PDA

Zobacz pełną wersję : odliczenie od podatku zakupu paneli fotowoltaicznych w 2019 roku



stachw
24-04-2019, 11:52
Może mi ktoś powiedzieć jak to jest z tym odliczeniem od podatku w tym roku??
Oczywiście w necie jest milion informacji o tym, że będzie można odliczyć zakup fotowoltaiki w 2019 roku. Tylko pytanie pod jakim warunkiem?? Pytam nauczony doświadczeniem programu czyste powietrze. Tam tez można było dostać nawet 50 tys dofinansowania. Tylko jak przyszło co do czego to się okazywało, że piec nie taki jak trzeba, okna nie takie jak trzeba i w efekcie lepiej było sobie darować tą dotację.
Może mi ktoś powiedzieć wprost, czy zakupioną dziś instalację fotowoltaiczną będę mógł odliczyć od podatku w przyszłym roku bez konieczności wymiany pieca i ocieplania domu???

Iscra
24-04-2019, 12:48
art. 26h ust. 10 ustawy o PIT:
10. Minister właściwy do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw środowiska, ministrem właściwym do spraw gospodarki oraz ministrem właściwym do spraw finansów publicznych określi, w drodze rozporządzenia, wykaz rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych, o których mowa w ust. 1, mając na uwadze zapewnienie poprawy efektywności energetycznej przedsięwzięć termomodernizacyjnych oraz ich wpływ na poprawę jakości powietrza.

Rozporządzenie:
http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20180002489

stachw
24-04-2019, 13:42
Hm... Dziękuje za odpowiedź....
Ale żebym po jej przeczytaniu wiedział więcej to nie specjalnie....:(
Z treści rozporządzenia wynika, że będzie można odliczyć.... Ale czy bezwarunkowo czy jednak po spełnieniu jakichś warunków (np. wymiana pieca ) to już niespecjalnie.... W każdym bądź razie ja się nie doczytałem....:sick:

d7d
24-04-2019, 13:57
Ulga podatkowa na Instalację PV nie wymaga wymiany pieca na lepszy.

stachw
24-04-2019, 14:22
Dziękuję. Na takiej odpowiedzi mi zależało.

pozdrawiam

gonzo93
26-04-2019, 08:48
No fajnie, ale odliczenie od dochodu czy od podatku? całości czy jakiejś części? są jakieś limity odliczenia?

mitch
26-04-2019, 10:58
No fajnie, ale odliczenie od dochodu czy od podatku? całości czy jakiejś części? są jakieś limity odliczenia?
Od dochodu, całości, do kwoty 53 000 zł, przez 3 lata. Podstawą odliczenia mogą być wyłącznie wydatki udokumentowane fakturami VAT (oczywiście wystawcy nie mogą być zwolnieni z VAT). Wszystko jest opisane na wielu stronach, w tym na Muratorze. Moim zdaniem rewelacyjna sprawa, nie tylko jeśli chodzi o PV. Zwłaszcza, że w przypadku PV nie można skorzystać z dotacji w ramach programu Czyste powietrze, a jedynie z pożyczki.

Ps. Chyba nie przypuszczałeś, że będzie można odliczyć od podatku? To byłby ewenement nawet nie na skalę krajową, ale na skalę światową :)

gogush
26-04-2019, 20:25
Ps. Chyba nie przypuszczałeś, że będzie można odliczyć od podatku? To byłby ewenement nawet nie na skalę krajową, ale na skalę światową :)

Od dochodu 53000 to od podatku 19% lub 32% ( w zaleznosci od skali podatkowej)

mitch
26-04-2019, 21:06
Od dochodu 53000 to od podatku 19% lub 32% ( w zaleznosci od skali podatkowej)
Nie rozumiem co chciałeś przekazać. Istnieją dwie możliwości odliczeń: od dochodu lub od podatku. W dodatku nie ma czegoś takiego jak 19% podatku wg skali podatkowej.

W przypadku tzw. ulgi termomodernizacyjnej możesz odliczyć od dochodu, a nie od podatku. To, czy rozliczasz się wg skali podatkowej (18% oraz 32%) czy płacisz podatek liniowy (19%) czy może ryczałt od przychodów - nie ma żadnego znaczenia. Zastosowałeś chyba zbyt duży skrót myślowy i zaciemniasz obraz sytuacji. Czemu? Wystarczy założyć, że ktoś ma dochody rzędu 90 tys - nie możesz przecież policzyć, że będzie miał zwrot 32% z kwoty 53000.

Swoją drogą, jeśli sporo ludzi z tego skorzysta, to jest ryzyko, że w przyszłym roku zlikwidują tą ulgę.

Tojek84
27-04-2019, 04:49
Witam. A ja chciałbym się dowiedzieć czy jeżeli zakupiłem i zamontowałem panele w domu nowo budowanym to też mogę skorzystać z ulgi podatkowej. Czy ulga dotyczy tylko domów już istniejących (oddanych do użytku)

michalck81
27-04-2019, 05:47
Możesz.

mitch
27-04-2019, 21:17
Witam. A ja chciałbym się dowiedzieć czy jeżeli zakupiłem i zamontowałem panele w domu nowo budowanym to też mogę skorzystać z ulgi podatkowej. Czy ulga dotyczy tylko domów już istniejących (oddanych do użytku)
Jeśli spełnisz wyżej opisane warunki oraz zapłaciłeś za nie w tym roku (sama instalacja mogła powstać w zeszłym roku), to możesz skorzystać.

Marek13
28-04-2019, 08:32
Ta ulga jest przeznaczona dla domów oddanych do użytku. Samo słowo termomodernizacja - modernizować można coś, co już istnieje.

Rzeczpospolita: https://www.rp.pl/Podatki/303139950-Ulga-termomodernizacyjna-komu-przysluguje-co-mozna-odliczyc-jaki-limit.html

Odpowiedź skarbówki okazała się niekorzystna dla inwestora. Podkreśliła, że z ulgi na termomodernizację może skorzystać właściciel (lub współwłaściciel) jednorodzinnego budynku mieszkalnego. Nie można natomiast odliczyć wydatków poniesionych na materiały budowlane, urządzenia i usługi związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w budynku mieszkalnym jednorodzinnym będącym w budowie. Nie ma znaczenia czy ma on być wolno stojący czy w zabudowie szeregowej bądź bliźniaczej. Jak czytamy w interpretacji: „możliwość skorzystania z ulgi dyskredytuje już sam fakt, że w momencie budowy podatnik nie jest właścicielem budynku, a co najwyżej gruntu na którym budynek jest wznoszony.

Interpretacja podatkowa: Interpretacja numer 0112-KDIL3-2.4011.15.2019.2.JK

mitch
29-04-2019, 09:05
Przegapiłem słowa "nowo budowanym". 100% racji, jeśli budynek nie został oddany do użytkowania w poprzednim roku, to nie można skorzystać z ulgi.

mario9
27-06-2019, 22:07
Oprócz FV można coś innego odliczyć? Ja 2 lata temu skorzystałem z programu Jawor i zrobiłem termmomodernizację w postaci ocieplenia budynku + wymiana drzwi i bramy garażowej... czy mogę to odliczyć?

d7d
27-06-2019, 22:40
Witam. A ja chciałbym się dowiedzieć czy jeżeli zakupiłem i zamontowałem panele w domu nowo budowanym to też mogę skorzystać z ulgi podatkowej. Czy ulga dotyczy tylko domów już istniejących (oddanych do użytku)


Możesz.

Nie możesz.
Można tylko w budynkach już oddanych do użytkowania.