PDA

Zobacz pełną wersję : Budowa Domu - Mazowieckie.



seb.dom
29-04-2019, 08:58
Witam, jestem nowy na forum i "rozpocząłem" budowę swojego pierwszego domu. Jak każdy z nas chciałbym to zrobić jak najlepiej i mam wiele wątpliwości... Rozpoczynając od tego, że już ekipa popełniła parę błędów, które wychwyciłem... np przy izolowaniu fundamentów stawiając styrodur w pionie (poziomo kanałami drenażowymi do fundamentu a stroną dedykowaną do fundamentu do foli kubełkowej... a folie poziomą pomiędzy ławą fundamentową a bloczkami fundamentowymi przybijali na gwoździe... co prawda jeden po 2 metry ale mimio wszystko... teraz mi folie kubełkową przykleili na taśmę i mówią, że potem od elewacji będą mocowali listwę systemową... Kto u was i na jakim etapie tą listwę mocował?

A moje główne pytanie dotyczy teraz izolacji zero. Tzn. to co widać na rysunku to chudziak, na bloczkach fundamentowych koniecznie chcieli robić wieniec 12 cm. No i teraz jak wylewali chudziaka to nie na zero tzn. nie licowali tylko trochę niżej niż (fundament,wieniec). Na chudziaka pójdzie teraz 20cm styropianu i wylewka. Jak teraz to prawidłowo izolować? Czy poziomą folię tylko na wieniec na to bloczki a na chudziaku folia i wywinieta do góry? Czy szersza na wieniec i potem z tą folią na chudziaku jakoś na zakładkę?


429734

Kaizen
29-04-2019, 09:17
Taki krzywy chudziak?
Współczuję. I projektu, i wykonania.

Chudziak powinien być równo ze ścianą fundamentową. I powinno to być ze 20cm powyżej poziomu terenu, bo na to idzie hydroizolacja. Najlepiej papa zgrzana - jedna, szczelna warstwa od ZEWNĘTRZNEJ krawędzi termoizolacji. I dlatego ma to być powyżej poziomu gruntu, żeby nawet oberwanie chmury nie "wlało" się nad hydroizolację.
Teraz to kombinuj, jak tu zrobić szczelną hydroizolację, wywiniętą na zewnątrz znacząco powyżej poziomu terenu.

Edyta.
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?334476-Chudziak-na-r%C3%B3wno-czy-w-zag%C5%82%C4%99bieniu

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?353874-Izolacja-przeciwwilgociowa-chudziaka

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?348952-Gruntowanie-chudziaka-pod-pap%C4%99

https://forum.budujemydom.pl/topic/10956-jaka-papa-na-chudziak/?tab=comments#comment-87808

seb.dom
29-04-2019, 10:37
Tam gdzie woda stoi jest to może cm różnicy nie więcej czy zawsze chudziak wychodzi tak równo? Rozumiem, że jak by lali do zera było by to łatwiej zrobić równo tak to pewnie robili to za pomocą niwelatora... Nie rozumiem też czemu wylali chudziaka poniżej wys. ściany fundamentowej a nie na równo - w projekcie jest na równo... Czy za wysoko pobudowali...
Im więcej czytam tym mniej wiem tamte artykuły czytałem już przed napisaniem powyższego.
Proszę o radę jak to zrobić teraz żeby było dobrze.
Czy izolacja pozioma na bloczkach powinna być również poza styridurem, który ociepla fundamenty plus jeszcze zakładka do zawinięcia foli na zakładkę z folią na chudziaku?

Kaizen
29-04-2019, 12:29
Tam gdzie woda stoi jest to może cm różnicy nie więcej czy zawsze chudziak wychodzi tak równo?

Patrzyłem na tę ścianę fundamentową wewnętrzną. Wygląda mi, że na środku chudziak jest dużo niżej, niż w rogach.
Ale jak sprawdziłeś niwelatorem czy szlaufwagą, i jest maks centymetr, to OK.



Rozumiem, że jak by lali do zera było by to łatwiej zrobić równo tak to pewnie robili to za pomocą niwelatora... Nie rozumiem też czemu wylali chudziaka poniżej wys. ściany fundamentowej a nie na równo - w projekcie jest na równo...

Do zera to jeszcze masz pewnie daleko. Geodeta gdzieś Ci zaznaczył poziom docelowej podłogi. Sprawdź, ile masz jeszcze cm do zagospodarowania EPSem, wylewką i okładziną. Niby łatwiej, jak chudziak jest na równo ze ścianą - ale też da się zrobić. Nie prowadzisz deski po ścianie, tylko trzeba zamontować pręty/rury jako prowadnice do ściągania betonu. BTW. sprawdziłeś, czy dobrze zagęszczona była podbudowa?



Czy izolacja pozioma na bloczkach powinna być również poza styridurem, który ociepla fundamenty plus jeszcze zakładka do zawinięcia foli na zakładkę z folią na chudziaku?

Jak w projekcie masz poziom chudziaka poniżej poziomu terenu, to dobre pytanie, jak szczelnie wywinąć hydroizolację na EPSa, żeby nie było problemu z elewacją.
Jak czytałeś te watki, to nie zniechęciłeś się do folii?


http://images22.fotosik.pl/1/5758fe37a55ced60.jpg (www.fotosik.pl)

seb.dom
29-04-2019, 13:37
O foli widziałem, ale jak już wcześniej się na nią zdecydowałem, taką też mam w projekcie no i na folię umówiłem się z wykonawcą to już tak niestety zostawiłem... do sprawdzenia zagęszczenia chciałem wziąć geotechnika, który robił mi odwiertry przed budową i byłem z nim umówiony - wykonawcę wcześniej o tym poinformowałem i byłem świadkiem jak zagęszczają po 10-15 cm 160kg więc już tego nie sprawdzałem i im darowałem bo wyglądało to na dobrą robotę i piasek również był kopalniany, ale dobrej jakości i dobrze się zagęszczał. Wyglądało, że naprawdę to dobrze zrobili.

dbx
12-10-2023, 11:44
Proszę o radę jak to zrobić teraz żeby było dobrze.


Warstwa chudego betonu pod posadzkę, powinna być w poziomie wierzchniej warstwy ścianki fundamentowej. Czyli na 'zero'.
To, co można doradzić, to dolać brakującą grubość 'chudziaka' by uniknąć dalszych problemów które w obecnym stanie będą się nawarstwiać i sprawiać kolejne.