrz strzemiona szer .21 cm ... (gęsto).
Odgięcia prętów - dziwne !!
Po co są te podcięcia na górze belki na obu końcach belki ?

Andrzej733
11-04-2019, 18:11
Podcięcia są dlatego że tam jest wieniec pod stropem i chciał go ominąc.

Powiedz mu aby zamiast odgiętych prętów dał gęściej strzemiona, a prety odgięte zamienił na ciągłe dołem (czy tam niedociągniete do podpory) i jak się da to pręty zrobić w jednym rzędzie, a jak nie wychodzi to niech ci napisze minimalna odległość drugiej warstwy bo robiąc z tych rysunków to zrobisz ja w połowie belki w wystarczy przekładka 16 mm(troche mało, ale przy wibrowaniu będzie ok)

wisnia579
11-04-2019, 21:31
Dokladnie. Tam jest ominiecie wienca. Nie moge wrzucic zdjec z tel. Ale jak bede przy komputerza bo zostawiam w pracy to wrzuce z oryginalnego 4m garazu i poszerzonego. Lapy mi opadaja ze natrafilem na takiego goscia. Pomylil sie tez z kominem bo wyszedl w koszowej i od tamtej pory myslalem ze juz na szczescie koniec przygod z nim poza papierkami. Co do tej belki to jest szansa jeszcze ze zmiesci sie z 10cm szersza. Ja gosciowi juz wogole nie ufam i dlatego szukam pomocy i podpowiedzi na forum. Ogolnie fajnie ze upewniam sie ze ten gosc nie zna sie nie tylko moim zdaniem ale chce jakos wybrnac z tego problemu i dopiero pozniej sapac sie do niego.

wisnia579
11-04-2019, 21:35
Wzmacnianie nietaniejącego stropu żelbetem to nieporozumienie. Tak czy siak pokaż wreszcie ten rzut i zaznacz gdzie planują to wzmocnienie dać.

Co masz na mysli z tym nietaniejacym stropem bo nie rozumiem. Foty wrzuce jak bede przy komputerze

d7d
11-04-2019, 21:35
Dzisiaj już nie odgina się prętów zbrojenia głównego.
Odpowiednie zagęszcza się strzemiona i wykonuje z lepszej stali.
Wylanie takiej belki raczej nie pomoże.

jajmar
11-04-2019, 21:52
Co masz na mysli z tym nietaniejacym stropem bo nie rozumiem. Foty wrzuce jak bede przy komputerze

sory istniejącym miało być.

d7d
11-04-2019, 23:10
Potwierdzam powyższe.
Praktycznie trudne do wykonania wzmocnienie istniejącego stropu monolityczną belką żelbetową.
W tym przypadku - niemożliwe - brak prawidłowej dokumentacji dotyczącej wzmocnienia i brak ekipy która to może "z głową" wykonać.

wisnia579
12-04-2019, 06:49
Jezeli np nadproze nad brama garazowa bierze na siebie nacisk i ma 5m rozpietosci to niby dlaczego taka belka mialaby nie pomoc? Jezeli chodzi o prace wykonawcze to nie ma z tym problemu. Problem jest ze stworzeniem projektu. W salonie mam strop 7x5m podparty na jednej scianie nadprozem nad tarasowym 4.5m, na drugiej kolejne duze okno 3m a na trzeciej jest w polowie podciag 3m i na czwartej tez i wszystko jest ok. Dodatkowo nad nim idzie 3scianki z silki i brak problemu.
Mam rzut gotowego projektu z poszerzonym garazem z 4 do 6m od innego inwestora i roznica jest w zageszczeniu pretow siatki dolnej z 18 do 15cm i z 15 do 12cm. Cenna uwaga dla mnie jest zageszczenie strzemion przy podporze i zwrocenie uwagi na dolne a nie gorne prety

gambit565
12-04-2019, 07:06
Mam rzut gotowego projektu z poszerzonym garazem z 4 do 6m od innego inwestora i roznica jest w zageszczeniu pretow siatki dolnej z 18 do 15cm i z 15 do 12cm. Cenna uwaga dla mnie jest zageszczenie strzemion przy podporze i zwrocenie uwagi na dolne a nie gorne prety

Kogo obchodzi inny projekt? Nie potrafisz wstawic fragmentow swojego? Masz chyba kierownika budowy, ktos chyba te twoje stropy projektowal? Czy Janusz ze Zdziskiem z glowy robili? Jest blad w projekcie to taki problem rozwiazuje sie z OC projektanta. Kierownik dal ciala to z OC kierownika. I tyle w tym temacie, wszystko inne to gdybanie.

jajmar
12-04-2019, 07:40
Kogo obchodzi inny projekt? Nie potrafisz wstawic fragmentow swojego? .

Wg mnie nie ma takiego projektu a realizacja w dużej mierze zahacza o samowolę stąd brak dokładnych rysunków. Niestety budownictwo jednorodzinne w PL nadal w dużej mierze oparte jest na budowaniu wizji inwestora a nie zgodnie z "planem".

d7d
13-04-2019, 00:07
Jezeli np nadproze nad brama garazowa bierze na siebie nacisk i ma 5m rozpietosci to niby dlaczego taka belka mialaby nie pomoc? Jezeli chodzi o prace wykonawcze to nie ma z tym problemu. Problem jest ze stworzeniem projektu. W salonie mam strop 7x5m podparty na jednej scianie nadprozem nad tarasowym 4.5m, na drugiej kolejne duze okno 3m a na trzeciej jest w polowie podciag 3m i na czwartej tez i wszystko jest ok. Dodatkowo nad nim idzie 3scianki z silki i brak problemu.
Mam rzut gotowego projektu z poszerzonym garazem z 4 do 6m od innego inwestora i roznica jest w zageszczeniu pretow siatki dolnej z 18 do 15cm i z 15 do 12cm. Cenna uwaga dla mnie jest zageszczenie strzemion przy podporze i zwrocenie uwagi na dolne a nie gorne prety

No to nie ma problemu. Wszystko masz i pewnie dobrze masz.
Masz kierownika budowy i masz Architekta - projektanta konstrukcji.
Korzystaj z gotowego innego projektu i czekaj na efekty .....
A szczerze to zleć rozwiązanie problemu projektantowi konstrukcji a nie szukaj takich porad na FM.