PDA

Zobacz pełną wersję : Styropian na siding?



tadek125
17-04-2019, 08:42
Witam
Posiadam elewacje z sidingu.
Chciałbym ją zmienić tylko myśle jak by to zrobić żeby nie wykonywać niepotrzebnej roboty.
Zaczyć tylko chciałem że nie potrzebuje docieplać budynku tylko zmienić prostym sposobem elewacje.

Myślałem o czymś takim tylko potrzebuje porady czy to ma sens:
- siding jest przybity do pionowych łat, pod sidingiem folia paroprzepuszczalna i ocieplenie z wełny.
- na siding można by było przykleić styropian pianką - robiłem próby - trzyma świetnie, przy próbie zerwania odrywa się styropian a pianka nie puszcza
- dodatkowo do pionowych łat które są pod sidingiem przykręciłbym styropian np grubości 5 cm - a na wierzch już jakiś tynk
- wiem o tym że połączenie styropianu z wełną nie jest dobrym pomysłem ale siding ma odwietrzniki co pare cm w każdej listwie więc woda zatrzymująca się na styropianie miała by po czym się skraplać, a była by też zarazem wentylacja.

czy spotkał się ktoś z takim dziwacznym wykonaniem?
czy ma to sens?

tadek125
23-04-2019, 06:02
Czyli nikt o takich cudach nie wie nic? :)

Potrzebuje tylko informacji na temat tego czy pustka pomiędzy styropianem a sidingiem będzie dobra i czy takie połączenie styropian z wełną jakoś przetrwa

tadek125
10-12-2019, 12:52
Może się przypomnę po dłuższym czasie?
może ktoś ma jakieś swoje zdanie na temat mojego pomysłu

vvvv
10-12-2019, 15:39
Witam
Posiadam elewacje z sidingu.
Chciałbym ją zmienić tylko myśle jak by to zrobić żeby nie wykonywać niepotrzebnej roboty.
Zaczyć tylko chciałem że nie potrzebuje docieplać budynku tylko zmienić prostym sposobem elewacje.

Myślałem o czymś takim tylko potrzebuje porady czy to ma sens:
- siding jest przybity do pionowych łat, pod sidingiem folia paroprzepuszczalna i ocieplenie z wełny.
- na siding można by było przykleić styropian pianką - robiłem próby - trzyma świetnie, przy próbie zerwania odrywa się styropian a pianka nie puszcza
- dodatkowo do pionowych łat które są pod sidingiem przykręciłbym styropian np grubości 5 cm - a na wierzch już jakiś tynk
- wiem o tym że połączenie styropianu z wełną nie jest dobrym pomysłem ale siding ma odwietrzniki co pare cm w każdej listwie więc woda zatrzymująca się na styropianie miała by po czym się skraplać, a była by też zarazem wentylacja.

czy spotkał się ktoś z takim dziwacznym wykonaniem?
czy ma to sens?

Według mnie nie dasz rady tak zrobić chociażby dlatego, że siding "pracuje". Musisz wszystko ściągnąć i przykleić styropian do muru. Robiłem dawno temu takie elewacje jak była na to moda, więc wiem dokładnie jak to wygląda. Masz programy to się staraj o dofinansowanie i zrób porządną termomodernizację. Nie ma nic lepszego.

strusp
15-12-2019, 12:01
Jak chcesz to zrobić, jak specjalnie pod sidingiem masz wartswę przewietrzną? Jak ją zlikwidujesz, to wełna będzie gnić. Jak ją zostawisz, to ocieplenie na sidinu praktycznie nic nie poptrawi. Albo zrywasz wszystko i robisz izolację styropianem. Albo zdejmujesz siding, zdejmujesz folię i robisz kolejne warstwy izolacji metodą lekką suchą. Na koniec folia i siding.

Tomek W
16-12-2019, 12:44
struss dobrze mówi. Jak zlikwidujesz pustkę to będziesz miał problemy z wykraplaniem wody na sidingu co w konsekwencji może doprowadzić do zawilgocenia wełny. Jak ją zostawisz to wówczas ocieplenie styropianem nie spełnia swojej funkcji bo pod nim hula zimne powietrze które schładza elewacje .
Dołóż sobie kolejną warstwę izolacji tworząc ruszt krzyżowy a potem zamiast sidingu zastosuj płyty cementowo włóknowe na ktore później możesz połozyć tynk. Rozwiązanie wydaje się w tym przypadku najrozsądniejsze, no chyba że chcesz całość ściągnąć i położyć na nowo izolacje pod tynk.

tadek125
19-02-2020, 07:07
Pomysł z płytami włókno cement sie mi podoba tylko, że ta cena.

Co do ocieplenia.
Pisałem w pierwszym poście że nie zależy mi na docieplaniu tylko na zmianie wyglądu. styropian na siding chciałem dać dlatego że na nim najtaniej można położyć tynk.
Robiłem próby przyklejałem styropian do sidingu pianą - przy próbie rozklejenia styropian się rozrywa, tak że trzyma bardzo dobrze.
dodatkowo chciałem to przykręcić śrubami do łat które są pod sidingiem.