PDA

Zobacz pełną wersję : Czy to sa realne koszty budowy?



stoinska86
27-04-2019, 15:44
Witam. Zastanawiamy się z mężem nad budową małego domku, spodobał nam się projekt https://lipinscy.pl/projekt/ribeira. Tam na stronie jest podana szacunkowa wycena stanu deweloperskiego, czy jest sens kierować się ta wycena ? Czy to jest realne , żeby zmieścić się tych kosztach? Oczywiście chodzi mi tylko o stan deweloperski.

Robaczywy
27-04-2019, 15:59
Akurat w miom przypadku koszty ssz się sprawdziły. Zapłaciłem o niecałe 10 tys więcej niż w kosztorysie, ale różnie to bywa, ceny rosną, a kosztorys jest z niewiadomo kiedy i nie wiadomo na ile uczciwie zrobiony.
Do SSZ Wyszło 895zl za 1m2 powierzchni całkowitej.

Kaizen
27-04-2019, 17:10
SSO czy nawet SSZ są w miarę realistyczne zazwyczaj - bo prosto policzyć. Ale bazują na danych historycznych (zazwyczaj jest podany kwartał, z którego zostały użyte ceny), więc są już w momencie sporządzania nieaktualne, a od jakiegoś czasu ceny robocizny i materiałów szaleją.

Najgorzej z instalacjami, które są szacowane jako % SSO i mam wrażenie, że te instalacje w bida wersji są ujęte a WM która powoli staje się standardem w ogóle nie jest ujęta

W tym konkretnym przypadku napisali:
Stan surowy zamknięty 112 400 zł
Stan developerski 175 000 zł

Czyli wychodzi, że na tynki, wylewki, elewację (w tym przypadku nie najtańszą), termoizolację, wodkan, ogrzewanie, elektrykę, rekuperację zostaje 62600 zł. Nie ma szans. Trzeba liczyć co najmniej dwa razy tyle.

No i trzeba pamiętać, że to wyceny samych prac budowlanych domu. A dochodzi trochę opłat, przyłącza, ogrodzenie, zagospodarowanie terenu itd. Przed wbiciem łopaty wydałem 10771zł (projekt gotowy z adaptacja to mniej niż polowa tej kwoty).

tkaczor123
28-04-2019, 19:17
Koszty sso można łatwo policzyć mając dane i warunki. Wykończenie to już bajka. Można panele za 30 zł można za 100 można i deskę za 350zl. Łazienkę można za 10 tys wykonczyc można i za 60 tys. Kuchnie za 20 i za 80. U mnie doprowadzenie do wykończenia 130 tys wszystko robiłem sam, bo za robotę musiałbym z 60 tys dołożyć. Dom 105 m po podłogach. Standard średni.

Kaizen
29-04-2019, 00:19
Wykończenie to już bajka..

Nikt tu nie linkował wyceny wykończenia ani o niej nie dyskutował.

szymon_rysiu
05-06-2019, 14:02
Kolega wyżej bardzo mądrze rzecze :)
Dopisze jak to u mnie wygląda bo wszystko dokładnie rozpisałem. Ogólnie to bez kosztorysu, chocby rozpisanego na kartce nie ma co się pchać w budowę domu. Cokolwiek by sie nie wyliczło, zawsze 10-20 % trzeba doliczyć do całej kwoty.
Zanim na dobre rozpocząlem budowe to wydałem 64 tys na zakup działki, projekt, notariusza, drobne narzędzia i ogrodzenie. Raczej po taniości wsyzstko i prace we własnym zakresie.
Stan surowy zakmnięty - 105 000 zł ale sam wykonywałem fundamenty i ścianki wewnętrzne. Dodatkowo pokrycie dachu i okna były ze średniej półki, bez szaleństwa.
Elektryka wyjdzie mi 6 tys z materiałem, tynki ok 9, a wykończenie dopiero przede mną więc się dopiero okaże ale zakładam wydać na wszystko wewnątrz domu wraz z ogrodzeniem i kostką zamknąć się w 140 000, przy założeniu że sam wykonam elewację, taras, płot i kostkę. Jak wyjdzie zobaczymy :) Dodam, że mój domek ma 95 m2 z dachem dwuspadowym, bez żadnych szaleństw, wszystko proste ograniczające koszty.