PDA

Zobacz pełną wersję : Montować na wschód-zachód czy południe? - Wyniki porównawcze



gogush
20-04-2019, 19:00
Dzisiaj w ringu stanęły dwa niezależne zestawy PV.

W prawym narożniku stanął falownik StecaGrid 5500 Coolcept (dalej "Cool'), chłodny i praktycznie niesłyszalny zawodnik , stąpający stabilnie na 3 fazach:

429409

Obdarzony dużą mocą wytwórczą 5500W zasilany 24 panelami polikrystalicznymi SHARP o mocy 250W każdy. Zawodnik wprawiony już w potyczkach od dwóch lat na scenie ze znakomitymi wynikami ubiegłego roku 6556 kWh co przy jego delikatnej dysfunkcji zacienienia w okresie zimowym oraz słabszej dyspozycji w godzinach popołudniowych wskazuje że zawodnik ten ma wiele do pokazania. Najlepsze wyniki zawodnik osiąga w godzinach południowych będąc praktycznie idealnie skierowanym na południowe słońce.

W lewym narożniku nowicjusz falownik StecaGrid Flex XL 4213 (dalej "Flex" ) , muskularny pretendent do tytułu , głośniejszy od swojego konkurenta ale również pewnie stąpający na 3 fazach.

429410

Flex wydaje się słabszym zawodnikiem ponieważ ma mniejszą moc zaledwie 4200 W aczkolwiek to długodystansowiec zasilany dwoma stringami w ułożeniu : 13 paneli polikrystalicznych SHARP 275 W od wschodu i 10 takich samych paneli od zachodu. To daje temu zawodnikowi niesamowitą elastyczność w produkcji juz od wczesnych godzin porannych do późnych godzin wieczornych.

Porównanie tych dwóch zawodników nie jest jednoznaczne bo z jednej strony "Flex" ma większą moc teoretyczną z paneli 6,325kWp (vs. "Cool" ze swoimi 6kWp) jednocześnie nigdy jej nie ma mozliwości osiagnąć ze względu na ustawienie wschód-zachód."Cool" ma natomiast mnijeszą moc z paneli (6kWp) ale przy swojej ekspozycji bez problemu potrafi osiągnać swoje maksimum w słoneczny dzień (5500W) .

Termin świątecznego spotkania : 20.04.2019
czas trwania : cały dzień.
Doświadczenie :
"Cool" : 2 lata
"Flex" : 1 dzień

Początkowo "Flex" przystąpił do ataku , 13 chłodnych Paneli napędzonych porannym słońcem nie zostawiły "Cool'owi" żadnych szans . Do wyrównania doszło w okolicy godz. 9:00. Potem "Cool" zdeklasował swojego rywala osiągając o 10:24 wynik 5511 W . Niestety ze względu na ekspozycje "Cool" już zaczął słabnąć w okolicy godziny 14 dając wyprzedzić się nowicjuszowi. Dalej "Flex" pokazał swój długodystansowy charakter dając o godzinie 18:55 jeszcze prawie 1kW mocy gdzie "Cool" mogl sie "poszczycić" zaledwie 250W ze swoich muskularnych 24 paneli.

W efekcie starcia uzyskałem wyniki :
"Cool" - moc paneli 6,0kWp, produkcja - 33,8kWh
"Flex" - moc paneli 6,325kWp, produkcja - 32,2kWh

Tak więc wyniki nie są jednoznaczne bo przy ok 5 % wiecej mocy z paneli "Flex" wyprodukował tylko 1,6kWh mniej (ok. 5%) w trudnym wydawałoby sie ułożeniu wsch-zach. Co przy większej samokonsumcji rano i wieczorem nie jest wynikiem jednoznacznym. Wysoka produkcja południowa "Cool'a" będzie do odebrania zaledwie w części.
Jeśli uwzględnimy niższa cenę słabszego falownika (Dla Steca Flex ok 1000zł) wygląda mi to na remis.

Osobiście spodziewałem się większej różnicy w efektywności przy ustawieniu paneli wschód-zachód .
Mój wniosek jest taki : nie należy bać się ustawienia wschód -zachód przy większej samokonsumpcji to bardzo dobry wybór.

Dziękuję za uwagę :)

Slak
20-04-2019, 19:45
Dobre pióro! :)
Też myślałem, że wschó-zachód będzie gorszy pod względem kWh ale lepszy pod względem zużycia na własne potrzeby.

marcinbbb
21-04-2019, 20:23
Jak ktoś liczy na autokonsumpcję to kupuje wattrouter i wszelkie nadwyżki wyprowadzają na wszelakie własne urządzenia. Tylko zgodnie z tą myślą nic nie zostanie Wam na zimę aby załapać się na opust. Tym sposobem możecie mieć namiar cwu w lato bo podgrzejecie widę w lato do 85*C, a w zimę nie będzie skąd zrobić cwu.

gogush
22-04-2019, 08:30
Jak ktoś liczy na autokonsumpcję to kupuje wattrouter i wszelkie nadwyżki wyprowadzają na wszelakie własne urządzenia.


No wlasnie sie zastanawialem gdzie (oprocz grzałki) mozna skierować nadwyzke ? (StecaGrid Flex XL ma juz sterowanie wbudowane z tego co wiem więc nie trzeba WattRoutera)
Co do autokonsupcji to trudno zuzywac wszystko cały czas ale stosunek zuzytej na biezaco w ukladzie wch-zach w stosunku do poludniowej ekspozycji jest wyzszy

jacek22
22-04-2019, 12:01
No wlasnie sie zastanawialem gdzie (oprocz grzałki) mozna skierować nadwyzke ? (StecaGrid Flex XL ma juz sterowanie wbudowane z tego co wiem więc nie trzeba WattRoutera)
Co do autokonsupcji to trudno zuzywac wszystko cały czas ale stosunek zuzytej na biezaco w ukladzie wch-zach w stosunku do poludniowej ekspozycji jest wyzszy

Nie lepiej zamiast grzałki zainstalować pompe ciepła do podgrzewania CWU....??!

asolt
22-04-2019, 12:51
Nie lepiej zamiast grzałki zainstalować pompe ciepła do podgrzewania CWU....??!

Nie, taka pompa nie ma szans sie zwrócic.

jacek22
22-04-2019, 13:43
Pompy takie powietrze - woda , efektywnie działają w zakresie temperatur zewnętrznych pomiędzy 7- 35 stp....Tzn w okresie letnim i w dużej częsci jesienno wiosennym mam ciepłą wodę za "darmo " pompa napędzana energią z paneli...Zakup pompy powinien sie zwrócić za pare lat.

asolt
22-04-2019, 14:20
Pompy takie powietrze - woda , efektywnie działają w zakresie temperatur zewnętrznych pomiędzy 7- 35 stp....Tzn w okresie letnim i w dużej częsci jesienno wiosennym mam ciepłą wodę za "darmo " pompa napędzana energią z paneli...Zakup pompy powinien sie zwrócić za pare lat.

Moze lepiej podaj dokladne obliczenia, "powinien" nie jest odpowiednim okresleniem dla opłacalnosci instalacji takiej pompy. Nie zapomnij o koszcie instalacji fotowoltaicznej. Dla ułatwienia podam ze przyjmuje sie na cwu ok 1000 kWh/osoba /rok, oraz ze jestes na terenie działania Tauronu który ma najnizsza cene energii w G12w lub G13. A zatem udowodnij na dokładnych obliczeniach ze taka pompa sie opłaca.

gogush
22-04-2019, 17:32
Jak ktoś liczy na autokonsumpcję to kupuje wattrouter i wszelkie nadwyżki wyprowadzają na wszelakie własne urządzenia. Tylko zgodnie z tą myślą nic nie zostanie Wam na zimę aby załapać się na opust. Tym sposobem możecie mieć namiar cwu w lato bo podgrzejecie widę w lato do 85*C, a w zimę nie będzie skąd zrobić cwu.

Jeszcze mam takie przemyślenia , zuzywanie za wszelką cenę prądu nie ma sensu. Natomiast na swoim przykładzie wiem że stałe zuzycie domu mam na poziomie 800-1000 W więc przy instalacji wch-zach mozna wydłużyc czas autokonsumpcji. Zakładając że łączne roczne zuzycie domu jest 12MWh a instalacja załóżmy 6kW wyprodukuje 6MWh to chyba jednak lepiej zuzyć na własne potrzeby 6MWh i dopłacić za kolejne 6MWh (jeszcze lepiej aby aby tylko w 2 taryfie) niż oddać 6MWh i odebrac 0,8 z 6MWh (czyli 4,8MWh)

vr5
22-04-2019, 19:38
Jeszcze mam takie przemyślenia , zuzywanie za wszelką cenę prądu nie ma sensu. Natomiast na swoim przykładzie wiem że stałe zuzycie domu mam na poziomie 800-1000 W więc przy instalacji wch-zach mozna wydłużyc czas autokonsumpcji. Zakładając że łączne roczne zuzycie domu jest 12MWh a instalacja załóżmy 6kW wyprodukuje 6MWh to chyba jednak lepiej zuzyć na własne potrzeby 6MWh i dopłacić za kolejne 6MWh (jeszcze lepiej aby aby tylko w 2 taryfie) niż oddać 6MWh i odebrac 0,8 z 6MWh (czyli 4,8MWh)

Jeśli Cię stać, to najlepiej oba inwertery. Zmieścisz się w mocy 10 kW, więc haracz od oddanej energii wyniesie 20 %, a nie 30%.
Od października do lutego PV produkuje mało, więc nawet z tych 10 kWp pewnie nie starczy na konsumpcję własną.

gogush
06-05-2019, 18:33
Po kilku dniach obserwacji , wyniki są bardzo zbliżone : wczoraj instalacja wsch-zach wyprodukowałą więcej 19,8kWh vs 18,9kWh. Dzisiaj była troche gorsza bo wypordukowala 22,4kWh a "południowa" 23,7kWh czyli jakies 6% gorzej.