PDA

Zobacz pełną wersję : Podwieszany sufit - jak dużo wełny oraz montaż profili do różnych ścian



Wojtek4444
17-04-2019, 17:16
Witam,

mam kilka pytań odnośnie sufitu powieszanego. Pomieszczenie ma 310 cm, a w celu ukrycia różnych elementów chcę obniżyć sufit do 270 - 275 cm. Myślę o konstrukcji podwójnej krzyżowej z zastosowaniem wieszaków obrotowych. Jest to pomieszczenie na parterze, zależy mi na wyciszeniu pomieszczenia aby mniej dźwięków z piętra dochodziło na dół (teraz słychać jak ktoś tupie, skacze, etc.), strop jest drewniany (legary), podbity deskami z jakąś trzciną i w większości wytynkowany.

Pytania:

1. Ile mam dać wełny? Maksymalny poziom obniżenia wynosi 40 cm, czy takie przestrzenie należy wypełniać wełną w całości? Czy można dać mniejszą warstwę wełny? Zostało mi jeszcze trochę Rockwool Rockslab 70 mm, jaką warstwę wełny rekomendujecie (tutaj zależy mi tylko na akustyce pomieszczenia)?

2. Jeżeli można (a mam nadzieje, że można) użyć mniejszą warstwę wełny niż cała dostępna przestrzeń, to jak układać wełnę? Na profilach, czy jakoś montować ją do obecnego sufitu?

3. Z tego co orientuję się to w przypadku wypełniania sufitu wełną należy użyć folii paraizolacyjnej i tutaj chciałem się tylko upewnić, czy taką folię przed płytowaniem dać?

4. W pomieszczeniu mam miks ścian, kilka ścian do których doklejone są płyty kg, dwie ściany są z kg na konstrukcji wypełnionej wełną oraz jedna jest ścianą murowaną (fragment jest kominem) otynkowaną. Montowanie profili ud do ścian murowanych z lub bez płyty to spokojnie na kołkach szybki montaż, a jak montować profile ud do ścian na konstrukcji? Jakimiś wkrętami do płyty wystarczy? Czy należy dokręcać profil przyścienny w miejscach gdzie są profile w ścianie, tak aby przejść przez płytę oraz profil?

5. Połączenia płyt sufit ściana chciałem zrobić Tuff-Tape. Tylko nie odnajduję odpowiedzi na nurtujące mnie pytania. Bo tego typu połączenia taśmą sugerowane są do łączeń płyt kg, ale dotyczy to tylko płyt na konstrukcji, czy płyt klejonych do ściany murowanej też? Mam też jedną ścianę murowaną wytynkowaną (część tej ściany jest kominem), w przypadku murowanych ścian sugerowane jest połączenie ślizgowe. I teraz jak zrobić? Całość połączeń Tuff-Tape, czy całość, czyli na łączeniach płyt również zastosować połączenie ślizgowe, czy zrobić mieszane połączenia - taśma Tuff-Tape tam gdzie płyty, a połączenie ślizgowe przy murowanej ścianie.

Na koniec daję schemat stelaża, może coś źle wykombinowałem, wtedy proszę o poprawkę.

429307

Pozdrawiam,
Wojtek

Tomek W
18-08-2020, 10:08
Witaj
Jeżeli zalezy Ci wyłącznie na akustyce to połozyłbym dwie warstwy 7cm węłny Rockslab. Pamiętaj jednak że ustroje akustyczne wykonuje się od strony źródła dźwięku. Wówczas efekt takiej izolacji jest najlepszy . Folie paroizolacyjną daj nad pomieszczeniami mokrymi typu kuchnia łazienka wc czy też pralnia i suszarnia. Folię dajemy w momencie gdy strop oddziela pomieszczenie ogrzewane od nieogrzewanego. W przypadku dwóch pomieszczeń ogrzewanych nie trzeba kłaść folii . Pod wieszaki daj podkładki akustyczne ktore zmniejsza wpływ drgań na konstrukcje stropu dzięki czemu efekt izolacji aksutcznej będzie lepszy ( brak bocznego przenoszenia się dźwięków)