PDA

Zobacz pełną wersję : kalkulator opłacalności - falownik



stachw
25-04-2019, 14:08
Witam.
W necie jest cała masa różnego rodzaju kalkulatorów liczących opłacalność zakupu instalacji fotowoltaicznych. W zasadzie większość z nich jest bardzo podobna, ale natknąłem się na https://fotowoltaikaonline.pl/oplacalnosc na wyliczenie, które bierze pod uwagę zużycie falownika. W dużym uproszczeniu twierdzą, ze falownik trzeba wymienić po około 10 latach, a jego koszt to minimum 5500 zł. Stąd więc do wyliczania kosztów należy doliczyć 550 zł rocznie (1/10 z 5500 zł). Przyznam, że zmienia to nieco koszt zakupu instalacji...
Powiedzcie mi proszę jak to jest z tymi falownikami. Wytrzymują tak jak ogniwa około 25 lat, czy rzeczywiście w ciągu tych wspomnianych 25 lat będe musiał raz albo i dwa wymienić cały falownik za kilka tys zł????

Jastrząb
25-04-2019, 14:17
Witam.
W necie jest cała masa różnego rodzaju kalkulatorów liczących opłacalność zakupu instalacji fotowoltaicznych. W zasadzie większość z nich jest bardzo podobna, ale natknąłem się na https://fotowoltaikaonline.pl/oplacalnosc na wyliczenie, które bierze pod uwagę zużycie falownika. W dużym uproszczeniu twierdzą, ze falownik trzeba wymienić po około 10 latach, a jego koszt to minimum 5500 zł. Stąd więc do wyliczania kosztów należy doliczyć 550 zł rocznie (1/10 z 5500 zł). Przyznam, że zmienia to nieco koszt zakupu instalacji...
Powiedzcie mi proszę jak to jest z tymi falownikami. Wytrzymują tak jak ogniwa około 25 lat, czy rzeczywiście w ciągu tych wspomnianych 25 lat będe musiał raz albo i dwa wymienić cały falownik za kilka tys zł????

Producent Ci powie żebyś wymienił co zrozumiałe. Elektronik wymieni kondensatory za promil tej kwoty, bo te się często zuzywają w elektronice.
Wszystko się może zepsuć więc nikt Ci nie powie co będzie za 10 lat. Ale 10 lat bym na sztywno nie zakładał.

marcinbbb
25-04-2019, 14:24
Ładna bzdura - pewnie kable też należało by wymienić bo się "utleniają" konstrukcja aluminiowa na dach pewnie też ma przewidziany czas i po 15 latach trzeba będzie ją zdemontować. Ewidentnie widać że fotowoltaika nie ma szansy się zwrócić.
A ten artykuł w ogóle jest stronniczy opust skończy się w 2035r a oni porównują zysk do 2044r ciekawe jak to policzyli i ciekawe gdzie będą przechowywali energię w akumulatorach?

stachw
26-04-2019, 07:38
Nie ma tu żadnego elektryka??? Czy jakaś zmowa milczenia??
Zastanawiam się nad zakupem foltowoltaiki i chciałbym wiedzieć jakie faktyczne koszty mnie czekają.... Jak to jest z tymi falownikami??

funky_koval
26-04-2019, 08:11
Kolego w sprawie trwałości falownika to wróżka potrzebna, ciężko o starszy jak 10 lat . A reszta to zbieranie ofert i kalkulacja.

cuuube
26-04-2019, 08:31
Jeśli chodzi o elektronika to pomyliłeś forum ...https://www.elektroda.pl/rtvforum/forum300.html , jednak też nie sądzę by ktoś był w stanie wywróżyć co i kiedy padnie. Tym bardziej ile to będzie kosztować za 10 lub więcej lat. Także założenia zupełnie z czapy...

Tutaj artykuł o spadku wydajności paneli - żadnej wzmianki o wymianie bądź też awarii falownika
https://globenergia.pl/fotowoltaika-po-35-latach-jak-dziala/

Jak znasz niemiecki to wpisz odpowiednie hasło w wujka google i wyskoczą artykuły niemieckie może jest tam więcej szczegółów.

stachw
26-04-2019, 09:52
Kolego w sprawie trwałości falownika to wróżka potrzebna, ciężko o starszy jak 10 lat . A reszta to zbieranie ofert i kalkulacja.

No to niezbyt fajnie....
To jak ludzie liczą opłacalność inwestycji w folowoltaikę skoro tyle niewiadomych? No chyba, ze wszyscy biorą z jakąś dotacją, za 3, 4 tys i im wszystko jedno.... :sick:

Jastrząb
26-04-2019, 11:31
No to niezbyt fajnie....
To jak ludzie liczą opłacalność inwestycji w folowoltaikę skoro tyle niewiadomych? No chyba, ze wszyscy biorą z jakąś dotacją, za 3, 4 tys i im wszystko jedno.... :sick:
Ja bym napisał inaczej. Po co brać w firme za 5.5 tys za KWh i marwić się opłacalnością.
NIe lepiej wziąść za 4tys z małym kawałakiem i mieć obojętne liczenie opłacalności?

d7d
26-04-2019, 11:48
Wymieni falownik na nowy Fronius jeżeli nadal będzie istniał (ten instalator).

d7d
26-04-2019, 11:49
Ja bym napisał inaczej. Po co brać w firme za 5.5 tys za KWh i marwić się opłacalnością.
NIe lepiej wziąść za 4tys z małym kawałakiem i mieć obojętne liczenie opłacalności?

Przy własnym montażu i z 23% VAT ?

vr5
27-04-2019, 11:24
No to niezbyt fajnie....
To jak ludzie liczą opłacalność inwestycji w folowoltaikę skoro tyle niewiadomych? No chyba, ze wszyscy biorą z jakąś dotacją, za 3, 4 tys i im wszystko jedno.... :sick:

Nie przejmuj się tym, czym straszą sprzedawcy. Oni chcą sprzedać więcej i jeszcze więcej, więc wymyślają takie bzdury..
Ja mam falowniki używane, kupione za ułamek ceny nowych oraz używane panele. Największą ich wadą jest to że zwrócą się znacznie szybciej niż nowe "z fabryki"

funky_koval
27-04-2019, 14:43
Przy własnym montażu i z 23% VAT ?
Da się też za 3k za kw na nowych elementach z fv23%

vr5
29-04-2019, 08:59
Powiedzcie mi proszę jak to jest z tymi falownikami. Wytrzymują tak jak ogniwa około 25 lat, czy rzeczywiście w ciągu tych wspomnianych 25 lat będe musiał raz albo i dwa wymienić cały falownik za kilka tys zł????

Czasem się psują nawet nowe, oto przykład z naszego Forum:

Cytat Napisał Tomek B.. Zobacz post #9586

Do jednego zakupu dorzucili mi 3 KW Solax z nieznanym uszkodzeniem. Dałem do naprawy i potrzebny okazał się schemat, bo spaliło jeden z tranzystorów tak, że nie da się odczytać. Napisałem więc do chińczyków w tej sprawie a oni w odpowiedzi wysyłają mi nowy inwerter na prywatny adres. Nawet nie było żadnych pytań o dowód zakupu.

Ale jak widać sposób załatwienia reklamacji nietypowy dla naszych sprzedawców.

Jastrząb
29-04-2019, 09:59
Przy własnym montażu i z 23% VAT ?Przy montażu własnym z 23% vatem to mi wyszło 3.5tys, i to przed zniesieniem ceł w tamtym roku. Dzisiaj byoby ciut taniej. 4tys netto jest jak najbardziej realne na rynku. Tylko trzeb poszukać bo są żniwa i wszyscy chcą panele, więc łątwo trafić na ofert po 5500.

d7d
29-04-2019, 10:28
Da się też za 3k za kw na nowych elementach z fv23%
Pewnie masz rację. Dużo zależy od zastosowanych elementów i łącznej mocy.
Podaj przykład takiej konfiguracji - panele , falownik, mocowanie, ilość połaci i i odległości, uziemienie, przepięciówka, odgromówka i wszystkie niezbędne elementy.
Przy własnym montażu należ także uwzględnić "koszt" własnej pracy przy montażu, projekcie i załatwianiu formalności.
Nowy samochód "full wypas" za 50, za 100 i za 150 tys. pln i każdy będzie jeździł i każdy będzie dobry w swojej półce cenowej.

d7d
29-04-2019, 10:30
NIe zrozumialeś.
Właśnie w na dniach będzie wymieniany na Froniusa.
Teraz ju ż rozumiem.
Wymieniesz bo się popsuł ? Po ilu latach?
Porządny instalator.

funky_koval
29-04-2019, 11:59
Pewnie masz rację. Dużo zależy od zastosowanych elementów i łącznej mocy.
Podaj przykład takiej konfiguracji - panele , falownik, mocowanie, ilość połaci i i odległości, uziemienie, przepięciówka, odgromówka i wszystkie niezbędne elementy.
Przy własnym montażu należ także uwzględnić "koszt" własnej pracy przy montażu, projekcie i załatwianiu formalności.
Nowy samochód "full wypas" za 50, za 100 i za 150 tys. pln i każdy będzie jeździł i każdy będzie dobry w swojej półce cenowej.

Panele 11xCanadiansolar 275, 3x MP solar 280, falownik Fronius IGP 35. System montażu Corab. Odgromówki brak instalacja umieszczona nad garażem. Od strony DC ochrona przeciwprzepięciowa połączona do istniejącej bednarki. Jako że inwerter z separacją galwaniczną to nie martwię się o instalację w domu. Wszystko na jednej połaci, pracę dachowe wykonane przez dekarzy

d7d
29-04-2019, 13:29
Panele 11xCanadiansolar 275, 3x MP solar 280, falownik Fronius IGP 35. System montażu Corab.
Razem 3.865kWp x 3.000 zł = ~11.600 PLN
14 x 450 + 3.700 = 10.000 PLN i zostaje 1.600 PLN na mocowanie i kable.

funky_koval
29-04-2019, 13:39
Falownik kosztował 2200 (nowy), bo to poprzedni model. Zapomniałem jeszcze że w tej cenie były 2 optymizatory Tigo, mam zacienienia .

d7d
29-04-2019, 13:48
Ładna i tania instalacja !!

funky_koval
29-04-2019, 14:09
Ładna jak ładna ;-) ważne że w zeszłym roku wyprodukowała 1.1 kWh z 1 kWp pomimo zacienienia i odchyłu 15° na zachód.

d7d
30-04-2019, 10:21
W takim razie jeszcze jest wysoce sprawna. Jakie pochylenie paneli?